Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Niszczenie i bezczeszczenie kościołów na Zachodzie Europy 
Autor Wiadomość
Post Re: Niszczenie i bezczeszczenie kościołów na Zachodzie Europ
Ach, czyli klamales i to bezczelnie, bo moze sie uda i nikt nie sprawdzi. Tak wlasnie rozpowszechnia sie nieprawda i oszczerstwo i to z ust katolika, ktory jest przekonany, ze jest lepszy niz inni. No bo oburza sie np na sprzedawanie budynkow koscielnych!
Polecam Mk 7,20-23


Cz wrz 26, 2019 18:39

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Niszczenie i bezczeszczenie kościołów na Zachodzie Europ
Kael, tylko spokoj cie moze uratowac.:)


Cz wrz 26, 2019 19:12
Zobacz profil
Post Re: Niszczenie i bezczeszczenie kościołów na Zachodzie Europ
Quinque napisał(a):
Prawdopodobnie taką sytuację będziemy mieli w Polsce. Może nie dziś, ale za 20, 30 lat? Może warto się zastanowić nad zapisem w ustawie który zabrania niszczenia zabytkowych Kościołów

Przypatrz się kościelnym wieżom, to dopiero będziesz przecierał oczy ze zdumienia, jak duszpasterze zamieniają dom boży w nadajniki pełne anten. I to już dziś.
https://www.polskieszlaki.pl/kosciol-fa ... adomiu.htm
Zapewne i w twojej miejscowości takowe zjawiska występują.
Podsyłajcie linki ze swoich okolic. Stwórzmy polskie szlaki kościelnych wież nadajnikowych.


Cz wrz 26, 2019 19:24
Post Re: Niszczenie i bezczeszczenie kościołów na Zachodzie Europ
Kael napisał(a):
Ach, czyli klamales i to bezczelnie, bo moze sie uda i nikt nie sprawdzi. Tak wlasnie rozpowszechnia sie nieprawda i oszczerstwo i to z ust katolika, ktory jest przekonany, ze jest lepszy niz inni. No bo oburza sie np na sprzedawanie budynkow koscielnych!
Polecam Mk 7,20-23


Nie ma to jak zarzucać komuś oszczerstwa i kłamstwa po czym
Cytuj:
ktory jest przekonany, ze jest lepszy niz inni


No ale tak to jest jak się nie potrafi w sposób merytoryczny dyskutować


Cz wrz 26, 2019 20:03
Post Re: Niszczenie i bezczeszczenie kościołów na Zachodzie Europ
Quinque napisał(a):
Nie ma to jak zarzucać komuś oszczerstwa i kłamstwa

Quinque, kłamiesz, a dziewczynki nie powinny kłamać, bo to bardzo brzydko, bardzo.
Jaki cel chciałaś osiągnąć głosząc fałsz? Czemu to kłamstwo miało służyć, zastanowiłaś się choć przez chwilę? Nie rób tego więcej, przeproś, a wszyscy wybaczą.
Kościoły są zamykane nie dla tego, że ktoś chce w nich zrobić muzeum, hotel, czy otworzyć inną działalność. Pomyśl przez chwilę, a odkryjesz powód.


Cz wrz 26, 2019 22:29
Post Re: Niszczenie i bezczeszczenie kościołów na Zachodzie Europ
W Polsce jeszcze kościoły nie są zamykane, ale już ilość Mszy ograniczana. W parafii szczecińsko- kamieńskiej o liczbie wiernych równych liczbie wiernych w mojej parafii, Msza w dzień powszedni jest jedna, w święta w dzień powszedni dwie, w niedzielę trzy.
Co mnie dziwiło, bo w mojej były 2 w dzień powszedni, 4 w święto w dzień powszedni i 7 w niedzielę.
Ale i w mojej już następuje ograniczanie do 2 Mszy w święto w dzień powszedni i o 1 ma być zmniejszona liczba Mszy w niedziele - wiernych wyraźnie mniej, mniej księży, daje taki efekt.
Przy czym w moim mieście księży wspomagają: księża emeryci z Domu księży emerytów i wykładowcy z seminarium duchownego.
W mniejszych miastach księża na parafiach nie mogą liczyć na taką pomoc.


Pt wrz 27, 2019 7:28
Post Re: Niszczenie i bezczeszczenie kościołów na Zachodzie Europ
I dlatego masz jeszcze taki luksus. Ksiądz nie może odprawiać dowolnej liczby Mszy św jednego dnia. Normalnie jedna, inne za wyjątkowym pozwoleniem biskupa.


Pt wrz 27, 2019 8:55

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Niszczenie i bezczeszczenie kościołów na Zachodzie Europ
Nie mam nic przeciwko, jeśli kościół zamienia się na bibliotekę, muzeum lub szkołę. Kościół odstępuje budynki z przyczyn oczywistych - brakuje wiernych.

Martwi mnie coś innego. W Krakowie trwa mała awantura o plac, w którym mieszkańcy chcą mieć park, a arcybiskup kolejny kościół.

_________________
MODERATOR


Pn gru 02, 2019 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 05, 2023 19:21
Posty: 51
Post Re: Niszczenie i bezczeszczenie kościołów na Zachodzie Europ
Odniosę się do ostatniego komentarza (obecnie anonimowego).
Śmiem zauważyć, że kościoły w ww. krajach są sprzedawane przez lokalnych biskupów na wniosek diecezji po konsultacji z poszczególnymi parafiami w tym z parafianami (np. w Holandii tak to działa), śmieszy mnie więc zarzut braku szacunku do miejsc sakralnych. W świetle prawa kościelnego to nie jest już miejsce sakralne, bo zostało wyłączone ze sprawowania tegoż kultu przez biskupa danej diecezji. Ostatecznie to wina katolików, że pozwolili sprzedać swój święty wg nich kościół prywatnemu inwestorowi, który może sobie z nim zrobić, co chce (oczywiście w miarę przepisów prawa budowlanego i czy nie jest te budynek wpisany do rejestru zabytków w danym kraju). Ponadto śmieszy mnie to także, bo zazwyczaj inwestorzy jak najbardziej starają się wpasować swój projekt do zastanego stanu architektonicznego, aby był wyjątkowy i pokazywał, że to wcześniej był kościół. Trudno nie zauważyć, bo z zewnątrz się nie zmienia bryła zazwyczaj, co innego wnętrze, ale zachowuje się wiele elementów, np. figury, freski, krzyże etc.


Pn lis 13, 2023 11:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL