Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
 Przymusowy sakrament? 
Autor Wiadomość
Post Re: Przymusowy sakrament?
Cytuj:
Poza Kościołem nie ma Eucharystii.

A kiedy to Chrystus ustanawiając Eucharystię dzielił swój Kościół na prawosławny/katolicki/protestancki i dla każdego wyznaczał inne postacie swego ciała i inne znaczenie?

Cytuj:
Hbr 13, 7-9
Gal 1, 8

Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki (Hbr 13,8) - i nie ludzkie podziały na chleb zakwaszony czy bez zakwasu, przesądzają o Jego obecności w Eucharystii.



Cytuj:
Katolicy mają wiele praktyk niemających nic wspólnego z tradycyjnym chrześcijaństwem. Nie znaczy to, że prawosławni mają je przejmować.

A Chrystus zawsze pozostaje niezmienny, niezależnie czy przyjęty w opłatku czy w zakwaszonym chlebie.

Cytuj:
Skoro nie był pewien, że jest papistką, to dlaczego dał jej opłatek?

A może nieświadoma ciocia sama podeszła do Komunii, a kapłan nie chciał robić jej przykrości i podał jej Ciało Pana.


Pn gru 09, 2013 18:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Przymusowy sakrament?
Chciałem stanowczo stwierdzić, że kolega Pudlasz myli się całkowicie. W razie konieczności osoba wyznania prawosławnego w myśl zaleceń Cerkwi Prawosławnej nie tylko może, ale powinna przyjąć sakramenty z rąk kapłana katolickiego i według jego obrządku - oczywiście jeśli nie ma kontaktu z kapłanem prawosławnym. I vice versa. Stosowne porozumienie zostało uroczyście podpisane (o ile dobrze pamiętam; tu mogę się mylić) za pontyfikatu papieża Jana XXIII. Nie ma absolutnie mowy o żadnej apostazji.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pn gru 09, 2013 18:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Przymusowy sakrament?
Alus napisał(a):
A kiedy to Chrystus ustanawiając Eucharystię dzielił swój Kościół na prawosławny/katolicki/protestancki i dla każdego wyznaczał inne postacie swego ciała i inne znaczenie?


Nie dzielił. To papiści się oddzielili (a potem protestanci od nich).

Gorgiasz napisał(a):
Chciałem stanowczo stwierdzić, że kolega Pudlasz myli się całkowicie. W razie konieczności osoba wyznania prawosławnego w myśl zaleceń Cerkwi Prawosławnej nie tylko może, ale powinna przyjąć sakramenty z rąk kapłana katolickiego i według jego obrządku - oczywiście jeśli nie ma kontaktu z kapłanem prawosławnym. I vice versa. Stosowne porozumienie zostało uroczyście podpisane (o ile dobrze pamiętam; tu mogę się mylić) za pontyfikatu papieża Jana XXIII. Nie ma absolutnie mowy o żadnej apostazji.


To kolega poda co to za porozumienie, bo ja pierwsze słyszę o czymś takim.


Pn gru 09, 2013 18:40
Zobacz profil
Post Re: Przymusowy sakrament?
Gorgiasz napisał(a):
Chciałem stanowczo stwierdzić, że kolega Pudlasz myli się całkowicie. W razie konieczności osoba wyznania prawosławnego w myśl zaleceń Cerkwi Prawosławnej nie tylko może, ale powinna przyjąć sakramenty z rąk kapłana katolickiego i według jego obrządku - oczywiście jeśli nie ma kontaktu z kapłanem prawosławnym. I vice versa. Stosowne porozumienie zostało uroczyście podpisane (o ile dobrze pamiętam; tu mogę się mylić) za pontyfikatu papieża Jana XXIII. Nie ma absolutnie mowy o żadnej apostazji.

Nie do końca vice wersa, Kościół prawosławny jest bardziej restrykcyjny niż KK
http://ekai.pl/biblioteka/dokumenty/x10 ... /?=print=1


Pn gru 09, 2013 19:00
Post Re: Przymusowy sakrament?
Cytuj:
Nie dzielił. To papiści się oddzielili (a potem protestanci od nich).

To prawosławni się oddzielili....i możemy tak do końca świata.
A cieszy się z takiej sytuacji jedynie wróg Boga i człowieka :(


Pn gru 09, 2013 19:02

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Przymusowy sakrament?
pudlasz napisał(a):

Cytuj:
Jako Prawosławny powinieneś mieć więcej szacunku dla Pana Jezusa.


Ależ mam.


Chyba jednak nie, skoro uważasz, że odrzuca jednych za czyny popełnione przez drugich. Dlatego właśnie zapytałem czy Ty tak serio, bo przyszło mi na myśl, że po prostu robisz sobie kpiny z Boga i chrześcijaństwa.

pudlasz napisał(a):
odnośnie nieświadomych grzechów:
Łk 12, 48



Sam podąłeś cytat, w którym mowa o małej chłoście dla czyniącego źle nieświadomie (w kontraście dla wielkiej chłosty dla czyniących źle świadomie). Czy pozbawienie Zbawienia to według Ciebie taka właśnie mała chłosta?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Ostatnio edytowano Pn gru 09, 2013 19:14 przez JedenPost, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 09, 2013 19:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Przymusowy sakrament?
Ad.Pudlasz
Cytuj:
To kolega poda co to za porozumienie, bo ja pierwsze słyszę o czymś takim.

Nie mogę podać (nie sprawdzałem w źródłach, bo mnie to nie interesuje), ale wiem to z ust wysokich hierarchów, którzy w żadnym razie nie mówili by nieprawdy.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pn gru 09, 2013 19:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Przymusowy sakrament?
JedenPost napisał(a):
Sam podąłeś cytat, w którym mowa o małej chłoście dla czyniącego źle nieświadomie (w kontraście dla wielkiej chłosty dla czyniących źle świadomie). Czy pozbawienie Zbawienia to według Ciebie taka właśnie mała chłosta?


"Mała chłosta" to nie "brak chłosty".

Gorgiasz napisał(a):
Ad.Pudlasz
Cytuj:
To kolega poda co to za porozumienie, bo ja pierwsze słyszę o czymś takim.

Nie mogę podać (nie sprawdzałem w źródłach, bo mnie to nie interesuje), ale wiem to z ust wysokich hierarchów, którzy w żadnym razie nie mówili by nieprawdy.


Prawosławnych hierarchów?


Pn gru 09, 2013 19:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Przymusowy sakrament?
pudlasz napisał(a):
"Mała chłosta" to nie "brak chłosty".


Zatem - co wg. Ciebie groziło tej kobiecie? W sensie eschatologicznym.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn gru 09, 2013 19:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Przymusowy sakrament?
JedenPost napisał(a):
pudlasz napisał(a):
"Mała chłosta" to nie "brak chłosty".


Zatem - co wg. Ciebie groziło tej kobiecie? W sensie eschatologicznym.


Nie wiem. Ale lepiej nie sikać na transformator żeby sprawdzić, czy coś się stanie, czy nie.


Pn gru 09, 2013 19:30
Zobacz profil
Post Re: Przymusowy sakrament?
Wyjątkowo nietrafiony przykład, bo wiemy co się stanie w opisanym przez Ciebie eksperymencie z transformatorem. Natomiast w kwestii udzielenia sakramentu przez prezbitera katolickiego wyznawcy prawosławia nie wiesz, więc.... nie ma porównania.


Pn gru 09, 2013 19:32

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Przymusowy sakrament?
pudlasz napisał(a):

Nie wiem.


To ja Ci powiem. Przy założeniu, że Bóg jest sprawiedliwy - nic.

Wychodzisz z innego założenia?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn gru 09, 2013 19:38
Zobacz profil
Post Re: Przymusowy sakrament?
JedenPost napisał(a):
pudlasz napisał(a):

Nie wiem.


To ja Ci powiem. Przy założeniu, że Bóg jest sprawiedliwy - nic.

Wychodzisz z innego założenia?

To i tak ostrożna odpowiedź @pudlasza. Inny prawosławny na tym forum napisał tak:
Orient napisał(a):
Osoby, które porzuciły Cerkiew prawosławną na rzecz jakiejkolwiek innej religii nie mogą, o ile nie powrócą do wiary prawosławnej przed śmiercią, liczyć na zbawienie.

Wytłuszczenie moje.

Może w tym przypadku uwzględniono, że dana osoba zrobiła to nieświadomie ;)


Pn gru 09, 2013 19:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Przymusowy sakrament?
Ad. MARIEL
MARIEL napisał(a):
Orient napisał(a):


Osoby, które porzuciły Cerkiew prawosławną na rzecz jakiejkolwiek innej religii nie mogą, o ile nie powrócą do wiary prawosławnej przed śmiercią, liczyć na zbawienie.


Wytłuszczenie moje.

Może w tym przypadku uwzględniono, że dana osoba zrobiła to nieświadomie ;)


Przyjęcie sakramentów w krytycznej sytuacji (np. w obliczu śmierci) nie jest traktowane jako porzucenie własnej wiary

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pn gru 09, 2013 19:56
Zobacz profil
Post Re: Przymusowy sakrament?
Gorgiasz napisał(a):
Przyjęcie sakramentów w krytycznej sytuacji (np. w obliczu śmierci) nie jest traktowane jako porzucenie własnej wiary


Obawiam się, że żaden ze znanych mi z forów prawosławnych by tego nie potwierdził...Choć chciałabym się tu mylić ;)


Pn gru 09, 2013 20:01
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL