Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Czy chrześcijaństwo w Europie umiera 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
To, że Ormianie obchodzą święta Bożego Narodzenia i Objawienia Pańskiego w jednym dniu nie oznacza, że obchodzą je 6 stycznia, ale 25 grudnia, gdyż posługują się kalendarzem juliańskim. Chyba, że czegoś nie rozumiem - mówisz o kalendarzu ormiańskim, co sugeruje, że maja jakis swój, niezalezny od gregoriańskiego i juliańskiego, kalendarz.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 26, 2018 6:52
Zobacz profil
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Małgosiaa napisał(a):
To, że Ormianie obchodzą święta Bożego Narodzenia i Objawienia Pańskiego w jednym dniu nie oznacza, że obchodzą je 6 stycznia, ale 25 grudnia, gdyż posługują się kalendarzem juliańskim.
Nie. Tutaj masz po angielsku na temat obecnego kalendarza ormiańskiego (myliłem się poprzednio, że ormianie używają nadal kalendarza bez lat przestępnych):

http://hygradaran.weebly.com/church-calendar.html

Cytuj:
Kościół Ormiański przyjął kalendarz gregoriański 6 listopada 1923 roku. Z wyjątkiem Tbilisi i Patriarchatu Jerozolimskiego, gdzie ze względu na „status quo świętych miejsc” zachowany jest kalendarz juliański


Cytuj:
1. Objawienie i Narodzenie (6 Stycznia)
2. Ofiarowanie w Świątyni (14 Lutego)
3. Zwiastowanie (7 Kwietnia)
4. Narodzenie Bogurodzicy (8 Września)
5. Wprowadzenie Bogurodzicy (21 Listopada)
6. Poczęcie Bogurodzicy (9 Grudnia)

Z wyjątkiem Objawienia i Narodzenie pożyczonego od Bizantyjczyków bardzo wcześnie oraz święta Ofiarowania w Świątyni te święta zostały wprowadzone w czasie Średniowiecza. Zwiastowanie i Narodzenie Bogurodzicy w XIII wieku, a Ofiarowanie w Świątyni w XVII wieku

Zauważ, że o ile święta związane z narodzeniem Chrystusa wypadają „przesunięte” względem praktyki KRK i Cerkwi, to święta związane z narodzeniem Bogurodzicy są obchodzone tak samo.


Cz lip 26, 2018 7:11
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Dzięki. Nigdy nie interesowałam się tym zagadnieniem i myślałam, że wszystkie Kościoły Wschodnie korzystają z kalendarza juliańskiego. Teraz rozumiem, zwłaszcza, że znalazłam stronę: http://www.lwow.com.pl/ormianie/kalendarz04.html

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 26, 2018 7:18
Zobacz profil
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Prawda to że w Polsce tylko 81% katolików deklaruje wiarę w osobowego Boga? Przecież to bezsensu, czemu te osoby nazywają siebie katolikami?


Pt sie 17, 2018 19:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Quinque napisał(a):
Prawda to że w Polsce tylko 81% katolików deklaruje wiarę w osobowego Boga? Przecież to bezsensu, czemu te osoby nazywają siebie katolikami?



Ponieważ należą do Kościoła Katolickiego.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt sie 17, 2018 20:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Quinque napisał(a):
Prawda to że w Polsce tylko 81% katolików deklaruje wiarę w osobowego Boga? Przecież to bezsensu, czemu te osoby nazywają siebie katolikami?

Nie katolików, a Polaków, a to zasadnicza różnica i nie 81, a 92% https://plus.nto.pl/wiadomosci/a/polacy ... u,11449398

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt sie 17, 2018 21:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Ciekawe ilu polskich katolików posiada Biblię i ilu ją przeczytało. Byłbym zaskoczony gdyby chociaż 5% miało i przeczytało Biblię od deski do deski.


So sie 18, 2018 6:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
92% Polakow przyznaje ze wierzy w Boga osobowego, ale czy w katolickim wydaniu ?
Ilu stale uczestniczy w mszy, ilu stale sie spowiada ?
Ilu przeczytalo katechizm, rozumie zasady katolicyzmu i postepuje zgodnie z nimi ?
Ludzie ktorzy naprawde przeczytali cala Biblie zwykle zaczynaja miec watpliwosci. stad jak sadze jej interpretacja zarezerwowana jest dla instytucji K.K. a nie indywidualnych osob.
Podsumowanie polskiego katolicyzmu najlepiej chyba zrobiono w serialu Ranczo.


So sie 18, 2018 13:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Jesli chodzi o tytulowe pytanie to nie jestem taki pewien ze umiera.
Moze po prostu zmniejsza sie do populacji ludzi naprawde wierzacych i rozumiejacych nauke Kosciola Katolickiego ? I wraca do zajmowania sie tym do czego zostal naprawde powolany, a przestaje robic to co uwielbial w swojej dlugiej historii czyli zajmowanie sie sprawami czysto ziemskimi.


So sie 18, 2018 14:07
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
subadam napisał(a):
92% Polakow przyznaje ze wierzy w Boga osobowego, ale czy w katolickim wydaniu ?
Ilu stale uczestniczy w mszy, ilu stale sie spowiada ?
Ilu przeczytalo katechizm, rozumie zasady katolicyzmu i postepuje zgodnie z nimi ?
Ludzie ktorzy naprawde przeczytali cala Biblie zwykle zaczynaja miec watpliwosci. stad jak sadze jej interpretacja zarezerwowana jest dla instytucji K.K. a nie indywidualnych osob.
Podsumowanie polskiego katolicyzmu najlepiej chyba zrobiono w serialu Ranczo.


Chrześcijaństwo to nie tylko Katolicyzm. Byłoby fajnie, gdyby wszyscy byli zgodni, ale mamy wiele wyznań, a są i Chrześcijanie, którzy nie identyfikują się z żadnym wyznaniem. Stąd kryterium tego, czy wierzę wiarą Chrześcijańską, nie jest uczęszczanie do kościoła katolickiego (w znaczeniu budynku - dlatego z małej litery).

_________________
MODERATOR


So sie 18, 2018 16:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
KotSyberyjski napisał(a):
Ciekawe ilu polskich katolików posiada Biblię i ilu ją przeczytało. Byłbym zaskoczony gdyby chociaż 5% miało i przeczytało Biblię od deski do deski.



A na co ty chcesz czytać Biblie? Czy przeczytanie książki w której niewolnictwo jest pokazane w pozytywny sposób, a Jezus w niektórych fragmentach nawołuje do nienawiści, jest dobrym pomysłem? w czymś to pomoże?


subadam napisał(a):
92% Polakow przyznaje ze wierzy w Boga osobowego, ale czy w katolickim wydaniu ?
Ilu stale uczestniczy w mszy, ilu stale sie spowiada ?
Ilu przeczytalo katechizm, rozumie zasady katolicyzmu i postepuje zgodnie z nimi ?


A to jeśli nie przestrzegam tych wszystkich zasad katolicyzmu, to nie jestem chrześcijaninem?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So sie 18, 2018 17:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Jeśli nie przestrzegam wszystkich zasad Katolicyzmu, nie jestem Katolikiem, ale nadal jestem Chrześcijaninem, jeśli wierzę w Jezusa Chrystusa.

_________________
MODERATOR


N sie 19, 2018 7:49
Zobacz profil
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Będziesz miłowała Pana Boga swego całym swym sercem, cała swoją duszą i całym swym umysłem....Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Na tych dwu przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy.
Choćbym posiadł wszelką wiedzę...a miłości bym nie miał byłbym niczym.
Czyli znajomość tych głównych prawd wiary, plus Dekalogu, plus znajomość Ewangelii, w zasadzie nie wystarcza dla przeciętnego katolika?
Owszem dobrze, aby stale poszerzać swą wiedzę religijna w miarę swoich możliwości, ale nieznajomość Biblii, Katechizmu, nie tworzy niekatolików.
Bo równolegle można znać niemal na pamieć Biblię, Katechizm, encykliki, historię Kościoła, a nie wierzyć w Boga, nie szanować drugiego człowieka.


N sie 19, 2018 9:00

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Alus napisał(a):
Będziesz miłowała Pana Boga swego całym swym sercem, cała swoją duszą i całym swym umysłem....Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Na tych dwu przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy.
Choćbym posiadł wszelką wiedzę...a miłości bym nie miał byłbym niczym.
Czyli znajomość tych głównych prawd wiary, plus Dekalogu, plus znajomość Ewangelii, w zasadzie nie wystarcza dla przeciętnego katolika?
Owszem dobrze, aby stale poszerzać swą wiedzę religijna w miarę swoich możliwości, ale nieznajomość Biblii, Katechizmu, nie tworzy niekatolików.
Bo równolegle można znać niemal na pamieć Biblię, Katechizm, encykliki, historię Kościoła, a nie wierzyć w Boga, nie szanować drugiego człowieka.


Nie zwalnia to nikogo z obowiązku poznawania tego, w co się wierzy. Jeśli ktoś już uznaje siebie za Katolika, powinien w miarę swoich możliwości poznawać swoje wyznanie.

_________________
MODERATOR


N sie 19, 2018 9:49
Zobacz profil
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Zbigniew3991 napisał(a):
Jeśli nie przestrzegam wszystkich zasad Katolicyzmu, nie jestem Katolikiem, ale nadal jestem Chrześcijaninem, jeśli wierzę w Jezusa Chrystusa.

To taka prywatna definicja przynalezenia do jakiejs organizacji "katolicy"?
A moze podasz te liste "zasad katolicyzmu", ktorych musicie przestrzegac po kara wyrzucenia?
No i ilu was, wiernych wszystkim zasadom, zostalo?


N sie 19, 2018 10:48
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL