Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Podstawy celibatu w Kościele. 
Autor Wiadomość
Post Podstawy celibatu w Kościele.
Ircialilith napisał(a):
Całym problemem jest celibat, który został wprowadzony wbrew temu co jest w Piśmie Świętym, a z przyczyn czysto politycznych i ekonomicznych


Po pierwsze, polecam przeczytać już to Pismo. A przynajmniej to co mówi o celibacie
Po drugie, polecam przestać powtarzać antykatolickie brednie i zapoznać się z historią chrześcijaństwa

To teraz pytanie,
- dlaczego w Cerkwi Prawosławnej obowiązuje celibat wśród duchowieństwa?


Pn maja 27, 2019 19:04

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
Quinque, gdzie w Piśmie masz nakaz życia w celibacie dla duchownych? Może ominęłam, ale jakoś nie kojarzę, a zalecenia, aby biskup był mężem jednej żony i dobrze wychował dzieci i owszem:
Cytuj:
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony (...) dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. (1 Tm 3,2-4)
Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. (1 Tm 3,12)
Zostawiłem cię na Krecie w tym celu, byś (...) ustanowił w każdym mieście prezbiterów. Jak ci zarządziłem, [może nim zostać,] jeśli ktoś jest nienaganny, mąż jednej żony, mający dzieci wierzące, nie obwiniane o rozpustę lub niekarność. (Tyt 1,5-6)


W ST na pewno niczego takiego nie ma bo rabini mają żony, prawda?

Skoro przeczytałam nieodpowiednie książki z historii Kościoła to może podaj namiary na te poprawne materiały. Teraz na szybko oprę się na artykułach z internetu.

Cytuj:
Paweł VI w encyklice „Celibat kapłański” przypomniał: „Nowy Testament, w którym zachowane są nauki Chrystusa i Apostołów, nie żąda stanu bezżenności od tych, którzy spełniają święte posługi. Nie stawiał takiego warunku sam Jezus, gdy wybierał Dwunastu, ani Apostołowie nie stawiali go tym, którzy przewodzili w pierwszych gminach chrześcijańskich”.

https://plus.gazetakrakowska.pl/trudna-historia-celibatu/ar/10736654

Nie wiem czy zauważyłeś, ale u prawosławnych celibat dotyczy tylko biskupów.

Aby nie było, że olewam drugą stronę sporu dla równowagi to https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/kosciol_swiatlem_05.html też przeczytałam, tam jest to przedstawiane w pozytywnym świetle, ale i tak sporo z przedstawionej historii wprowadzania celibatu wynika, szczególnie to, że spór o sens celibatu trwa bardzo długo, a konkretnych biblijnych podstaw nie przedstawiono.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 27, 2019 20:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
IrciaLilith napisał(a):
Nie wiem czy zauważyłeś, ale u prawosławnych celibat dotyczy tylko biskupów.

Dotyczy zakonników, a spośród tych wybiera się biskupów. Ponadto, ksiądz, który nie ożeni się przed święceniami, też ma obowiązek celibatu, chociaż nie jest ani zakonnikiem ani biskupem. Po święceniach kapłańskich już nie może zawrzeć związku małżeńskiego.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn maja 27, 2019 21:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
Doczytałam jak to wygląda, ale w praktyce większość księży prawosławnych ma żony i rodzinę.

Ważne jest to że funkcjonują dwa modele kapłańskie- z celibatem i bez. Czy istnieją jakieś wyraźne plusy celibatu?
Jeśli tak to dla kogo?

No i może Ty Małgosiu wiesz dokładnie na czym to oparto i dlaczego stopniowo wprowadzono mimo, że Jezus ani Apostolowie nie wymagali celibatu?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 27, 2019 22:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
IrciaLilith napisał(a):
Doczytałam jak to wygląda, ale w praktyce większość księży prawosławnych ma żony i rodzinę.

Ważne jest to że funkcjonują dwa modele kapłańskie- z celibatem i bez. Czy istnieją jakieś wyraźne plusy celibatu?
Jeśli tak to dla kogo?

No i może Ty Małgosiu wiesz dokładnie na czym to oparto i dlaczego stopniowo wprowadzono mimo, że Jezus ani Apostolowie nie wymagali celibatu?


Wprowadzenie zasady celibatu księży zajęło kilkaset lat. Reformatorom Kościoła z XI w. chodziło w tym wypadku o walkę z upadkiem i zepsuciem moralnym kleru.
https://www.polityka.pl/pomocnikhistory ... libat.read


Pn maja 27, 2019 22:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
Raczej o zazegnanie niebezpieczenstwa podzialu majatkow koscielnych miedzy dzieci koscielnych dostojnikow.
Jeszcze w 14w biskup Pelagio skarzyl sie ze kobety sa wyswiecane i sluchaja spowiedzi.
W 15w w Niemczech 50% ksiezy bylo malzonkami i uznawanymi przez wiernych.
Dopiero w 16w na soborze w Trent uznano ze celibat i dziewictwo jest bardziej pozadane niz malzenstwo.
https://www.futurechurch.org/brief-hist ... lic-church


Ostatnio edytowano Pn maja 27, 2019 23:14 przez subadam, łącznie edytowano 1 raz



Pn maja 27, 2019 23:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
Quinque napisał(a):
To teraz pytanie,
- dlaczego w Cerkwi Prawosławnej obowiązuje celibat wśród duchowieństwa?


Bo prawosławie również twój kreacjonizm, to odłam/odprysk chrześcijaństwa, który jest oparty na kłamstwie.

IrciaLilith napisał(a):
Ważne jest to że funkcjonują dwa modele kapłańskie- z celibatem i bez. Czy istnieją jakieś wyraźne plusy celibatu?
Jeśli tak to dla kogo?


Bo ksiądz zamiast zajmować sie parafianami, zajmuje sie swoją rodziną, zamiast pracować w kościele zajmuje sie swoją rodziną. Biskup nakazuje wikaremu, żeby jechał gdzieś na misje, zmienił parafie, jechał odprawiać rekolekcje, wyjechał na kilka dni, żeby pomóc innym księżom, gdzieś tam ludzi spowiadać, no ale niestety żona zabroniła, dziecko jest chore, lub żona pracuje, i ksiądz musi siedzieć w domu i pilnować dzieci, więc jak "IrciaLilith" widzisz, dla biskupa wikary z rodziną, to same problemy.

IrciaLilith napisał(a):
W ST na pewno niczego takiego nie ma bo rabini mają żony, prawda?

Skoro przeczytałam nieodpowiednie książki z historii Kościoła to może podaj namiary na te poprawne materiały. Teraz na szybko oprę się na artykułach z internetu.



Są fragmenty Biblii, gdzie zalecane jest by księża żyli w celibacie, dał bym cytat, ale jakoś nie chce mi się tego szukać.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn maja 27, 2019 23:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
IrciaLilith napisał(a):
Doczytałam jak to wygląda, ale w praktyce większość księży prawosławnych ma żony i rodzinę.

Nie tylko w prawosławiu. W Kościele katolickim także są księża żonaci: Katolickie Kościoły Wschodnie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt maja 28, 2019 5:06
Zobacz profil
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
IrciaLilith napisał(a):
Quinque, gdzie w Piśmie masz nakaz życia w celibacie dla duchownych? Może ominęłam, ale jakoś nie kojarzę, a zalecenia, aby biskup był mężem jednej żony i dobrze wychował dzieci i owszem:
Cytuj:
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony (...) dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. (1 Tm 3,2-4)
Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. (1 Tm 3,12)
Zostawiłem cię na Krecie w tym celu, byś (...) ustanowił w każdym mieście prezbiterów. Jak ci zarządziłem, [może nim zostać,] jeśli ktoś jest nienaganny, mąż jednej żony, mający dzieci wierzące, nie obwiniane o rozpustę lub niekarność. (Tyt 1,5-6)


W ST na pewno niczego takiego nie ma bo rabini mają żony, prawda?

Skoro przeczytałam nieodpowiednie książki z historii Kościoła to może podaj namiary na te poprawne materiały. Teraz na szybko oprę się na artykułach z internetu.

Cytuj:
Paweł VI w encyklice „Celibat kapłański” przypomniał: „Nowy Testament, w którym zachowane są nauki Chrystusa i Apostołów, nie żąda stanu bezżenności od tych, którzy spełniają święte posługi. Nie stawiał takiego warunku sam Jezus, gdy wybierał Dwunastu, ani Apostołowie nie stawiali go tym, którzy przewodzili w pierwszych gminach chrześcijańskich”.

https://plus.gazetakrakowska.pl/trudna-historia-celibatu/ar/10736654

Nie wiem czy zauważyłeś, ale u prawosławnych celibat dotyczy tylko biskupów.

Aby nie było, że olewam drugą stronę sporu dla równowagi to https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/kosciol_swiatlem_05.html też przeczytałam, tam jest to przedstawiane w pozytywnym świetle, ale i tak sporo z przedstawionej historii wprowadzania celibatu wynika, szczególnie to, że spór o sens celibatu trwa bardzo długo, a konkretnych biblijnych podstaw nie przedstawiono.

W NT są słowa Jezusa, które są fundamentem ustanowienia celibatu - a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąc niech pojmuje(Mt 19,12).
Św Paweł zaś wskazuje Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to jakby się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jakby sie przypodobać żonie(1 Kor 7,32-33).
W Prawosławiu nawet seminarzyści mają prawo do rocznego urlopu na poszukiwanie dla siebie żony, ale owdowiały ksiądz prawosławny już nie może zawrzeć kolejnego małżeństwa.
Jedynie ten, którzy planuje dojść do stanu biskupiego nigdy nie może posiadać żony i dzieci.

Małgosiaa napisał(a):
W Kościele katolickim także są księża żonaci: Katolickie Kościoły Wschodnie.

I część duchownych Afrykanów i w Ameryce Płd.


Wt maja 28, 2019 6:59
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
IrciaLilith napisał(a):
Ważne jest to że funkcjonują dwa modele kapłańskie- z celibatem i bez. Czy istnieją jakieś wyraźne plusy celibatu?
Jeśli tak to dla kogo?
No funkcjonują. Nawet w obrębie kościołów podległych papiestwu. Ale nadal kłamstwem jest Twoje wcześniejsze stwierdzenie, że celibat jest sprzeczny z Pismem Świętym.


Wt maja 28, 2019 7:41

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
Którzy sami zostali bezżennymi= odgórny nakaz celibatu dla wszyskich kapłanów Kościoła katolickiego?
Nikt nie powinien nikomu celibatu zabraniać, ale czy konieczne jest aby każdy ksiądz katolicki nie mógł się ożenić? Jasne, że sami wybierają taką drogę życia. Pytanie na ile są świadomi jak będzie im trudno...

Może źle się wyraziłam- sprzeczny jest nie tyle co sam celibat co odgórny nakaz życia w celibacie dla pewnej grupy ludzi.

Powtórzę pytanie- jakie są konkretne i wymierne plusy z celibatu kapłanów?

Tak jak napisałam w innym wątku- mam spaczone podejście przez pracę z osobami uzależnionymi od narkotyków.

Dla mnie istotne jest to, że celibat był wprowadzany stopniowo i nie równomiernie do tego było bardzo zróżnicowane podejście i bardzo zróżnicowane przestrzeganie olewania celibatu w różnych rejonach. Tu warto zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Jakie były motywy wprowadzania celibatu na kolejnych etapach? Co dokładnie się zmieniło?
Ja dostrzegam wyraźne motywy ekonomiczne i polityczne, na które nie powinno być miejsca moim zdaniem.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt maja 28, 2019 9:34
Zobacz profil
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
IrciaLilith napisał(a):
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony (...) dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. (1 Tm 3,2-4)
Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. (1 Tm 3,12)
Zostawiłem cię na Krecie w tym celu, byś (...) ustanowił w każdym mieście prezbiterów. Jak ci zarządziłem, [może nim zostać,] jeśli ktoś jest nienaganny, mąż jednej żony, mający dzieci wierzące, nie obwiniane o rozpustę lub niekarność. (Tyt 1,5-6)


Są to zalecenia dotyczące nawróconych pogan. Rzeczą jest oczywistą że nikt nie wymagał tego aby znaleźć takiego co praktykowaly celibat. W ogóle św. Paweł na temat celibat mu pisał inne rzeczy

Cytuj:
Powtórzę pytanie- jakie są konkretne i wymierne plusy z celibatu kapłanów


Głębsze życie duchowe i oddanie się Bogu. O czym zresztą pisze św. Paweł


Wt maja 28, 2019 9:40

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
Uważasz, że kapłani wyznań gdzie nie ma takiego obowiązku mają płytsze życie duchowe i mniej są oddani Bogu?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt maja 28, 2019 9:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
IrciaLilith napisał(a):

W ST na pewno niczego takiego nie ma bo rabini mają żony, prawda?




Rabini w Starym Testamencie? :)


Wt maja 28, 2019 9:53
Zobacz profil
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
IrciaLilith napisał(a):
Uważasz, że kapłani wyznań gdzie nie ma takiego obowiązku mają płytsze życie duchowe i mniej są oddani Bogu?


Tak. I św. Paweł podobnie


Wt maja 28, 2019 9:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL