Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 6:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Grzesznicy - jak im pomóc ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
chwat napisał(a):
Chrześcijańskie zasady nie głoszą zainteresowania się cudzymi słabościami i donoszeniem na nie komukolwiek. Brak Ci wiedzy.
Dobry parafianin szuka własnej drogi do Boga, starając się zmienić siebie i wyeliminowac własne słabości, bo to kluczowe. Donoszenie na innych w ramach chrześcijaństwa się nie mieści.


Czyli według nich chrześcijanin nie powinien się interesować ani tym bardziej oceniać tego jakie ktoś ma poglądy, jaką orientację seksualną, jaki system wartości, jak postępuje sam ze sobą tak?

A co w sytuacji gdy ktoś naprawdę sobie szkodzi i potrzebuje pomocy? Czy może starać się komuś pomóc wbrew jego woli? Czy też wszystko zależy od okoliczności? Jeśli od okoliczności to jak określić granicę?

A co jeśli ktoś krzywdzi innych? Też ma się nie interesować czy jednak gdy w grę wchodzi czyjaś krzywda bierność jest grzechem?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt sie 07, 2018 21:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
Mówiliśmy o sytuacji, kiedy według rzekomych zasad chrześcijaństwa, należałoby donosić na grzeszników, których się dostrzega. Należy powiedzieć, że chrześcijaństwo nie polega na pilnowaniu innych, ale na pilnowaniu siebie.

Jeśli ktoś twierdził, że:
KotSyberyjski napisał(a):
Jak dobry parafianin ma się zachować widząc, że jego ksiądz jest gruby czyli jest grzesznikiem. Donieść biskupowi?
to trzeba wskazać błąd takiego myślenia. Bycie dobrym parafianinem nie polega na donoszeniu, tak jak zasady chrześcijańskie nie polegają na donoszeniu. Zasady chrześcijańskie polegają na poświęceniu się dla drugiego człowieka. Tak więc myślenie tego pytania nie odnosi się do zasad chrześcijaństwa, a jedynie pokrętnie próbuje je fałszować. Parafianin o którym mowa, nie byłby dobrym parafianinem, ale niedobrym parafianinem, bo donosząc nie posługiwałby się chrześcijańskimi zasadami.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr sie 08, 2018 6:50
Zobacz profil
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
KotSyberyjski napisał(a):
JAk to? Moim zdaniem trzeba zorganizować pomoc dla księdza. Oczywistym jest, że najlepiej pomóc może ksiądz biskup. To nie donoszenie ale próba pomocy.

I zmienić grubemu geny.....


Śr sie 08, 2018 7:47

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
KotSyberyjski napisał(a):
Jak dobry parafianin ma się zachować widząc, że jego ksiądz jest gruby czyli jest grzesznikiem.

A od kiedy to otyłość jest grzechem? Nigdzie nie znalazłem przykazania: Nie bądź otyły.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Śr sie 08, 2018 8:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
Hmmm... Lista grzechów głównych, tam jest coś o nieumiarkowaniu w jedzeniu, a otyłość jest na to dowodem.

Natomiast skoro Bóg dał ludziom wolną wolę to ów gruby kapłan ma prawo decydować o swojej wadze, jak ktoś chce pomóc to wydaje mi się że może delikatnie zasugerować że to może być dla niego bardzo niekorzystne i jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę coś zasugerować. A to co zrobi to jego wybór, jeśli czuje potrzebę zmiany - wyszliśmy z ofertą pomocy.

Natomiast myślę w jakich sytuacjach można komuś pomagać na siłę i jedyne co mi przychodzi na myśl to bezpośrednie zagrożenie utraty życia lub narażanie innych na realne zagrożenie, np w skutek poważnych zaburzeń psychicznych.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 08, 2018 9:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
chwat napisał(a):
Należy powiedzieć, że chrześcijaństwo nie polega na pilnowaniu innych, ale na pilnowaniu siebie. […] Parafianin o którym mowa, nie byłby dobrym parafianinem, ale niedobrym parafianinem, bo donosząc nie posługiwałby się chrześcijańskimi zasadami


Dobry chrześcijanin pilnuje siebie? A jak to się ma do miłowania bliźniego jak siebie samego. Grubego miłować – owszem, ale miłując bliźniego wyrażasz również troskę o niego, jak i jego bliskich, przyjaciół, znajomych. Taki grubas jest podatny na wiele chorób, jego choroby pośrednio dotykają bliskich przyjaciół. Pedofila miłować – owszem, ale jego zaburzenia seksualne nie tylko jego dotyczą.
Chwat uwalnia chrześcijanina, a wręcz neguje wskazanie takich zaburzeń, nazywając to donoszeniem. Twierdzi, że tylko niedobry parafianin, może wskazać takie zaburzenia. Dobry poświęca się dla drugiego człowieka. Zachodzi pytanie dla kogo; dla parafian – zostaną uwolnieni od księdza grubasa zdecydowanie szybciej, ofiar pedofila, czy grubego księdza i pedofila.


Śr sie 08, 2018 10:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
IrciaLilith napisał(a):
Hmmm... Lista grzechów głównych, tam jest coś o nieumiarkowaniu w jedzeniu, a otyłość jest na to dowodem.

Przykro mi ale to żaden dowód. Otyłość może być powodem zaburzeń zdrowotnych. Osobiście znam osobę która bardzo dużo je (nie twierdzę, że się obżera ale ja pewnie jestem w stanie spokojnie funkcjonować jedząc dwa razy mniej) a jest szczupła. Pytanie kto grzeszy? Ten co nie je dużo a z przyczyn zdrowotnych jest otyły, czy ten kto je dużo ale jego metabolizm to wszystko przerabia?

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Śr sie 08, 2018 10:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
Padre77 napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Hmmm... Lista grzechów głównych, tam jest coś o nieumiarkowaniu w jedzeniu, a otyłość jest na to dowodem.

Przykro mi ale to żaden dowód. Otyłość może być powodem zaburzeń zdrowotnych. Osobiście znam osobę która bardzo dużo je (nie twierdzę, że się obżera ale ja pewnie jestem w stanie spokojnie funkcjonować jedząc dwa razy mniej) a jest szczupła. Pytanie kto grzeszy? Ten co nie je dużo a z przyczyn zdrowotnych jest otyły, czy ten kto je dużo ale jego metabolizm to wszystko przerabia?


Oczywistym jest, że są różne predyspozycje genetyczne, choroby itd itp. Jednak ogromna większość ludzi jest chora ponieważ jest gruba a nie jest gruba bo jest chora. Tak więc widząc grubasa jest niemal pewne, że je za dużo. Moim zdaniem dobry parafianin powinien spróbować pomóc księdzu tak aby on tzn. ksiądz przestał żyć w grzechu. He he he Nasłuchałem się tyle o księżach, że sam w ich nawrócenie nie wierzę ale wierzę w jakieś zasady których trzeba przestrzegać.


Śr sie 08, 2018 14:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
Ps Sam się odchudzam i właśnie moje BMI wyszło ze stanu nadwagi...Możecie mi pogratulować :brawo: Dziękuję :D


Śr sie 08, 2018 14:10
Zobacz profil
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
Aaa, wszystko jasne! Gorliwosc neofity. A jak tam palenie, picie i obmowy? Tez juz opanowales?

To niekoniecznie grzech obzarstwa ale zaniednbanie zdrowego ruchu. Gdyby otylosc byla jedynym nadzym grzechem, zylibysmy w raju...puszystych.


Śr sie 08, 2018 14:39
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
KotSyberyjski napisał(a):
Oczywistym jest, że są różne predyspozycje genetyczne, choroby itd itp. Jednak ogromna większość ludzi jest chora ponieważ jest gruba a nie jest gruba bo jest chora. Tak więc widząc grubasa jest niemal pewne, że je za dużo.

Znałam osobiście 20 letnią dziewczynę chudą jak przysłowiowy patyk, na takie mówiono "zamorzona", aż litość brała patrząc na to chuchro.
A jadła nie za 2, ale co najmniej za 4 osoby - obiad: zupa pomidorowa z makaronem pełniutki talerz, do tego II danie: pól talerza ziemniaków, kotlet schabowy i pół talerza surówki. Popiła kompotem
Gdy kilka minut później odnosiłam swój talerz do zmywaka, i widzę ta stoi nad wazą z zupą, która powróciła z sali i chochelką wyjada resztki zupy.
Nie do uwierzenia gdzie w zapadłym jej brzuchu pomieściła się taka ilość pożywienia zjedzonego wciągu 15 minut.


Śr sie 08, 2018 14:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
    Alus napisał(a):
    KotSyberyjski napisał(a):
    Oczywistym jest, że są różne predyspozycje genetyczne, choroby itd itp. Jednak ogromna większość ludzi jest chora ponieważ jest gruba a nie jest gruba bo jest chora. Tak więc widząc grubasa jest niemal pewne, że je za dużo.

    Znałam osobiście 20 letnią dziewczynę chudą jak przysłowiowy patyk, na takie mówiono "zamorzona", aż litość brała patrząc na to chuchro.
    A jadła nie za 2, ale co najmniej za 4 osoby - obiad: zupa pomidorowa z makaronem pełniutki talerz, do tego II danie: pól talerza ziemniaków, kotlet schabowy i pół talerza surówki. Popiła kompotem
    Gdy kilka minut później odnosiłam swój talerz do zmywaka, i widzę ta stoi nad wazą z zupą, która powróciła z sali i chochelką wyjada resztki zupy.
    Nie do uwierzenia gdzie w zapadłym jej brzuchu pomieściła się taka ilość pożywienia zjedzonego wciągu 15 minut.


    Dobra, dobra. Tu mamy do czynienia z wyjątkiem. Dziewczyna nie grzeszy. Widocznie tyle musi jeść aby funkcjonować. Co nie zmienia faktu, że ogromna większość ludzi jest gruba bo je za dużo. To oczywiste.


    Śr sie 08, 2018 15:45
    Zobacz profil
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
    Posty: 394
    Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
    Kael napisał(a):
    Aaa, wszystko jasne! Gorliwosc neofity. A jak tam palenie, picie i obmowy? Tez juz opanowales?

    To niekoniecznie grzech obzarstwa ale zaniednbanie zdrowego ruchu. Gdyby otylosc byla jedynym nadzym grzechem, zylibysmy w raju...puszystych.


    Nigdy nie obmawiałem. Z piciem nie mam problemu. Nie palę. Miałem niewielką nadwagę nie opasłe brzuszysko. Jeżeli ruszasz się mniej to powinieneś mniej jeść. Mnóstwo księży tego nie czyni więc są jawnogrzesznikami i trzeba im pomóc biedaczkom. Wprawdzie trochę wątpię w ich chęci do poprawy ale....


    Śr sie 08, 2018 15:51
    Zobacz profil
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
    Posty: 4393
    Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
    KotSyberyjski napisał(a):
    Mnóstwo księży tego nie czyni więc są jawnogrzesznikami
    A Ty wiesz w ogóle, co to jest "jawnogrzesznik"? :)
    https://sjp.pl/jawnogrzesznik

    Cytuj:
    i trzeba im pomóc biedaczkom.
    A może pomóż najpierw sobie w poznaniu słownictwa, którym się posługujesz?

    _________________
    Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


    Śr sie 08, 2018 16:01
    Zobacz profil
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
    Posty: 394
    Post Re: Grzesznicy - jak im pomóc ?
    chwat napisał(a):
    KotSyberyjski napisał(a):
    Mnóstwo księży tego nie czyni więc są jawnogrzesznikami
    A Ty wiesz w ogóle, co to jest "jawnogrzesznik"? :)
    https://sjp.pl/jawnogrzesznik

    Cytuj:
    i trzeba im pomóc biedaczkom.
    A może pomóż najpierw sobie w poznaniu słownictwa, którym się posługujesz?


    Typowe czepiactwo. Użyłem pojęcia "jawnogrzesznik" = ten co jawnie grzeszy. I tyle.


    Śr sie 08, 2018 16:05
    Zobacz profil
    Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
    Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

    Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
    Nie możesz odpowiadać w wątkach
    Nie możesz edytować swoich postów
    Nie możesz usuwać swoich postów
    Nie możesz dodawać załączników

    Szukaj:
    Skocz do:  
    Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
    Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
    Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL