Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
 Czy chrześcijaństwo w Europie umiera 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Alus - Twoje próby udowadniania prawdziwości objawień fatimskich nie dotyczą tematu.

Terenia - religia staje się prywatną sprawą. Religia jest w przestrzeni publicznej i nie można jej usunąć z tej przestrzeni, ale zaczyna się rozwijać dialog. Papieże od początku wieku XX rozwijają ekumenizm. Katolicy wychodzą ze zdania: "mamy monopol na prawdę" i zaczynamy dyskutować z innymi wyznaniami chrześcijańskimi i innymi religiami.

_________________
MODERATOR


Wt lip 24, 2018 7:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Prawda jest ekskluzywna - zakłada "monopol".

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lip 24, 2018 7:57
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Marek_Piotrowski napisał(a):
Prawda jest ekskluzywna - zakłada "monopol".


Gdyby prawda była ekskluzywna, Chrześcijaństwo nie miałoby racji bytu.

Nie możemy zaprzeczyć temu, że zaciągnleliśmy wiele zwyczajów pogańskich, np.:Święta 25 grudnia, 24 czerwca, jajka wielkanocne i zające wielkanocne. Żydzi chcą być ekskluzywni i mówią: to pogaństwo, nie nasze, my tego nie potrzebujemy, bo mamy lepsze i to nam wystarczy, to jest pase, ble i w ogóle... Chrześcijanie ekskluzywni nie są i jeśli nam pasuje kult obrazów, to czcimy obrazy. Biblia nas w tym temacie jakoś nie za bardzo interesuje - dorobimy sobie ideologię.

_________________
MODERATOR


Wt lip 24, 2018 8:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie możemy zaprzeczyć temu, że zaciągnleliśmy wiele zwyczajów pogańskich, np.:Święta 25 grudnia, 24 czerwca, jajka wielkanocne i zające wielkanocne. Żydzi chcą być ekskluzywni i mówią: to pogaństwo, nie nasze, my tego nie potrzebujemy, bo mamy lepsze i to nam wystarczy
I taki rodzaj myślenia jest właśnie myśleniem powierzchownym. Bóg nie jest kimś, kto odsuwa się od człowieka.

Cytuj:
Chrześcijanie ekskluzywni nie są i jeśli nam pasuje kult obrazów, to czcimy obrazy. Biblia nas w tym temacie jakoś nie za bardzo interesuje - dorobimy sobie ideologię.
Kult obrazów nie sprzeciwia się Biblii, obrazy nie maja statusu Boga.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt lip 24, 2018 8:39
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Obrazy podałem jako przykład. To, czy ich kult jest Biblijna, to sprawa dyskusyjna, którą można zostawić na boku.

Co do tego myślenia - jest powierzchowne? Misja głoszenia Dobrej Nowiny jest skierowana do każdego człowieka, bez względu na jego narodowość, cechy charakteru... Tak jak napisałeś, Bóg nie odsuwa się od człowieka. Z tym, że Żydzi mogą przyjąć nawróconego do swojej wspólnoty, ale to o wiele trudniejsze od przyjęcia nawróconego do wspólnoty chrześcijańskiej. Stąd owa ekskluzywność.

Można mieć rzecz jasna inne kryteria ekskluzywności.

_________________
MODERATOR


Wt lip 24, 2018 9:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Zbigniew3991 napisał(a):
Obrazy podałem jako przykład. To, czy ich kult jest Biblijna, to sprawa dyskusyjna
Sprawa w żaden sposób nie jest dyskusyjna, więc przykład jest nieodpowiedni.

Cytuj:
Można mieć rzecz jasna inne kryteria ekskluzywności
Mowa była o prawdzie, czyli ekskluzywności w kontekście koniecznym, a nie powierzchownym.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt lip 24, 2018 9:49
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Sprawa jest dyskusyjna, co pokazuje cały Protestantyzm. Ty możesz się z tym nie zgadzać, ale dyskusja na temat się toczy i są sensowne argumenty co do tego, że kult obrazów jest co najmniej niewłaściwy.

Ja prywatnie nie mam nic co do istnienia obrazów, ale rozumiem tych, którzy podają argumenty za tym, że ten kult wizerunków jest mocno przesadzony.

Rozumienie ekskluzywności w sensie koniecznym? To znaczy?

Ekskluzywność można rozumieć na różnych płaszczyznach. Chrześcijaństwo nie jest ekskluzywne w sensie: jest dostępne dla wszystkich, bez względu na narodowość, stan społeczny, klasę społeczną, stan cywilny, orientację seksualną, poglądy polityczne... Chrześcijaństwo jest ekskluzywne na tej płaszczyźnie, na której stawia pewne wymagania. Na tej płaszczyźnie należy spełnić pewne warunki, żeby być Chrześcijaninem. A są to Chrzest, wiara w Boga...

_________________
MODERATOR


Wt lip 24, 2018 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Zbigniew3991 napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Prawda jest ekskluzywna - zakłada "monopol".


Gdyby prawda była ekskluzywna, Chrześcijaństwo nie miałoby racji bytu.

Nie możemy zaprzeczyć temu, że zaciągnleliśmy wiele zwyczajów pogańskich, np.:Święta 25 grudnia, 24 czerwca, jajka wielkanocne i zające wielkanocne.
Dlaczego "nie możemy"? Możemy i ja zaprzeczam w przypadku 25 grudnia czy jajka wielkanocnego. Co do zająca, to rzeczywiście został zaciągnięty z pogaństwa przez protestanckich anglosasów. O 24 czerwca się nie wypowiadam, bo nie wiem co jest 24 czerwca.

A niezaleznie od powyższego: co miałoby (gdyby było prawdą) owo przeniesienie zwyczajów do ekskluzywizmu prawdy? :o
Cytuj:
Chrześcijanie ekskluzywni nie są i jeśli nam pasuje kult obrazów, to czcimy obrazy. Biblia nas w tym temacie jakoś nie za bardzo interesuje - dorobimy sobie ideologię.
Nie. Po prostu rozumiemy co czytamy.

Zbigniew3991 napisał(a):
Ekskluzywność można rozumieć na różnych płaszczyznach. Chrześcijaństwo nie jest ekskluzywne w sensie: jest dostępne dla wszystkich, bez względu na narodowość, stan społeczny, klasę społeczną, stan cywilny, orientację seksualną, poglądy polityczne... Chrześcijaństwo jest ekskluzywne na tej płaszczyźnie, na której stawia pewne wymagania. Na tej płaszczyźnie należy spełnić pewne warunki, żeby być Chrześcijaninem. A są to Chrzest, wiara w Boga...
Mówiliśmy o prawdzie. Chrześcijaństwo, jak każda prawda, jest ekskluzywne, tj. jedynie prawdziwe. I "monopol na prawdę" nie jest żadnym zarzutem, tylko oczywistością, jeśli chcemy traktować wiarę poważnie.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lip 24, 2018 12:16
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Traktowanie czegoś poważnie to traktowanie tego z dystansem. Traktowanie wiary z dystansem oznacza dla mnie dociekanie właśnie tego, że 24 czerwca, kiedy Kościół obchodzi Uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela, jest najdłuższym dniem w roku i wiąże się z obrzędami tak zwanej Sobótki, która pochodzi z wierzeń pogańskich, a nie Chrześcijańskich. Obchodzę tę uroczystość Narodzenia Jana, ale dociekam dlaczego akurat to w ten dzień i czy na pewno jest to słuszne...

Jeśli wiara to pewność (wiem na 100%), to czym różni się od fanatyzmu? Czy fanatyzm nie jest niezdrowym poczuciem ekskluzywności tego, w co się wierzy?

_________________
MODERATOR


Wt lip 24, 2018 12:36
Zobacz profil
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Zbigniew3991 napisał(a):
dociekam dlaczego akurat to w ten dzień
To przeczytaj Ewangelię wg św. Jana, to się dowiesz, dlaczego akurat w ten dzień i przestaniesz dociekać.


Wt lip 24, 2018 12:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Zbigniew3991 napisał(a):
Traktowanie czegoś poważnie to traktowanie tego z dystansem. Traktowanie wiary z dystansem oznacza dla mnie dociekanie właśnie tego, że 24 czerwca, kiedy Kościół obchodzi Uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela, jest najdłuższym dniem w roku i wiąże się z obrzędami tak zwanej Sobótki, która pochodzi z wierzeń pogańskich, a nie Chrześcijańskich. Obchodzę tę uroczystość Narodzenia Jana, ale dociekam dlaczego akurat to w ten dzień i czy na pewno jest to słuszne...


To są jedynie symboliczna data, w końcu kiedyś trzeba to święto obchodzić, trzeba wybrać konkretny dzień i miesiąc.
Jaką ty masz wiedze w tych kwestiach? bo chyba nie myślisz, że Jezus się narodził 25 grudnia, roku pierwszego?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lip 24, 2018 12:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Zbigniew3991 napisał(a):
Traktowanie czegoś poważnie to traktowanie tego z dystansem. Traktowanie wiary z dystansem oznacza dla mnie dociekanie właśnie tego, że 24 czerwca, kiedy Kościół obchodzi Uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela, jest najdłuższym dniem w roku i wiąże się z obrzędami tak zwanej Sobótki, która pochodzi z wierzeń pogańskich, a nie Chrześcijańskich. Obchodzę tę uroczystość Narodzenia Jana, ale dociekam dlaczego akurat to w ten dzień i czy na pewno jest to słuszne...
Nie bardzo rozumiem. 19 czerwca obchodzimy Piotra i Pawła. Też przyczepisz do tego jakieś rzekome źródła pogańskie?
Gdzie Sobótka, a gdzie św. Jan?

Cytuj:
Jeśli wiara to pewność (wiem na 100%), to czym różni się od fanatyzmu? Czy fanatyzm nie jest niezdrowym poczuciem ekskluzywności tego, w co się wierzy?
ZMieniasz znaczenie. Nie chodzi o "100% pewność" tylko o to, że wiara zakłada... no własnie, wiarę w to, w co się wierzy. Wiara zakładająca, że inne wiary są "równie dobre" to żadna wiara.
Jakakolwiek bowiem prawda jest, jest jedna.

Moge szanowac gdy ktos mówi że prawdziwy jest Islam. Albo buddyzm. Ale nie rozmamłany pogląd typu "nie wiem... wszyscy mają trochę racji..."

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lip 24, 2018 13:49
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
zefciu napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
dociekam dlaczego akurat to w ten dzień
To przeczytaj Ewangelię wg św. Jana, to się dowiesz, dlaczego akurat w ten dzień i przestaniesz dociekać.


Sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa. A 25 grudnia, kiedy obchodzi się Święto Narodzenia Jezusa, poganie na całym świecie obchodzili inne święto ;) Ciekawe, bardzo ciekawe...

Nie, nie wierzę w to, że Jezus urodził się w roku 1 naszej ery, ale nie ma to dla mnie większego znaczenia, że zakonnik, który to obliczał, pomylił się o 8 lat.

_________________
MODERATOR


Wt lip 24, 2018 14:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Zbigniew3991 napisał(a):
Papieże od początku wieku XX rozwijają ekumenizm. Katolicy wychodzą ze zdania: "mamy monopol na prawdę" i zaczynamy dyskutować z innymi wyznaniami chrześcijańskimi i innymi religiami.

Pierwsze zdanie jest nieprawdziwe. Dopiero Jana XXIII zmienil kierunek i dopiero w latach 60-tych katolicy stwierdzili, ze ci "inni" to jednak sa ochrzczeni i jednak, niestety, są chrzescijanami :twisted:
Ci katolicy, ktorzy nie lubia Jana XXII, a SW2 uwazaja za porażke KK nadal sa przekonani, ze tylko oni moga nazwac się chrzescijanami.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt lip 24, 2018 14:18
Zobacz profil
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Zbigniew3991 napisał(a):
Traktowanie czegoś poważnie to traktowanie tego z dystansem. Traktowanie wiary z dystansem oznacza dla mnie dociekanie właśnie tego, że 24 czerwca, kiedy Kościół obchodzi Uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela, jest najdłuższym dniem w roku i wiąże się z obrzędami tak zwanej Sobótki, która pochodzi z wierzeń pogańskich, a nie Chrześcijańskich. Obchodzę tę uroczystość Narodzenia Jana, ale dociekam dlaczego akurat to w ten dzień i czy na pewno jest to słuszne...

Jeśli wiara to pewność (wiem na 100%), to czym różni się od fanatyzmu? Czy fanatyzm nie jest niezdrowym poczuciem ekskluzywności tego, w co się wierzy?

Sobótka (inaczej Noc Kupały), obchodzona była w noc letniego przesilenia słońca z 21 na 22 czerwca. Pierwszy dzień lata 21 czerwca.


Wt lip 24, 2018 14:33
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL