Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Boga nie znajdziesz w kościele? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
zefciu napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Więc błędnie rozumiesz zapodane przez Ciebie wersety.
A może to Ty błędnie rozumiesz te wersety, które sam podajesz?

W takim razie Jezus, kiedy w Kazaniu na Górze przedstawiał modlitwę wzorcową, również "nie rozumiał", albo też "nie znał w ogóle" Jer. 23: 23-24 oraz Psalm 139, i chlapnął ni z gruszki ni z pietruszki: "Ojcze nasz, który jesteś w niebie"? Wg Ciebie Jezus uczył herezji?????
Salomon, który zbudował świątynię, wg Ciebie też pewnie bredził, iż "Bóg nie mieszka na ziemi"?
Również i apostoł Paweł wg Ciebie też był ignorantem i heretykiem, kiedy wykluczył budynki ludzkie jako miejsce zamieszkania Boga, natomiast wskazał niebo jako miejsce gdzie Bóg mieszka???


Pn lip 11, 2016 16:53
Zobacz profil
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Tomek44 napisał(a):
zefciu napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Więc błędnie rozumiesz zapodane przez Ciebie wersety.
A może to Ty błędnie rozumiesz te wersety, które sam podajesz?

W takim razie Jezus, kiedy w Kazaniu na Górze przedstawiał modlitwę wzorcową, również "nie rozumiał", albo też "nie znał w ogóle" Jer. 23: 23-24 oraz Psalm 139, i chlapnął ni z gruszki ni z pietruszki: "Ojcze nasz, który jesteś w niebie"? Wg Ciebie Jezus uczył herezji?????
Salomon, który zbudował świątynię, wg Ciebie też pewnie bredził, iż "Bóg nie mieszka na ziemi"?
Również i apostoł Paweł wg Ciebie też był ignorantem i heretykiem, kiedy wykluczył budynki ludzkie jako miejsce zamieszkania Boga, natomiast wskazał niebo jako miejsce gdzie Bóg mieszka???

Nie mówimy gdzie Bóg "mieszka".
Odpowiadamy na stwierdzenie Boga nie ma w kościele, a skoro Boga nic nie ogranicza, i jak powiedział Jezus - Gdzie sa dwaj lub trzej zebrani w imię Moje, [tam jestem pośród nich (Mt 18,20).....to skąd dziwaczne twierdzenie, że omija kościoły ze zebranymi wewnątrz Jego wyznawcami?


Pn lip 11, 2016 17:47
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Tomek44 napisał(a):
zefciu napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Więc błędnie rozumiesz zapodane przez Ciebie wersety.
A może to Ty błędnie rozumiesz te wersety, które sam podajesz?

W takim razie Jezus, kiedy w Kazaniu na Górze przedstawiał modlitwę wzorcową, również "nie rozumiał", albo też "nie znał w ogóle" Jer. 23: 23-24 oraz Psalm 139, i chlapnął ni z gruszki ni z pietruszki: "Ojcze nasz, który jesteś w niebie"? Wg Ciebie Jezus uczył herezji?????
Salomon, który zbudował świątynię, wg Ciebie też pewnie bredził, iż "Bóg nie mieszka na ziemi"?
Również i apostoł Paweł wg Ciebie też był ignorantem i heretykiem, kiedy wykluczył budynki ludzkie jako miejsce zamieszkania Boga, natomiast wskazał niebo jako miejsce gdzie Bóg mieszka???

Jesli wagarowales gdy byly lekcje religji, lub nie uwazales, to teraz takie sa skutki.
Takich zaleglosci nie nadrobisz w weekend na internecie.
Najlepiej dolacz do jakiejs klasy na lekcje religii i przy okazji bedziesz mogl zadac te pytania ksiedzu to ci dokladniej wyjasni.


Ostatnio edytowano Pn lip 11, 2016 18:21 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pn lip 11, 2016 18:15

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
1
Nie wydaje mi się, by określanie przechowywania Eucharystii w Tabernakulum jako „mieszkanie Boga” było adekwatne. Przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Pańską jest przemianą rzeczywistą, ale nie fizyczną. Trudno więc rozpatrywać Eucharystię w kategorii fizycznego miejsca.
Niezależnie od "mieszkania", świątynia należy do Boga. Kiedy Maryja z Józefem znaleźli Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej, usłyszeli od Niego: "Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?"/Łk 2:49/

Jezus mówi też o świątyni jako o domu swego Ojca: "Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!"/J 2,16/

2
Zacytowany fragment (ten o "nie mieszkaniu Boga w dziełach rąk ludzkich") jest częścią dłuższego wywodu przywołującego czasy Dawida i słowa Izajasza (Iz 66,1). Jednak od czasów proroków nastąpiło zdarzenie, które wszystko radykalnie zmieniło – tym zdarzeniem było Wcielenie. Jezus przyjąwszy naturę ludzką i narodziwszy się w Betlejem, żyjąc ponad 30 lat wśród nas niewątpliwie mieszkał w domach będących dziełem ludzkich rąk.
Jest to sytuacja analogiczna jak w sprawie oglądania Boga. Wiemy że „Boga nikt nigdy nie widział” /J 1,18a/ a jednak na prośbę Filipa „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy.” Jezus odpowiada: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca?” /J 14,8-9/
Od momentu wcielenia wszystko się zmieniło – od kiedy „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” i dzięki temu „oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy” /J 1,14/.
Wymownym świadectwem tej zmiany perspektywy jest pewien zapis w Ewangelii Mateusza. Otóż bezpośrednio po opisie śmierci Jezusa ("zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha") następuje opis szeregu zjawisk (skały się kruszą, pęka ziemia itd.) Symbolem przełamania oddzielenia Boga od ludzi jest to, że zasłona przybytku (zasłona rozdzielająca miejsce "święte świętych" gdzie przebywała "Chwała Jahwe") zostaje mocą śmierci Jezusa rozdarta. I tu następuje ów tajemniczy zapis; otóż ewangelista twierdzi że otworzyły się groby i ludzie "święci" z nich powstali po czym "weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu" (Mt 27,50-53).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn lip 11, 2016 18:21
Zobacz profil WWW
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Tomek44 napisał(a):
zefciu napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Więc błędnie rozumiesz zapodane przez Ciebie wersety.
A może to Ty błędnie rozumiesz te wersety, które sam podajesz?

W takim razie Jezus, kiedy w Kazaniu na Górze przedstawiał modlitwę wzorcową, również "nie rozumiał", albo też "nie znał w ogóle" Jer. 23: 23-24 oraz Psalm 139, i chlapnął ni z gruszki ni z pietruszki: "Ojcze nasz, który jesteś w niebie"? Wg Ciebie Jezus uczył herezji?????
Ale zdajesz sobie sprawę, że ten Twój argument można odwrócić i zapytać "W takim razie Jeremiasz i Dawid "nie rozumieli" i "chlapnęli ni z gruszki ni z pietruszki"? Ktoś musi błędnie interpretować. Albo to są chrześcijanie, które twierdzą, że Bóg jest nieogarniony, albo to jesteś Ty, który robisz z Boga ufoludka. Ciekawe kto.


Pn lip 11, 2016 20:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Nie masz racji.
Odwracanie słów samego Jezusa jest dowodem na odstępstwo.
Więc wskazane przez Alus wersety nie można interpretować sprzecznie z naukami Jezusa.


Pn lip 11, 2016 20:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Tomek44 napisał(a):
Nie masz racji.
Odwracanie słów samego Jezusa jest dowodem na odstępstwo.
Więc wskazane przez Alus wersety nie można interpretować sprzecznie z naukami Jezusa.
Tomaszu, myślę, że po prostu błędnie pojmujesz znaczenie słowa "Niebo". Nie jest to opis miejsca.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn lip 11, 2016 20:52
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Nie masz racji.
Odwracanie słów samego Jezusa jest dowodem na odstępstwo.
Więc wskazane przez Alus wersety nie można interpretować sprzecznie z naukami Jezusa.
Tomaszu, myślę, że po prostu błędnie pojmujesz znaczenie słowa "Niebo". Nie jest to opis miejsca.

Po pierwsze: myślisz nietrafnie.
Po drugie: bez względu na to jak Ty pojmujesz znaczenie słowa "niebo", i tak nie można twierdzić, iż Bóg "mieszka w ludzkich budowlach".
Po trzecie: słowa samego Boga: Izaj. 66:1 BT
Cytuj:
Tak mówi Pan: Niebiosa są moim tronem, a ziemia podnóżkiem dla nóg moich. Jakiż to dom chcecie Mi wybudować i jakież miejsce dać Mi na mieszkanie?

Czym innym jest natomiast kwestia, iż cały wszechświat jest własnością Boga i w całym wszechświecie Bóg może działać.


Wt lip 12, 2016 7:10
Zobacz profil
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Tomek44 napisał(a):
Nie masz racji.
Odwracanie słów samego Jezusa jest dowodem na odstępstwo.
Więc wskazane przez Alus wersety nie można interpretować sprzecznie z naukami Jezusa.

Gdzie dwaj lub trzech jest zgromadzonych w imię moje, tam jestem pośród nich (Mt 18,20).....odwrócone czy źle zinterpretowane słowa Jezusa???


Wt lip 12, 2016 7:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Alus napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Nie masz racji.
Odwracanie słów samego Jezusa jest dowodem na odstępstwo.
Więc wskazane przez Alus wersety nie można interpretować sprzecznie z naukami Jezusa.

Gdzie dwaj lub trzech jest zgromadzonych w imię moje, tam jestem pośród nich (Mt 18,20).....odwrócone czy źle zinterpretowane słowa Jezusa???

Jeśli uważasz, że Jezus mówił o zamieszkaniu, miejscu pobytu pośród ludzi - to błędnie interpretujesz słowa Jezusa.
Podobnie: Mat. 28:20, gdzie Jezus powiedział: "Jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata". Czy tu chodziło Jezusowi o miejsce pobytu, zamieszkania?
Wszak ze dwie, trzy kartki dalej w Dziejach Apostolskich jest opis jak Jezus, unosząc się do góry wstępuje do nieba znikając z oczu jego uczniów.
Więc może to sformułowanie ma inne znaczenie?

Podobnie w ST Bóg też mówił do swego ludu: "Jestem z wami". Czy tu chodziło Bogu o miejsce zamieszkania i pobytu?

Do Izajasza Bóg powiedział: "Nie lękaj się bo ja jestem z tobą" Izaj: 41:10; 43:5.
Czy tutaj Bóg też mówił o miejscu pobytu i zamieszkania?


Wt lip 12, 2016 8:05
Zobacz profil
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Tomek44 napisał(a):
Nie masz racji.
Zapomniałeś dodać "i ch...".
Cytuj:
Odwracanie słów samego Jezusa jest dowodem na odstępstwo.
A kto tu niby odwraca słowa Jezusa? Co najwyżej niektórzy (nie wskazując palcem) traktują Biblię wybiórczo "te wersety mi się podobają, więc je będę uznawał, a te co mi się wydają sprzeczne - odrzucał".
Cytuj:
Więc wskazane przez Alus wersety nie można interpretować sprzecznie z naukami Jezusa.
A wersety wsazane przez Ciebie można interpretować sprzecznie z wersetami wskazanymi przez Alus?


Wt lip 12, 2016 8:11
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Tomek44 napisał(a):
Alus napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Nie masz racji.
Odwracanie słów samego Jezusa jest dowodem na odstępstwo.
Więc wskazane przez Alus wersety nie można interpretować sprzecznie z naukami Jezusa.

Gdzie dwaj lub trzech jest zgromadzonych w imię moje, tam jestem pośród nich (Mt 18,20).....odwrócone czy źle zinterpretowane słowa Jezusa???

Jeśli uważasz, że Jezus mówił o zamieszkaniu, miejscu pobytu pośród ludzi - to błędnie interpretujesz słowa Jezusa.
Podobnie: Mat. 28:20, gdzie Jezus powiedział: "Jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata". Czy tu chodziło Jezusowi o miejsce pobytu, zamieszkania?
Wszak ze dwie, trzy kartki dalej w Dziejach Apostolskich jest opis jak Jezus, unosząc się do góry wstępuje do nieba znikając z oczu jego uczniów.
Więc może to sformułowanie ma inne znaczenie?

Podobnie w ST Bóg też mówił do swego ludu: "Jestem z wami". Czy tu chodziło Bogu o miejsce zamieszkania i pobytu?

Do Izajasza Bóg powiedział: "Nie lękaj się bo ja jestem z tobą" Izaj: 41:10; 43:5.
Czy tutaj Bóg też mówił o miejscu pobytu i zamieszkania?

Dlatego non stop tłumaczę iż wskazywanie "mieszkania" Boga jest błędem. To ludzie są jedynie ograniczeni miejscem zamieszkiwania, Bóg jest wszędzie i o każdej porze.
Stąd nonsens w twierdzeniu Boga nie ma w kościele.


Wt lip 12, 2016 10:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 18, 2012 20:40
Posty: 1053
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
@ Marek_Piotrowski

Cytuj:
Nie wydaje mi się, by określanie przechowywania Eucharystii w Tabernakulum jako „mieszkanie Boga” było adekwatne. Przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Pańską jest przemianą rzeczywistą, ale nie fizyczną. Trudno więc rozpatrywać Eucharystię w kategorii fizycznego miejsca.


Możesz wyjaśnić o co chodzi z ta przemianą rzeczywistą, ale nie fizyczną


Wt lip 12, 2016 13:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Bo fizycznie nadal masz do czynienia z chlebem i winem.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lip 12, 2016 14:22
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Myślę, że pytanie dotyczyło bardziej tego na czym polega "rzeczywistość" tej przemiany. Tak, wiem, było 100 razy. Trzeba sobie najpierw wkręcić filozoficzną koncepcję przypadłości i substancji, a potem już z górki, dobrze pamiętam?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 12, 2016 16:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL