Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Askadtowiesz napisał(a):
Badać na tyle na ile się da, oczywiście. Mozna badać ewentualne ślady, które w większosci przypadków powinny pozostać. Moze byc i tak, ze nie ma czego badać; jest jakaś ilosc zjawisk niewyjaśnionych.

W medycynie mają opasłe tomiska zjawisk niewyjaśnionych. Można je uznać za cuda, bo znane nam prawa nauk przyrodniczych nie potrafią ich wyjaśnić, nie mamy narzędzi do zbadania zjawiska. Gdy je już będziemy mieli cud przestanie być cudem, ponieważ dowiemy się tylko tyle, że są prawa o których nie wiedzieliśmy, a więc sprzeczność z prawami przyrodniczymi zniknie.

Ot w nauce "cud" oznacza luki w naszej wiedzy, a nie coś cudownego czy sprzecznego z prawami przyrody.


Pn paź 28, 2013 21:35
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Cytuj:
Gdybyśmy- na przykład- zauważyli, ze ktoś ulega wniebowstąpieniu, odrywa sie od Ziemi i szybuje w górę, nie moglibysmy kwestionować samego faktu, pomimo że byłby sprzeczny z prawami fizyki.
Byłby to cud udowodniony choć nie wyjaśniony.

Diagnoza: zbiorowa halucynacja lub złudzenie optyczne. Nawet jeśli ktoś to sfilmuje, iluzjoniści i technologia są już na tak zaawansowanym poziomie, że mogą zrobić takie widowisko.

Zresztą z tego co piszesz, wynika że wg Ciebie potwierdzenie cudu za pomocą metodologii naukowej polega na tym, że nie jesteśmy w stanie w naukowy sposób wyjaśnić danego zjawiska, czyli de facto badanie nie przynosi rezultatu co kłóci się z Twoim stwierdzeniem, że:
Askadtowiesz napisał(a):
W naukowej nie ma miejsca na "wydaje mi się" czy "mogło tak być".

Już w przypadku wniebowstąpienia będzie multum "wydaje mi się" czy "mogło tak być", bo jak sam stwierdziłeś, owy cud byłby niewyjaśniony. I dochodzimy do miejsca, gdzie Twoje rozumowanie staje się absurdem :shock:

PS. Podzielasz koncepcję KK uznawania danego zjawiska za cud?


Pn paź 28, 2013 22:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Ad.Val.

Cytuj:
Nawet jeśli ktoś to sfilmuje, iluzjoniści i technologia są już na tak zaawansowanym poziomie, że mogą zrobić takie widowisko.

I zza tego sformułowania wyziera pewne bardzo poważne zjawisko natury wręcz globalnej. Bo jeśli oglądam jakiś film np. na YT, dokumentujący jakieś niezwykłe zjawisko, to prawie nigdy nie mam pewności, czy jest on autentyczny, prawdziwy, czy stworzony w różnych zresztą celach, czasem dla zwykłego żartu, czyli czy nie jest to fałsz i manipulacja. Zarzuca się to nie tylko prywatnym, amatorskim produkcjom, ale również – wydawało by się – poważnym agencjom np. NASA. I jak tu stwierdzić co jest prawdą? Podałem przykład filmów jako dziś popularnych. Ale dotyczy to wszelkich źródeł wiedzy; często słyszy się, że zmanipulowane są badania naukowe zwłaszcza w dziedzinie ochrony środowiska, oceny zasobów ziemi czy farmakologii. Jak „szary obywatel” karmiony na co dzień, demagogią i kłamstwami na każdy chyba temat w środkach masowego przekazu (dotyczy to nawet prognoz pogody) ma wyłuskać prawdę? I jeśli przedstawia się jakieś niezwykłe wydarzenie, odkrycie czy wręcz cokolwiek, to od razu rodzi się myśl, iż pewnie jest to kolejne oszustwo.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Wt paź 29, 2013 6:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Gorgiasz napisał(a):
Ad.Val.

Cytuj:
Nawet jeśli ktoś to sfilmuje, iluzjoniści i technologia są już na tak zaawansowanym poziomie, że mogą zrobić takie widowisko.

I jeśli przedstawia się jakieś niezwykłe wydarzenie, odkrycie czy wręcz cokolwiek, to od razu rodzi się myśl, iż pewnie jest to kolejne oszustwo.

Chyba dokładnie oto chodzi mediom. Skoro może zniknąć pociąg, słoń czy samolot, zaś rzekomy spacer astronautów na Księżycu jest fikcją to już nie wiadomo co jest prawdą


Wt paź 29, 2013 8:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Beth01 napisał(a):
Jakie ślady pozostają po uzdrowieniu z choroby, która trwale ustapiła?

Z chorobami raczej dałbym sobie spokój, gdyż zdarzają sie przypadki samoistnego ustapienia. W przypadku nowotworów jest na to nawet fachowe określenie: spontaniczna remisja.
Ale i sprawy chorób też mozna badać, jeśli jest dokumentacja medyczna. Ponadto zawsze jest pytanie dlaczego "cud" dotyczy tylko nielicznych.

Kod:
Co da informacja, że z figurki MB spływaja krwawe łzy? Możesz zbadać skład chemiczny pobranej próbki. I co dalej? Jaki wyciągniesz wniosek? Figurkę prześwieitlisz, zbadasz najnowocześniejszymi metodami w niezależnych laboratoriach badawczych... i dostaniesz NIC.
Dlaczego mam z góy zakładać, ze dostanę NIC?

Cytuj:
Chyba warto jeszcze dodać, ze używajac określenia "cud", mamy na myśli (choc nie wyjawiamy), ze ktos go dokonał

Cytuj:
Chcesz badać naukowo to, kto dokonał zjawiska uznanego za nadprzyrodzone?
Nie, to było uzupełnienie definicji.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt paź 29, 2013 21:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Val napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Badać na tyle na ile się da, oczywiście. Mozna badać ewentualne ślady, które w większosci przypadków powinny pozostać. Moze byc i tak, ze nie ma czego badać; jest jakaś ilosc zjawisk niewyjaśnionych.

W medycynie mają opasłe tomiska zjawisk niewyjaśnionych. Można je uznać za cuda, bo znane nam prawa nauk przyrodniczych nie potrafią ich wyjaśnić, nie mamy narzędzi do zbadania zjawiska. Gdy je już będziemy mieli cud przestanie być cudem, ponieważ dowiemy się tylko tyle, że są prawa o których nie wiedzieliśmy, a więc sprzeczność z prawami przyrodniczymi zniknie.
Ot w nauce "cud" oznacza luki w naszej wiedzy, a nie coś cudownego czy sprzecznego z prawami przyrody.

Zgadza się, dlatego "cuda" zdarzają sie ostatnio głównie na polu medycyny.
Zauważ, ze uzupełniłem moją definicję. To samo zjawisko ktos jeden moze uznać za na razie nie wyjasnione, a ktos drugi- za cud. Z tym, ze "cud" w domyśle oznacza, ze ktoś go dokonał.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt paź 29, 2013 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Val napisał(a):
Cytuj:
Gdybyśmy- na przykład- zauważyli, ze ktoś ulega wniebowstąpieniu, odrywa sie od Ziemi i szybuje w górę, nie moglibysmy kwestionować samego faktu, pomimo że byłby sprzeczny z prawami fizyki.
Byłby to cud udowodniony choć nie wyjaśniony.

Cytuj:
Diagnoza: zbiorowa halucynacja lub złudzenie optyczne. Nawet jeśli ktoś to sfilmuje, iluzjoniści i technologia są już na tak zaawansowanym poziomie, że mogą zrobić takie widowisko.
Przy dokładnym zbadaniu prawda wyszłaby na jaw. W tym wypadku, przy dzisiejszych możliwosciach techniki (w tym obróbki obrazu) nagranie nie moze byc dowodem. Obserwacja tez nie.

Cytuj:
Zresztą z tego co piszesz, wynika że wg Ciebie potwierdzenie cudu za pomocą metodologii naukowej polega na tym, że nie jesteśmy w stanie w naukowy sposób wyjaśnić danego zjawiska, czyli de facto badanie nie przynosi rezultatu co kłóci się z Twoim stwierdzeniem...

Nie, no nie dajmy sie zwariować;-). Nie zmierzam do potwierdzenia cudu, tylko do jego zaprzeczenia. Badanie jest po to, aby powściagnąc przedwczesne wnioski tych, którzy od razu krzyczą: cud (nb. podobną metodyke stosuje oficjalny Kosciół).
Dyskusja na poziomie ogólnym jest w tym przypadku trudna, lepsze byłyby przykłady.

Cytuj:
Już w przypadku wniebowstąpienia będzie multum "wydaje mi się" czy "mogło tak być", bo jak sam stwierdziłeś, owy cud byłby niewyjaśniony. I dochodzimy do miejsca, gdzie Twoje rozumowanie staje się absurdem :shock:

Byłby niewyjaśniony gdyby po badaniach stwierdzono, ze rzeczywiscie miał miejsce, a do tego raczej daleko. Sprawa takiego badania wcale nie musi byc beznadziejna. Mozna na przykład dochodzić, gdzie podziała się osoba wstępująca do nieba (jeden ale nie jedyny wątek dochodzenia).

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt paź 29, 2013 21:50
Zobacz profil
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Dopiero teraz zauważyłam, że dorzuciłeś do definicji cudu "gratis" :?

Askadtowiesz napisał(a):
Byłby niewyjaśniony gdyby po badaniach stwierdzono, ze rzeczywiscie miał miejsce, a do tego raczej daleko. Sprawa takiego badania wcale nie musi byc beznadziejna. Mozna na przykład dochodzić, gdzie podziała się osoba wstępująca do nieba (jeden ale nie jedyny wątek dochodzenia).

Do dziś nie znaleziono szczątków osób, które porwało UFO. Z dostępnych reportaży, które ujmowały temat zaginięć, wynika że badanie przyczyn zaginięcia pod tym kątem jest nieskuteczne. Niby są świadkowie, ale który policjant weźmie serio zapewnienia Kowalskiego i Wiśniewskiego, że Hankę porwali kosmici?

Askadtowiesz napisał(a):
Nie zmierzam do potwierdzenia cudu, tylko do jego zaprzeczenia.

Wobec tego co miałeś na myśli, gdy pisałeś: Jeżeli chcemy potwierdzić zaistnienie cudu, musimy zastosowac metodologię naukową. ??

Askadtowiesz napisał(a):
Badanie jest po to, aby powściagnąc przedwczesne wnioski tych, którzy od razu krzyczą: cud (nb. podobną metodyke stosuje oficjalny Kosciół).

Uściślijmy: chodzi Ci o zbadanie za pomocą metodologii naukowej potencjalnego zjawiska, które zostanie uznane przez jakąś grupę ludzi za cud, o ile nie uda się go naukowo wyjaśnić?

Askadtowiesz napisał(a):
Zauważ, ze uzupełniłem moją definicję. To samo zjawisko ktos jeden moze uznać za na razie nie wyjasnione, a ktos drugi- za cud. Z tym, ze "cud" w domyśle oznacza, ze ktoś go dokonał.

Dlaczego, w domyśle ma oznaczać, że ktoś tego cudu dokonał?? Ja rozumiem, że dla teisty to oczywista oczywistość, ale dla niewierzącego?


Wt paź 29, 2013 22:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Val napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Byłby niewyjaśniony gdyby po badaniach stwierdzono, ze rzeczywiscie miał miejsce, a do tego raczej daleko. Sprawa takiego badania wcale nie musi byc beznadziejna. Mozna na przykład dochodzić, gdzie podziała się osoba wstępująca do nieba (jeden ale nie jedyny wątek dochodzenia).

Do dziś nie znaleziono szczątków osób, które porwało UFO. Z dostępnych reportaży, które ujmowały temat zaginięć, wynika że badanie przyczyn zaginięcia pod tym kątem jest nieskuteczne. Niby są świadkowie, ale który policjant weźmie serio zapewnienia Kowalskiego i Wiśniewskiego, że Hankę porwali kosmici?
Z UFO podobnie jak a cudami - pochopne wnioski. Trzeba robic co sie da aby wyjasnić, choć moze byc i tak, ze się nie da. Brak wyjasnienia to co innego a uznanie za cud to co innengo (jako ze uznanie za cud to też wyjaśnienie). W Polsce też mamy sporo osób zaginionych, ale zwykle nie rozpatruje sie tego w kategoriach cudu czy UFO.
Sam cud powinien byc spektakularny, efektowny, natychmiastowy (tak jak to jest opisywane w Biblii) aby był wiarygodny.


Cytuj:
Askadtowiesz napisał(a):
Nie zmierzam do potwierdzenia cudu, tylko do jego zaprzeczenia.
Wobec tego co miałeś na myśli, gdy pisałeś: Jeżeli chcemy potwierdzić zaistnienie cudu, musimy zastosowac metodologię naukową. ??
Pisałem mając na mysli osoby, które twierdzą, ze miał miejsce cud. Powinny to wykazać.

Cytuj:
Askadtowiesz napisał(a):
Badanie jest po to, aby powściagnąc przedwczesne wnioski tych, którzy od razu krzyczą: cud (nb. podobną metodyke stosuje oficjalny Kosciół).

Uściślijmy: chodzi Ci o zbadanie za pomocą metodologii naukowej potencjalnego zjawiska, które zostanie uznane przez jakąś grupę ludzi za cud, o ile nie uda się go naukowo wyjaśnić?

Tak. Kolejnosć taka: hipoteza-badanie-wnioski (a nie hipoteza-wnioski).
Val napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Zauważ, ze uzupełniłem moją definicję. To samo zjawisko ktos jeden moze uznać za na razie nie wyjasnione, a ktos drugi- za cud. Z tym, ze "cud" w domyśle oznacza, ze ktoś go dokonał.

Dlaczego, w domyśle ma oznaczać, że ktoś tego cudu dokonał?? Ja rozumiem, że dla teisty to oczywista oczywistość, ale dla niewierzącego?
No właśnie, ta oczywista oczywistośc oznacza, ze w domyśle. Jest to o tyle ważne, że nawet obserwując zjawisko nie dające się wyjaśnic, nie mamy prawa automatycznie uznawać go za cud przez kogoś dokonany. Równiez i to, ze ktoś (zazwyczaj uważa się ze Bóg) dokonał, należałoby udowodnić.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Ostatnio edytowano Śr paź 30, 2013 17:24 przez Soul33, łącznie edytowano 2 razy

- poprawiony cytat



Śr paź 30, 2013 17:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Cytuj:
Dlaczego, w domyśle ma oznaczać, że ktoś tego cudu dokonał??

A moja ulubiona Val slyszala o dokonaniu cudu "samoistnego(?)"? Cud jest scisle powiazany z cudotworca! Val mi moze odpisze skad ta glupia teoria o cudach? Kiedy Val dowiedziala sie, ze istnieja?


Cz paź 31, 2013 23:57
Zobacz profil
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
lokis napisał(a):
Cytuj:
Dlaczego, w domyśle ma oznaczać, że ktoś tego cudu dokonał??

A moja ulubiona Val slyszala o dokonaniu cudu "samoistnego(?)"? Cud jest scisle powiazany z cudotworca! Val mi moze odpisze skad ta glupia teoria o cudach? Kiedy Val dowiedziala sie, ze istnieja?

Miły lokisie gdy wytłumaczysz naukowo jakim sposobem naturalne włókna agawy przetrwały kilka wieków (Guadelupe), to udowodnisz, że cuda nie istnieją.


Pt lis 01, 2013 8:26

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
O ile się orientuję, badania wykazały, że jest to len i konopie, nie agawa.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lis 01, 2013 14:11
Zobacz profil
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
JedenPost napisał(a):
O ile się orientuję, badania wykazały, że jest to len i konopie, nie agawa.

A kto stwierdził, że len i konopie były uprawiane w Meksyku w XVI :D


Pt lis 01, 2013 17:06

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
Ten, kto twierdzi, że obraz nie pochodzi z XVI w., z którego zresztą nie pochodzi też żadna wzmianka o nim.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lis 01, 2013 17:16
Zobacz profil
Post Re: Dowody istnienia sił nadprzyrodzonych?
JedenPost napisał(a):
Ten, kto twierdzi, że obraz nie pochodzi z XVI w., z którego zresztą nie pochodzi też żadna wzmianka o nim.

Po co komu wzmianki, skoro od czasu przyniesienia go przez Indianina Diego, non stop wystawiony on jest w świątyni w Guadelupe i co dziennie tysiące ludzi oddaje mu cześć lub zwyczajnie ogląda.


Pt lis 01, 2013 17:59
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL