Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Błędy Soboru Watykańskiego II 
Autor Wiadomość
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
Pomyślał - Co boskie Bogu, co cesarskie cesarzowi.


N lut 16, 2020 8:14
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
Ocho, konkurs na cytat z Biblii na każdą okazje?

W posoborowiu praktycznie przestało się akcentować Bożą sprawiedliwość. Oraz to że Bóg karze za grzechy. Dziś gdy ktoś umiera mówi się "on już nie cierpi", a skąd ty to wiesz że nie cierpi? To wie tylko Bóg i/lub ewentualne osoby które z nim przebywają w niebie
https://www.tygodnikpowszechny.pl/prawdy-znikad-34337 autor narzeka że w Polsce naucza się iż Bóg karze za grzechy :(


N lut 16, 2020 10:26
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
Quinque napisał(a):
Ocho, konkurs na cytat z Biblii na każdą okazje?

W posoborowiu praktycznie przestało się akcentować Bożą sprawiedliwość. Oraz to że Bóg karze za grzechy. Dziś gdy ktoś umiera mówi się "on już nie cierpi", a skąd ty to wiesz że nie cierpi? To wie tylko Bóg i/lub ewentualne osoby które z nim przebywają w niebie
https://www.tygodnikpowszechny.pl/prawdy-znikad-34337 autor narzeka że w Polsce naucza się iż Bóg karze za grzechy :(

Czyli Katechizm KK 1472, 1473 to tylko niefrasobliwa bajka.


N lut 16, 2020 10:59

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
equuleuss napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Skąd pewność o tym, że Katolicyzm jest religią prawdziwą?


Jako katolik nie masz pewności...? Jesteś zatem katolikiem czy nie?

Cytuj:
Skądś to znam... Kiedy spotykam Świadków Jehowy także słyszę wiele o "religii prawdziwej" i o tym, że tylko oni są chrześcijanami, a reszta to diabelska hołota. Skąd mam wiedzieć, że oni kłamią, a księża na ambonie mówią całą prawdę?


Księża na ambonie, Świadkowie? Czyli nie dajesz wiary Ewangelii i słowom samego Boga, Jezusa Chrystusa?


Kim jest dla Ciebie katolik? To ktoś, kto ma całkowitą pewność i nie ma żadnych wątpliwości? Według takiej definicji byłoby bardzo niewielu katolików na tym świecie. Głęboko wierzę w to, że chrześcijaństwo jest religią prawdziwą, ale jednocześnie widzę, że sam Kościół Katolicki przeżywa boleśnie rozłam. W różnych dokumentach KRK czytamy o tym, że w Cerkwi Prawosławnej jest dużo z religii prawdziwej. Czy wobec tego należy uznać Kościół Rzymskokatolicki za prawdziwy, a Cerkiew odrzucić i przesunąć gdzieś na margines, jako religię fałszywą?
Czy Jezus Chrystus nie mówi także w Kościołach protestanckich? W pełni zgadzam się z tym, że nie wszystkie wspólnoty, które nazywają się chrześcijańskimi, mają monopol na zbawienie i posiadają poprawną wykładnię słów Jezusa, ale nie mogę jednocześnie zanegować tego, że również i w tych wspólnotach Jezus przemawia.

_________________
MODERATOR


N lut 16, 2020 12:33
Zobacz profil
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
Zbigniew3991 napisał(a):
Głęboko wierzę w to, że chrześcijaństwo jest religią prawdziwą, ale jednocześnie widzę, że sam Kościół Katolicki przeżywa boleśnie rozłam.


To że Kościół doświadcza pewnych trudności na przestrzeni wieków to nie świadczy to w żaden sposób o tym iż miałby nie być Kościołem prawdziwym. Kościół Katolicki jest jedynym prawdziwym Kościołem założonym przez Chrystusa. Inne Kościoły powstały na skutek odłączenia się pewnych wspólnot od Kościoła Katolickiego.

Ale to Kościół Katolicki jest tym ustanowionym przez samego Chrystusa.

Cytuj:
Czy wobec tego należy uznać Kościół Rzymskokatolicki za prawdziwy, a Cerkiew odrzucić i przesunąć gdzieś na margines, jako religię fałszywą?


Cerkiew to schizmatycy, Kościoły protestanckie to heretycy. Tak można w wielkim skrócie określić na jakiej zasadzie następowały te odłączenia i jak to wygląda. Schizma / herezja. Przy czym Kościół Prawosławny nie jest Kościołem wyznającym herezję, lecz dokonującym schizmy. Istnieją pewne różnice w pojmowaniu pewnych prawd wiary. Ale to inne odłamy tworząc inne Kościoły odsuwały się od Kościoła Katolickiego a nie odwrotnie. Tym samym to było odejściem od źródła.


N lut 16, 2020 16:39
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
equuleuss napisał(a):
Przy czym Kościół Prawosławny nie jest Kościołem wyznającym herezję
To dziwny pogląd, zważywszy, że w akcie odłączenia zarzucano prawosławnym herezje (że już pomijam dogmaty, które zostały przez KRK uchwalone później).


N lut 16, 2020 19:43

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
Quinque napisał(a):
Cytuj:
a księża na ambonie mówią całą prawdę?

A choćby z tego faktu że są następcami apostołów


A ci biskupi na tym soborze to nie byli następcami apostołów?


Pn lut 17, 2020 7:08
Zobacz profil
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
zefciu napisał(a):
To dziwny pogląd, zważywszy, że w akcie odłączenia zarzucano prawosławnym herezje (że już pomijam dogmaty, które zostały przez KRK uchwalone później).


A Kościół Prawosławny herezje i odszczepieństwo zarzuca także Kościołowi Katolickiemu. Różne były reakcje na przestrzeni czasu, ale obecnie panuje raczej pogląd że Kościół Prawosławny dokonał schizmy, jednak ten rozłam nie jest herezją.


Pn lut 17, 2020 10:32
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
equuleuss napisał(a):
jednak ten rozłam nie jest herezją.
Czyli ktoś odwołał dogmat o nieomylności papieża, jak nie patrzyłem? Fajnie.


Pn lut 17, 2020 11:33
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
zefciu napisał(a):
Czyli ktoś odwołał dogmat o nieomylności papieża, jak nie patrzyłem? Fajnie.


To jeszcze można dołożyć do tego dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Jednak, jakby to nie było, Kościół Prawosławny jest określany jako ten który dokonał schizmy.


Pn lut 17, 2020 12:01
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
equuleuss napisał(a):
To jeszcze można dołożyć do tego dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.
Nie. Nie można.
Cytuj:
Jednak, jakby to nie było, Kościół Prawosławny jest określany jako ten który dokonał schizmy.
Czyli podsumujmy: w 1054 papież jako pierwszy ekskomunikuje patriarchę Konstantynopola, zarzucając mu herezje. Teraz zaś ktoś twierdzi, że nie ma herezji, jest za to schizma, której dokonała Cerkiew Prawosławna.


Pn lut 17, 2020 12:09
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
zefciu napisał(a):
Czyli podsumujmy: w 1054 papież jako pierwszy ekskomunikuje patriarchę Konstantynopola, zarzucając mu herezje

Bzdura. Patriarchę Konstantynopola ekskomunikował kard. Humbert a nie św. Leon IX
Cytuj:
Czyli ktoś odwołał dogmat o nieomylności papieża, jak nie patrzyłem?

No ciekawe, to schizma miała miejsce w 1870 roku?

Teraz pytanie, uznajecie nieomylność Soborów?

---
Tak się zastanawialem co mają w głowach katolicy otwarci? I doszedłem do wniosku że są kryptoateistami. Wykonują krecią robotę jak mało kto


Pn lut 17, 2020 13:40
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
zefciu napisał(a):
Nie. Nie można.


Prawosławni nie uznają tego dogmatu.

Cytuj:
Czyli podsumujmy: w 1054 papież jako pierwszy ekskomunikuje patriarchę Konstantynopola, zarzucając mu herezje. Teraz zaś ktoś twierdzi, że nie ma herezji, jest za to schizma, której dokonała Cerkiew Prawosławna.


A nie dokonała schizmy? Dokonała.


Pn lut 17, 2020 13:41
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
Quinque napisał(a):
Bzdura. Patriarchę Konstantynopola ekskomunikował kard. Humbert a nie św. Leon IX
To w KRK pojedynczy biskupi mają prawo ekskomunikować sobie kogoś tam bez konsultacji z papieżem?
Cytuj:
No ciekawe, to schizma miała miejsce w 1870 roku?
A czy coś takiego pisałem? Tym niemniej – jest to punkt, w którym prawosławni uważani są przez KRK za heretyków?
Cytuj:
Teraz pytanie, uznajecie nieomylność Soborów?
Których?
Cytuj:
Tak się zastanawialem co mają w głowach katolicy otwarci? I doszedłem do wniosku że są kryptoateistami.
To może daj sobie spokój z zastanawianiem się, co inni mają w głowie. Bo, po pierwsze, kiepsko Ci idzie, a po drugie – odnoszę czasem wrażenie, że nie wiesz do końca, co Ty sam myślisz.
equuleuss napisał(a):
Prawosławni nie uznają tego dogmatu.
Tym niemniej wierzą w to, co ten dogmat głosi, zatem nie ma tutaj problemu.
Cytuj:
A nie dokonała schizmy? Dokonała.
W odpowiedzi na ekskomunikę rzymską Konstantynopol rzucił własną. Natomiast jeśli jest jakiś akt „dokonania schizmy”, w którym to prawosławni wyszli z inicjatywą, to proszę go podać.


Pn lut 17, 2020 13:56
Post Re: Błędy Soboru Watykańskiego II
zefciu napisał(a):
To w KRK pojedynczy biskupi mają prawo ekskomunikować sobie kogoś tam bez konsultacji z papieżem?

Jeżeli głosi heretyckie poglądy to chyba może. Ale z tego co pamiętam to Leon IX nie miał zamiaru nikogo ekskomunikować. Kard. Humberta zirytowało zachowanie patriarchy i zagroził mu ekskomuniką. A potem samo poszło
Cytuj:
Tym niemniej – jest to punkt, w którym prawosławni uważani są przez KRK za heretyków?

A skąd mam wiedzieć? Po co podnosić te kwestie skoro schizma miała miejsce 800 lat wcześniej. Równie dobrze można mówić o Wniebowzięciu czy niepokalanym poczęciu, albo o tym że grecy nie obchodzą Bożego ciała
Cytuj:
Których?

Siedmiu
Cytuj:
To może daj sobie spokój z zastanawianiem się, co inni mają w głowie. Bo, po pierwsze, kiepsko Ci idzie, a po drugie – odnoszę czasem wrażenie, że nie wiesz do końca, co Ty sam myślisz

O co ci chodzi? Skoro ktoś uważa że kobieta może być biskupem, albo żeby homo mogli brać śluby w Kościele. To kim jest jak nie wrogiem?

Moja mowa jest prosta. Tak tak, nie nie


Pn lut 17, 2020 14:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL