Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 12:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Hipokryzja wśród księży 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Hipokryzja wśród księży
Ależ oczywiście że każda ososba, w tym duchowna, może nawet jeszcze bardziej, powinna świecić przykładem. Jezus o takich mówił też, aby ich słów słuchać, ale czynów nie powielać. Jeśli istotnie dowody są tak mocne, jeśli sprawa jest dość jasna, to przykre. Czy to słabość człowieka, czy zamierzony sposób na życie, tego nie wiemy. Prawdą, ale zarazem zludną jest twierdzić że ksiądz powinien być w sprawach wiary niewzruszony. Dlaczego złudnym? Bo ksiądz to nadal mężczyzna i moźliwe że nie wytrwał, moźliwe że się pogubił. Takiemu trzeba by pomóc. Nie wiem czy to moźliwe, czy ksiądz tego chce i czy ktoś próbował. Więc wpierw, kto ma odwagę niech idzie i jak człowiek z człowiekiem powie że chce pomóc, że ma szczere intencje i chce na nowo księdzu zaufać. Ale to wymaga pracy wszystkich. Jeśli przyjmie to może tak Bog was posyła, a jeśli nie to przynajmniej pozostaniecie uczciwi. To już nie będzie sądzenie za plecami, lecz jasna sprawa.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lip 07, 2013 14:09
Zobacz profil
Post Re: Hipokryzja wśród księży
brunero napisał(a):
Fałszywa teza, bo stawia księży i "ludzi" (jak rozumiem homo sapiens minus faceci w koloratkach) po dwóch różnych stronach jakiejś mitycznej barykady. A księża to nie sprzedawcy czegokolwiek.

Nie sprzedawcy, ale: - Wy jesteście solą tej ziemi....Wy jesteście światłem świata (Mt 5,13-16).


N lip 07, 2013 14:11

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 9:27
Posty: 44
Post Re: Hipokryzja wśród księży
Nie dzielę ludzi i księży na dwie różne grupy, Znam zbyt wielu księży żeby kategoryzowac i wymagać od księży świętości. Tak każdy jest człowiekiem i każdy może zrobić coś głupiego.

Po prostu stwierdzam fakt, ze ważniejsze powinno być dla księdza wyspowiadanie ludzi niż zebranie na tacę. Zwłaszcza że mógł też zebrać na tą tace i widząc ze ludzie czekają wrócić do konfesjonału.

A normalną rzeczą nawet przy założeniu ze ludzie popełniają błędy jest możliwość napomknięcia o nich choćby po to żeby wskazać problem i po to żeby może w przyszłości ktoś kto to przeczyta postąpił inaczej.


N lip 07, 2013 14:15
Zobacz profil
Post Re: Hipokryzja wśród księży
jesienna napisał(a):
Wg. odpowiednich zaleceń - spowiedź powinna odbywać się poza mszą.
W czasie mszy spowiadać nie wolno (tylko wyjątkowo)
U mnie w parafii ani w czasie mszy, ani przed nawet mszą spowiadać się nie można
są na to wyznaczone godziny...


Srsly?

Spowiadadanie podczas mszy sie spotyka...

sam dzisiaj byłem u spowiedzi... podczas mszy... hopefully jedno i drugie było ważne...

Autentycznie nic nie wiedziałem o takim zaleceniozakazie, mogę doliczyć co najmniej 3-4 parafie (wcale nie maleńkie), gdzie spowiadanie podczas mszy jest normą...

Mogłabyś podać gdzie dokładnie pojawiło się to rozporządzenie? Bo albo księża nic sobie z tego nie robią, albo to tylko zalecenie a nie surowy zakaz...


N lip 07, 2013 14:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 18, 2009 19:20
Posty: 111
Post Re: Hipokryzja wśród księży
Przemówienie Papieża Franciszka podczas spotkania z seminarzystami i nowicjuszami. Aula Pawła VI - 6.07.2013.

http://www.youtube.com/watch?v=3GpBkBvBK-M#at=535


N lip 07, 2013 15:42
Zobacz profil
Post Re: Hipokryzja wśród księży
gaazkam napisał(a):
Spowiadadanie podczas mszy sie spotyka...

sam dzisiaj byłem u spowiedzi... podczas mszy... hopefully jedno i drugie było ważne...

Autentycznie nic nie wiedziałem o takim zaleceniozakazie, mogę doliczyć co najmniej 3-4 parafie (wcale nie maleńkie), gdzie spowiadanie podczas mszy jest normą...

Mogłabyś podać gdzie dokładnie pojawiło się to rozporządzenie? Bo albo księża nic sobie z tego nie robią, albo to tylko zalecenie a nie surowy zakaz...


Kolega gooogle pomaga od reki
http://mateusz.pl/czytelnia/ck-swcms.htm
Cytuj:
„Na temat sprawowania sakramentu pokuty szczegółowe przepisy znajdują się w Instrukcji „Eucharisticum mysterium” z 25 maja 1967., w której jest następujące zalecenie: „Wytrwale należy przyzwyczajać wiernych, aby przystępowali do sakramentu pokuty poza Mszą św., zwłaszcza w określonych godzinach, tak aby jego udzielanie dokonywało się w spokoju i z prawdziwą ich korzyścią, jak również nie przeszkadzało im w czynnym uczestnictwie we Mszy św.” (nr 35)
(...) Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno łączyć sakramentu pokuty ze Mszą św., tak, aby odbywała się tylko jedna czynność liturgiczna”.


N lip 07, 2013 16:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Hipokryzja wśród księży
xgor napisał(a):
Ty nie widzisz a ja widzę. Bo to Kościół i księża są dla ludzi, a nie odwrotnie

Pamiętasz co papież Franciszek mówił o celnikach wiary? To jest właśnie przykład Twojej postawy. Nie ważny człowiek ważne jakieś zalecenia.

A ja powtórzę pytanie i powiąże go z Ewangelią. Co jesli jedną z tych 5 osób była zbłąkana owca, której teraz już nie da się odnaleźć bo pasterz wolał pilnować pozostałych 99, a zwłaszcza ich datków.


Plączesz się ...
Najpierw zarzucasz księdzu, że nie umożliwił wiernym słuchania mszy
bo spowiedź się przedłużała. Teraz z kolei oburzesz się na to, że księża
nie powinni spowiadać podczas mszy - zdecyduj się w końcu!

Zalecenie o jakim piszę ma chronić wiernych przed sytuacją gdy na kórą się oburzasz
z powodu spowiedzi nie mogą uczesniczyć we mszy świętej.
Zalecenie nie jest bezwzględnym zakazem. Oczywiście wyjątki są jak najbardziej
dopuszczalne w uzasadnionych sytuacjach - to jest tylko zalecenie!

Gdy ktoś się chce wyspowiadać to to zrobi.
Idąc za Twoim tokiem rozumowania ksiądz powinien siedzieć
w konfesjonale w dzień i w nocy bo a nóź jakaś zagubiona owca
bedzię się wyspowiadać o 23.00 lub 5.00.... itd.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


N lip 07, 2013 17:47
Zobacz profil
Post Re: Hipokryzja wśród księży
@jesienna, ale we Mszy sw to sie chyba uczestniczy? Nie "slucha" jak przed SWII?

Dlatego ja od lat uwazam za skandal sluchanie spowiedzi podczas Mszy sw, a juz szczegolnie podczas niedzielnej Mszy sw, kiedy po spowiedzi "delikwent" leci jeszcze do Komunii sw. I tak w ciagu niecalej godziny "zaliczyl obecnosc" na obowiazkowej Mszy sw, spowiedz i jeszcze Komunie sw. I jest swiecie przekonany, ze aktualnie jest bez grzechu. No bo rozgrzeszenie dostal i obowiazek Mszy sw niedzielnej tez zaliczyl. To gdzie problem?

Sakrament spowiedzi jest moim zdanie niedoceniany. Zamiast realnego spotkania z Chrystusem jak syn marnotrawny z ojcem, sluzy duchowej higienie. Owszem, rachunek sumienia robimy, do konfesjonalu idziemy, jakies postanowienie poprawy mamy, moze i z zadoscuczynieniem nie jest najgorzej, ale czy jest to dla nas naprawde powazna sprawa? Zycia i smierci (duchowej)?
Prawdziwa przemiana choc w jednej sprawie? Szczegolnie kiedy ten sakrament sprawowany jest w tlumie wiernych stojacych obok, przy huku organow, szybko, zeby zdazyc na Komunie sw, albo dlatego, ze jeszcze 5 osob za mna chce "zaliczyc" trzy sprawy na raz?

Dlaczego nie pojsc wtedy, kiedy jest czas, nie ma kolejek i sa wyznaczone godziny dyzurow w konfesjonale? Dlaczego ksieza tak niepowaznie traktuja ten sakrament, jak gdyby uwazali, ze jakis nienawrocony grzesznik akurat tylko podczas normalnej niedzielnej Mszy sw zdecyduje sie przystapic do sakramentu pokuty i do kosciola na Msze sw trafil, ale juz w tygodniu od 17-19 do spowiedzi by nie przyszedl ekstra?


N lip 07, 2013 17:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Hipokryzja wśród księży
Kael napisał(a):
@jesienna, ale we Mszy sw to sie chyba uczestniczy? Nie "slucha" jak przed SWII?
O'kay - nie wiem co mi się stało, że tak napisałam - jestem posoborowa :)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


N lip 07, 2013 18:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 11:36
Posty: 361
Post Re: Hipokryzja wśród księży
jesienna napisał(a):
Drapke napisał(a):
Kościół katolicki oficjalnie potępia łamanie celabatu, a nieoficjalnie toleruje księże "gosposie", a nawet czynnych homoseksualistów i pedofilów, dla których często jedyną karą jest przeniesienie do innnej parafii. Przy każdej diecezji prężnie działa fundusz alimentacyjny, by dzieci i konkubiny duchownych publicznego zgorszenia nie robiły ciągając duchownych po sądach. Twój proboszcz paul1205 to raczej norma w Krk, a nie margines. Hipokryzja w Krk to temat rzeka - mnie już od dawna nie dziwi, że księża deklarują jedno, a robią drugie.[quote/]

Może jakieś badania statystyczne na temat tego co jest "prawie normą" a co nie
wśród księży? Czasem bywa tak, że widzi się to co się chce widzieć. Co do funduszu alimentacyjnego to jest najzwyczajniej kłamstwo. Każdy ksiądz z własnych pieniędzy płaci alimenty.

(nawiasem mówiąc to dla Kościoła korzystne finansowo
wikary przeważnie dochody ma nie wielkie, bywa, że nie ma ich wcale
- to i sąd alimenty zasądza symboliczne)



Z badań wynika, że w związki z kobietami angażuje się prawie 60 proc. duchownych. - Niektórzy żyją z nimi niemal otwarcie, mają dzieci. Parafianie o tym wiedzą - mówi prof. Józef Baniak, socjolog religii z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz. Kilka lat temu naukowiec szacował, że ok. 10-15 proc. księży, którzy są w związkach z kobietami, ma też z nimi dzieci. Teraz zaznacza, że szacunki trzeba traktować jako zaniżone, bo młoda generacja księży to "zupełnie nowe pokolenie". - Oni wcale nie zamierzają rezygnować z erotyki, seksu i kontaktów z kobietami - tłumaczy. Mimo, że związki duchownych z kobietami są tak powszechne, wciąż stanowią temat tabu. Prof. Baniak zauważa, że biskupi doskonale wiedzą, że księża mają partnerki i dzieci, ale na nic z tym nie robią. Zazwyczaj przenoszą ich do innej parafii. - Gdy proboszczowi urodzi się dziecko, płaci na nie alimenty. Ale za kapłana płaci Kościół. Każdy zakon i każda diecezja ma fundusz alimentacyjny przeznaczony na taki cel - mówi prof. Baniak.
http://media.wp.pl/kat,1022951,opage,9, ... aid=110e74

Do 60% współżyjących z kobietami dodaj 15% aktywnych seksualnie homo-księży, a wyjdzie, że 3 na 4 duchownych łamie celibat. Co zatem jest normą w Krk, większość stanowiąca 3/4 ogółu księży, czy 1/4 żyjąca cnotliwie?
Co do funduszu alimentacyjnego, też strzeliłaś kulą w płot. :badgrin:

_________________
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności" (Marie von Ebner-Eschenbach)


N lip 07, 2013 19:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Hipokryzja wśród księży
Szanujmy się. Chyba nie będziemy traktować artykułu z lewackiej gazetki jako coś wiarygodnego. Jak chcesz powoływać się na Newsweeka to poszukaj towarzystwa w starbuniu przy frapucino, nie na porządnym forum, gdzie pisują poważni szanujący siebie i rozmówców ludzie.

_________________
laudare benedicere praedicare


N lip 07, 2013 20:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 11:36
Posty: 361
Post Re: Hipokryzja wśród księży
Badania profesora Baniaka nie zasługują na szacunek, bo opisał je Newsweek? :D
Rozumiem, że kontrargumentów, badań polemicznych, przedstawiających, że odsetek księży prowadzących rozwiązłe życie seksulane jest mniejszy, niż wylicza profesor żadnych nie przedstawisz?

_________________
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności" (Marie von Ebner-Eschenbach)


N lip 07, 2013 20:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Hipokryzja wśród księży
Johnny99 napisał(a):
Newsweek: A jaka jest prawda? Księża mają kobiety, mają dzieci?
Prof. Józef Baniak: Niedawno na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się wywiad z byłymi księżmi, Piotrem i Pawłem – nawiasem mówiąc, imiona obu są prawdziwe. Opowiadają, że dominująca większość, mniej więcej trzy czwarte księży, ma różne kontakty z kobietami. Według mnie tak właśnie jest. Gdy prowadząc własne badania, pytałem o te kwestie, odsetek był podobny.


Z czego wynika: pytał różnych ludzi, a oni odpowiadali, że tego tam, panie, to widzi się często, jak idzie z jedną taką!

Dalej:

Z przeprowadzanych przeze mnie rozmów wynika, że dzieci może mieć mniej więcej jedna czwarta księży utrzymujących stosunki z kobietami, a więc 10-15 proc. wszystkich księży w Polsce.

Panie, jak Boga kocham, ta obok tamtej miedzy to niby że ją mąż opuścił, ale cała ulica wie, że ona z byłym proboszczem to i tamto! Już nas tak łatwo nie oszuka, wszyscy we wsi wiedzą, kto jest tatusiem tej jej córki!

Oraz drugi post Johnny'ego: viewtopic.php?p=693926#p693926


Drapke napisał(a):
Badania profesora Baniaka

No cóż, jakie badania, taki profesor?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N lip 07, 2013 21:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Hipokryzja wśród księży
Nic mi nie mówi nazwisko Baniak. Natomiast nie rozumiem o jakie kontrargumenty ci chodzi. Chcesz ustalać jakiś "odsetek księży prowadzących rozwiązłe życie seksulane". Po pierwsze niby jak, po drugie po co? Na pewnym poziomie dyskusji nie zagląda się ludziom do sypialni, kto z kim i jak często sypia! To dobre w lewackich czasopismach ale nie w poważnej dyskusji.
Jeżeli natomiast chodzi o argumenty, to ja oczekuję wskazania dowodu na istnienie wspomnianych funduszy alimentacyjnych i będę się go domagał ze stanowczością dużo większą niż robił to swego czasu na tym forum jeden z lewaków, gdy mu się nie spodobało, że za oceanem też byli wielbiciele totalitarnego systemu.

_________________
laudare benedicere praedicare


N lip 07, 2013 21:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 11:36
Posty: 361
Post Re: Hipokryzja wśród księży
Hołownia, mimo, że ma odmienne zdanie od prof. Baniaka ma szacunek dla utytułowanego naukowca i nie odważył się w oparciu o własne doświadczenia z księżmi podważyć profesorskiego autorytetu:
"Z pokorą przyjmuję jednak, że ktoś widać ma lepsze rozeznanie w Kościele"
Tutejszym userom z łatwością przychodzi opluwanie badaczy, autorytetów, profesorów tylko dlatego, że piszą prawdę o rozwiązłości duchownych. Brunero nawet nie słyszał o prof. Baniaku, a już wie, że ten kłamie. Co za tupet!

_________________
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności" (Marie von Ebner-Eschenbach)


N lip 07, 2013 21:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL