Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 634 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43  Następna strona
 Antysemityzm Kościoła Katolickiego? 
Autor Wiadomość
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Obraz z katedry sandomierskiej przedstawiający rzekomy mord dokonywany przez Żydów na chrześcijańskich dzieciach zostanie ponownie wystawiony na widok publiczny.

Towarzyszyć temu będzie odsłonięcie płyty objaśniającej, "że Żydzi nigdy tego nie mogli tego zrobić, gdyż zabrania im tego własna religia. Będzie też mowa o tym, że mimo to oskarżenia Żydów o mordy rytualne ponawiały się, a niekiedy bezpodstawnie skazywano ich z tego powodu na śmierć."
http://info.wiara.pl/doc/1849184.Mord-r ... wyjasniony

Nie zwróciłam uwagi na ten obraz wcześniej, może dlatego, że był (wg. notki na Wikipedii) przykryty płytami paździerzowymi. "Interesujący" sposób na antagonizowanie grup społecznych, komu normalnemu na widok rzezi niewinnych dziatek krew się w żyłach nie zagotuje.

Obrazek


Wt sty 14, 2014 8:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
MARIEL, znasz jakieś teorie nt. pochodzenia tej legendy? Judaizm jest przecież bardzo stanowczy w kwestii zakazu spożywania krwi. Gdybym ja chciał dopiec Żydom, wymyśliłbym więc coś bardziej wiarygodnego. Wątpliwe więc (ćwiczę tutaj stosowanie metod historyczno-krytycznych :P), by ktoś mógł na to tak po prostu wpaść. Być może chodzi o jakieś realne praktyki, które wtórnie dopiero przypisano Żydom?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 14, 2014 9:05
Zobacz profil
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Johnny99 napisał(a):
MARIEL, znasz jakieś teorie nt. pochodzenia tej legendy? Judaizm jest przecież bardzo stanowczy w kwestii zakazu spożywania krwi. Gdybym ja chciał dopiec Żydom, wymyśliłbym więc coś bardziej wiarygodnego. Wątpliwe więc (ćwiczę tutaj stosowanie metod historyczno-krytycznych :P), by ktoś mógł na to tak po prostu wpaść. Być może chodzi o jakieś realne praktyki, które wtórnie dopiero przypisano Żydom?

Nie znam, dla mnie najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie jest takie, że mniejszość żydowska stała się zbyt mocną konkurencją (na jakim polu nietrudno się domyślić), więc postanowiono ją zdyskredytować wszelkimi możliwymi sposobami.
Dawnymi czasy oskarżenia o dzieciobójstwo, czarownictwo czy wampiryzm były chyba dość popularnymi metodami na pozbycie się dokuczliwego konkurenta, czy aby sami chrześcijanie nie byli trochę wcześniej pomawiani o spijanie krwi dziecięcej? :razz:


Wt sty 14, 2014 9:17
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Do końca lat 80-tych obraz ten nie był zakryty.
Nie wiem skąd tak bzdurne oskarżenia - zapewne mit ludowy - ale skutecznie wykorzystany podczas pogromu kieleckiego.
Zaczynem tego esbeckiego mordu było właśnie puszczenie plotki iż Żydzi zamieszkali przy ul Silnicznej porwali chłopca, aby utoczyć jego krew na macę.


Wt sty 14, 2014 9:23
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Alus napisał(a):
Nie wiem skąd tak bzdurne oskarżenia - zapewne mit ludowy ...

Oskarżenia i procesy, a niektóre z nich skończyły się wyrokami śmierci.
Alus napisał(a):
Do końca lat 80-tych obraz ten nie był zakryty.

W latach 90-tych byłam tam dwukrotnie ze szkoły na t.zw. plenerach malarskich, na pewno zwróciłabym uwagę gdyby był odsłonięty, więc chyba faktycznie pozostawał zakryty od dwudziestu kilku lat.


Wt sty 14, 2014 9:30
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
MARIEL napisał(a):
Alus napisał(a):
Nie wiem skąd tak bzdurne oskarżenia - zapewne mit ludowy - ale skutecznie wykorzystany podczas pogromu kieleckiego.

Oskarżenia i procesy, które skończyły się wyrokami śmierci.

Ubeckimi - pytanie jedynie kogo ukarano wyrokami: zbrodniarze czy ofiary?
Dotąd nikt nie wyjaśnił mnóstwa zagadnień związanych z tym mordem, choćby: czemu zostali zamordowani biedni Żydzi z ul. Silnicznej, a nie spadł włos z głowy ich sąsiadów zamieszkujących piętro wyżej, z których wywodzili się pracownicy kieleckiego UB.


Wt sty 14, 2014 9:47
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Pisałam o procesach siedemnastowiecznych, ale widzę że się przeniosłaś w wiek dwudziesty ;)


Wt sty 14, 2014 9:51
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
MARIEL napisał(a):
Pisałam o procesach siedemnastowiecznych, ale widzę że się przeniosłaś w wiek dwudziesty ;)

W myśl przysłowia bliższa ciału koszula niż sukmana :)


Wt sty 14, 2014 9:59
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
MARIEL napisał(a):
Alus napisał(a):
Nie wiem skąd tak bzdurne oskarżenia - zapewne mit ludowy ...

Oskarżenia i procesy, a niektóre z nich skończyły się wyrokami śmierci.
Alus napisał(a):
Do końca lat 80-tych obraz ten nie był zakryty.

W latach 90-tych byłam tam dwukrotnie ze szkoły na t.zw. plenerach malarskich, na pewno zwróciłabym uwagę gdyby był odsłonięty, więc chyba faktycznie pozostawał zakryty od dwudziestu kilku lat.

Chyba jednak przeoczyłaś :)
Doczytałam aktualnie w lokalnej GW, że na skutek interwencji środowisk żydowskich w 2003r, obraz od 2006r pozostawał zasłonięty.


Wt sty 14, 2014 13:09
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Cóż, możliwe, starość nie radość... Nie przypominam go sobie wcale.


Wt sty 14, 2014 13:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Następcy św. Piotra jednoznacznie potępiali oskarżenia pod adresem Żydów o popełnianie mordu rytualnego: http://pl.wikipedia.org/wiki/Oskar%C5%B ... .BCe.C5.84
Reakcje papieży na oskarżenie Żydów o mord rytualny :

Innocenty IV dwukrotnie w 1247 r. przestrzegał kler, książąt, szlachtę i mieszczan przed oskarżaniem wyznawców judaizmu o zabijanie dzieci i niepokojeniem ich. W encyklice Lachrymabilem Judaeorum Alemannie pisał, że Żydzi są fałszywie oskarżani o to, że podczas tejże uroczystości [Paschy] przyjmują komunię z serca zabitego dziecka. Wierzy się, że tak nakazuje ich Prawo, chociaż jest to wyraźnie sprzeczne z Prawem. Gdziekolwiek znajdzie się martwe ciało, ich prześladowcy je złośliwie im podrzucają.
Grzegorz X w 1272 r. w dokumencie Constitutio pro Judeis odrzucił wszelkie oskarżenia o mord rytualny pod adresem Żydów. Zabronił on duchownym rozpowszechniania tego typu opowieści, podkreślając, że Wrogowie Żydów podnoszą przeciw nim oskarżenie, że potajemnie kradli i zabijali te dzieci, po czym składali w ofierze ich serca i krew...
Marcin V w 1422 r. zaprotestował przeciwko twierdzeniu, jakoby Żydzi dodawali krwi ludzkiej do swego przaśnego chleba, szerzonym pośród ludu przez kaznodziejów z różnych zakonów[30].
Mikołaj V w 1447 r. wydał bullę, w której ganił duchownych rozpowiadających, jakoby Żydzi potrzebowali serca i wątroby chrześcijanina do obchodzenia pewnych świąt.
Benedykt XIV zezwolił na celebrowanie lokalnego kultu Anderla z Rinn, ale odmówił dokonania kanonizacji jego osoby.
Klemens XIII polecił nuncjuszowi w Warszawie odpierać oskarżenia o używanie do chleba przaśnego, krwi ludzkiej, osobliwie chrześciańskiej jako fałszywem wsparte zdaniem.
Szkoda, że część duchownych nie słuchała nauki Papieży. :-(


Wt sty 14, 2014 17:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
... i nie slucha. Kosciol jest tak rozbudowany, ze zadna wladza centralna nie jest w stanie sprostac swoim zadaniom. Proponuje oderwanie sie od Watykanu. :P


Śr sty 15, 2014 17:38
Zobacz profil
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
proteom napisał(a):
Benedykt XIV zezwolił na celebrowanie lokalnego kultu Anderla z Rinn, ale odmówił dokonania kanonizacji jego osoby
W swej buli nazwał Anderla błogosławionym. Jego święto z kalendarza kościelnego usunięto dopiero w 1953 roku, jego figury i tablice pamiatkowe w 1961 (kult został oficjalnie zawieszony. Szczątki z koscioła wyniesiono w 1985r. Kult był wznowiony prze biskupa w latach 1987-94, a do roku 1998 corocznie odbywały się antysemickie procesje do kamienia na którym rzekomo zamordowano dziecko. Proceder ten zakończył sąd skazując organizatorów za podżeganie.


Śr sty 15, 2014 18:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Kozioł napisał(a):
W swej buli nazwał Anderla błogosławionym. Jego święto z kalendarza kościelnego usunięto dopiero w 1953 roku, jego figury i tablice pamiatkowe w 1961 (kult został oficjalnie zawieszony. Szczątki z koscioła wyniesiono w 1985r. Kult był wznowiony prze biskupa w latach 1987-94, a do roku 1998 corocznie odbywały się antysemickie procesje do kamienia na którym rzekomo zamordowano dziecko. Proceder ten zakończył sąd skazując organizatorów za podżeganie.


Czego ma to dowodzić? Byli i są katolicy o mentalności antysemickiej. Zadaniem Kościoła jest ich edukacja m.in. na lekcjach religii, katechezy, kazania, czasopisma katolickie itd. ukazujące Żydów jako naród umiłowany i wybrany przez Boga.
Sobór Watykański II stwierdził: "Żydzi nadal ze względu na swych przodków są bardzo drodzy Bogu, który nigdy nie żałuje darów i powołania. [...] Nie należy przedstawiać Żydów jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga, rzekomo na podstawie Pisma Świętego" (Nostra aetete, 4). Chrześcijan i Żydów wiele łączy: http://www.prchiz.pl/prchizkorzenie0017.html
Wybranie” nie oznacza – wbrew mylnej i dość często pojawiającej się opinii – ustanowienia Żydów ponad innymi narodami, ich wywyższenia, ale wyznaczenie (wybranie) ich spośród innych ludów do wykonywania określonego zadania. Jest nim przyprowadzenie ludzkości pod górę Synaj, gdzie Żydzi otrzymali Torę. Jest nim prezentowanie ludzkości idei Jednego, Jedynego Boga, który wymaga od człowieka moralnego postępowania wobec innych ludzi (etyczny monoteizm).
Ilu katolików ma o tym wiedzę? Z mojego doświadczenia wiem, że niewielu. Część zakończyła edukację katolicką wiele lat temu, i praktycznie nie wiedzą nic o tym. Nie czytają książek, czasopism katolickich. Ich wiedza z teologii katolickiej jest zastraszająco mała. Nie oczekuję, że każdy ma czytać wszystkie dokumenty Krk np. encykliki, adhortacje itd. Katolik ma jednak obowiązek znać podstawy wiary katolickiej i rozwijać się intelektualnie oraz moralnie wg jej wskazań. Skąd wiem, że znam wiarę katolicką? Temu służą rekolekcje, katechezy, rozmowy z oczytanymi katolikami oraz książki i czasopisma katolickie. Jest ich wiele, i każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście polecam wydawnictwo WAM. Jest już tam tak oczekiwana przez katolików adhortacja apostolskia "Evangelii Gaudium" (Radość Ewangelii). papieża Franciszka. http://media.wydawnictwowam.com/pdf/Eva ... audium.pdf Bycie katolikiem to dla mnie przywilej i wezwanie do głoszenia tej prawdziwej wiary, która daje zbawienie.


Śr sty 15, 2014 22:05
Zobacz profil
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Pytasz czemu ma to dowodzic. Ano temu, ze antysemityzm nie był obcy w KRK. O rytualne mordy oskarżano Żydów z ambony (tak, to KRK rozpowszechnił te bzdury), biskupi zabraniali jadać, a nawet przebywać z Żydami, zabraniano korzystać z żydowskich lekarzy (Grzegorz XIII), biskupi kazali burzyć synagogi, palic Torę, przepędzać Żydów. Zamykano Żydów w gettach i dlatego do dzis są ulice, a nawet dzielnice żydowskie. Pierwsze getto otoczone murami i z kontrolowanymi wejściami stworzył Paweł IV w Rzymie i funkcjonowało ono do XIX wieku. Żydom zabrano całe mienie i przepędzano z Hiszpanii i z Anglii. Winiono za wielka zarazę, co wielu życiem przypłaciło. A wszystko z chętnym udziałem, a nawet z inspiracji KRK. Hasło "Żydzi zabili Jezusa" powstało w KRK i przypominane było co roku przy Wielkanocy, ozdabiając to swięto trupami. Hasło to do dzis jest na ustach antysemitów.

IV Sobór laterański 1215 - Żydzi nie mogą sprawować urzędów, nie wolno im wychodzić z domu w czasie świąt katolickich i muszą nosić gwiazdę Dawida.

Antysemityzm w Europie to dziecko KRK.


Cz sty 16, 2014 2:32
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 634 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL