Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 7:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Krzyż w sali wykładowej? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Krzyż w sali wykładowej?
dominikbartlomiej napisał(a):
jeśli ty bronisz prawa do używania znaków nazistowskich


Czemu mi coś takiego imputujesz? Pisałem o swastyce. O takiej na przykład:

Obrazek

dominikbartlomiej napisał(a):
I jeszcze jedno, komu się niby Krzyż katolicki kojarzy z ludobójstwem? (masz jakieś informacje na ten temat, gdzieś ktoś podał jako opinię, że się kojarzy z ludobójstwem?


Wielu osobom kojarzy się z Inkwizycją, eksterminacją Indian, prześladowaniami Żydów i rzeziami podczas wojen krzyżowych. Co chyba dziwnym nie jest, prawda?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N mar 06, 2016 8:23
Zobacz profil
Post Re: Krzyż w sali wykładowej?
dominikbartlomiej napisał(a):
I jeszcze jedno, komu się niby Krzyż katolicki kojarzy z ludobójstwem? (masz jakieś informacje na ten temat, gdzieś ktoś podał jako opinię, że się kojarzy z ludobójstwem?


JedenPost napisał(a):
Wielu osobom kojarzy się z Inkwizycją, eksterminacją Indian, prześladowaniami Żydów i rzeziami podczas wojen krzyżowych. Co chyba dziwnym nie jest, prawda?


Pod znakiem krucyfiksu wyrządzono wiele krzywd tak w czasach dalekich, jak i tych całkiem niedawnych. Nawet w Polsce na Wschodzie nie musi się wcale dobrze kojarzyć i to juz od czasów międzywojennych.
Ale myślę, że to inna bajka, to nie ten temat dyskusji.


N mar 06, 2016 9:12
Post Re: Krzyż w sali wykładowej?
Cytuj:
Pod znakiem krucyfiksu wyrządzono wiele krzywd tak w czasach dalekich, jak i tych całkiem niedawnych.

A w dzisiejszych pod krzyżem zawieszonym nocą w sali plenarnej sejmu - ileż nienawiści, kłamstw, pogardy....


N mar 06, 2016 9:47
Post Re: Krzyż w sali wykładowej?
Alus napisał(a):
Cytuj:
Pod znakiem krucyfiksu wyrządzono wiele krzywd tak w czasach dalekich, jak i tych całkiem niedawnych.

A w dzisiejszych pod krzyżem zawieszonym nocą w sali plenarnej sejmu - ileż nienawiści, kłamstw, pogardy....


Czy dziwi Cie ze w nocy wykonuje sie wiekszosc prac w obiektach, ktore sa uzywane w godzinach dziennych?


N mar 06, 2016 11:07
Post Re: Krzyż w sali wykładowej?
sapper napisał(a):
Alus napisał(a):
Cytuj:
Pod znakiem krucyfiksu wyrządzono wiele krzywd tak w czasach dalekich, jak i tych całkiem niedawnych.

A w dzisiejszych pod krzyżem zawieszonym nocą w sali plenarnej sejmu - ileż nienawiści, kłamstw, pogardy....


Czy dziwi Cie ze w nocy wykonuje sie wiekszosc prac w obiektach, ktore sa uzywane w godzinach dziennych?

To co - posłowie sądzą, że w nocy Chrystus nie widzi ich draństwa?


N mar 06, 2016 11:37

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Krzyż w sali wykładowej?
Kozioł napisał(a):
Pod znakiem krucyfiksu wyrządzono wiele krzywd tak w czasach dalekich, jak i tych całkiem niedawnych. Nawet w Polsce na Wschodzie nie musi się wcale dobrze kojarzyć i to juz od czasów międzywojennych.
Ale myślę, że to inna bajka, to nie ten temat dyskusji.


Też tak myślę, odpowiedziałem jedynie na zadane pytanie. Fakty są takie, że w liczącej tysiące lat i obejmującej bez mała cały świat historii swastyki jej użycie przez nazistów jest zaledwie epizodem, jest zatem absurdem, by miało decydująco rzutować na funkcjonowanie tego symbolu.

Historia krucyfiksu jest znacznie krótsza, a jednak jeśli ktoś chciałby się czepiać, to mógłby zauważyć, że towarzyszył zbrodniom o wiele częściej i powszechniej niż swastyka, szczególnie jeśli uzwględnić proporcje.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N mar 06, 2016 12:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Krzyż w sali wykładowej?
Kiedyś sprzedawano malutkie srebrne krzyżyki, takie do wpinania w klapę marynarki. Ileż to razy, taki krzyży (szkoda, że już nie mam żadnego) zmienił moje zachowanie. Ile razy "chwycił za rękę" lub "zakneblował".
Krzyż ma moc. Gdy jest w sercu. Ale ten, który mam przed oczyma, przypomina mi o tym, który jest w sercu. Szkoda, że nie mam go wyrytego na czole, na szkłach okularów i na rękach. Dlatego upadam.
Ale im częściej spoglądam na krzyż, tym bardziej mnie on pociąga. Patrząc na krzyż słyszę głos: Nie oceniaj innych, nie patrz na tych, którzy pod znakiem krzyża czynią zło, patrz na siebie. Oceniaj samego siebie. Odpowiedz, czy to co czynisz przynosi chwałę krzyżowi, czy wprost przeciwnie. I wtedy staję się taki malutki.
Lecz nie zazdroszczą tym wszystkim wspaniałym, którzy mają prawo rzucać kamieniami, gdyż są be z grzechów. I rzucają nimi we wszystkich popełniających błędy i na sam krzyż. Za to, że pod tym znakiem wiele wyrządzono zła.
Wiem, że winę za wszystkie krzywdy wziął na siebie Ten, który sprawił, że są krzyże i Krzyże.


N mar 06, 2016 13:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Krzyż w sali wykładowej?
JedenPost napisał(a):
dominikbartlomiej napisał(a):
jeśli ty bronisz prawa do używania znaków nazistowskich


Czemu mi coś takiego imputujesz? Pisałem o swastyce. O takiej na przykład:

Obrazek

dominikbartlomiej napisał(a):
I jeszcze jedno, komu się niby Krzyż katolicki kojarzy z ludobójstwem? (masz jakieś informacje na ten temat, gdzieś ktoś podał jako opinię, że się kojarzy z ludobójstwem?


Wielu osobom kojarzy się z Inkwizycją, eksterminacją Indian, prześladowaniami Żydów i rzeziami podczas wojen krzyżowych. Co chyba dziwnym nie jest, prawda?


nie imputuję (tak nawiasem pisząc jak już używasz takich zwrotów mocno zaawansowanych intelektualnie, że tak się wyrażę, to chociaż tłumacz na marginesie, bo mnóstwo jest prostych ludzi, którzy nie operują takim słownictwem, pisz prostym zrozumiałym językiem)
, ale twoja forma wypowiedzi sprawia wrażenie jakbyś bronił tego prawa, nawet pokazując takie babeczki ze swastyką, z całym szacunkiem, jeszcze raz powtarzam - w naszym kręgu kulturowym w całej Europie (jak mniemam) kojarzy się swastyka źle - z ludobójstwem.

Co do Krzyża, dziwnym może i nie jest, ale to są stare wątki odgrzewane na potrzeby atakowania Kościoła Świętego, natomiast o tym, ile dobra czynią chrześcijanie i czynili (bronieni Zydów podczas II wojny światowej) obecna działalność Caritas (żadna inna organizacja tyle nie pomaga ludziom na świecie) i wiele wiele innych, się nie mówi. Natomiast pod sztandarem swastyki nie czyniono nic dobrego, wybacz ale i ideologia chora była, i owoce jej posiewu też, dziękować Bogu tylko 5 lat trwała ta gehenna.

z Panem Bogiem i błogosławionej Niedzieli

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N mar 06, 2016 15:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Krzyż w sali wykładowej?
dominikbartlomiej napisał(a):
jeszcze raz powtarzam - w naszym kręgu kulturowym w całej Europie (jak mniemam) kojarzy się swastyka źle - z ludobójstwem.


A ja raz jeszcze powtarzam - niesłusznie i nie każdemu. A te wypieki to nasze, polskie, współczesne.

dominikbartlomiej napisał(a):
Co do Krzyża, dziwnym może i nie jest, ale to są stare wątki odgrzewane na potrzeby atakowania Kościoła Świętego, natomiast o tym, ile dobra czynią chrześcijanie i czynili (bronieni Zydów podczas II wojny światowej)


Pod znakiem krzyża Żydów również mordowano - także w czasie II WŚ. O ustaszach nie słyszałeś?

dominikbartlomiej napisał(a):
Natomiast pod sztandarem swastyki nie czyniono nic dobrego, wybacz ale i ideologia chora była, i owoce jej posiewu też, dziękować Bogu tylko 5 lat trwała ta gehenna.


Swastyka ma tysiące lat historii, czyniono i czyni się pod nią mnóstwo dobra. Używanie jej przez nazistów to zaledwie kilkunastoletni epizod. Maleńki wycinek w jej historii.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N mar 06, 2016 15:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL