Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Transseksualizm 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 14, 2017 22:43
Posty: 20
Post Transseksualizm
Co sie dzieje, kiedy osoba, która przeszła operację zmiany płci, nawraca się?
Może zawrzeć małżeństwo lub związać się z kimś? Czy Kościół przewiduje taką sytuację?


N sty 21, 2018 12:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Transseksualizm
avva napisał(a):
Co sie dzieje, kiedy osoba, która przeszła operację zmiany płci, nawraca się?

kościół.exe się zawiesza.
Cytuj:
Może zawrzeć małżeństwo lub związać się z kimś? Czy Kościół przewiduje taką sytuację?

Nie. Kościół nie interesuje się osobami lgbt. Może Papież coś z tym zrobi.


Pt sty 26, 2018 16:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Transseksualizm
W kwestii małżeństwa są dwa problemy. Po pierwsze, Kościół nie uznaje zmiany płci. To znaczy, jeśli ktoś się urodził jako kobieta, kobietą pozostaje, nawet jeśli operacji dokonał. To samo, jeśli chodzi o mężczyznę. Kobieta może zawrzeć małżeństwo z mężczyzną i nie inaczej. Zatem teoretycznie można sobie wyobrazić małżeństwo dwóch osób transseksualnych, kobiety i mężczyzny... Ale drugim problemem jest pytanie o zdolność do aktu seksualnego, choćby z technicznym wspomaganiem. Impotencja jest przeszkodą zrywającą.

Jakiś czas temu wyszła książka "Znudziłem się Bogu w połowie", w której problemy te zostały podjęte. Poczytaj tutaj: http://kosciol.wiara.pl/doc/491212.Tran ... kanoniczne

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr sty 31, 2018 12:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Transseksualizm
jo_tka napisał(a):
To znaczy, jeśli ktoś się urodził jako kobieta, kobietą pozostaje, nawet jeśli operacji dokonał.


Co to konkretnie znaczy "urodził się jako kobieta"?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sty 31, 2018 21:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Transseksualizm
jo_tka napisał(a):
Impotencja jest przeszkodą zrywającą.

Dodajmy: impotencja uprzednia, trwała i nie do wyleczenia. Nie jakakolwiek.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz lut 01, 2018 23:43
Zobacz profil
Post Re: Transseksualizm
JedenPost napisał(a):
jo_tka napisał(a):
To znaczy, jeśli ktoś się urodził jako kobieta, kobietą pozostaje, nawet jeśli operacji dokonał.
Co to konkretnie znaczy "urodził się jako kobieta"?
Znaczy, że w każdym jądrze komórkowym tkanek jego ciała istnieje chromosom X widoczny pod mikroskopem jako ciałko Barra. Osoby (mężczyźni) z zespołem Klinefeltera są wyjątkiem od tej reguły, nieistotnym dla problematyki poruszanej w tym wątku, jako że nie rozwijają się u nich gonady i pozostają niepłodni [1], czyli niezdolni do posiadania dzieci. Ponadto, obecność u mężczyzn dodatkowych chromosomów X, powoduje obniżenie inteligencji, średnio o 15-16 punktów na jeden [2] oraz możliwość wystąpienia schizofrenii [3], co też jest dodatkowym przeciwwskazaniem małżeńskim.
__________
  1. Objawy i przebieg zespołu Klinefeltera
  2. Linden M.G., Bender B.G., Robinson A.: Sex chromosome tetrasomy and pentasomy, „Pediatrics”. 96, s. 672-682, 1995.
  3. DeLisi L.E., Friedrich U., Wahlstrom J., Boccio-Smith A., Forsman A., Eklund K., Crow T.J.: Schizophrenia and sex chromosome anomalies, Schizophr Bull. 1994;20(3):495-505.


Pt lut 02, 2018 4:53
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Transseksualizm
A gdy ekspresja chromosomu X zostaje zakłócona lub całkowicie zahamowana, to wtedy taki człowiek wyrasta na mężczyznę, czy na kobietę?

Istnieje takie schorzenie, które powoduje, że ktoś wygląda jak zwykła kobieta, myśli jak kobieta, przechodzi normalny okres dojrzewania i nikt na oko nie poznałby, że w ogóle coś się stało nietypowego. Sama zainteresowana dowiaduje się o tym dopiero wtedy, gdy nie dostaje pierwszego okresu. Poza tym jednak jest zupełnie zwyczajną kobietą i tak też się czuje.

Za kogo mamy ją uważać? Za mężczyznę, czy kobietę?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lut 02, 2018 10:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Transseksualizm
Soul33 napisał(a):
Za kogo mamy ją uważać? Za mężczyznę, czy kobietę?

Przecież nie o tym toczy się ta dyskusja, ale o tym, że Kościół nie uznaje zmiany płci. To znaczy, jeśli ktoś się urodził jako kobieta, kobietą pozostaje, nawet jeśli operacji dokonał.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt lut 02, 2018 10:16
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Transseksualizm
Przegapiłeś chyba kilka ostatnich postów.

Tak z ciekawości: wiadomo coś o tym, czy dusza ludzka ma płeć? Dla jasności - mam na myśli duszę człowieka w okresie tzw. życia doczesnego.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Ostatnio edytowano Pt lut 02, 2018 10:32 przez JedenPost, łącznie edytowano 2 razy



Pt lut 02, 2018 10:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Transseksualizm
No tak, pociągnęliśmy dalej kwestię, którą podniósł JedenPost - co to konkretnie znaczy "urodził się jako kobieta"?

Ale w temacie określonym przez założyciela wątku, faktem jest, że dla Kościoła w praktyce liczy się genotyp. Choć ja nie wiem, z której nauki miałoby to wynikać.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lut 02, 2018 10:31
Zobacz profil
Post Re: Transseksualizm
Soul napisał(a):
A gdy ekspresja chromosomu X zostaje zakłócona lub całkowicie zahamowana
To taki zarodek się nie rozwinie. Nie można żyć bez chromosomu X. Można bez Y.

medieval_man napisał(a):
Przecież nie o tym toczy się ta dyskusja
To że Tobie nie chciało się przeczytać tej dyskusji, nie znaczy, że nie toczy się o tym, o czym się toczy. Zadano pytanie o definicję „urodzenia się jako kobieta”. Padła propozycja takiej definicji, że kobieta to taki człowiek, co ma ciałka Barra. Tymczasem osoby z zespołem Swyera (XY) i z zespołem Turnera (X0) nie mają ciałek Barra, a za mężczyzn trudno je uznać. Ergo: definicja Blaszaka jest o kant tyłka rozbić.


Pt lut 02, 2018 10:38
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Transseksualizm
zefciu napisał(a):
To taki zarodek się nie rozwinie. Nie można żyć bez chromosomu X. Można bez Y.

Oczywiście masz rację :) To pewnie brak kawy.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lut 02, 2018 10:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Transseksualizm
Z tą impotencją... mężczyźni, którzy przeszli operację zmiany płci i mają uformowaną waginę, mogą normalnie współżyć. Są to rzecz jasna osoby bezpłodne, ale do aktu seksualnego dochodzi normalnie. W Prawie Kanonicznym przeszkodą zrywającą jest niemożność aktu seksualnego, a nie sama bezpłodność, więc biorąc pod uwagę to kryterium - małżeństwo byłoby ważne. Tak samo kobiety zmieniające płeć na męską mogą poprosić o uformowanie penisa. Jeśli operacja się uda, możliwa jest erekcja i współżycie (choć takie operacje są trudniejsze niż operacje zmiany płci z męskiej na żeńską).

Co do płci - ochrzczona osoba zawsze zostanie Chrześcijaninem, a więc zawsze może przystąpić do Sakramentu Pokuty - nawet po zmianie płci.

_________________
MODERATOR


Śr cze 20, 2018 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Transseksualizm
No, niekoniecznie genotyp. Genotyp weryfikowano u niewielu z nas. Liczy się płeć biologiczna, fenotypowa. Technicznie jest możliwe, że przy genotypie XX rozwinie się płód męski (nie będzie miał synów, z powodów oczywistych) albo przy genotypie XY płód żeński. To kwestia czynników hormonalnych, ich nadmiaru bądź braku. Linia żeńska jest podstawową linią rozwojową, tzn. potrzeba działających hormonów, żeby rozwinął się płód męski. Możliwy jest także XO, zespół Turnera, fenotypowo kobieta. Jeśli przy urodzeniu są wątpliwości co do rodzaju narządów płciowych zewnętrznych można sprawdzić, czy dziecko ma jajniki, czy jądra i dokonuje się adekwatnej korekty.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt cze 22, 2018 12:57
Zobacz profil
Post Re: Jak znalezc sobie dobra malzonke?
Dalszą część wątku stanowią posty z wątku:"Jak znalezc sobie dobra malzonke?" Zbigniew - Moderator

epsilon napisał(a):
Z tych wypowiedzi przebija żal/pretensja do świata, że jest jaki jest. Owszem, nieatrakcyjna fizycznie kobieta ma o wiele mniejszy wybór potencjalnych partnerów. Czy zatem mężczyźni "mają lepiej"? Otóż wcale nie, bo kobiety są o wiele bardziej wybredną płcią.


Żal? Bo jak domyślam się swoją wypowiedź kierujesz do mnie. Otóż ponownie zaznaczam że jestem transseksualistą - FtM - K/M. Kobiety zawsze określały mnie jako naprawdę przystojnego faceta. Moja ex to kobieta 10/10. Muzyk - modelka.

Ja jestem w męskim świecie, nie w kobiecym.
Kobiety nie wybierają mężczyzn pod względem wyglądu, dla zdecydowanej większości kobiet to nie jest kryterium.


Pn gru 09, 2019 9:10
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL