Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 18:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona
 Przymusowy sakrament? 
Autor Wiadomość
Post Re: Przymusowy sakrament?
Nie oplatka, @pudlasz, a Najswietszego Ciala Chrystusa. Z tego co wiem, proawoslawni i katolicy maja taka sama wiare w Eucharystie.

Katolik jakos moze przyjmowac Komunie sw w cerkwi (w szeczegolnej sytuacji) i nie grzeszy.

Czy moglbys mi przytoczyc jakis dowod na to, ze Pan Jezus po smierci zapyta o wyznanie i o "grzechy" popelnione nieswiadomie?


Pn gru 09, 2013 11:12
Post Re: Przymusowy sakrament?
Kael napisał(a):
Nie oplatka, @pudlasz, a Najswietszego Ciala Chrystusa. Z tego co wiem, proawoslawni i katolicy maja taka sama wiare w Eucharystie.

Katolik jakos moze przyjmowac Komunie sw w cerkwi (w szeczegolnej sytuacji) i nie grzeszy.


Tu nie chodzi o grzech, z grzechu można się wyspowiadać. Sprawa jest daleko bardziej poważna.
Chodzi o apostazję. @pudlasz uważa, że można wystąpić z Kościoła nieświadomie. To jest straszne (jeśli to prawda, rzecz jasna)
Na miejscu prawosławnych żyłabym w nieustannym poczuciu zagrożenia.


Pn gru 09, 2013 11:17
Post Re: Przymusowy sakrament?
I gdzie tu wiara w Jezusa, ktory za kazdym razem powtarza "Nie lekajcie sie"?
Az strach powiedziec, kto cieszy sie z tego, ze ludzie w leku zyja :x


Pn gru 09, 2013 11:24

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Przymusowy sakrament?
pudlasz napisał(a):
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że Bóg nie osądzi jej surowo za tę nieświadomą apostazję.


Ty tak na poważnie?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn gru 09, 2013 11:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Przymusowy sakrament?
Pudlasz napisał(a):
Jeten watykański ksiądz wykorzystał alzheimera mojej schorowanej ciotki i jej w szpitalu dał opłatka. Kiedy rodzina się o tym dowiedziała od personelu trzeba ją było z powrotem przyjmować do Jednego Świętego Katolickiego i Apostolskiego Kościoła. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że Bóg nie osądzi jej surowo za tę nieświadomą apostazję.

Rozumiem że ktoś przy tym był i obserwował? Jako Prawosławny powinieneś mieć więcej szacunku dla Pana Jezusa. Rozumiem też że masz pewność i dowody na to że ksiądz celowo chciał zaszkodzić cioci, że wiedział że jest Prawosławna? No i faktycznie, ciekawe to jest jak u was łatwo poddać się nieświadomie aktu apostazji.

Robi się coraz ciekawiej. Nie wiem czy to już taki kabaret, czy na poważnie próbujecie udowadniać że przed księdzem należy czuć nieustępujący strach.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn gru 09, 2013 12:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Przymusowy sakrament?
To nie po to, żeby krytykować prawosławnych, ale co do nieświadomej apostazji, to gdzieś wyczytałem, że prawosławni uważają, że przyjęcie komunii w cerkwii jest automatycznym przejściem na prawosławie. Tak więc uważajcie...
;-)
http://www.ekumenizm.pl/content/article/2006011818371990.htm
Faktycznie, u prawosławnych chyba łatwo dokonać apostazji.
Czy mam w związku z tym bać się batiuszki?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn gru 09, 2013 12:45
Zobacz profil WWW
Post Re: Przymusowy sakrament?
medieval_man napisał(a):
To nie po to, żeby krytykować prawosławnych, ale co do nieświadomej apostazji, to gdzieś wyczytałem, że prawosławni uważają, że przyjęcie komunii w cerkwii jest automatycznym przejściem na prawosławie. Tak więc uważajcie...
;-)

Na szczęście wg. KK tak nie jest ;).
Co więcej (o ile się orientuję, a myślę, że nic w tym względzie się nie zmieniło) przyjęcie komunii św. przez prawosławnego z rąk katolickiego kapłana nie jest dla nas równoznaczne z jego konwersją na katolicyzm.


Pn gru 09, 2013 12:55
Post Re: Przymusowy sakrament?
Nic się nie zmieniło.


Pn gru 09, 2013 13:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Przymusowy sakrament?
Cóż, specyficzne podejście, ale szanujemy natomiast, dziwi że w tej sytuacji ksiądz posądzony jest o celowe działanie. Może i tak, ale jeśli tak się sprawy mają, to uczciwiej jest założyć, że zwyczajnie tego nie widział jak w Prawosławiu sprawy się mają.Trudno oczekiwać, aby ktoś się domyślił tak specyficznych skutków. No i zastanawia mnie, bo skoro ktoś ma problemy z pamięcią, to ciężko chyba się dowiedzieć czegoś pewnego. Jak zatem ma się tu kwestia oszustwa? Zły ksiądz polował na bezbronną kobietę i świadomie, oraz celowo doprowadził ją do aktu apostazji? Tak może być, ale rozumiem że są na to dowody. Inna sprawa, czy to rozsądne myślenie i rozsądna nauka. My uznajemy, że tylko świadome i celowe działanie pociąga za sobą realne skutki. I tak jest w katolicyzmie, gdzie co prawda dzieci przyjmują chrzest co potwierdzają rodzice, ale ten akt ze strony samego ochrzczonego wymaga potwierdzenia i utrwalenia i temu też służy bierzmowanie, nie bez powodu zwane sakramentem dojrzałości. A zatem nie ma nic bez dobrowolnej zgody i woli.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn gru 09, 2013 13:05
Zobacz profil
Post Re: Przymusowy sakrament?
Specyficzne, można zrozumieć strach ateistów, bo nuż wierzą, że sakrament może spowodować ich obecność w wieczności pośród zbawionych, wielbiących Pana.
Ale strach wierzących jest zupełnie niezrozumiały - wszak niezależnie od przynależności do religii, wszyscy przynależymy do Boga.


Pn gru 09, 2013 13:23
Post Re: Przymusowy sakrament?
Aulus, strach prawosławnych wynika z tego, że wierzą, iż w momencie apostazji skazują się na potępienie. Dlatego tak boją się przyjęcia sakramentów z rąk księdza katolickiego, bo według ich wierzeń o przynależności do Cerkwi decyduje przyjmowanie Komunii Świętej, więc jej przyjęcie w KK oznacza automatyczne przejście na katolicyzm.

Natomiast co do niewierzących, to dla mnie ich lęk i bunt jest nieco kuriozalny. Zwłaszcza, że ksiądz nie robi tego z jakiejś złośliwości, ale z tego, co uznaje za przejaw miłości bliźniego.


Pn gru 09, 2013 13:34
Post Re: Przymusowy sakrament?
Alus napisał(a):
Specyficzne, można zrozumieć strach ateistów, bo nuż wierzą, że sakrament może spowodować ich obecność w wieczności pośród zbawionych, wielbiących Pana.

:D Naprawdę są tacy? Czy ateista wierzący w życie wieczne (gdzie wierzący wielbią Pana) to nie jest sprzeczność sama w sobie? ;) Nic mnie już na tym świecie nie zdziwi...


Pn gru 09, 2013 13:38

Dołączył(a): So lis 30, 2013 20:02
Posty: 43
Post Re: Przymusowy sakrament?
Alus napisał(a):
Specyficzne, można zrozumieć strach ateistów, bo nuż wierzą, że sakrament może spowodować ich obecność w wieczności pośród zbawionych, wielbiących Pana.
Ale strach wierzących jest zupełnie niezrozumiały - wszak niezależnie od przynależności do religii, wszyscy przynależymy do Boga.


Nie każdy ma takie podejście, że wszyscy przynależymy do jednego Boga, dla niektórych osób Bóg prawdziwy to tylko ten występujący w ich wyznaniu. Jak ktoś wierzy że tylko jego wiara jest jedyną najprawdziwszą prawdą, a jeszcze dodatkowo jak wierzy, że inne religie są dziełem szatana to wcale mnie taki strach nie dziwi.


Pn gru 09, 2013 16:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Przymusowy sakrament?
Kael napisał(a):
Nie oplatka, @pudlasz, a Najswietszego Ciala Chrystusa. Z tego co wiem, proawoslawni i katolicy maja taka sama wiare w Eucharystie.


Poza Kościołem nie ma Eucharystii.

Cytuj:
Czy moglbys mi przytoczyc jakis dowod na to, ze Pan Jezus po smierci zapyta o wyznanie i o "grzechy" popelnione nieswiadomie?


Hbr 13, 7-9
Gal 1, 8

odnośnie nieświadomych grzechów:
Łk 12, 48

Cytuj:
Katolik jakos moze przyjmowac Komunie sw w cerkwi (w szeczegolnej sytuacji) i nie grzeszy.


Katolicy mają wiele praktyk niemających nic wspólnego z tradycyjnym chrześcijaństwem. Nie znaczy to, że prawosławni mają je przejmować.

WIST napisał(a):
Rozumiem że ktoś przy tym był i obserwował?


Pielęgniarki.

Cytuj:
Jako Prawosławny powinieneś mieć więcej szacunku dla Pana Jezusa.


Ależ mam. Nie mam natomiast szacunku do duchochwatów.


Cytuj:
Rozumiem też że masz pewność i dowody na to że ksiądz celowo chciał zaszkodzić cioci, że wiedział że jest Prawosławna?


Skoro nie był pewien, że jest papistką, to dlaczego dał jej opłatek?


Pn gru 09, 2013 16:50
Zobacz profil
Post Re: Przymusowy sakrament?
pudlasz napisał(a):
Skoro nie był pewien, że jest papistką, to dlaczego dał jej opłatek?

Nikt z nas przy tym nie był, Ty także, więc nie możesz powiedzieć, że kapłan nie był pewien.

Może było tak, że chora na Alzheimera osoba usłyszawszy pytanie: kto z chorych przyjmuje Pana Jezusa zgłosiła się (nieświadoma, że przyjmuje komunię z rąk katolickiego kapłana), a kapłan (także nieświadomy wyznania chorej) dopełnił po prostu swojej posługi?

Można z jakichś przyczyn odrzucić taki scenariusz wydarzeń?


Pn gru 09, 2013 18:00
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL