Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 14:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Quo vadis ecclesia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Quo vadis ecclesia
Cawilian napisał(a):
Zgadza się. A teraz pomyśl o listach św. Pawła. Czy pisząc do wspólnot, które zeszły z właściwej drogi, dysponował jakimś przymusem? Co więc sprawiło, że był skuteczny?


Są dwie możliwości:

a) autorytet osobisty
b) powoływanie się na autorytet Dwunastu, Jerozolimy itd.

Zresztą, jedna drugiej nie wyklucza.

Ale jak przy wykluczaniu jesteśmy: św. Paweł wykluczał co niektórych zbyt dowolnych głosicieli "innej ewangelii". Ba, właśnie u św. Pawła odnajdujemy "procedurę wykluczenia", po której dana osoba ma być traktowana jak poganin. W Twoim modelu nie miałby takiej możliwości.

Cawilian napisał(a):
Jeżeli wiesz coś o relacjach prawosławia do Pekinu, to napisz.


Chyba bierzesz mnie za kogoś, kim nie jestem. Wiem tyle, co z wiki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawos%C5%82awie_w_Chinach

Zwykła historia: misje wokół placówek dyplomatycznych Rosji, praktyczny* zanik w czasie komunizmu, powolne odradzanie się w bólach. I, jak zwykle, jakieś tam terytorialne niesnaski z Konstantynopolem (ten ma Hongkong).

Tak, wiem, to pokazuje słabość "systemu prawosławia", w którym patriarchaty rywalizują o tereny misyjne. Tyle że dotychczas jakoś się zawsze dogadywały. Zresztą, taka "konkurencja" oznacza tyle, że Kościół ma większe szanse na odrodzenie się po jakichś akcjach likwidacyjnych. A "podziałem terenu" można się zająć, jak już będzie coś do podziału.

*praktyczny, czyli likwidacja tak struktur jak i wiernych, zejście do podziemia, te rzeczy

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt paź 28, 2014 17:24
Zobacz profil
Post Re: Quo vadis ecclesia
bert04 napisał(a):
Cawilian napisał(a):
Zgadza się. A teraz pomyśl o listach św. Pawła. Czy pisząc do wspólnot, które zeszły z właściwej drogi, dysponował jakimś przymusem? Co więc sprawiło, że był skuteczny?
Ale jak przy wykluczaniu jesteśmy: św. Paweł wykluczał co niektórych zbyt dowolnych głosicieli "innej ewangelii". Ba, właśnie u św. Pawła odnajdujemy "procedurę wykluczenia", po której dana osoba ma być traktowana jak poganin. W Twoim modelu nie miałby takiej możliwości.
Dlaczego nie?
Chodzi o to, że nie stała by za tym żadna siła prócz autorytetu osobistego, wartości głoszonej nauki i aprobaty papieża. Głównym problemem każdego wyznania jest podpieranie się władzą świecką. Znacznie to upraszcza wiele spraw, ale zawsze prowadzi do korupcji, ponieważ przyciąga karierowiczów. Mój model zakłada całkowite désintéressement wobec władzy. Zgodnie z tym co nauczał św. Paweł: wobec władzy - posłuszeństwo (por. Rz 13,1-7), wobec współwiernych - miłość (8-14). Zauważ, że te wskazówki biegną jedna po drugiej. Św. Paweł rozróżnia tym samym stosunek wiernego do władzy świeckiej i do jego własnej wspólnoty wiernych.


Wt paź 28, 2014 19:06
Post Re: Quo vadis ecclesia
ErgoProxy napisał(a):
Kościół już to przerabiał i się nauczył; człowiek nazywał się Celestyn I. Świątobliwy pustelnik z łapanki, purpuraci doszli do wniosku, że konieczne jest oczyszczenie struktur z miazmatów korupcji, nepotyzmu i tak dalej. Pustelnik wytrzymał na stanowisku bodaj dwa miesiące, zanim ludzie nie stwierdzili namacalnie, że świątobliwy to on owszem, jest, i właśnie dlatego nie nadaje się zupełnie do pracy.
Coś chyba tworzysz fantastykę. Umarł po prostu.


Wt paź 28, 2014 21:09
Post Re: Quo vadis ecclesia
Numerki mi się pomyliły. Celestyn V.


Wt paź 28, 2014 23:10
Post Re: Quo vadis ecclesia
ErgoProxy napisał(a):
Numerki mi się pomyliły. Celestyn V.
Pod koniec życia trzymany w ciasnej celi. I jeszcze mu zapewne wbito ćwiek w głowę na pożegnanie. Takie to czasy były. Dziś nikomu nie przyszło do głowy takie traktowanie BXVI. I w mojej koncepcji też nikomu by to do głowy nie przyszło, jako że papież ma w niej zupełnie inne zadanie. Pewnie by się w takim Kościele Piotr z Morrone lepiej odnalazł niż w rzeczywistej Stolicy Piotrowej swoich czasów.


Śr paź 29, 2014 1:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL