Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 5:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 634 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 43  Następna strona
 Antysemityzm Kościoła Katolickiego? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
[piok333"]


Cytuj:
Za ŻYDOWSKIE PRZESTĘPSTWA odpłacano Żydom wypędzeniami i pogromami.

Za jakie żydowskie przestępstwa wypędzano i mordowano kobiety i dzieci? To jest Twoja sprawiedliwośc? Jakichś Żyd coś złego uczynil, albo mu to przypisano, to cierpieli wszyscy.
Powtarzam; Żydów przez wieki oskarżano o mordy rytualne. Byli sądzeni, więzieni, torturowani, mordowani. Jaka jest prawda? 1840 r. – gdy mieszkający w Damaszku kapucyn, ojciec Tomasz, zaginął wraz ze swym służącym, Żydzi zamieszkujący miasto zostali oskarżeni o popełnienie mordu rytualnego. Starozakonni byli torturowani i zabijani, splądrowano damasceńską synagogę, nastąpiła cała seria pogromów. Sprawa wywołała międzynarodowe reakcje, kolejne kraje zwracały się do sułtana w obronie Żydów. Ostatecznie posądzanych o popełnienie morderstwa wyznawców judaizmu uwolniono. jasno wypowiadali się papieże, bo wiedzieli, że opisy rzekomych tortur i samego mordu, jakie rozpowszechniali antysemici, stoją w jaskrawej sprzeczności z wieloma zasadami judaizmu. Dekalog, którego treść zawarta jest w Torze, zakazuje zabijania. Dodatkowo, używanie krwi (ludzkiej, jak i zwierzęcej) do przyrządzania potraw jest zabronione przez zasady koszerności. Krew pochodząca od zabitych zwierząt nie może być konsumowana – należy ją wytaczać z mięsa i zasypywać w ziemi.
Grzegorz X w 1272 r. w dokumencie Constitutio pro Judeis odrzucił wszelkie oskarżenia o mord rytualny pod adresem Żydów[70]. Zabronił on duchownym rozpowszechniania tego typu opowieści, podkreślając, że Wrogowie Żydów podnoszą przeciw nim oskarżenie, że potajemnie kradli i zabijali te dzieci, po czym składali w ofierze ich serca i krew..
Wobec Żydów stosowano odpowiedzialność zbiorową, gdyż uznano, że skoro zabili Pana Jezusa, to są odpowiedzialni za wszelkie zło. To wyjaśnia siłę antysemickich, wielowiekowych stereotypów.


Cytuj:
Tymczasem nikt nie wie, jak było naprawdę.

To Ty nie wiesz. Jak chcesz wiedzieć, to poczytaj, a nie uprawiaj ignorancję i defetyzm poznawczy.
Cytuj:
Ludzka pamięć nie sięga tak odległych czasów - czyli przed wiek XX (przypomnę: chodzi o okres, o którym mówią dyskutowane dokumenty). Pozostają tylko źródła historyczne, a zawarte w nich informacje można uważać za niewiarygodne lub za wiarygodne. Można je przyjmować lub negować. Uzasadniać mniej lub bardziej naukowo, mniej lub bardziej obiektywnie, mniej lub bardziej metodologicznie poprawnie.

Dlatego w dociekaniach historycznych, trzeba posługiwać się wiedzą, a nie insynuacjami. Wzmacniać swoje tezy publikacjami naukowymi. To, że wszystkiego nie wiemy, nie oznacza, że nic nie wiemy o tamtych czasach.


Cytuj:
Historia współczesna (np. obecność Żydów w strukturach UB

Tak, jak i Polaków. Poza tym, trzeba zdefiniować, kim jest Żyd i tego dowieść.
Cytuj:
i przestępcza ich tam działalność czy krwawe tępienie Palestyńczyków na ziemiach należących od wieków do tychże Palestyńczyków) pokazuje, że Żydzi nie są bez winy i nie są takimi świętoszkami ani kozłami ofiarnymi, jakimi wielu chciałoby ich widzieć.

Czy ja twierdzę, że Żydzi są idealni? Są grzesznikami, jak my katolicy.

Dlatego też ja niezmiennie pozwalam sobie pozostawać w tej kwestii agnostykiem: nie wiem, czy ŻYDZI DOPUSZCZALI SIĘ PRZESTĘPSTW ani nie wiem, czy ŻYDZI NIE DOPUSZCZALI SIĘ PRZESTĘPSTW. Mówię tu oczywiście o tych przestępstwach, o których piszą te źródła historyczne, od których zaczął się cały niniejszy temat.
To zmieniłeś pogląd, bo na początku twierdziłeś coś innego:
viewtopic.php?f=2&t=32803&start=450
piok333 napisał(a):
Cytuj:
Jak widać, także i tutaj opisano konkretne PRZESTĘPSTWA ŻYDÓW, którymi wzbudzali gniew Polaków. Jak widzimy czarno na białym ŻYDZI DOPUSZCZALI SIĘ NASTĘPUJĄCYCH WYKROCZEŃ

Cytuj:
Lista WYKROCZEŃ ŻYDÓW jest więc długa i zasługuje na ścisłą uwagę.

Cytuj:
Wszystkie te ŻYDOWSKIE WYKROCZENIA domagają się sprawiedliwości


Zdecyduj się: to były wykroczenie, czy nie wiemy, czy były? Przestań siać oszczerstwa!
Cytuj:
I jako "agnostyk w tej kwestii" pozwolę sobie jeszcze poprzestać na prostym pytaniu: a jak to z PRZESTĘPSTWAMI ŻYDÓW było naprawdę?
[/quote]
Nie ma dowodów na te przestepstwa ergo biskupi sieją oszczerstwa, bo nie dowodzą swoich zarzutów. Są tak "samo wiarygodne", jak mordy rytualne.

====


Wt sty 08, 2013 20:21
Zobacz profil
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Najwyraźniej proteom posiadł jakąs tajna wiedze i twierdzi na sto procent, ze wszelkie oskarżenia sprzed setek lat dotyczące Żydów sa wyssane z palca.

proteom
Na historyka to ty sie nie nadajesz....ale nie martw sie zawsze możesz zostac partyjnym ideologiem. W tym jestes dobry.


Wt sty 08, 2013 20:34
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
humalog napisał(a):
Najwyraźniej proteom posiadł jakąs tajna wiedze i twierdzi na sto procent, ze wszelkie oskarżenia sprzed setek lat dotyczące Żydów sa wyssane z palca.

Ja też tak twierdzę. A teraz Humalogu wykaż, że się mylę. Przynajmniej, jeśli nie zgadzasz się, że te oskarżenia są wyssane z palca. Tym bardziej, że nie znalazł się nikt, kto potrafiłby wskazać, że się mylę.


Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2013 20:42 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt sty 08, 2013 20:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Piok333
Cytuj:
Warto także, byście przemyśleli sobie pojęcie błędu non sequitur bowiem z faktu, że "nie zwykłem zakładać, że w urzędowych dokumentach pisze się nieprawdę" nie wynika, jakobym "zawsze zakładał, że w urzędowych dokumentach absolutnie pisze się tylko prawdę". Zrozumieliście już czy jeszcze coś wam w tej kwestii rozjaśnić? :)

Piok333
Cytuj:
Oczywiście znamy pojęcie "wybiórczej wiarygodności". Za wiarygodne w dokumencie uznaje się tylko to, co wygodne dla własnej (przyjętej z góry) tezy. Za niewiarygodne w dokumencie uznaje się to, co dla własnej - przyjętej z góry - tezy niewygodne :roll:

To jest Twój sposób oceny wiarygodności dokumentów? Może pisz o sobie, a nie bezosobowo?
piok333
Cytuj:
A już poważnie i tak, żeby nie było wątpliwości - swoje stanowisko jasno przedstawiłem powyżej. W skrócie brzmi ono tak:

Cytuj:
pozwalam sobie pozostawać w tej kwestii agnostykiem: nie wiem, czy ŻYDZI DOPUSZCZALI SIĘ PRZESTĘPSTW ani nie wiem, czy ŻYDZI NIE DOPUSZCZALI SIĘ PRZESTĘPSTW. Mówię tu oczywiście o tych przestępstwach, o których piszą te źródła historyczne, od których zaczął się cały niniejszy temat

...

To niewiele wiesz, więc po co zabierasz głos, jak nic nie wiesz w tej materii? Może zdobądź wiedzę i potem dyskutuj, bo takim stanowiskiem się w moich oczach ośmieszasz.
Cytuj:
Wobec tego to do Ciebie kieruję pytania





piok333
Cytuj:
Dlaczego miałbym z góry zakładać, że osoba sporządzająca ten dokument napisała nieprawdę? Rozumiem, że dla ciebie wystarczającym wyjaśnieniem jest - jak piszesz - "Duchowni dali wyraz swojego antysemityzmu w tych dokumentach i tyle". Dla mnie takie wyjaśnienie to zwykła interpretacja w myśl z góry przyjętej tezy. To trochę za mało i potrzebuję konkretniejszych przesłanek, dla których miałbym zakładać, że osoba sporządzająca ten dokument napisała nieprawdę.


Panie kochany: znowu z logiką krucho. Onus probandi! Gdyby tak rozumować, to żaden proces nie miałby swego finału. Ja się pytam: dlaczego mam zakładać, że biskupi piszą prawdę? Ja tego nie wiem, dlatego szukam dowodów historycznych potwierdzających te oskarżenia. Nie znalazłem ich, więc takich oskarżeń nie formułuję. Biskupi je sformułowali, ale nie dowiedli tego - rozumiesz to?

A jak to jest z wiarygodnością pioka 333? Nie zakładam, że jest oszczercą we wszystkim, co mówi.


Wt sty 08, 2013 20:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
piok333 napisał(a):




Nie zwykłem wierzyć oskarżeniom na słowo. Natomiast źródła historyczne uznaje się w historii za dowody.


A kto tak uznaje, Panie historyk? Dowody czego? Podstawowe rzeczy, które jak sądzę należy w takiej ocenie brać pod uwagę to:

- autentyczność źródła - czy jest pewność, że mamy do czyniania z oryginalnym dokumentem, czy ten dokument nie nosi śladów modyfikacji;
- zakres wiedzy autora dokumentu w chwili jego sporządzania - wpływa na wiarygodność poszczególnych faktów podawanych w dokumencie, dokument może być wiarygodnym źródłem odnośnie cześci faktów, co do innych nie;
- czas i okoliczności tworzenia dokumentu - dokument tworzony w trakcie/bezpośrednio po wydarzeniach będzie zawierał mniej błędów wynikających z niedoskonałości ludzkiej pamięci;
- cel powstania dokumentu - zupełnie inną wagę ma informacja prasowa, często służąca wojennej propagandzie, niż raport bojowy jednostki;
- rzetelność autora - czy sporządzający dokument był osobiście zainteresowany przedstawieniem faktów zawartych w dokumencie, czy i jakie były mechanizmy bieżącej weryfikacji rzetelności dokumentów.


Wt sty 08, 2013 20:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
humalog napisał(a):
Najwyraźniej proteom posiadł jakąs tajna wiedze i twierdzi na sto procent, ze wszelkie oskarżenia sprzed setek lat dotyczące Żydów sa wyssane z palca.

proteom
Na historyka to ty sie nie nadajesz....ale nie martw sie zawsze możesz zostac partyjnym ideologiem. W tym jestes dobry.


A Ty w czym jesteś dobry? W dowalaniu mi? Ta takie bardzo katolickie? :brawo:


Wt sty 08, 2013 20:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
humalog napisał(a):
Najwyraźniej proteom posiadł jakąs tajna wiedze i twierdzi na sto procent, ze wszelkie oskarżenia sprzed setek lat dotyczące Żydów sa wyssane z palca.

proteom
Na historyka to ty sie nie nadajesz....ale nie martw sie zawsze możesz zostac partyjnym ideologiem. W tym jestes dobry.


A Ty w czym jesteś dobry? W dowalaniu mi? Ta takie bardzo katolickie? :brawo:

humalog napisał(a):
Cytuj:
Najwyraźniej proteom posiadł jakąs tajna wiedze i twierdzi na sto procent, ze wszelkie oskarżenia sprzed setek lat dotyczące Żydów sa wyssane z palca.


Gdzie tak twierdzę :?:


Wt sty 08, 2013 21:00
Zobacz profil
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Cytuj:
A teraz Humalogu wykaż, że się mylę. Przynajmniej, jeśli nie zgadzasz się, że te oskarżenia są wyssane z palca. Tym bardziej, że nie znalazł się nikt, kto potrafiłby wskazać, że się mylę.



Ponieważ nie jestem zwolennikiem spiskowych teorii dziejów i nie zakładam, ze wszystkie dokumenty oskarżające Żydów o złe postepki sa fałszem...a Żydzi to chodzące ideały.
Niestety ty Val i proteom takie z góry przyjeliscie założenie i teraz chcecie by te wasze teorie obalać. Niestety w przypadku urojeń wszelkie próby ich obalenia sa niemozliwe.
Nie ma wiec o czym gadać i szkoda czasu.


Wt sty 08, 2013 21:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
humalog napisał(a):


Ponieważ nie jestem zwolennikiem spiskowych teorii dziejów i nie zakładam, ze wszystkie dokumenty oskarżające Żydów o złe postepki sa fałszem...a Żydzi to chodzące ideały.
Niestety ty Val i proteom takie z góry przyjeliscie założenie i teraz chcecie by te wasze teorie obalać. Niestety w przypadku urojeń wszelkie próby ich obalenia sa niemozliwe.
.


Pokaż mi proszę, gdzie przyjąłem takie założenie:
Cytuj:
ze wszystkie dokumenty oskarżające Żydów o złe postepki sa fałszem...a Żydzi to chodzące ideały.

Dowody, nie insynuacje. Ja nigdzie, tak absurdalnych założeń nie czyniłem. Pamiętaj: onus probandi.


Wt sty 08, 2013 21:09
Zobacz profil
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Nie manipuluj Humalogu. Przestawione tu dokumenty budzą obiekcje, a nie ma nigdzie mowy, że chodzi o wszystkie dokumenty oskarżające Żydów, jakie kiedykolwiek powstały, a jedynie te tu przedstawione.

Kłamać to Humalog lubisz zwłaszcza, gdy chcesz koniecznie komuś dopiec :twisted:

Jeszcze jedno kłamstwo: tyle razy powtarza proteom i ja, że nie patrzymy na sprawę w sposób jednej z ulubionych technik manipulacyjnych Humaloga: Wszyscy Żydzi są niewinni lub wszyscy Żydzi są winni. I to dotyczy wszystkiego. Gdyż zauważyłam, że masz problem z zrozumieniem, że oponenci nie patrzą na różne sprawy czarno-biało, gdy zaznaczają konkretny problem.


Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2013 21:18 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 2 razy



Wt sty 08, 2013 21:13
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Niektorych, ktorzy zamiast prawdy, wiedza swoje i tak to nie przekona, ale zeby proteoma pocieszyc
http://info.wiara.pl/doc/1418465.Koscio ... emityzmowi

A jezeli ktos nie potrafi odroznic oskarzania wszystkich Zydow o niecne czyny (wiele z przytoczonych dokumentow takie sformulowania mialo), od oskarzania konkretnych Zydow o niecne czyny, to chyba powinien najpierw sie douczyc, a potem pisac.
Plucie jadem humalog nikogo do prawdy nie przekona, a raczej odstraszy. I nie jest to argument chrzescijanski, ze inni tez (byc moze) pluja. A na pewno nie jest to argument w dyskusji normalnych, doroslych ludzi.


Wt sty 08, 2013 21:14
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
No cóz Kael

Tak sie składa, ze to nie ja dowodze, ze Kosciół był antysemicki....ale ciagle to twierdzi proteom, a Val go popiera.

No ale to mnie sie zarzuca kłamstwo.....i plucie jadem.

To proteom ciagle pisze o tym jaki to Kosciół był zły dla Żydów, jak to kłamia dokumenty oskarżajace Żydów o zło (dokumenty które sam przytoczył).

Bardzo jestem ciekaw jak zareaguje na to co powiedział ks Lombradi....nie zgadza sie to bowiem z jego wizja antysemickiego Koscioła i biskupów kłamiacych w oficjalnych dokumentach.

Wizje którą Val jasno i wyraźnie poparła.....a nastepnie sie wyparła i zarzuciła mi kłamstwo.

Val
W manipulowaniu to ci nigdy nie dorównam.


Wt sty 08, 2013 22:00
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
@Humalog przepraszam więc, że nie zauważyłam w Twoim zdaniu słowa "wszelkie", a przez to wprowadziłam Cię w błąd.
Gdyż chodzi tylko o te dokumenty, które wymienił proteom.

Natomiast w mocy pozostaje, że kłamiesz twierdząc nie zakładam, ze wszystkie dokumenty oskarżające Żydów o złe postepki sa fałszem...a Żydzi to chodzące ideały.
Niestety ty Val i proteom takie z góry przyjeliscie założenie i teraz chcecie by te wasze teorie obalać.


...tak w stosunku proteoma. Bo o ile ja nie doczytałam trefnego słowa w tym cytacie:
Humalog napisał(a):
Najwyraźniej proteom posiadł jakąs tajna wiedze i twierdzi na sto procent, ze wszelkie oskarżenia sprzed setek lat dotyczące Żydów sa wyssane z palca.

To wykreślając je, mogę się zgodzić z proteomem. Jednak Ty kłamiesz wrzucając do zdania to słowo.

Natomiast nie zostałeś wprowadzony przeze mnie w błąd jeśli chodzi o moją rzekomą tezę, że Żydzi to chodzące ideały.


Wt sty 08, 2013 22:10
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
"Wszelkie" bo piok33 wymienił ich wiele, a wymienił je z dokumentów które przytoczył proteom.

proteom:
Cytuj:
[To są oskarżenia, a gdzie dowody? Masz jakieś naukowe publikacje dowodzące tych rzekomych przewinień Żydów?
Te oszczerstwa są "wiarygodne" jak mord rytualny dokonywany podobno przez Żydów? /quote]

Val

Cytuj:
takie paszkwile może napisać każdy


Skoro z góry zakłada sie, że zacytowane w oficjalnych dokumentach oskarżenia sa fałszywe, a wysuwający je osoby duchowne to oszczercy i paszkwilanci....bez żadnej konkretnej argumentacji, poza założeniem antysemickości
To jak to nazwać jeśli nie urojeniami własnie?


Wt sty 08, 2013 22:19
Post Re: Antysemitym Kościoła Katolickiego ?
Humalog napisał(a):
Skoro z góry zakłada sie, że zacytowane w oficjalnych dokumentach oskarżenia sa fałszywe, a wysuwający je osoby duchowne to oszczercy i paszkwilanci....bez żadnej konkretnej argumentacji, poza założeniem antysemickości

Nie z góry,a nie znajdując dowodów potwierdzających. Nawet popierający te dokumenty nie potrafią znaleźć dowodów potwierdzających. Skoro brak dowodów to są to oszczerstwa. tak mamy dziś w prawie: nie potrafisz wskazać dowodów na to, o co oskarżasz osoby publiczne? Jesteś oszczercą.

I nadal nie udowodniłeś, że nie kłamałeś zarzucając że Żydzi wg mnie byli chodzącymi ideałami.

Humalog napisał(a):
"Wszelkie" bo piok33 wymienił ich wiele, a wymienił je z dokumentów które przytoczył proteom.

Wiele nie jest równoznaczne z "wszelkie", chyba że w tym trefnym zdaniu widniałoby wyraźnie, że wszelkie jakie wymienił piok333. Ale Ty napisałeś to w odniesieniu do:

Humalog napisał(a):
Najwyraźniej proteom posiadł jakąs tajna wiedze i twierdzi na sto procent, ze wszelkie oskarżenia sprzed setek lat dotyczące Żydów sa wyssane z palca.

I za to przeprosiłam. Bo zdanie jest oczywiste: wszelkie oskarżenia jakie pojawiły się w stosunku do Żydów sprzed setek lat.

I zdanie jest jasne. Gdybyś napisał o wszelkich, jakie wymienił piok333, to jest to inna sprawa. Dlatego kłamiesz próbując zmienić całą drugą część zdania, zmieniając jego cały sens.
Tym bardziej, że Twoje kłamstwo przypieczętowuje późniejsze stwierdzenie:
Humalog napisał(a):
(...)nie zakładam, ze wszystkie dokumenty oskarżające Żydów o złe postepki sa fałszem...a Żydzi to chodzące ideały.
Niestety ty Val i proteom takie z góry przyjeliscie założenie i teraz chcecie by te wasze teorie obalać.

Bo jeżeli wszystkie dokumenty, jakie powstały na temat Żydów są fałszem, to logiczne jest, że są ideałami.
Czyli szedłeś w zaparte, a teraz nagle Ci się odwidziało i zmieniasz sens.


Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2013 22:38 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt sty 08, 2013 22:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 634 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 43  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL