Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Członkowie Kościoła 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Członkowie Kościoła
Często spotykam się z zarzutem: skoro zadaję pytanie na jakiś kontrowersyjny temat, albo nie zgadzam się z czymś, to nie jestem Katolikiem.

Chciałbym zapytać o jakieś... kryteria, które byłyby przesłankami do tego, żeby móc powiedzieć o kimś, że przestaje być on członkiem Kościoła?

Znam:
Kan. 751 - Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej ; apostazją - całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, schizmą - odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo.


Jakie to są owe prawdy, w które należy wierzyć wiarą boską i katolicką?

_________________
MODERATOR


Pt cze 22, 2018 12:13
Zobacz profil
Post Re: Członkowie Kościoła
Zbigniew3991 napisał(a):
Często spotykam się z zarzutem: skoro zadaję pytanie na jakiś kontrowersyjny temat, albo nie zgadzam się z czymś, to nie jestem Katolikiem.

Chciałbym zapytać o jakieś... kryteria, które byłyby przesłankami do tego, żeby móc powiedzieć o kimś, że przestaje być on członkiem Kościoła?

Znam:
Kan. 751 - Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej ; apostazją - całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, schizmą - odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo.


Jakie to są owe prawdy, w które należy wierzyć wiarą boską i katolicką?

Zagadnienie znane od lat katolik niejedno ma imię.....
https://www.deon.pl/141/art,798,katolik ... -imie.html


Pt cze 22, 2018 12:36

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Członkowie Kościoła
Znane od lat, a wciąż nierozstrzygnięte, skoro Wierni obrzucają się najbardziej obraźliwą zniewagą: "Nie jesteś Katolikiem".

_________________
MODERATOR


So cze 30, 2018 13:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Członkowie Kościoła
ZBigniewie, a co CI to da że będziesz miał definicję?
Jeślibyś na przykład trzymał się herezji (nie mówię że tak robisz - to przykład teoretyczny) to czy coś zmieni jesli nazwiemy go katolikiem albo nie?
Grzechu, herezji się bójmy. Definicje są umowne

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 30, 2018 13:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Członkowie Kościoła
Zbigniew3991 napisał(a):
Często spotykam się z zarzutem: skoro zadaję pytanie na jakiś kontrowersyjny temat, albo nie zgadzam się z czymś, to nie jestem Katolikiem.

Chciałbym zapytać o jakieś... kryteria, które byłyby przesłankami do tego, żeby móc powiedzieć o kimś, że przestaje być on członkiem Kościoła?


A czy nie jest tak, ze dla rzymskokatolików kryterium jest chrzest, bądź akt formalnego przyjęcia po chrzcie, i dalej przynależność kościelna rodziców: mówi o tym kan 111 KPK dla wiernych przynależących do Kościoła łacińskiego i kan 29 i 30 KKKW dla wiernych należących do jednego z kościołów wschodnich zachowujących pełną wspólnotę kościelną z Rzymem. Czy w rozumieniu rzymskich katolików nie można przestać być członkiem Kościoła rzymskokatolickiego w żaden sposób. To czy ktoś się z czymś zgadza, wierzy, pyta lub nie, ma może wpływ na swoistą 'jakość" tego członkostwa, natomiast nie sprawia w żaden sposób tego, że członkostwo ustaje.

Cytuj:
Znam:
Kan. 751 - Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej ; apostazją - całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, schizmą - odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo.

A nie dotyczyto, tak jak pozostałe kanony KPK tylko członków Kościoła łacińskiego? Heretykiem, schizmatykiem czy apostata może być jedynie ktoś, kto jest członkiem Waszego Kościoła. Podobnie odnośne kanony w KKKW względem członków rzymskich kościołów wschodnich.

Cytuj:
Jakie to są owe prawdy, w które należy wierzyć wiarą boską i katolicką?


To Wam wyjaśnia Kongregacja Doktryny Wiary: w jakie prawdy wiary jaka wiarą należy wierzyć.

Marek_Piotrowski napisał(a):
ZBigniewie, a co CI to da że będziesz miał definicję?
Jeślibyś na przykład trzymał się herezji (nie mówię że tak robisz - to przykład teoretyczny) to czy coś zmieni jesli nazwiemy go katolikiem albo nie?
Grzechu, herezji się bójmy. Definicje są umowne

Dla nas protestantów, pod pewnymi względami może tak, określanie formalnego członkostwa i jego kryteria nie mają aż takiego znaczenia. Ale dla rzymskokatolików mają, nie można wszystkich swoją miarą mierzyć. Mają prawo do innej eklezjologii.


Wt lip 24, 2018 15:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Członkowie Kościoła
W Protestantyzmie też pewnie są granice, za którymi Wspólnota traci do kogoś cierpliwość i "ekskomunikuje" kogoś. Czy są takie granice i jak to wygląda, Andrzeju?

_________________
MODERATOR


Cz lip 26, 2018 14:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Członkowie Kościoła
Andrzej67 napisał(a):
Dla nas protestantów, pod pewnymi względami może tak, określanie formalnego członkostwa i jego kryteria nie mają aż takiego znaczenia. Ale dla rzymskokatolików mają, nie można wszystkich swoją miarą mierzyć. Mają prawo do innej eklezjologii.
Katolicy nie mają "innej eklezjologii", tylko prawidłową, bo Kościół katolicki założony został przez Jezusa. Mierzenie Kościoła miarą poza-Kościelną nie jest uprawnione, prawo takie nie istnieje, bo niby kto miałby być jego twórcą?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz lip 26, 2018 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Członkowie Kościoła
Mierzenie Kościoła miarą poza-kościelną jest uprawnione i wskazane do prawidłowego wzrostu Kościoła :) Konstruktywna krytyka zawsze motywuje do rozwoju.

Wyobrażasz sobie, że ja, Zbigniew, wypowiadam się sam o sobie, że jestem wspaniały i nieomylny i nikt nie ma prawa temu zaprzeczyć i powiedzieć o mnie czegokolwiek, bo mierzy mnie miarą "niezbyszkową", więc omylną i gorszą? No... wtedy moja pycha rośnie. Kiedy natomiast uznaję, że Chwat może o mnie coś stwierdzić, to można mówić o dialogu. Nie muszę zgadzać się z tym, co Chwat o mnie mówi, ale nie zarzucę Mu, że ma się zamknąć, bo nie ma prawa się wypowiadać na mój temat. Nie mogę wyjść z założenia, że tylko ja mam monopol na prawdę o mnie samym. Tak samo Kościół Katolicki może się "przeglądać" w oczach tych, którzy do Kościoła nie należą.

Chwat - to dialog, nie osądy. Tutaj się rozmawia, a nie mierzy jakimiś miarami.
Równie dobrze można zabronić Cerkwi wypowiadania się na temat Kościoła Katolickiego. Z tym, że Prawosławni mogą powiedzieć, że Cerkwiew została ustanowiona przez Jezusa, więc mają prawo sądzić. Protestanci też mogą tak powiedzieć, jeśli stwierdzi się, że Marcin Luter lub Jan Kalwin zostali natchnieni przez Ducha Świętego.

_________________
MODERATOR


Cz lip 26, 2018 21:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Członkowie Kościoła
Zbigniew3991 napisał(a):
Mierzenie Kościoła miarą poza-kościelną jest uprawnione
W sensie dokonywania jakiejś oceny - tak, jest dozwolone, każdy może sobie coś oceniać. Ale w sensie oceniania 'innym Kościołem' - nie, bo innego Kościoła nie ma.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt lip 27, 2018 6:29
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Członkowie Kościoła
Nikt nie mówi tutaj o innym Kościele.

Etymologia polskiego słowa Kościół, podobnie jak niemieckiego Kirche i angielskiego Church, posiada rodowód gocki. Bierze on swój początek z oryginału greckiego - τό κυριακόν. W językach romańskich, jak na przykład we francuskim église lub włoskim chésia, nazwa kościół wywodzi się od łacińskiego ecclesia, a ono z oryginału greckiego - έκκλησία.

Pierwsze określenie - τό κυριακόν - w języku greckim oznacza rzecz lub miejsce ofiarowane Panu lub dom Pana. Drugie - έκκλησία - było używane w celu zdefiniowania zgromadzenia ludu, jako siły politycznej.

"Właściwe są oba terminy greckie używane na określenie Kościoła. W pierwszym przypadku chodziło o wyrażenie koliście otoczonej przestrzeni. Jednak to drugi termin wydaje się być bliższy pierwotnemu znaczeniu Kościoła, oddając charakter istoty Kościoła, jako wspólnoty, zgromadzenia, zboru lub - bardziej potocznie - zejścia się. Takie tłumaczenie wydaje się też bliższe współczesnej teologii. Kościół – έκκλησία – to zgromadzenie ludowe, zbierające się na wołanie posłańca, na głos jego sygnału. Chrześcijańska wspólnota – Kościół – jest więc zejściem się tych, którzy przez Ducha Świętego należą do Jezusa Chrystusa."
http://www.kosciol.pl/kosciol

Protestanci także zbierają się na modlitwie. Chrzest w Protestantyzmie jest ważny. Kościół Katolicki nie uznaje innych Sakramentów sprawowanych we wspólnotach Protestanckich za ważne, ale Chrzest jest ważny. W takim razie - wierni Protestanci są naszymi braćmi we wspólnocie Chrześcijan, chociaż prawnie, formalnie i "politycznie" jesteśmy podzieleni.

_________________
MODERATOR


Pt lip 27, 2018 8:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Członkowie Kościoła
Zbigniew3991 napisał(a):
Nikt nie mówi tutaj o innym Kościele
Jak to nikt nie mówi o innym Kościele? Właśnie o była mowa o punkcie widzenia innych Kosciołów, prezentował ją jeden rozmówca:
Andrzej67 napisał(a):
Ale dla rzymskokatolików mają, nie można wszystkich swoją miarą mierzyć. Mają prawo do innej eklezjologii

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt lip 27, 2018 16:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Członkowie Kościoła
Yyy... Andrzej zacytował Kodeks Prawa Kanonicznego, dokumenty Kościoła. Podziwiam Go z tego powodu, że jako Protestant zapoznał się z tymi dokumentami.

Co do słów Andrzeja, któe zacytowałeś - świadczą one o szacunku Andrzeja dla Kościoła oraz o tolerancji Andrzeja dla Kościoła Katolickiego. Andrzej ma prawo należeć do swojej wspólnoty Protestantów, i jako członek tej wspólnoty moim zdaniem należy do jednego Kościoła Jezusowego, który jest Wspólnotą ochrzczonych i wspólnym czuwaniu na modlitwie.

_________________
MODERATOR


Pt lip 27, 2018 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Członkowie Kościoła
Zbigniew3991 napisał(a):
Co do słów Andrzeja, któe zacytowałeś - świadczą one o szacunku Andrzeja dla Kościoła
Wprost przeciwnie, świadczą o uznaniu "Kościoła" stworzonego przez człowieka, równoprawnym z Kościołem stworzonym przez Jezusa. Ignorowanie Jezusa nie jest oznaką szacunku.

Cytuj:
Andrzej ma prawo należeć do swojej wspólnoty Protestantów
Ale jego wspólnota nie należy do Kościoła.

Cytuj:
i jako członek tej wspólnoty moim zdaniem należy do jednego Kościoła Jezusowego
Takim gadaniem robisz sobie sieczkę w głowie. Jeśli Kościół jest jeden, to niech protestanci wstąpią do Kościoła katolickiego. W czym problem? Wtedy będzie jeden.
Protestantyzm to kwestionowanie Kościoła i tworzenie "drugiego", czyli nie-jednego.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lip 28, 2018 6:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Członkowie Kościoła
Niestety świat nie jest idealny i Kościół Katolicki, chociaż święty, jest także grzeszny. Tak więc Protestanci mają w wielu kwestiach rację.

Chwacie - to pycha. Mój Kościół jest idealny, jedyny, a wszystko inne jest złe.
Jest rzeczą jasną, że podziały są bolesne i przykre. Nie mniej podałem Ci źródło, któe opiera się na Katechizmie Kościoła, według którego Kościół jest Wspólnotą ludzi ochrzczonych, wyznających Jezusa i czuwających na modlitwie. W tym rozumieniu Protestanci są naszymi braćmi w wierze. Kościół jest jeden, ale niestety jest wewnętrznie rozbity. To prawda dziwna: Kościół jest założony przez Jezusa, więc jest święty, ale Kościół tworzą ludzie, więc Kościół jest grzeszny.

_________________
MODERATOR


So lip 28, 2018 7:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Członkowie Kościoła
chwat napisał(a):
Ale w sensie oceniania 'innym Kościołem' - nie, bo innego Kościoła nie ma.


Ale zdajesz sobie sprawę, że taki osobliwy pogląd wyznają wyłącznie katolicy?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So lip 28, 2018 9:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL