Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 19:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 634 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 43  Następna strona
 Antysemityzm Kościoła Katolickiego? 
Autor Wiadomość
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
humalog napisał(a):
"Wszelkie" bo piok33 wymienił ich wiele, a wymienił je z dokumentów które przytoczył proteom.

proteom:
Cytuj:
[To są oskarżenia, a gdzie dowody? Masz jakieś naukowe publikacje dowodzące tych rzekomych przewinień Żydów?
Te oszczerstwa są "wiarygodne" jak mord rytualny dokonywany podobno przez Żydów? /quote]

Val

Cytuj:
takie paszkwile może napisać każdy


Skoro z góry zakłada sie, że zacytowane w oficjalnych dokumentach oskarżenia sa fałszywe, a wysuwający je osoby duchowne to oszczercy i paszkwilanci....bez żadnej konkretnej argumentacji, poza założeniem antysemickości
To jak to nazwać jeśli nie urojeniami własnie?

Nie rozumiesz dlaczego oskarżenia są fałszywe - obrzydliwa przewrotność Żydów. Adekwatnie ktoś gremialnie opracuje dokument i zawrze w nim oskarżenia - obrzydliwe złodziejstwo Polaków....obrzydliwe pijaństwo Polaków.....
Oskarżanie całych narodów za winy poszczególnych jego członków wyczerpuje znamiona "anty"...antysemityzmu, antypolonizmu.
Takie kłamliwe generalizowanie skutkowało np. upokarzającą podejrzliwością personelu sklepów w Niemczech na brzmienie polskiej mowy.
Każdy z nas traktowany był jak złodziej.


Wt sty 08, 2013 22:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 30, 2010 9:03
Posty: 1020
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
SweetChild napisał(a):
piok333 napisał(a):
Jeżeli założyłeś z góry, że autorzy źródeł historycznych, w których mowa o żydowskich przestępstwach, kłamią na temat tych przestępstw, to oczywiście analogia jest poprawna - Neron również kłamał.
Nic nie założyłem

Cieszę się, że jasno to zadeklarowałeś. Szacun.

SweetChild napisał(a):
podałem przykład, że autorzy źródeł historycznych mogą mijać się z prawdą.

Owszem - MOGĄ. Dlatego właśnie określam siebie jako "agnostyk w tej kwestii".

====

Czytając wszystkie kolejne wpisy w temacie od mojej ostatniej wypowiedzi wnioskuję, że wszystko, co miało tu być najważniejszego powiedziane, zostało już przedstawione. Jak w wielu dyskusjach tego typu (dyskusjach forumowych) zaczyna się wracanie do powtórzonych tez, co oczywiście nie ma sensu. Nie ma bowiem potrzeby powtarzania znanych twierdzeń, skoro wszyscy wiemy lub przynajmniej przeczuwamy, kto za czym optuje. Sadzę, że osoby, które zajrzą do tego tematu i które będą chciały wyrobić sobie zdanie na omawiane tu kwestie, z łatwością to uczynią. Z mojej strony czas na małe podsumowanie i pożegnanie:

PO PIERWSZE:
W temacie przedstawiono na początku cytaty z kilku historycznych dokumentów zawierających m.in. negatywne określenia Żydów, które to określenia są przez niektórych postrzegane jako "antysemickie".

PO DRUGIE:
Dokumenty te zawierają także informacje o żydowskich przestępstwach, które to przestępstwa dają zrozumienie przyczyny użycia niepochlebnych zwrotów pod adresem Żydów.

PO TRZECIE:
Niektórzy z uczestników dyskusji stosują wobec powyższych dokumentów zasadę "wybiórczej wiarygodności", tzn. nie mają wątpliwości, że dokumenty są wiarygodne w tych partiach, w których potwierdzają przyjęte przez nich z góry założenia; i jednocześnie są - ich zdaniem - fałszywe w tych partiach, w których podważają przyjęte przez nich z góry założenia

PO CZWARTE:
Mówiąc ogólnie o jakichkolwiek źródłach historycznych trzeba podkreślić, że w historii są one traktowane jako dowody na zachodzenie tych wydarzeń, o których owe źródła informują.

Wróćmy do źródeł omawianych w tym temacie. Rangę wiarygodności rzeczonych dokumentów podnosi fakt, że są to pisma urzędowe, oficjalne i trudno rozsądnie posądzać sporządzające je osoby, że narażałyby same siebie przez pisanie w nich nieprawdy. Mówiąc językiem przystępniejszym: nie jest tak, że urzędnicy sporządzający oficjalne dokumenty zazwyczaj kłamią; wręcz przeciwnie - przeważnie piszą w oficjalnych dokumentach prawdę.

PO PIĄTE:
Jeśli mimo powyższych ktoś zarzuca autorom tych dokumentów, że pisali nieprawdę, powinien dla potwierdzenia swoich oskarżeń przedstawić przekonujące dowody. Nie mamy bowiem obowiązku wierzyć jego oskarżeniom bez dowodu. Natomiast względem autorów, którym zarzuca pisanie nieprawdy, winniśmy stosować zasadę domniemania niewinności, póki nie udowodni im winy, o którą oskarża.

PO SZÓSTE:
W ogólnym rozrachunku na niekorzyść Żydów świadczą źródła historyczne. Nie jedno, ale co najmniej cztery cytowane w pierwszym poście tego tematu, a być może jest ich więcej. Dokumenty te informują, że Żydzi dopuszczali się wielu przestępstw na szkodę Polaków.

PO SIÓDME:
Biorąc pod uwagę powyższe rozważania twierdzę, że uzasadnione jest postawienie pytania, którego celem nadrzędnym (nawet, jeśli byłby niemożliwy do osiągnięcia) jest poszukiwanie prawdy. Pytanie było wielokrotnie powtórzone i brzmi: a jak to z PRZESTĘPSTWAMI ŻYDÓW było naprawdę? Warto przy tym zaznaczyć, że właśnie to, czy Żydzi dopuszczali się przestępstw, które prowokowały w następstwie do zachowań etykietowanych po wiekach jako "antysemickie", jest tu pytaniem kluczowym. Nic oczywiście nie uzasadnia zbrodni antysemityzmu, ale tak samo nic nie uzasadnia żydowskich przestępstw, które mogły wywołać niechęć ewoluującą w nienawiść.

Język sprawiedliwości domaga się prawdy i mówi "nie" każdej ideologii. Nieważne, czy będzie to ideologia pro-semicka (negująca z założenia wszelkie przewinienia Żydów, tak faktyczne, jak i hipotetyczne oraz mająca Izraelitów za "święte krowy" i za wiecznie niewinne "kozły ofiarne"), czy będzie to ideologia anty-semicka (naskakująca przy każdej okazji na Żydów i mająca ich za "podludzi"). Każde ideologiczne nieliczenie się z faktami jest złe. Każde naginanie rzeczywistości pod przyjęte z góry założenia jest jej zakłamywaniem.

PO ÓSME:
Ponieważ uznałem, że temat się wyczerpał i nie ma sensu "odgrzewać zimnych kotletów", postanowiłem pożegnać w tym wątku szanowne grono dyskutantów. Do zobaczenia w innych wątkach :) Pozdrawiam 8)

_________________
http://img407.imageshack.us/img407/7421/mjdomtowieczno1.jpg


Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2013 22:52 przez piok333, łącznie edytowano 1 raz



Wt sty 08, 2013 22:49
Zobacz profil
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Humalog napisał(a):
Val
W manipulowaniu to ci nigdy nie dorównam.

Wszyscy ludzie kłamią. Taka natura.
Kto lepiej manipuluje? Sędzią nie możesz być Ty, ani ja, gdy chodzi o porównywanie, ale ktoś postronny.

Zgłosiłam posta do moderacji. Ktoś tu manipuluje i arbitrem jest w tej sprawie moderacja. Jeżeli jesteś pewny, że jestem tak wyrafinowaną manipulantką, to najpewniej otrzymam ostrzeżenie za trollowanie wątku.

Cytuj:
Niektórzy z uczestników dyskusji stosują wobec powyższych dokumentów zasadę "wybiórczej wiarygodności", tzn. nie mają wątpliwości, że dokumenty są wiarygodne w tych partiach, w których potwierdzają przyjęte przez nich z góry założenia; i jednocześnie są - ich zdaniem - fałszywe w tych partiach, w których podważają przyjęte przez nich z góry założenia

Pioku333, już Ci wyjaśniał @SweetChild, że wymienione dokumenty przez @proteoma są wiarygodne, lecz nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Czyli to, że taki dokument konkretny duchowny napisał, to nikt nie kwestionuje. Lecz nie ma dowodów na to co napisali. Nie ma więc "wybiórczej wiarygodności".


Wt sty 08, 2013 22:51
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Cytuj:
Nie rozumiesz dlaczego oskarżenia są fałszywe - obrzydliwa przewrotność Żydów. Adekwatnie ktoś gremialnie opracuje dokument i zawrze w nim oskarżenia - obrzydliwe złodziejstwo Polaków....obrzydliwe pijaństwo Polaków.....


Nie strzelaj sobie w stope :)

"Obrzydliwe złodziejstwo jak i pijaństwo Polaków" nie jest nieuzasadnionym oskarżeniem. Niestety wielu Polaków kradło i chlało będąc goscmi w obcych krajach (nadal niektórzy tak robia).
Kiedy się spotykasz z kims obcym to bardzo wazne jest pierwsze wrażenie....jeżeli bedzie negatywne to długo trzeba będzie pracowac na to by je zmienić. Nie ma więc co sie dziwić niemieckiej obsłudze sklepu, ze patrzyła z uzasadnionym podejrzeniem na każdego wchodzącego Polaka.....najwidoczniej mieli stycznośc z kradnącymi lub ochlanymi Polakami. Oczywiscie jest to generalizowanie.....ale tak już jest.

Tak więc na tej podstawie można śmiało założyc, ze autorzy tych dokumentów spotkali sie z "obrzydliwą przewrotnością Żydów" i zasadnie to stwierdzili w dokumencie.
Czy generalizowali? Byc może, ale jak mieli napisać? "Mosze Salomon to przewrotny obrzydliwiec, a Abraham Holz jest porządny". Mieli imiennie wynieniać wszystkich?
Zło zawsze jest krzykliwe, a wiec widząc to zło autorzy dokumentów napisali o "obrzydliwie przewrotnych Żydach", a obsługa niemieckiego Marketu mówi o "zapijaczonych Polakach"......i żadne z tych określeń nie jest wyssane z palca, ale ma swoje uzasadnienie w konkretnycvh przypadkach.

Tutaj natomiast niektóre osoby z góry załozyły, ze to oszczerstwo i paszkwil nie mający żadnego uzasadnienia poza trwale zakorzenionym antysemityzmem Koscioła.

Na koniec chciałbym jasno powiedziec. Nie jestem i nigdy nie byłem antysemitą. Nie podoba mi sie jednak dowodzenie, że Kosciół był antysemicki, a to sie probuje zbyt często wmówić nie tyle w tym wątku co w zdawałoby sie poważnych publikacjach na całym świecie. Z taka tezą nigdy sie nie zgodzę (co zresztą potwierdził ks Lombardi).


no i......Dobranoc :)


Wt sty 08, 2013 23:00
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
I właśnie cały problem w owym wielu.
Uczciwy dokument winien zawierać treść obrzydliwa przewrotność wielu Żydów.
Bo wielu nigdy nie znaczy wszystkich.
Przestępstw, nagannych czynów dopuszcza się wielu członków innych nacji z Polakami włącznie, Niemcy czy Rosjanie też nie wszyscy mordowali w czasie II wojny światowej.
I akurat ta ciemna strona życia o innych narodach nie doczekała się opracowania w dokumentach.
A owe dokumenty o przewrotności Żydów opracowywali ludzie Kościoła, co automatycznie przekłada się na wniosek - w pewnych okresach Kościół prezentował antysemityzm.
To nie ja sobie strzelam w stopę :)


Ostatnio edytowano Śr sty 09, 2013 8:48 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Śr sty 09, 2013 8:19
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
humalog napisał(a):
No cóz Kael

Tak sie składa, ze to nie ja dowodze, ze Kosciół był antysemicki....ale ciagle to twierdzi proteom, a Val go popiera.

No ale to mnie sie zarzuca kłamstwo.....i plucie jadem.

To proteom ciagle pisze o tym jaki to Kosciół był zły dla Żydów, jak to kłamia dokumenty oskarżajace Żydów o zło (dokumenty które sam przytoczył).

Bardzo jestem ciekaw jak zareaguje na to co powiedział ks Lombradi....nie zgadza sie to bowiem z jego wizja antysemickiego Koscioła i biskupów kłamiacych w oficjalnych dokumentach.

Wizje którą Val jasno i wyraźnie poparła.....a nastepnie sie wyparła i zarzuciła mi kłamstwo.

Val
W manipulowaniu to ci nigdy nie dorównam.


@humalog, to ty widzisz swiat czarno/bialy.
W pierwszym wpisie proteom przytaczal pojedyncze dokumenty w wydzwieku wyraznie antysemickim (czyli wszyscy Zydzi to czy tamto) i pytal jak to mozliwe.
Papiez Jan Pawel II przepraszal ze grzech antysemityzmu w Kosciele, SW II tez.

Nie oznacza to, ze wszystkie zachowania Kosciola byly antysemickie, ale niestety, takie sie i na najwyzszym szczeblu zdarzaly. A na nizszych bywaly czeste i ta trucizna przenikala na dol. Przyklady? Jak odnosili sie ludzie do Zydow, masz w literaturze np w "Chlopach" Reymonta. "chrzescijani" chocby najgorszy dran, byl zawsze lepzsym czlowiekiem niz najporzadniejszy Zyd.
Pytaniem jest, kiedy mozemy mowic, ze "kosciol byl taki"?
Polacy ratowali Zydow, ale i Polacy wydawali Zydow na smierc. I oba stwierdzenia sa prawdziwe.
Jezeli biskupi pisali teksty antysemickie, to jako oficjalni przedstawiciele Kosciola mowili w jego imieniu. Tak jak w imieniu Kosciola glosza tez Ewangelie.

Pan Bog nie ma wzgledu na osoby. Slonce swieci nad zlym i dobrym.
Pan Bog nie ma wzgledu. Wielu katolikow ma.

No i wlasne racje mozna tlumaczyc spokojnie, nie stosujac obelg i przytykow.


Śr sty 09, 2013 8:31
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Cytuj:
@humalog, to ty widzisz swiat czarno/bialy.


Uhmmmm....moze i tak, ale ktoś to chyba całkiem niedowidzi.

To nie ja definitywnie twierdzę, że dokumenty (te TUTAJ ) przytoczone to oszczerstwa, bezpodstawne oskarżenia Żydów i paszkwile.


Śr sty 09, 2013 9:22
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
proteom napisał(a):
Moja znajoma twierdzi, że nasz kochany Kościół Katolicki, uprawiał rzekomo ( dawniej ) antysemityzm. Polegał on na oczernianiu, szerzeniu podejrzeń, pogardy, uprzedzeń i stereotypów wobec Żydów. Jako dowód przedstawia mi argumenty zawarte w książce A History of Catholic Antisemitism The Dark Side of the Church Roberta Michaela. http://sheekh-3arb.org/library/books/up ... h_Dark.pdf
Wg niej istnieją dokumenty, które pokazują podobną postawę naszego polskiego Kościoła. Chodzi o dokumenty pokazujące, co orzekały synody Kościoła Polskiego tak prowincjonalne, jak i diecezjalne od XIII w. aż po koniec w. XVIII oraz listy pasterskie biskupów polskich. Jestem tym przerażony, zwłaszcza dokumentami polskimi, bo książki jeszcze nie przeczytałem.
Synod warszawski 1561
Synod prosi króla, by żydów nie naznaczano na urzędy publiczne, kierownicze i do poboru cła, jak to się, niestety, w wielu miejscowościach Polski dzieje, z wielką zniewagą Boga i poniżeniem dla chrześcijan, ludzi wolnych i odkupionych, którzy muszą znosić nad sobą panowanie żydów-niewolników, wrogów naszych i wrogów Chrystusa Pana
Synod chełmski 1604
Obrzydliwa przewrotność żydów zarówno w diecezji chełmskiej, jak i w całej Rzeczypospolitej doszła już do tego zuchwalstwa i bezczelności, że żydzi górują nad chrześcijanami nie tylko wszelkiego rodzaju handlem, ale nadto i panują nad ludem chrześcijańskim, nad nim się coraz bardziej srożą i znęcają, zajmując podstępnie w posiadanie czy też w dzierżawę majątki i dobra ziemskie. Tym bardziej zaś jest to bolesne, że przecież żydzi za własne grzechy i niewierność odrzuceni zostali przez Boga i poddani w wieczną niewolę, a tylko litościwa miłość chrześcijan pozwoliła im zamieszkiwać kraje chrześcijańskie. I oto za tę łaskawość odpłacają się teraz żydzi chrześcijanom czarną niewdzięcznością, za dobroć - obelgą, za życzliwość - pogardą, słowem, jak, według pospolitego przysłowia: "mysz w kieszeni, wąż na ręku i ogień na łonie". Wobec takiej przewrotności żydowskiej wszyscy wierni katolicy, pomni na odpowiedzialność przed Bogiem na Sądzie, jak również pomnąc na to, że zostali odkupieni Krwią Najśw. Zbawiciela, ukrzyżowanego z winy bezbożnych żydów, powinni zerwać wszelkie stosunki z żydami, nie popierać ich wcale i ze wszystkich sił powściągać ich niegodziwość.
Listy pasterskie biskupów polskich
List pasterski biskupa łuckiego Szymona Rupniewskiego 1722
Nie ma wsi i miasta, gdzie by się nie zakorzenili już żydzi, ten plugawy kąkol, to ciernie, które dojęło do żywego samemu Bogu Wcielonemu. Niegdyś dla złości wielkiej za karę wypędzeni ze swej ojczyzny tak z czasem kraje chrześcijańskie przepełnili, że obecnie jeśli nie większa to przynajmniej równa ich z chrześcijanami liczba się znajduje.
List pasterski biskupa żmudzkiego Jozafata Michała Karpa 1737
[b]Nie ma w świecie drugiego narodu, któryby tak był przewrotnym i zabobonnym, tak wrogim i nienawistnym wierze chrześcijańskiej, jak naród żydowski, którego głównym i jedynym dążeniem jest zawsze to, by podstępnie, przez kradzieże, oszustwa i truciznę wyniszczać i rozpraszać wszelkie dobra, majątki i bogactwa chrześcijan.[/b]


@humalog rozmawiamy o tych dokumentach.
I w tych dokumentach, jak i przytoczonych pozniej, chyba przez Endeka & co jest mowa o Zydach jako takich. Nawet nie o pewnej grupie Zydow, ale o wszystkich jak leci. Jezeli takie uproszczenie, bedace w gruncie rzeczy klamstwem, sacza "wielebni" prostaczkom przez stulecia, to i skutki sa takie, jakie znamy z historii. Kazdy Zyd jest przewrotny, zabobonny, czyha na bogactw chrzescijan i tp itd.
I vice versa, chrzescijanin jest a priori niezabobonny, nieprzerwotny, a bogactwa ma dlatego, ze ... mu sie naleza. A jezeli jakiemus sie zdarzy, ze wierzy w gusla, to ... na pewno Zyd go zwiodl.
To jest zwyczajna projekcja. I niestety antysemityzm. Wlasnie przez powtarzanie, ze Zydzi, przez sam fakt bycia Zydem sa samym zlem.


Śr sty 09, 2013 9:48
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Cytuj:
To jest zwyczajna projekcja. I niestety antysemityzm. Wlasnie przez powtarzanie, ze Zydzi, przez sam fakt bycia Zydem sa samym zlem.



Projekcją to jest zakładanie z góry, że te dokumenty sa fałszem, oraz wyciąganie z tego wniosku że Kościół był antysemicki.

Dziwne, że wczoraj przytoczyłeś wypowiedź ks Lombardiego, która takiemu założeniu przeczy.

Zrozumiałes co wklejasz?


Śr sty 09, 2013 10:56
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Ja tak. Ty - jak widac - nie.

Cytuj:
Od wielu dziesiątków lat papieże i Kościół uczą i ukazują swym przykładem, że nie można absolutnie mówić o Żydach jako o „wrogach Kościoła” - powiedział rzecznik prasowy Watykanu, ks. Federico Lombardi


Co nie znaczy, ze zawsze Kosciol tak nauczal. Patrz: liczne dokumenty wklejone przez roznych uzytkownikow w tym watku.
I o tym jest cala dyskusja.


Śr sty 09, 2013 11:38
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
humalog napisał(a):
Cytuj:
To jest zwyczajna projekcja. I niestety antysemityzm. Wlasnie przez powtarzanie, ze Zydzi, przez sam fakt bycia Zydem sa samym zlem.



Projekcją to jest zakładanie z góry, że te dokumenty sa fałszem, oraz wyciąganie z tego wniosku że Kościół był antysemicki.

Dziwne, że wczoraj przytoczyłeś wypowiedź ks Lombardiego, która takiemu założeniu przeczy.

Zrozumiałes co wklejasz?

Zrozumiała ...była to odpowiedź na zarzut bp Fellay, że uznaniu przez Watykan leffebrystów przeszkadzają Żydzi, masoni i moderniści.
Pytanie zatem skąd Żydzi?..... odpowiedź Żyd z natury rzeczy jest tak podłym, przewrotnym, że pozostając poza Kościołem równolegle nim steruje.
Antysemityzm w pełnej krasie :D
A właśnie leffebryści deklarują sie jako jedyni kontynuatorzy spuścizny Kościoła przedsoborowego.


Śr sty 09, 2013 11:57

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
piok333 napisał(a):
PO DRUGIE:
Dokumenty te zawierają także informacje o żydowskich przestępstwach, które to przestępstwa dają zrozumienie przyczyny użycia niepochlebnych zwrotów pod adresem Żydów.

Moim zdaniem to spora nadinterpretacja. Jeśli już, to mówiłbym raczej o informacjach o rzekomych żydowskich przestępstwach ewentualnie o informacjach o domniemanych żydowskich przestępstwach czy też o informacjach o przestępstwach, które zarzucano Żydom.


Śr sty 09, 2013 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Alus napisał(a):
A właśnie leffebryści deklarują sie jako jedyni kontynuatorzy spuścizny Kościoła przedsoborowego.

Bractwo Świetego Piusa X kultywuje wiarę katolicką wolną od jakiegokolwiek błędu.

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


Śr sty 09, 2013 15:29
Zobacz profil
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Endek napisał(a):
Alus napisał(a):
A właśnie leffebryści deklarują sie jako jedyni kontynuatorzy spuścizny Kościoła przedsoborowego.

Bractwo Świetego Piusa X kultywuje wiarę katolicką wolną od jakiegokolwiek błędu.

Pod warunkiem, że złamanie ustaleń porozumienia ustalonego z Janem Pawłem II, następnego dnia po porozumieniu nazwiemy cnotą.


Śr sty 09, 2013 15:36

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Alus napisał(a):
Endek napisał(a):
Bractwo Świetego Piusa X kultywuje wiarę katolicką wolną od jakiegokolwiek błędu.

Pod warunkiem, że złamanie ustaleń porozumienia ustalonego z Janem Pawłem II, następnego dnia po porozumieniu nazwiemy cnotą.
Arcybiskup Lefebvre prosil o zgode na wyświecenie biskupów kilka lat i tej zgody nie otrzymał. Ze wzgledu na podeszły wiek i mozliwość nieuchronnej swojej śmierci, zdecydował sie wyświecić czterech biskupów spośrod ksiezy Bractwa PX nie czekając dłuzej na zgodę Rzymu. Jak bylo naprawde, mozna się dowiedzieć z ksiązek arcybiskupa i treści korespondencji z Rzymem.

Cytuj:
Abp. Lefebvre ''Wówczas właśnie, po podpisaniu protokołu, który utorował drogę porozumieniu, usiadłem i zacząłem rozmyślać. Nagromadzenie niedowierzania i powściągliwości skłoniły mnie do żądania mianowania biskupa do dnia 30 czerwca, spośród trzech kandydatur, które złożyłem w Rzymie 5 maja. Albo to, albo dokonam konsekracji. W obliczu takiego wyboru, kardynał Ratzinger powiedział: „Jeśli tak, to protokół jest nieważny. Sprawa zakończona i nie będzie więcej protokołów. Wasza Ekcelencja zrywa nasze stosunki”. On to powiedział, nie ja.''

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


Śr sty 09, 2013 19:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 634 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 43  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL