Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 20, 2024 21:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona
 Coraz śmielej przeciwko Bogu 
Autor Wiadomość
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
Lurker napisał(a):
Jak w takim razie zakwalifikować to zjawisko? Jeśli nie cud i nie oszustwo (załóżmy roboczo), to co?

Nie usiłuję kwalifikować. podobnie jak "wizerunków" Matki Boskiej na drzewach, szybach czy kominach.


N sty 20, 2013 12:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
No nie, to jednak trochę inna kategoria niż gra świateł i cieni na przybrudzonej szybie. To mleko (a więc materia obdarzona masą) gdzieś tym Hindusom znikało. Takie rozmnożenie pokarmów na odwrót. : )

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


N sty 20, 2013 12:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8960
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
Świat jest skomplikowany a my znamy tylko jego fragment. A jeżeli chodzi o cudy, to czy jest większy od tego Przeistoczenia, które dzieje się każdego dnia na mszy? Tylko ten cud jest ukryty i nie epatuje.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N sty 20, 2013 12:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
Gdybym w to wierzył, tobym się podpisał, ale nie wierzę, nie tyle Kościołowi, co Arystotelesowi - substancja i przypadłości to może ciekawy system i wymagająca łamigłówka, niestety jednak, spodobało się Panu Bogu zbudować Wszechświat na atomach Demokryta. Św. Tomasz po prostu miał pecha i postawił na niewłaściwego filozofa, który błądził.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


N sty 20, 2013 12:38
Zobacz profil
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
Cud mleka obala ciotka wikipedia na emigracji w UK.


N sty 20, 2013 13:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
Pan naukowiec poił posążek z dzióbkiem, czy taki z trąbą? : P

Bo jeśli podawał mleko do dzioba, to ja się zgodzę, że napięcie powierzchniowe mogło wyciągnąć mleko z łyżeczki, które potem znikło wśród kwiatów dekorujących posążek. Ale z klasycznym posążkiem Ganeśi sprawa jest cokolwiek trudniejsza, ponieważ on jest gładki.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


N sty 20, 2013 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
Andy72 napisał(a):
Dziwne są rzeczy na tym świecie, mogą być pochodzenia demonicznego albo typu zjawisko niewyjaśnialne jak duchy czy ufo.

Czyli to ufo wypiło mleko!

Alus napisał(a):
Lurker napisał(a):
O, teraz Cię poproszę żebyś odniosła się do cudów hinduistycznych. Jeśli nie spotkałaś się z zagadnieniem, zapytaj ARHIZa, zrobi Ci listę.

Nie znam cudów hinduistycznych, ale znamiona cudu wyczerpuje zjawisko, które jest trwałe.
Znany hinduistyczny cud picia mleka przez figurki trwał kilka godzin i nie powtórzył się.

A po co miałby się powtórzyć, żeby był masowy głód? (jakby tak codziennie znikało ileś mleka - jednego z głównych źródeł białka w Indiach :D)

Lurker napisał(a):
No nie, to jednak trochę inna kategoria niż gra świateł i cieni na przybrudzonej szybie. To mleko (a więc materia obdarzona masą) gdzieś tym Hindusom znikało. Takie rozmnożenie pokarmów na odwrót. : )

Kiedy to przeczytałem, wyobraziłem sobie wielodzietną rodzinę tamilską, która modli się przed jedzeniem (taki wielki kocioł z zalewajką na mleku), by tym razem nie było cudu i mleko nie zniknęło ;)

Andy72 napisał(a):
Świat jest skomplikowany a my znamy tylko jego fragment. A jeżeli chodzi o cudy, to czy jest większy od tego Przeistoczenia, które dzieje się każdego dnia na mszy? Tylko ten cud jest ukryty i nie epatuje.

Jeżeli chodzi o cuda, to widziałem malutkie nasionko, które spadło z drzewa na ziemię. Wyrosła z niego malutka roślinka z dwoma liścieniami, która po kilkunastu latach stała się w cale dużym drzewem o pięknych zielonych liściach i białych kwiatach - czyż jest na świecie piękniejszy cud?

Lurker napisał(a):
Pan naukowiec poił posążek z dzióbkiem, czy taki z trąbą? : P

Bo jeśli podawał mleko do dzioba, to ja się zgodzę, że napięcie powierzchniowe mogło wyciągnąć mleko z łyżeczki, które potem znikło wśród kwiatów dekorujących posążek. Ale z klasycznym posążkiem Ganeśi sprawa jest cokolwiek trudniejsza, ponieważ on jest gładki.

Nom, też słyszałem o tych posągach z dzióbkiem (od Lurkera zresztą :)) A tutaj nie dość, że w niemal każdej świątyni (czyli co - na każdym zadupiu mieliby takie specjalne figurki), to jeszcze przez określony czas (czyli co, dzióbki potem pochowali czy jak?). No i np. taki Śiwa ani dzióbka, ani trąbki nie ma...

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


N sty 20, 2013 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
fuller napisał(a):
tylko poczyta sobie chocby tutaj http://www.siwasakti.pl/encyklopedia

trochę poczytałem

ARHIZ napisał(a):
Wydaje mi się, ż ogrom tekstu odstrasza. A szkoda, bo akurat na tej stronie wiele aspektów jest wyjaśnionych w prostu i jasny sposób, także dla osób niezwiązanych z hinduizmem.

Dzięki za skrót.
Mimo wszystko niepokoi mnie to bóstwo Siwa. Pod linkiem znalazłem:
Cytuj:
Postacie Pana Śiwy, Jego cechy, ozdoby, oręż, towarzysze i czynności zostały szczegółowo utrwalone w tradycji, co czyni Go bliskim i żywym. Jako Rudra kipi złością i żądzą niszczenia, ale jako Śiwa emanuje dobrocią. Z wszystkich bóstw jest tym, które najłatwiej zadowolić. Co więcej, żadne bóstwo nie jest tak miłosierne jak On. Śiwa jest przyjacielem nieszczęśników, ślepców i chromych, goblinów i upiorów. Pogardzani przez innych, zdeformowani i szpetni znajdują swe miejsce w Jego otoczeniu. Demony, wampiry i duchy, których boją się wszyscy, są Jego kompanami. Przeraźliwe żmije owijają się czule wokół Jego szyi. Pan Śiwa nikogo nie odrzuca, nie jest wyłączną własnością bogów czy świętych. Do Jego największych wielbicieli należą: Kuwera, król jakszów, Rawana, król rakszasów, i Śukra, mistrz asurów. Wielbią Go także czarownicy i wiedźmy. Jego łaski szukają wszystkie duchy, i te złośliwe, i te współczujące. Do grona Jego towarzyszy należą ganowie, dzika horda awanturników i odszczepieńców. Ich ciała są odrażające i zdeformowane, upijają się i zażywają narkotyczny bhang.


Myślę, że określenie typu:
ARHIZ napisał(a):
Chce dla nas wszystkiego co najlepsze i daje nam to bezinteresownie.

jest najdelikatniej mówiąc ryzykowne...
(jeśli się mylę proszę o sprostowanie)

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


N sty 20, 2013 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
Qwerty2011 napisał(a):
Cytuj:
Postacie Pana Śiwy, Jego cechy, ozdoby, oręż, towarzysze i czynności zostały szczegółowo utrwalone w tradycji, co czyni Go bliskim i żywym. Jako Rudra kipi złością i żądzą niszczenia,

Aspekt niszczycielski - zniszczenie jest potrzebne we wszechświecie, ponieważ dzięki temu powstaje coś nowego, jest początkiem dla czegoś nowego.

Cytuj:
ale jako Śiwa emanuje dobrocią. Z wszystkich bóstw jest tym, które najłatwiej zadowolić. Co więcej, żadne bóstwo nie jest tak miłosierne jak On. Śiwa jest przyjacielem nieszczęśników, ślepców i chromych, goblinów i upiorów.

To bardzo ważne - ci wymienieni wyżej są na skraju społeczeństwa, często nieszanowani itd. Tymczasem dla Śiwy liczy się to co masz w sercu, a nie to czy jesteś bogatym braminem.

Cytuj:
Pogardzani przez innych, zdeformowani i szpetni znajdują swe miejsce w Jego otoczeniu. Demony, wampiry i duchy, których boją się wszyscy, są Jego kompanami.

Mowa o ganach - oni jako nieliczni mogą obcować z Nim. Każdy normalny człowiek stwierdza, że są odrażający, boi się ich, brzydzi się nimi. Lecz Bóg widzi więcej, widzi piękno, które jest w ich czystych sercach. Tak na prawdę ci pogardzani przez innych, zdeformowani i szpetni są piękni - poprzez swe wnętrze. O wiele piękniejsi niż np. przystojni kapłani odziani w białe szaty, którzy udają pobożność.

Cytuj:
Przeraźliwe żmije owijają się czule wokół Jego szyi.

Węże to zmysły - Śiwa nie zwraca na nie uwagi, ponieważ jest wolny od pokus. Z kolei kobra oznacza opiekę, ochronę którą Pan otacza swoich wielbicieli.

Cytuj:
Pan Śiwa nikogo nie odrzuca, nie jest wyłączną własnością bogów czy świętych. Do Jego największych wielbicieli należą: Kuwera, król jakszów, Rawana, król rakszasów, i Śukra, mistrz asurów. Wielbią Go także czarownicy i wiedźmy. Jego łaski szukają wszystkie duchy, i te złośliwe, i te współczujące.

Patrz fragment o ganach. Chodzi o to, że Bóg nie odrzuca nikogo, a także to, że nawet jeśli Twoje życie nie było prawe, zawsze możesz wstąpić na właściwą ścieżkę.

Cytuj:
Do grona Jego towarzyszy należą ganowie, dzika horda awanturników i odszczepieńców. Ich ciała są odrażające i zdeformowane, upijają się i zażywają narkotyczny bhang.

O, tutaj widzę, że ganów rozgraniczono i zrobiono z nich jakąś mniejszą podgrupę. Nie ma to jednak większego znaczenia, wszystko zostało już napisane.

Cytuj:
Myślę, że określenie typu:
ARHIZ napisał(a):
Chce dla nas wszystkiego co najlepsze i daje nam to bezinteresownie.

jest najdelikatniej mówiąc ryzykowne...
(jeśli się mylę proszę o sprostowanie)

Śiwa daje nam jogę, która prowadzi do zdrowia ciała i umysłu oraz prowadzi nas do wyzwolenia i szczęścia. Tworzy też maję, zasłonę która zakrywa rzeczy, których nie powinniśmy wiedzieć na naszym obecnym etapie rozwoju, ponieważ byłoby to dla nas złe. Tworzy wreszcie prawo karmy, by każdy z nas mógł się samorealizować i doskonalić. Celem Jego działań jest to byśmy stali się wiecznie wyzwoleni i szczęśliwi poprzez samadhi.


EIDT: Część mojego tekstu jest tłustym drukiem, nie wiem czemu i nie było to celowe.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


N sty 20, 2013 23:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
@Arhiz
Jak czytam to, co jest napisane w słowniku i to, co Ty piszesz, to mam wrażenie, że dotyczy to dwóch rożnych bóstw. (np. w słowniku pisze, że Siwa kipi złością a Ty na to, że to dobrze, bo jak coś zniszczy, to powstanie coś nowego...)

To, co wyczytałem w słowniku brzmi jak opis demona a postać, którą Ty opisujesz przypomina Boga judeo-chrześcijańskiego.

Czy nie jest tak, że współczesne rozumienie bóstw hinduizmu uległo zmianie pod wpływem chrześcijaństwa?

Pozdrawiam :)

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Pn sty 21, 2013 11:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
Jeżeli weźmiemy niektóre opisy JHWH, też będzie jawił się nam obraz demona. Cechą charakterystyczną bogów hinduskich są manifestacje. Dewi jako Paarwati jest opiekunką ogniska domowego, ale manifestacja Paarwati - Kali, jest jednym z najstraszniej przedstawianych bóstw na świecie. Śiwa jako Rudra (krzyk, ryk, płacz) jest aspektem zniszczenia, jako Śiwa (łaskawy) - pogodności, łaskawości i ascezy. Każdy wizerunek bóstwa hinduskiego ma określone atrybuty, cechy - wszystko jest narysowane tak a nie inaczej - czyni to z takiego wizerunku rodzaj księgi, w której symbole są literami - przy czym każdy aspekt bóstwa jest oddzielną księgą i nie należy ich mieszać.

Co do wpływów - śiwaizm często konkuruje z wisznuizmem, a z innych religii - z buddyzmem i sikhizmem. Co do Jezusa i chrześcijan, jest to bardziej domena wisznuistów, którzy lubią go czasem adoptować i robić z niego awatara bądź utożsamiając go z Kriszną.

Zaś podobieństwo do Boga judeo-chrześcijańskiego jest właśnie wynikiem tego, że mamy do czynienia z różnymi manifestacjami tego samego najwyższego Boga. Tak samo przykazania - również będą się pokrywać, ponieważ pochodzą od tego samego Boga.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pn sty 21, 2013 13:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
ARHIZ napisał(a):
Jeżeli weźmiemy niektóre opisy JHWH, też będzie jawił się nam obraz demona

Czy ja wiem? Które?
ARHIZ napisał(a):
Zaś podobieństwo do Boga judeo-chrześcijańskiego jest właśnie wynikiem tego, że mamy do czynienia z różnymi manifestacjami tego samego najwyższego Boga. Tak samo przykazania - również będą się pokrywać, ponieważ pochodzą od tego samego Boga.


Kiedyś dyskutowałem z Rutusem, który wskazywał, że podobieństwa pomiędzy poszczególnymi religiami są rodzajem memów kulturowych.

Dla mnie zaś podobieństwa religijne występujące w różnych kulturach (nawet takich, które nie stykały się z innymi) z rożnych czasów świadczyły o tym, że Bóg od zawsze przemawiał do ludzi. Ludzie zaś na swój sposób przechowywali te objawienia, przekształcali w zgodzie ze swoją kulturą, czasami trafiały one na niewłaściwy politycznie lub społecznie grunt (Zaratustra), ulegały wypaczeniu, przekłamaniom, obrastały w mitologie itd.

Jak dla mnie w takich religiach istnieje pewne przeczucie Boga i intuicyjne sumienie, ale dlatego to wszystko leży od prawdy.

W związku z tym, że Jezus jest postacią namacalnie historyczną, swoim poświęceniem, ofiarą i zmartwychwstaniem dowiódł prawdziwości tego, co głosił - jest też najbardziej wiarygodny.
Mówiąc krótko - twierdze, że pewne elementy religii wschodu są prawdziwe, ale w całości prawdziwe wydaje (w pełni objawione) wydaje mi się tylko chrześcijaństwo.

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Pn sty 21, 2013 16:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
Qwerty2011 napisał(a):
ARHIZ napisał(a):
Jeżeli weźmiemy niektóre opisy JHWH, też będzie jawił się nam obraz demona

Czy ja wiem? Które?

Jak niszczył miasta kulami ognistymi? Jak zsyłał plagi? Jak kazał ojcu złożyć w ofierze syna? (hehe, w hinduizmie też jest podobna opowieść :twisted: )

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pn sty 21, 2013 19:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
ARHIZ napisał(a):
Jak niszczył miasta kulami ognistymi? Jak zsyłał plagi? Jak kazał ojcu złożyć w ofierze syna? (hehe, w hinduizmie też jest podobna opowieść :twisted: )

To raczej kojarzy mi się z okazaniem mocy.

Demoniczność to upiorność, sianie zła, brzydota, zgorszenie

No ale to już chyba do innego wątku się nadaje...

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Pn sty 21, 2013 21:27
Zobacz profil
Post Re: Coraz śmielej przeciwko Bogu
Qwerty2011 napisał(a):
ARHIZ napisał(a):
Jeżeli weźmiemy niektóre opisy JHWH, też będzie jawił się nam obraz demona

Czy ja wiem? Które?

Nawoływanie do mordów, grabieży i czerpanie radochy z woni palonego mięcha - to musi byc jakis bardzo prymitywny demon. :)


Pn sty 21, 2013 21:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL