Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 254 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
 Polityka w Kościele i w kościele 
Autor Wiadomość
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
subadamie, podpisuję się pod tym co napisałeś. Pod każdym zdaniem.


So lip 22, 2023 17:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
subadam napisał(a):
Czy naprawde uwazasz ze takie przemowienia wyglaszane zgodnie z regulaminem Jasnej Gory nie szkodza Kosciolowi?
Moim zdaniem nie szkodzą Kościołowi.
Po pierwsze, przemówienie nie było wygłoszone w żadnej przestrzeni sakralnej (kaplica, bazylika) ani nawet w pomieszczeniach klasztornych, po drugie nie było to podczas podczas liturgii, po trzecie, była to Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.
subadam napisał(a):
A to jasno pokazuje sojusz tronu z oltarzem, rzecz ktorej coraz wiecej wierzacych i niewierzacych ma dosyc.
Nie, to nie pokazuje tego sojuszu. Sojusze były i są niestety, dla korzyści obu stron, jeśli w dobrych sprawach, to daj Boze ale jeśli w tak skandalicznych sprawach jak np. molestowanie przez ks. Dymera, kiedy zarówno SLD, PO i PiS nie widziały problemu to jest to wielki skandal i zgorszenie.
Believing napisał(a):
A w Piśmie Świętym jak byk stoi "nie czyń z Domu mego Ojca targowiska".
Argument kompletnie z czapy i z innego kontekstu.
subadam napisał(a):
Ale nie ma prawa wtracac sie w zycie i dzialania ludzi do Kosciola nienalezacych,
Zgoda, jak najbardziej, tylko ja nie widzę tego aby Kościół w osobach swoich przedstawicieli zmuszał ludzi do przyjmowania sakramentów, modlitwy itd. więc przepraszam ale to kolejny argument z czapy.
subadam napisał(a):
do polityki swieckiego panstwa,
To argument braci komuchów, autorytarnych rządów, lewicy i wszelkiej masci ulepszaczy tego świata. Gdyby chodziło o świeckie państwo jako neutralne światopoglądowo to zgoda. Ale nie ma czegoś takiego, to tylko teoria a jeśli bierzemy pod uwagę demokracje to jest to niemożliwe bo demokracja to rządy większości i zawsze będzie to jakiś konkretny światopogląd, który reprezentują ludzie, którzy aktualnie rządzą.
subadam napisał(a):
Nie ma rowniez zadnego powodu by calosc obywateli tego panstwa fundowala polskiemu KRK pensje, emerytury, utrzymanie obiektow sakralnych czy mieszkalnych, tym tez powinny byc obciazone osoby do Kosciola nalezace.
Nie ma również powodów, żeby np. całość obywateli fundowała leczenie narkomanom, współfinansowała różne imprezy i instytucje LGBT itp. Kościół to nie tylko duchowni ale tez zwykli ludzie i Kościół jako całość utrzymuje wiele instytucji charytatywnych, wychowawczych, naukowych, ma na utrzymaniu wiele zabytków itd. Wierzący ludzie jak i niewierzący płacą podatki.
Na tym polega demokracja szanowny Subadamie, ze rządzi większość, która musi oczywiście zadbać o potrzeby mniejszości i całego społeczeństwa.
subadam napisał(a):
A jezeli juz taki system istnieje to dochody i wydatki Kosciola powinny byc jawne i corocznie rozliczane,
Tu masz świętą rację bo niestety w kraju nad Wisłą jest to owiane wielką tajemnicą i pod tym względem panuje wielki bałagan.
subadam napisał(a):
jak rowniez od tych dochodow, nieruchomosci i zasobow pienieznych powinny byc placone podatki, ktore placi kazdy obywatel tego panstwa.
O ile wiem, jeśli chodzi o działalność gospodarczą to instytucje kościelne płacą podatki.

_________________
ksiądz


Pn lip 24, 2023 16:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
Wątki o LGBT są na forum i tam można o tym dyskutować. Kolejne OT będą usuwane.

_________________
ksiądz


So lip 29, 2023 21:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
Polecam ciekawy felieton dotyczący spraw na linii polityka/politycy i Kościół katolicki. Celne uwagi, riposty napisane lekkim piórem.
https://www.gosc.pl/doc/8398746.Tchorze-z-mianowania

_________________
ksiądz


So lip 29, 2023 22:26
Zobacz profil
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
bramin napisał(a):
Cytuj:
Believing napisał(a):
A w Piśmie Świętym jak byk stoi "nie czyń z Domu mego Ojca targowiska".

Argument kompletnie z czapy i z innego kontekstu.

Doprawdy? Czy kiedykolwiek Papież Franciszek pozwolił, aby jakiekolwiek partie polityczne zabierały głos w jakikolwiek sposób w "orędziach" do narodu? Czym innym jest poznać czyjś punkt widzenia, a czym innym pozwolić na targowisko w Domu Ojca, rządom które w danym czasie są u władzy. Tak w mojej skromnej opinii.

Ale dobrze jest poznać Twój punkt widzenia drogi braminie.


N sie 06, 2023 9:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
Believing napisał(a):
Czy kiedykolwiek Papież Franciszek pozwolił, aby jakiekolwiek partie polityczne zabierały głos w jakikolwiek sposób w "orędziach" do narodu?
Jaki związek ma papież Franciszek do tego wydarzenia?
Jak nie zrozumiałaś to jeszcze raz wyjaśniam. Był to zjazd słuchaczy Radia Maryja. Poza liturgią, nie w klasztorze, nie w przestrzeni sakralnej głos zabrał Kaczynski.
Nie było to orędzie do narodu tylko do tej konkretnej grupy pielgrzymującej na Jasna Gorę.
Believing napisał(a):
na targowisko w Domu Ojca, rządom które w danym czasie są u władzy
Uwagi jw. Jeśli politycy innych partii, ruchów, stowarzyszeń itp., z okazji pielgrzymek ich sympatyków zabierają glos na Jasnej Górze to dlaczego Kuczynski miałby mieć to zabronione?
Believing napisał(a):
Ale dobrze jest poznać Twój punkt widzenia drogi braminie.
Taki jest mój punkt widzenia droga Believing :).

_________________
ksiądz


Pn sie 07, 2023 6:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
Czy nie warto troszkę inaczej podejść do tematu polityki w Kościele?

Czy wypowiedzi polityków (zwłaszcza w trakcie prekampanii) nie powinny być oceniane pod względem treści? Wydaje mi się, że warto je konfrontować z Nauką Kościoła. Zawsze. Nie tylko wtedy, gdy słowa rozbrzmiewają na terenie należących do Kościoła, ani gdy pojawiają się w okolicznościach związanych z uroczystościami kościelnymi.

Przy ocenie zachowania polityka biorę pod uwagę, czy w ogóle pojawia się na uroczystościach religijnych. A jeśli się pojawia, to czy tylko w świetle lamp i kamer, czy także bez medialnego hałasu uczestniczy w praktykach religijnych.

Innym kryterium jest zgodność z nauką Kościoła, oraz to, cze werbalne deklaracje dotyczące wiary pokrywają się z czynami. Czy są z nimi spójne. Kto jest bardziej wiarygodny: Tek, kto publicznie deklaruje, że jest katolikiem, ale w życiu neguje Naukę Kościoła? Czy też ten, który nie chwali się byciem katolikiem, ale jego mowa i czyny nie kolidują z Nauka Kościoła?

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn sie 07, 2023 13:47
Zobacz profil
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
bramin napisał(a):
Uwagi jw. Jeśli politycy innych partii, ruchów, stowarzyszeń itp., z okazji pielgrzymek ich sympatyków zabierają glos na Jasnej Górze to dlaczego Kuczynski miałby mieć to zabronione?

Co by była jasność między nami. Żadna partia polityczna, rząd, stowarzyszenie etc.Nikt.
bramin napisał(a):
Jaki związek ma papież Franciszek do tego wydarzenia?

Do tego wydarzenia z Kaczyńskim nie ma żadnego. Jednak rozważ, dlaczego papież Franciszek, nie pozwala nikomu, tak jak pozwalają zakonnicy na Jasnej Górze.

Mam nadzieję że teraz, masz już pełną jasność, mojego punktu widzenia.


Pn sie 07, 2023 17:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
Jeśli to odbywa się to poza przestrzenią sakralną i liturgią to dlaczego nie? Na całym świecie takie spotkania mają miejsce.
Katolicy, chrześcijanie są obywatelami danego kraju, mają określone poglądy a więc mogą je wyrażać.
Believing napisał(a):
Jednak rozważ, dlaczego papież Franciszek, nie pozwala nikomu, tak jak pozwalają zakonnicy na Jasnej Górze.
Proszę mi wskazać wypowiedz Franciszka dotyczącą tego tematu, jakieś zarządzenie, dokument bo może cos przeoczyłem.
Śmieszy mnie jak niektóre środowiska i "legendy" gardłują , ze Kościół wtrąca się w politykę ale jak w czasach powstania "Solidarności" sami korzystali z pomieszczeń kościelnych czy tam się ukrywali, jakoś im wtedy to nie przeszkadzało.
Podobnie niektórzy duchowni, pyszczą za przeproszeniem ze księża czy biskupi politykują ale sami obnoszą się ostentacyjnie ze swoimi jedynie słusznymi politycznymi poglądami.
Bądźmy więc konsekwentni droga Believing.
Ewangelia, nauka Kościoła będzie zawsze w jakiś sposób połączona z polityka bo dotyczy życia człowieka, moralności itd.
Np. aborcja, nieuczciwość, wyzysk itp. będą tematami politycznymi czy tego chcemy czy nie.

_________________
ksiądz


Pt sie 11, 2023 12:15
Zobacz profil
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
bramin napisał(a):
Proszę mi wskazać wypowiedz Franciszka dotyczącą tego tematu, jakieś zarządzenie, dokument bo może cos przeoczyłem.

A czy spotkanie Maryi-Matki ze Zmartwychwstałym Synem, tez wymagało pisemnego udokumentowania?
Stoisz obok, patrzysz i widzisz.
bramin napisał(a):
Ewangelia, nauka Kościoła będzie zawsze w jakiś sposób połączona z polityka bo dotyczy życia człowieka, moralności itd.

To wyłącznie Twój punkt widzenia. Mój, jak już wiesz, jest zupełnie inny. Ale powtórzę, wyjaśniając dogłębniej.
Uważam, że Bóg stwarzając człowieka, stworzył go doskonałym, z pełnym pakietem wyposażenia/oprogramowania.
To człowiek, ze swoją domeną chciwości władzy spieprzył robotę. A jak wiadomo, władza wiąże się z układami, sojuszami i wszelakim odmętem, o którym nawet nie chcę myśleć.
Bóg jest czystą prostotą, podobnie jak miłość, dziecko, natura.

bramin napisał(a):
Bądźmy więc konsekwentni droga Believing.

Bądźmy braminie. Każde z nas, na swojej drodze życia.


So sie 12, 2023 10:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
Trzynasty Leon w Rzeczach Nowych skierował uwagę Kościoła na politykę. Konkretnie na politykę społeczną. Uważam, że polityka jest czymś, na co nie może być obojętny żaden myślący człowiek. Chyba, że jest mu wszystko jedno. Czy jest dobrze, czy źle. Czy komuś dzieje się krzywda, czy nie.
Takiej polityki, wrażliwości w polityce uczył Jezus. Wskazywał wartości. A uświadamianie wartości jest zajmowanie stanowiska politycznego.
Żyjemy w społeczeństwie. Kościół jest w społeczeństwie. Dlatego nie może zamykać oczu na to, co się w nim dzieje.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So sie 12, 2023 14:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
To nie jest wątek o partiach politycznych i o naszych poglądach politycznych dlatego ostatnie dwa posty przeniosłem do "wzajemnych uwag".
Cytuj:
A czy spotkanie Maryi-Matki ze Zmartwychwstałym Synem, tez wymagało pisemnego udokumentowania? Stoisz obok, patrzysz i widzisz.
Believing, jak nie masz argumentów to po prostu nic nie pisz bo tylko zaśmiecasz wątek. Masz do mnie uwagi to pisz je w odpowiednim dziale!

_________________
ksiądz


Śr sie 16, 2023 14:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
bramin napisał(a):
To nie jest wątek o partiach politycznych i o naszych poglądach politycznych dlatego ostatnie dwa posty przeniosłem do "wzajemnych uwag".

O partiach, rzeczywiście, nie jest.
Ale o poglądach, jak najbardziej. Poglądach na temat wiary, społeczeństwa, głoszenia prawdy.
Kościół ma prawo i obowiązek głoszenia swoich poglądów w dziedzinach, które dotyczą wierzących. Kościół ma wskazywać drogę. Uświadamiać, co jest dobre, a co złe. A w szczególności przedstawiać to w świetle Ewangelii.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N sie 20, 2023 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Polityka w Kościele i w kościele
Rzeczywiście nie ma czegoś takiego, jak „polityczne kazania”.
Ks. Artur Stopka dochodzi do przekonania, że zdecydowana większość słuchaczy kazań i homilii wygłaszanych w Polsce to ludzie rozumiejący potrzebę obecności polityki w nauczaniu Kościoła, i świetnie odróżniają uprawnione, wręcz pożądane wypowiedzi odnoszące się tych kwestii od zwykłego politykierstwa, dla którego na ambonie miejsca nie ma i być nie może(!).
https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... na-ambonie


N sie 20, 2023 18:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 254 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL