Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 1:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Czy chrześcijaństwo w Europie umiera 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
chwat napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Poszukaj u "zawsze wiernych", na pewno takie coś przechowują i sie tym kierują.
Jak to? Ktoś prosi Cie o źródło, A Ty mówisz mu "poszukaj"? To znaczy co, sam nie posiadasz tego źródła?

Szeryfie cudzej rozmowy, służę:

kanon. 985


"Z rąk heretyków nie wolno przyjąć chrztu, chyba że zachodzi ostateczna konieczność (extrema necessitas); kto by poza tym wypadkiem przyjął chrzest od heretyka, jest irregularis ex delicto [‘nieprawidłowy z powodu przestępstwa’ – przyp. red. Zawsze wierni] (kan. 985). Katolik, który swe dzieci daje do chrztu lub na niekatolickie wychowanie heretykom, popada w ekskomunikę zastrzeżoną ordynariuszowi (kan. 2318). Heretykom nie wolno trzymać dzieci katolickich rodziców do chrztu (kan. 765 n. 2) lub do bierzmowania (kan. 795) (ks. F. Bączkowicz CM, Prawo kanoniczne, Opole 1957, s. 160)."
źródło

Tak jak podejrzewałem: na "zawsze wiernych" można polegac

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr lip 25, 2018 8:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Kozioł napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Podobą wartość mają wszystkie inne próby odniesienia do innych swiąt różnych ludów (zresztą, właśnie to, że jets ich tyle, są najlepszym świadectwem tego, że owe odniesienia są bzdurą na resorach).
Po prostu data przesilenia (bo kiedyś uważano, ze jest ono własnie 25 grudnia) to naturalna data na świętowanie. Podobnie jak daty równonocy.
O niczym to nie swiadczy.
To, co piszesz jest właśnie bzdura na resorach. Jak prawdziwy "apologeta" pomijasz to, co niewygodne, jak np. Klemensa Aleksandryjskiego piszącego o majowych i czerwcowych datach narodzin Jezusa (sam uwazal, ze Jezus urodził sie prawdopodobnie w listopadzie).
Nie. Klemens pisał już po papieżu św. Telesforze i podawał tylko, że różni ludzie różnie uważają.
Cytuj:
Wśród historykow przeważa pogląd, że datę 25 grudnia przyjeto własnie dlatego, ze były wtedy przeróżne swięta związane z kultem słońca, a samo święto i data szeroko rozpowszechniły sie dopiero w 4 wieku, w Kosciele cesarskim i prawdopodobnie dużo tu zrobiło obchodzenie go na dworze cesarskim.
Tak, wśród historyków... w XIX wieku, kiedy to paradygmat Borchardowski oparty na podstawach antychrześcijańskich był modny.
Jesteś spóźniony o jakieś 100-150 lat ;)

Ratzinger, Duch Liturgii:
"Stare teorie (o "ochrzczeniu" pogańskich świąt) nie dadzą się dłużej utrzymać. Decydującym czynnikiem bowiem jest tu zależność między stworzeniem, a Krzyżem, stworzeniem i Poczęciem Jezusa. W świetle "Jego Godziny" daty te mają kosmiczne znaczenie. Cały początek Wszechświata był zatem zapowiedzią Chrystusa, "Pierworodnego wobec każdego stworzenia". […] Fakt, że daty Poczęcia i Narodzin od początku miały kosmologiczne znaczenie pokazuje, że Boże Narodzenie może teraz stawić czoła kultowi Słońca i włączyć go w teologię Święta Bożego Narodzenia. "


Kozioł "cytuje"
Kozioł napisał(a):
kanon. 985
"Z rąk heretyków nie wolno przyjąć chrztu, chyba że zachodzi ostateczna konieczność (extrema necessitas); kto by poza tym wypadkiem przyjął chrzest od heretyka, jest irregularis ex delicto [‘nieprawidłowy z powodu przestępstwa’ – przyp. red. Zawsze wierni] (kan. 985). Katolik, który swe dzieci daje do chrztu lub na niekatolickie wychowanie heretykom, popada w ekskomunikę zastrzeżoną ordynariuszowi (kan. 2318). Heretykom nie wolno trzymać dzieci katolickich rodziców do chrztu (kan. 765 n. 2) lub do bierzmowania (kan. 795) (ks. F. Bączkowicz CM, Prawo kanoniczne, Opole 1957, s. 160)."
źródło

Szkoda zatem, że przytoczyłeś normę mówiącą o godziwosci (a nie ważności) chrztu, z "zapomniałeś" zacytować następnego akapitu. Zrobię to zatem za Ciebie:

źródło
Kiedy chrzest heretyków jest ważny?
Chrzest heretyków jest ważny, jeśli zachowana jest materia, forma i intencja niezbędna dla ważności chrztu św.:


Naprawdę myślałeś, że nikt nie sprawdzi? ;)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lip 25, 2018 8:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Marek_Piotrowski napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Podobą wartość mają wszystkie inne próby odniesienia do innych swiąt różnych ludów (zresztą, właśnie to, że jets ich tyle, są najlepszym świadectwem tego, że owe odniesienia są bzdurą na resorach).
Po prostu data przesilenia (bo kiedyś uważano, ze jest ono własnie 25 grudnia) to naturalna data na świętowanie. Podobnie jak daty równonocy.
O niczym to nie swiadczy.
To, co piszesz jest właśnie bzdura na resorach. Jak prawdziwy "apologeta" pomijasz to, co niewygodne, jak np. Klemensa Aleksandryjskiego piszącego o majowych i czerwcowych datach narodzin Jezusa (sam uwazal, ze Jezus urodził sie prawdopodobnie w listopadzie).
Nie. Klemens pisał już po papieżu św. Telesforze i podawał tylko, że różni ludzie różnie uważają.
Co świadczy, że były różne daty, a nie jedna własciwa jak mocno sugerowałeś, a co zataiłeś w swoim apologetycznym "dziele".

Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
Wśród historykow przeważa pogląd, że datę 25 grudnia przyjeto własnie dlatego, ze były wtedy przeróżne swięta związane z kultem słońca, a samo święto i data szeroko rozpowszechniły sie dopiero w 4 wieku, w Kosciele cesarskim i prawdopodobnie dużo tu zrobiło obchodzenie go na dworze cesarskim.
Tak, wśród historyków... w XIX wieku, kiedy to paradygmat Borchardowski oparty na podstawach antychrześcijańskich był modny.
Jesteś spóźniony o jakieś 100-150 lat ;)
I od tych czasów większość historyków zdania nie zmieniło. ale wg ciebie sa zapóźnieni, bo apologeci tak twierdzą :D
Marek_Piotrowski napisał(a):
Ratzinger, Duch Liturgii:
"Stare teorie (o "ochrzczeniu" pogańskich świąt) nie dadzą się dłużej utrzymać. Decydującym czynnikiem bowiem jest tu zależność między stworzeniem, a Krzyżem, stworzeniem i Poczęciem Jezusa. W świetle "Jego Godziny" daty te mają kosmiczne znaczenie. Cały początek Wszechświata był zatem zapowiedzią Chrystusa, "Pierworodnego wobec każdego stworzenia". […] Fakt, że daty Poczęcia i Narodzin od początku miały kosmologiczne znaczenie pokazuje, że Boże Narodzenie może teraz stawić czoła kultowi Słońca i włączyć go w teologię Święta Bożego Narodzenia. "
Na potwierdzenie podajesz innego apologetę, który pisze, że data jest nieprzypadkowa. No bo jaka moze byc inna jak kosmologiczna, a że już wczesniej ta data była zajęta przez kulty słońca z tych samych powodów, to tym lepiej, bo teraz może z kultem Słońca konkurować. Piekna erystyka.

Marek_Piotrowski napisał(a):
Naprawdę myślałeś, że nikt nie sprawdzi? ;)
Po to wskazałem źródło aby kazdy sprawdził. Ciąg dalszy nie odnosi sie do omawianego przypadku. I wbrew temu, co piszesz, to nie jest przypadek "prawidłowy ale niegodny" ale "nieprawidłowy, bo na drodze przestępstwa".

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr lip 25, 2018 9:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
.

Przypomnę, bo jakoś uszło twojej uwadze.

Marek_Piotrowski napisał(a):
Po pierwsze:co ma ekumenizm do rzeczy? Po drugie, sprzeciwiał się irenizmowi, jaki wówczas (i niestety często dziś) jest normą w Radzie Ekumenicznej.
....Wg mojej wiedzy w Polskiej Radzie Ekumenicznej o żadnym zatarciu różnic pomiedzy poszczególnymi Kościołami nie ma mowy. Wskażesz przykłady takiej "normy"?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr lip 25, 2018 9:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Cytuj:
Ciąg dalszy nie odnosi sie do omawianego przypadku.
Jasne. A do czego? ;)
Cytuj:
Wskażesz przykłady takiej "normy"?
Nie pisałem o normie pisanej, tylko o praktyce RE.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lip 25, 2018 11:20
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
Ciąg dalszy nie odnosi sie do omawianego przypadku.
Jasne. A do czego? ;)
Bo go nie omawia. Jezeli uważasz inaczej, to wskaż w którym miejscu jest omawiany dalej ten przypadek.
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
Wskażesz przykłady takiej "normy"?
Nie pisałem o normie pisanej, tylko o praktyce RE.

Napisałeś:
Cytuj:
Po drugie, sprzeciwiał się irenizmowi, jaki wówczas (i niestety często dziś) jest normą w Radzie Ekumenicznej.
Wskaż mi ową normę jakkolwiek ją rozumiesz.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr lip 25, 2018 11:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
I co tu tłumaczyć? Zacytowalem, kiedy chrzest u innowierców jest ważny. Po co to bicie piany i udawanie, że nadal masz coś do powiedzenia?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lip 25, 2018 11:59
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Czy unik jest u ciebie taka metoda dyskusji aby pobudzić rozmówce do działania?

Pokazałem, że wg poprzedniego prawa kanonicznego chrzest katolickiego dziecka u "heretyków" był nieważny z powodu przestępczego pochodzenia. Jedynym wyjątkiem w takiej sytuacji jest okoliczność nadzwyczajna jak zagrożenie życia.

Zarzuciłeś mi próbę oszustwa. Nie zgadzam się z tym, podałem kontrargument i proszę o dowód.

Zarzuciłeś PRE irenizm. Proszę o dowód.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr lip 25, 2018 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Kozioł napisał(a):
Czy unik jest u ciebie taka metoda dyskusji aby pobudzić rozmówce do działania?

Pokazałem, że wg poprzedniego prawa kanonicznego chrzest katolickiego dziecka u "heretyków" był nieważny z powodu przestępczego pochodzenia. Jedynym wyjątkiem w takiej sytuacji jest okoliczność nadzwyczajna jak zagrożenie życia.

Zarzuciłeś mi próbę oszustwa. Nie zgadzam się z tym, podałem kontrargument i proszę o dowód.

Zarzuciłeś PRE irenizm. Proszę o dowód.


W przypadku zagrożenia życia każdemu się może przypomnieć to, że był ochrzczony w KK. W ten sposób okoliczność nadzwyczajna staje się zwyczajna.

To styl jeszcze z czasów Augustyna i jego matki, Świętej Moniki. Ochrzcimy, ale tuż przed śmiercią, żeby Chrzest zmazał grzechy.

_________________
MODERATOR


Śr lip 25, 2018 18:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Ależ tam zarzuciłem. Udowodniłem Ci wyciągnięcie z tekstu czegoś, bez zacytowania następnych zdań, które wprost mówiły o tym, że chrzest u innowierców jest ważny.
Jak chcesz to nazwać "oszustwem" to Twoja rzecz. Ja oceniam rzecz łagodniej - po prostu dopuściłeś się manipulacji.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lip 25, 2018 21:01
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Ale będzie śmiesznie jak w 2100r w krajach Europy liczba katolików będzie oscylować wokół liczb 15%. Wtedy to jako że katolicy będą mniejszością nie będzie można na nich złego słowa powiedzieć bo się taką osobę oskarży o nietolerancję. Tak jak to dzisiaj się dzieje z różnymi jednostkami. Zidiocenie Europejskiego społeczeństwa można wykorzystać

Do wszystkich, przypominam że to wątek i chrześcijaństwie w Europie


Cz lip 26, 2018 0:55
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
ga1robe napisał(a):
Według przekazów Klemensa Aleksandryjskiego różne daty były podawane za dzień narodzin Chrystusa: 19 kwietnia, 20 maja, a sam Klemens wskazywał na dzień 17 listopada.
Owszem. Istniała jednak też pewna tradycja, która wskazywała na to, że Chrystus był poczęty w dzień, w którym zmarł. Datę tę też różnie wyznaczano, stąd mamy dwa święta Bożego Narodzenia w kalendarzu. Jedno – zachodnie 25 grudnia. Drugie – wschodnie 6 stycznia. Ostatecznie zarówno Wschód jak i Zachód przyjął oba święta – drugie jako święto Objawienia Pańskiego.
Cytuj:
Celebracja Święta Bożego Narodzenia nawiązywała do pogańskiego święta przesunięcia Słońca (świętowanego w Egipcie w II wieku n.e.), której obrzęd dokonywał się w podziemnym adytonie w nocy z 24 grudnia na 25 i około północy spełniano obrzędy konsekracyjne.
Egipscy poganie używali kalendarza juliańskiego? Jakieś informacje na ten temat?
Cytuj:
PS. Dowiedziałem się o tym od przewodnika oprowadzającego wycieczki
A ja się od przewodnika oprowadzającego wycieczki dowiedziałem, że Wazowie na polskim tronie nie byli królami elekcyjnymi.

Tutaj jeszcze jako bonus opowiada o genezie dat święta (po angielsku) religioznawca (niechrześcijanin)

https://www.youtube.com/watch?v=3DHbOpS-N0c


Cz lip 26, 2018 5:45
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
zefciu napisał(a):
Datę tę też różnie wyznaczano, stąd mamy dwa święta Bożego Narodzenia w kalendarzu. Jedno – zachodnie 25 grudnia. Drugie – wschodnie 6 stycznia

Chyba wkradł się błąd. Obie daty to 25 grudnia, tylko liczone wg różnych kalendarzy ( 6 stycznia jest Wigilia, a święta Bożego Narodzenia 7 stycznia :)). Nowy Rok (1 stycznia) jest przecież po Bożym Narodzeniu (14 stycznia) także w tradycji wschodniej :).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 26, 2018 6:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Quinque napisał(a):
Ale będzie śmiesznie jak w 2100r w krajach Europy liczba katolików będzie oscylować wokół liczb 15%. Wtedy to jako że katolicy będą mniejszością nie będzie można na nich złego słowa powiedzieć bo się taką osobę oskarży o nietolerancję. Tak jak to dzisiaj się dzieje z różnymi jednostkami. Zidiocenie Europejskiego społeczeństwa można wykorzystać

Do wszystkich, przypominam że to wątek i chrześcijaństwie w Europie



Mnie w ogóle nie dziwi że będzie tylko 15%, bo Chrześcijaństwo ma bardzo słabą oferte dla beneficjenta.
W końcu nie ma pewności zbawienia, nie ma czegoś takiego że można sobie w jakiś tam sposób to zbawienie zapewnić, nie ma wizji Nieba, nieodpowiednie zachowanie seksualne co niektórych księży, konieczność utrzymywania za własne pieniądze, tego całego kleru, i wszystkich kościołów oraz jeszcze zakony :mrgreen: I w tej sytuacji może się opłacać przejść na jakąś inną bardziej przyjazną religie, ewentualnie zostaje ateizm.

Użyłem tutaj słowa "oferta" co może w niektórych forumowiczach budzić oburzenie, ale takie są fakty, trzeba tutaj policzyć sobie bilans zysków i strat, zobaczyć co ten kościół oferuje swoim parafianom.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lip 26, 2018 6:18
Zobacz profil
Post Re: Czy chrześcijaństwo w Europie umiera
Małgosiaa napisał(a):
Chyba wkradł się błąd.
Nie! Nie chodzi mi o różnicę między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim. Chodzi mi o dwa święta, które obecnie nazywają się Boże Narodzenie i Objawienie Pańskie. Kiedyś obydwa były wspomnieniem Bożego Narodzenia. Jedno na Zachodzie, drugie na Wschodzie. Ormianie nadal 6 stycznia (wg swojego kalendarza, który jest różny od juliańskiego i od gregoriańskiego) obchodzą „Narodzenie i Objawienia Naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Natomiast w przypadku prawosławnych i katolików ostatecznie obie strony przyjęły oba święta, tylko że późniejsze skupiło się na innych wydarzeniach niż samo Narodzenie (pokłon mędrców, chrzest, cud w Kanie). W cerkwi da się zauważyć, że liturgicznie oba święta są bardzo bardzo podobne (np. „Królewskie godziny” i Liturgia Bazylego Wielkiego w Wigilię)


Cz lip 26, 2018 6:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL