Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Spowiedź dzieci 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 29, 2012 9:52
Posty: 266
Post Spowiedź dzieci
Dzisiaj w natemat.pl jest ciekawy artykuł Bartosia o Komunii Św.:
http://tadeuszbartos.natemat.pl/14665,s ... eaktywacja

Przygotowanie do spowiedzi jest przedstawione jako psychyczne znęcanie się nad dziećmi, bo dziecko w wieku 8 lat nie ma możliwości świadomego ustosunkowania się do pojęć i narzuconej wizji grzechu, spowiedzi.

Dla mnie ciekawa jest też druga sprawa: Pierwsza Komunia Św - jak to jest praktykowane w Polsce to nie jest wymóg teologii katolickiej, to polski zwyczaj (i w paru innych krajach też). Zgodnie z doktryną katolicką, każdy ochrzczony ma prawo do komunii.

Co Wy na to?

_________________
Take the risk of thinking for yourself, much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way.
C.H.


Śr maja 16, 2012 14:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Spowiedź dzieci
Napisz zatem jak jest w innych miejscach z przyjmowaniem Komunii. Myślę że to zupełnie normalne że przed pierwszą Komunią świętą następuję cały proces przygotowawczy. I chyba to jest realizowane u nas. Oczywistym jest że musi być ta pierwsza ceremonia i zdrowym byłoby aby była ona wielką radością, oczywiście zawsze, a nie tylko za pierwszym razem. Faktycznie istnieje potrzeba aby przyjmujący byli zupełnie świadomi tego w czym naprawdę uczestniczą. Jak to ostatnio słyszałem od pewnego księdza, był bardzo przejęty tym aby właśnie dzieci były dobrze przygotowane do owego sakramentu. Aby to był dla nich żywy Chrystus, a nie opłatek.

Co do spowiedzi to interesuje mnie opinia psychologa, albo innych rzeczoznawców. Generalnie kryterium powinno być dobro wiary i samego dziecka. Natomiast zastanawia mnie co ma do tego stwierdzenie, że Cały ten proces sprawia, że dziecko dowiaduje się od normatywnego dla niego otoczenia, że jest brudne i złe. A w całym procesie wychowania gdy rodzic uświadamia dziecku co jest dobre, a co złe, nieraz czegoś zabrania, to nie działa na szkodę psychiki? Trochę to naciągane dla mnie. Chyba że ktoś faktycznie zaczyna wmawiać dziecku, że to ono, a nie jego postępek są złe.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr maja 16, 2012 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 29, 2012 9:52
Posty: 266
Post Re: Spowiedź dzieci
WIST napisał(a):
Cały ten proces sprawia, że dziecko dowiaduje się od normatywnego dla niego otoczenia, że jest brudne i złe. A w całym procesie wychowania gdy rodzic uświadamia dziecku co jest dobre, a co złe, nieraz czegoś zabrania, to nie działa na szkodę psychiki?


W zdaniu które zacytowałeś jest mowa o "brudnym i złym dziecku". To jest znęcanie się nad dzieckiem i jest w większości cywilizowanych krajów - w tym w Polsce - karane.

Masz rację, w procesie wychowania mówi się o dobrych i złych zachowaniach, ale nie wolno mówić dziecku, że jest złe. Ocena działania a ocena człowieka to dwie różne rzeczy. To pierwsze krzywdzi a drugie wychowuje.

_________________
Take the risk of thinking for yourself, much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way.
C.H.


Śr maja 16, 2012 15:24
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź dzieci
Według tego tekstu jestem spaczona psychicznie raz na zawsze i powinien mi do końca życia towarzyszyć lęk religijny (podobnie zresztą jak i większości nas tutaj).
Dziecko od najmłodszych lat jest informowane, że zachowuje się dobrze/źle.
Kiedy przystępuje do spowiedzi ma powiedzieć o tym, że źle się zachowuje a nie, że jest "złe i brudne".
Czemu demonizuje się takie rzeczy?
Moją pierwszą spowiedź wspominam bardzo dobrze.
U mojej siostry ciotecznej, która przystąpiła po raz pierwszy do Komunii Świętej w zeszłym roku, też nie zaobserwowano żadnego z wymienionych przez autora tekstu skutków ubocznych.
Podobnie jak i u innych osób przystępujących np. wraz ze mną do tego sakramentu tych parę ładnych lat temu.


Śr maja 16, 2012 19:00

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: Spowiedź dzieci
no tak..
po co spowiedź?, za chwile bedzie po co Komunia...

http://signum-dei.blogspot.com/2012/05/ ... i-sza.html

a jeszcze za chwilkę po co w ogóle Konsekracja i Przeistoczenie ?

a to już za niedługo padnie ta propozycja..

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


Śr maja 16, 2012 19:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Spowiedź dzieci
A jaki, ciekawość, jest w ogóle cel tej spowiedzi, skoro - o ile mi wiadomo - jedynie grzech ciężki uniemożliwia przystąpienie do komunii, a o ten kaliber trudno dzieci podejrzewać?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr maja 16, 2012 20:11
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź dzieci
Lęk religijny, silny i nie do opanowania, towarzyszy dorosłym już ludziom aż do starości i nigdy ich nie opuszcza. U tych, którzy odwracają sie od Koscioła, zostaje raczej stłumiony, niż przepracowany - czego swoja postawą ewidentnie ukazuje były mnich - nie przepracował.
Zawsze każda jego wypowiedź jest nacechowana wrogością, niechęcią do Kościoła.
Nie pamiętam aby ja, moje dzieci, znajome dzieciaki, odczuwały przed/po spowiedzi, że są "brudne i złe".


Śr maja 16, 2012 21:37
Post Re: Spowiedź dzieci
JedenPost napisał(a):
A jaki, ciekawość, jest w ogóle cel tej spowiedzi, skoro - o ile mi wiadomo - jedynie grzech ciężki uniemożliwia przystąpienie do komunii, a o ten kaliber trudno dzieci podejrzewać?



Dzieci są dziećmi.
I często świadomie łamią nakazy rodziców: nie chcą posprzątać pokoju, pomóc rodzicom, dokuczają rodzeństwu, przeszkadzają na zajęciach, źle zachowują się, źle odnoszą się do rodziców.
One doskonale wiedzą, że tak nie można a mimo to to robią.


Śr maja 16, 2012 21:55
Post Re: Spowiedź dzieci
JedenPost napisał(a):
A jaki, ciekawość, jest w ogóle cel tej spowiedzi, skoro - o ile mi wiadomo - jedynie grzech ciężki uniemożliwia przystąpienie do komunii, a o ten kaliber trudno dzieci podejrzewać?

Pewnie ze trudno. Trudno nawet o żal za grzechy. A w książeczkach katolickich z rachunkiem sumienia dla dzieci są stwierdzenia typu "zasłużyłem na piekło"

Znacznie pełniejszy obraz i argumenty są w Tygodniku Powszechnym.

p.s. Niedługo w KK do pierwszej komunii będa przystępowały siedmiolatki. Mają bardzo wrażliwą psychikę.

Margaret_ka napisał(a):
Dzieci są dziećmi.
I często świadomie łamią nakazy rodziców: nie chcą posprzątać pokoju, pomóc rodzicom, dokuczają rodzeństwu, przeszkadzają na zajęciach, źle zachowują się, źle odnoszą się do rodziców.
One doskonale wiedzą, że tak nie można a mimo to to robią.

I uważasz, ze są to grzechy cięzkie prowadzące wg KK prosto do piekła?


Śr maja 16, 2012 22:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Spowiedź dzieci
muzzy
A ja nie widze rożnicy między tym co dzieje się w procesie wychowania, a tym że uświadamia się dziecku na czym polega ofiara Jezusa. A chyba wszyscy dobrze wiemy że obrzydliwy jest grzech, a nie człowiek i tak zapewne dzieci się uczy, inaczej bylaby to zwykła herezja. Więc nie rozumiem w czym problem.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr maja 16, 2012 22:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 21:31
Posty: 11
Post Re: Spowiedź dzieci
Ja odnoszę wrażenie, że w ostatnich czasach wiele osób (psychologów, socjologów, filozofów, etc.) głosi poglądy coraz bardziej niebezpieczne dla normalnego wychowywania dzieci. Zaczęło się niewinnie- od zakazu kar cielesnych (w tym miejscu jeszcze w dużej mierze jestem za), potem bezstresowe wychowanie, hasła, że na dziecko nie powinno się podnosić głosu, dodatkowo dzieci najlepiej nie powinny być wychowywane w sposób odpowiadający naszym wyznaniom, religii, bo to przecież godzi w ich wolność. W ogóle to niczego nie powinniśmy z tymi naszymi dziećmi robić. Bo przecież wszystko może w nich wywołać nieodwracalną traumę... Wiele z tych spraw sprowadza się do tego, że w dzieciach nie powinniśmy wzbudzać poczucia winy, wstydu, ponieważ to może mieć zły wpływ na ich rozwój, powodować stany lękowe, depresyjne. Cóż za przeproszeniem bzdura! Przecież człowiek do prawidłowego rozwoju musi wyrobić w sobie odpowiednie reakcje na pewne zachowania i sytuacje i to już od najmłodszych lat. Jeżeli postąpiło dobrze, powinno czuć się dumne, szczęśliwe, docenione. Jeżeli postąpiło źle, powinno poczuć wstyd, powinno czuć, że takie zachowanie jest nieodpowiednie. I oczywiście każda reakcja musi być adekwatna do czynu. Ale każdy przecież wie, że w rzeczywistości tak nie jest. Często ludzie reagują zbyt emocjonalnie nawet na błahe sytuacje. Może to nie jest dobre z psychologicznego punktu widzenia, ale powiedzcie mi, kto z was jest idealny z psychologicznego punktu widzenia? Nasze życie nie jest idealne i powinniśmy się uczyć w takim żyć i tak sobie radzić z problemami, aby, krótko powiem, nie zwariować.
A co do samej spowiedzi- ona jest właśnie tym środkiem, który pomaga nam zobaczyć gdzie w naszym życiu postąpiliśmy źle, z czego powinniśmy się poprawić. Czemu nie miałyby z tego korzystać także młodsze dzieci, które są świadome, że jak np. pobiły się z kolegą to to było złe. I że nie powinny tak robić następnym razem. A spowiedź jest okazją do poprawy. W końcu postanowienie poprawy jest jednym z warunków. To, że dzieci nie są w stanie popełnić grzechu ciężkiego, nie znaczy że nie mogą się wyspowiadać. Chyba lepiej jeśli człowiek przygotuje się do spowiedzi chodząc przez kilka lat bez grzechu ciężkiego, niż jakby miał do pierwszej swojej spowiedzi iść z bardzo wstydliwym, ciężkim grzechem. To dopiero jest trauma.


Śr maja 16, 2012 22:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Spowiedź dzieci
Zgadzam się z Tobą Szarotko22. Na pewno na tym forum wszechstronna "ochrona" dzieci przed wiarą jest prezentowana wyraźnie przez niektóre osoby. Wychowanie w przekonaniu że Boga nie ma, jest ok, ale że jest musi prowadzić do depresji. I ta ironia jak widać jest trochę uzasadniona.

Dla mnie bardziej realnym problemem jest zeświecczenie sakramentów. I można zastanawiać się nad optymalnym wiekiem przystąpienia do sakramentów, oraz nad przygotowaniem do nich. Jeśli są jakieś negatywne skutki to również warto o tym mówić, ale proszę pokazać mi konkretne przykłady dzieci które ucierpiały, oraz udowodnić że jest to zjawisko powszechne, albo choć obejmuję znaczny procent dzieci.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr maja 16, 2012 22:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 29, 2012 9:52
Posty: 266
Post Re: Spowiedź dzieci
WIST napisał(a):
muzzy
A ja nie widze rożnicy między tym co dzieje się w procesie wychowania, a tym że uświadamia się dziecku na czym polega ofiara Jezusa. A chyba wszyscy dobrze wiemy że obrzydliwy jest grzech, a nie człowiek i tak zapewne dzieci się uczy, inaczej bylaby to zwykła herezja. Więc nie rozumiem w czym problem.


1) Ja również przystępowałem do I Komunii i nie mam traumy, przynajmniej świadomie, ale ciekaw jestem, co inni sądzą o tym problemie.
2) Dotknąłeś ogólnego problemu nauki dzieci o grzechu. Uczenie dzieci o tym, co jest grzechem a co nie, w momencie gdy wszystko przyjmują bezkrytycznie i kazanie im wzbudzania w sobie czynnego żalu pod np groźbą piekła uważam za przemoc psychiczną. Nie można traktować dzieci jak dorosłych. Nawet w prawie karnym dzieci nie odpowiadają w większości przypadków, tylko opiekunowie. Dlaczego w religii jest inaczej? Nie chodzi mi o uczenie dziecka moralności i tego, że są konsekwencje działań, ale o formę tej nauki przy okazji pierwszej spowiedzi.

_________________
Take the risk of thinking for yourself, much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way.
C.H.


Ostatnio edytowano Śr maja 16, 2012 22:55 przez muzzy, łącznie edytowano 1 raz



Śr maja 16, 2012 22:27
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź dzieci
Kozioł napisał(a):
I uważasz, ze są to grzechy cięzkie prowadzące wg KK prosto do piekła?


Uważam, że należy uwrażliwiać ich sumienie, aby wiedziały, że postępują źle i powinny tego unikać.
A czym innym jest rachunek sumienia jak nie wyszukaniem błędów w swoim postępowaniu?
I czym innym jest spowiedź jak nie oczyszczeniem nas i pozwolenie nam na zaczęcie z czystym kontem od nowa?

Szarotka ma rację.


Śr maja 16, 2012 22:30

Dołączył(a): Cz mar 29, 2012 9:52
Posty: 266
Post Re: Spowiedź dzieci
Szarotka22 napisał(a):
Ja odnoszę wrażenie, że w ostatnich czasach wiele osób (psychologów, socjologów, filozofów, etc.) głosi poglądy coraz bardziej niebezpieczne dla normalnego wychowywania dzieci. Zaczęło się niewinnie- od zakazu kar cielesnych (w tym miejscu jeszcze w dużej mierze jestem za), potem bezstresowe wychowanie, hasła, że na dziecko nie powinno się podnosić głosu, dodatkowo dzieci najlepiej nie powinny być wychowywane w sposób odpowiadający naszym wyznaniom, religii, bo to przecież godzi w ich wolność. W ogóle to niczego nie powinniśmy z tymi naszymi dziećmi robić. Bo przecież wszystko może w nich wywołać nieodwracalną traumę...


Czy masz dzieci? Nie podoba mi się to, że trywializujesz problem przemocy psychicznej wobec dzieci. Co to jest wg Ciebie "normalne wychowywanie dzieci"? Czy może wychowanie nazwijmy to, religijne, w duchu Listu Do Efezjan w którym Św. Paweł każe rodzicom karcić i napominać dzieci a dzieci mają być rodzicom całkowicie posłuszne?

Jako ojciec jestem w miarę na bieżąco z radami psychologów dziecięcych. Reklama bezstresowego wychowania to mit, nikt nie poleca tego. Za to od czasu do czasu wydawane były w Polsce podręczniki do wychowywania w duchu religii z instrukcjami bicia dzieci (wyd. Vocatio, musieli wycofywać książki z rynku)

Na dzieci nie powinno się podnosić głosu, bo to jest tylko wyraz własnej bezsilności. To jest też nauka dla dziecka, że w taki sam sposób rozwiązuje się problemy. Oczywiście w samym krzyku nie jest sedno problemu, tylko w tym, co się do dziecka wykrzykuje. Nie rozumiem czemu dajesz wyraz pisząc, że "nic się nie powinno robić".

Cytuj:
Wiele z tych spraw sprowadza się do tego, że w dzieciach nie powinniśmy wzbudzać poczucia winy, wstydu, ponieważ to może mieć zły wpływ na ich rozwój, powodować stany lękowe, depresyjne. Cóż za przeproszeniem bzdura! Przecież człowiek do prawidłowego rozwoju musi wyrobić w sobie odpowiednie reakcje na pewne zachowania i sytuacje i to już od najmłodszych lat. Jeżeli postąpiło dobrze, powinno czuć się dumne, szczęśliwe, docenione. Jeżeli postąpiło źle, powinno poczuć wstyd, powinno czuć, że takie zachowanie jest nieodpowiednie. I oczywiście każda reakcja musi być adekwatna do czynu. Ale każdy przecież wie, że w rzeczywistości tak nie jest. Często ludzie reagują zbyt emocjonalnie nawet na błahe sytuacje. Może to nie jest dobre z psychologicznego punktu widzenia, ale powiedzcie mi, kto z was jest idealny z psychologicznego punktu widzenia? Nasze życie nie jest idealne i powinniśmy się uczyć w takim żyć i tak sobie radzić z problemami, aby, krótko powiem, nie zwariować.

To co piszesz to po prostu bzdury. Nie ma nic złego we wzbudzaniu poczucia winy, wstydu??? To straszne. Sama potem przyznajesz, że to nieodpowiednie, ale usprawiedliwiasz to tym, że nikt nie jest idealny???? Przepraszam, czy Ty masz dzieci?

Cytuj:
Chyba lepiej jeśli człowiek przygotuje się do spowiedzi chodząc przez kilka lat bez grzechu ciężkiego, niż jakby miał do pierwszej swojej spowiedzi iść z bardzo wstydliwym, ciężkim grzechem. To dopiero jest trauma.


A jakiż to straszny ciężki grzech może popełnić ośmioletnie dziecko??? Przecież to jeszcze nieukształtowany charakter, emocje, psychika! To małe dziecko!!!

_________________
Take the risk of thinking for yourself, much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way.
C.H.


Śr maja 16, 2012 22:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL