Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 634 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43  Następna strona
 Antysemityzm Kościoła Katolickiego? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Na tej samej zasadzie można stwierdzić, że gdyby Sobór Watykański II miał miejsce w średniowieczu, to też by wojen i rzezi nie było..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt sty 17, 2014 13:12
Zobacz profil
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Kozioł napisał(a):
MARIEL napisał(a):
Twoja przynależność wyznaniowa każe Ci tak twierdzić, ale jak by było nie wiemy i się nie dowiemy, bo niby jakim sposobem.

W czasie się nie cofniemy, możemy patrzec tylko na głoszone ideę i sposób ich głoszenia.[...]

Głoszone idee (jakie by nie były) i sposób ich głoszenia nie uchronią człowieka przed upadkiem. W każdym wyznaniu konieczna jest ludzka współpraca z łaską boską, jak tego zabraknie najszczytniejsze idee pozostaną pustymi hasłami.


Pt sty 17, 2014 13:22
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
MARIEL napisał(a):
Kozioł napisał(a):
MARIEL napisał(a):
Twoja przynależność wyznaniowa każe Ci tak twierdzić, ale jak by było nie wiemy i się nie dowiemy, bo niby jakim sposobem.

W czasie się nie cofniemy, możemy patrzec tylko na głoszone ideę i sposób ich głoszenia.[...]

Głoszone idee (jakie by nie były) i sposób ich głoszenia nie uchronią człowieka przed upadkiem. W każdym wyznaniu konieczna jest ludzka współpraca z łaską boską, jak tego zabraknie najszczytniejsze idee pozostaną pustymi hasłami.

Niestety, zawsze sa czarne owieczki. Ważne jest aby je szybko odsuwac od duszpasterstwa.


Pt sty 17, 2014 13:40
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Johnny99 napisał(a):
Na tej samej zasadzie można stwierdzić, że gdyby Sobór Watykański II miał miejsce w średniowieczu, to też by wojen i rzezi nie było..

Faktycznie, gdyby KRK wcześniej zrezygnował z pretensji do władzy, bogactwa, i postawy twierdzy, to byłoby znacznie lepiej. Byli tacy co próbowali, ale ich szybko spacyfikowano.


Pt sty 17, 2014 13:42
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Ale macie rację, że to tylko gdybanie. Było jak było i można dziś tylko nad tym ubolewać.


Pt sty 17, 2014 13:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Po co tu sie oszukiwac? Nienawisc do Zydow jest uzasadniona. Oni po prostu sa lepsi. W gruncie rzeczy im zazdroscimy. Ten Zyd kopany i opluwany pozyczal szlachcicowi pieniadze. W duzej mierze dzieki niemu swiat sie rozwijal, a do tego ma czelnosc preferowac innego Zyda, jakby Polakow bylo malo! No i Boga odkryli! Scierpiec trudno. :(
Osobiscie, to mi "dynda" Zyd-Polak, ja bym sie zgodzil nawet na premiera Zyda, zeby tylko mi sie lepiej zylo. Ale gdyby moje podatki do Watykanu wysylal, to juz wrog na calej linii. Pasozyta, "zmije" na piersi mam utrzymywac!
Przepraszam, mialem na mysli Tel Aviv. :P


Pt sty 17, 2014 20:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Soul33 napisał(a):
Częściowo masz rację ale nie do końca. Kościół naucza, że sumienie może być niewłaściwie uformowane (redukuje to winę moralną). Jeśli pewne szkodliwe poglądy i złe zachowania są w danej kulturze powszechne, sugeruje to, że możemy mieć do czynienia właśnie z taką sytuacją.

Od KKK 1790: http://www.teologia.pl/m_k/kkk1s15.htm


Tylko, czy za tak ukształtowane sumienie nie odpowiadają duchowni? Jeśli propagowali ono z ambon antysemityzm, to część odpowiedzialności za prześladowania Żydów na nich spada - niestety. Prosty wierny uważał ich za autorytet moralny, stąd tak łatwo ulegał antysemickiej retoryce. Na szczęście nie każdy i nie zawsze.


So sty 18, 2014 22:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 23, 2018 2:15
Posty: 2
Post Re: Antysemityzm Kościoła Katolickiego?
[...]
Wykasowałem, mój drogi twój niezrozumiały wpis. Zresztą już raz wpis tej samej dokładnie treści został przez moderację skasowany. Skoro zauważyłeś, że moderacja uznała go za bezwartościowy to ponowne jego zamieszczanie jest uzurpowaniem sobie roli moderatora, a na to nie ma zgody.

Umówmy się, że pozwolę ci pisać o ile twoje wpisy nie będą nic nieznaczącym zlepkiem słów znaczących. W przeciwnym wypadku wiesz, co mówi na ten temat regulamin tego forum.
medieval_man


So lut 24, 2018 0:03
Zobacz profil
Post Re: Antysemityzm Kościoła Katolickiego?
Ja tylko przypomnę że np. w XV wieku papież Marcin V bronił żydów przed prześladowaniami. Nie mówiąc tym że że wielokrotnie stawali po ich stronie tacy papieże jak Aleksander VI czy Leon X


N mar 10, 2019 11:44

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Antysemityzm Kościoła Katolickiego?
TPatrząc szerzej na historię nie da się zaprzeczyć, że po początkowym okresie prześladowania chrześcijan przez Żydów, również nasi współwyznawcy niejednokrotnie w sposób niesprawiedliwy traktowali Żydów. Należy jednak podkreślić, że władze Kościoła (choć bardzo krytyczne zarówno co do judaizmu, jak i co do niektórych praktyk ekonomicznych – a zwłaszcza wobec nacjonalizmu żydowskiego, pochodzącego z Talmudu) co do zasady broniły Żydów przed niesprawiedliwym prześladowaniem .
Na przykład:
  • Grzegorz I (pełnił służbę w latach 590-604) bronił Żydów przed przemocą cesarstwa i potępiał próby przymusowego chrztu (choć sprzeciwiał się także praktykom trzymania przez Żydów chrześcijańskich niewolników i przemocą ich obrzezywania).
  • Kalikst II (papież w latach 1119-1124) objął opieką Żydów zamieszkałych w Judei i przypominał, że nie wolno ich zmuszać do chrztu świętego (papież powtarzał tu nauczanie św.Tomasza z Akwinu, przytoczone przeze mnie w rozdziale Oręż w służbie prawdy, czyli konflikt pomiędzy wolnością a słusznością). Papież zabraniał także aktów przeciw życiu i własności Żydów oraz bezczeszczenia synagog i cmentarzy.
  • Innocenty IV, oburzony niektórymi zapisami Talmudu kazał go spalić – niemniej wsławił się obroną Żydów przed pomówieniem o stosowanie krwi chrześcijańskiej do celów rytualnych (chodziło o sprawę dziecka, Szymona z Trydentu – znalezionego z ranami kłutymi w pobliżu dzielnicy żydowskiej. Innocenty sprzeciwił się wyrokowi wydanemu w tej sprawie na miejscowych Żydów – choć w świetle dzisiejszych ustaleń oskarżenie mogło być prawdziwe ).
  • Grzegorz X (1271-1276) powtórzył nauczanie o zakazie przymusowego chrztu Żydów. Również ten papież bronił Żydów przed zarzutem wykorzystywania krwi chrześcijańskiej.
  • O bulli Klemensa VI, chroniącej Żydów przed pomówieniami o roznoszenie zarazy, warto też pamiętać
  • Grzegorz XI (1370-1378) nakazywał dobre traktowanie Żydów, którzy uciekali z Ziemi Świętej przed muzułmanami do chrześcijańskiej Europy.
  • Papież Marcin V (1417-1431) wydał bullę, w której pisał: „Ponieważ Żydzi stworzeni są na obraz i podobieństwo Boże, a ich potomstwo będzie kiedyś zbawione, postanawiamy tedy, za przykładem naszych poprzedników, aby nie napadano na nich w synagogach, nie naruszano ich praw i zwyczajów, nie wleczono ich przemocą do chrztu, nie zmuszano do obchodzenia uroczystości chrześcijańskich, do noszenia nowych odznak żydowskich i nie stawiano przeszkód ich stosunkom handlowym z chrześcijanami”.
  • Mikołaj V wydał bullę ganiącą duchownych rozpowiadających że Żydzi używają serca i wątroby chrześcijanina do celów rytualnych.
  • Aleksander VI przyjął w Państwie Kościelnym Żydów wygnanych z Hiszpani.
  • Klemens VII (1523-1534) wydał rozkaz aby chronić życie portugalskich krypto-żydów ściganych przez królewską inkwizycję.
Już nawet nie wspominam o Piusie XII, który uratował dziesiątki, jesli nie setki tysięcy Żydów w czasie II Wojny Światowej.
Przeglądając – zwłaszcza średniowieczną – historię Żydów nie sposób nie zauważyć, że w przypadku prześladowań zwracali się oni do papieży – z reguły otrzymując pomoc i wsparcie. Charakterystyczne jest też, że w Rzymie, w czasach gdy władcą Wiecznego Miasta był papież – nie było żadnych pogromów (tak częstych w innych miastach Europy).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N mar 10, 2019 12:16
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Antysemityzm Kościoła Katolickiego?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Przeglądając – zwłaszcza średniowieczną – historię Żydów nie sposób nie zauważyć, że w przypadku prześladowań zwracali się oni do papieży


Jak myślisz, czemu? Kim byli ludzie, którzy prześladowali Żydów, skoro liczyli się ze zdaniem papieża?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N mar 10, 2019 13:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Antysemityzm Kościoła Katolickiego?
Ze zdaniem papieża liczyli się wszyscy.
I co to zmienia?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N mar 10, 2019 18:40
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemityzm Kościoła Katolickiego?
W Kur. XII d. 1 czerwca 1860 r. ogłosiliśmy List pasterski do Kleru Naszej Diecezji podając normy, których na przyszłość mieli się Duszpasterze trzymać a którą tu obecnie z uwzględnieniem reskryptu Kongregacji św. Officjum z r. 1861, publikowanego w Kur. XXI t. r. przypominamy i do ścisłego przestrzegania zalecamy:

1) Kapłani nie omieszkają, ile razy tego domagać się będą szczególne okoliczności, pouczać lud, czy to prywatnie, czy to z ambony, że dawny zakaz kościelny służenia u żydów po dziś dzień istnieje, i że dlatego Chrześcijanom pod ciężkim grzechem jest zabronione przyjmować stałą służbę u żydów, albo im posługiwać, karmić dzieci albo też uczyć się rzemiosła jakiegokolwiek.

http://www.ultramontes.pl/sluzba_chrzescijan.htm

Czemu KK zakazywał miłosierdzia wobec Żydów? :-(


Cz gru 24, 2020 21:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Antysemityzm Kościoła Katolickiego?
Twój post to klasyczny, podręcznikowy przykład manipulacji.
Wyciągasz z długiej wypowiedzi jedno zdanie bez kontekstu i grasz na emocjach dodając smutną emotikonkę.
Przeczytaj jeszcze raz ten tekst, który zalinkowałeś.

_________________
ksiądz


Pt gru 25, 2020 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemityzm Kościoła Katolickiego?
bramin napisał(a):
Twój post to klasyczny, podręcznikowy przykład manipulacji.
Wyciągasz z długiej wypowiedzi jedno zdanie bez kontekstu i grasz na emocjach dodając smutną emotikonkę.
Przeczytaj jeszcze raz ten tekst, który zalinkowałeś.
Pod ciężkim grzechem jest zabronione przyjmować stałą służbę u żydów, albo im posługiwać, karmić dzieci albo też uczyć się rzemiosła jakiegokolwiek.
Z czego wynikał ten nakaz kościelny, bo w nauczaniu Jezusa i Apostołów trudno mi go znależć.


So gru 26, 2020 1:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 634 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL