Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Ubiór 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 12, 2018 14:13
Posty: 2
Post Ubiór
Jak wy się ubieracie do kościoła w święta i w niedziele, a jak podczas powszechnych dni?

Kiedyś zakładałem bluzę czy t-shirt do kosciola nawet w niedzielę. Czy jest jakiś obowiązek noszenia koszuli do kosciola? Niedługo będą różance. Czy mam codziennie chodzić w koszuli? Bez przesady. Chodziłem też w poorzeciersnych spodniach - moda. Ale nieźle wyglądają

A mi też jest wygodniej chodzić w spodenkach czy koszulce i nie chce znieważyc nikogo. Myślę że ludzie i ksiądz maja ważniejsze sprawy niż to jak się ubiore. Co prawda było kazanie o tym ale jednak gdy chodziłem po podpis po Mszy to ksiadz mi nic nie mówił, mimo że byłem ubrany w bluzie np.


Pn wrz 17, 2018 19:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Ubiór
Nie ma obowiązku ubierania koszuli do kościoła.
Z tego co kojarzę to są pewne standardy, którym powinno się sprostać. Kobiety powinny mieć osłonięte ramiona (nie powinny mieć np. sukienek czy bluzek na ramiączkach z odsłoniętymi ramionami). Dorośli mężczyźni powinni mieć długie spodnie i również zakryty tors i ramiona (czyli t-shirt jest wystarczający). Tak to chyba mniej więcej wyglądało. Nie wiem czy jest to w jakiś sposób spisane w postaci prawa. Na pewno u nas jest to zwyczajowo przyjęte, aczkolwiek zdarzają się czasem ludzie, którzy nie bardzo wpisują się w ten standard i nikt ich z kościoła nie wyprasza.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt wrz 18, 2018 8:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 19, 2018 10:28
Posty: 61
Post Re: Ubiór
Nic mi nie wiadomo nt. jakichś przepisów w tym zakresie, niemniej ja staram się do Kościoła ubrać trochę bardziej odświętnie (choć bez przesady - nie garnitur, ale koszula i długie spodnie) - nie chodzi nawet o to, co sobie pomyślą inni, ale dla mnie to jest kwestia szacunku dla Jezusa obecnego przecież fizycznie na Mszy św.


Wt wrz 18, 2018 9:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 12, 2018 14:13
Posty: 2
Post Re: Ubiór
A co z zgorszeniem?


So wrz 22, 2018 15:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Ubiór
Moim zdaniem nie powinno się ubierać do kościoła w sposób budzący zgorzenie. Inną sprawą jest, że dla niektórych gorszące będzie to, że kobieta ubierze spódnicę ponad kolano, albo, że facet ma kolczyk w uchu albo długie włosy. Tutaj ważne jest jako takie wyczucie smaku. Samo pytanie o to dobrze o tobie świadczy, bo znaczy, że leży ci na sercu odpowiednie przygotowanie również zewnętrzne.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn wrz 24, 2018 7:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 06, 2019 9:33
Posty: 10
Post Re: Ubiór
Nigdy nie przywiązywałem większej uwagi do tego jak ubrać się do kościoła. Po prostu. Czysto, schludnie, odpowiednio do czasu i miejsca. Przy uroczystych mszach garnitur (ślub, komunia), przy innych, strój zależny m.in. od pogody. A zgorszenie? Moim zdaniem nawet mini spódniczka, czy bluzka podkreślająca figurę, nie powinna być oceniana jako zgorszenie. Oczywiście facet bez koszulki, czy kobieta, w stroju kąpielowym to inny temat, takich przypadków w kościołach chyba jednak nie ma...


N mar 10, 2019 9:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Ubiór
kubas775 napisał(a):
Nigdy nie przywiązywałem większej uwagi do tego jak ubrać się do kościoła. Po prostu. Czysto, schludnie, odpowiednio do czasu i miejsca. Przy uroczystych mszach garnitur (ślub, komunia), przy innych, strój zależny m.in. od pogody. A zgorszenie? Moim zdaniem nawet mini spódniczka, czy bluzka podkreślająca figurę, nie powinna być oceniana jako zgorszenie. Oczywiście facet bez koszulki, czy kobieta, w stroju kąpielowym to inny temat, takich przypadków w kościołach chyba jednak nie ma...




Do kościoła to ja zawsze chodze jak wszędzie indziej, i jakby był jakiś nakaz chodzenia na msze w garniturach albo w czymś podobnym to ja bym zrezygnował z czegoś takiego, w końcu nie będę dokładał kasy na jakieś garnitury.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N mar 10, 2019 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Ubiór
Krystian137 napisał(a):
Jak wy się ubieracie do kościoła w święta i w niedziele, a jak podczas powszechnych dni?

Kiedyś zakładałem bluzę czy t-shirt do kosciola nawet w niedzielę. Czy jest jakiś obowiązek noszenia koszuli do kosciola? Niedługo będą różance. Czy mam codziennie chodzić w koszuli? Bez przesady. Chodziłem też w poorzeciersnych spodniach - moda. Ale nieźle wyglądają

A mi też jest wygodniej chodzić w spodenkach czy koszulce i nie chce znieważyc nikogo. Myślę że ludzie i ksiądz maja ważniejsze sprawy niż to jak się ubiore. Co prawda było kazanie o tym ale jednak gdy chodziłem po podpis po Mszy to ksiadz mi nic nie mówił, mimo że byłem ubrany w bluzie np.

Do kościoła ubieramy się wizytowo.https://jego-styl.pl/meski-stroj-wizytowy
Nie musi być garnitur, ale koszula z kołnierzykiem i spodnie z kantem jak najbardziej. Spodnie poprzecierane są dobre do szkoły i na wycieczkę, ale już nie do kościoła. Traktuj Mszę św jak spotkanie z kimś ważnym.
https://www.youtube.com/watch?v=m0nTmdb5ptQ
https://www.youtube.com/watch?v=m0nTmdb5ptQ


Pt mar 15, 2019 22:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL