Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 0:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 następca Obirka daje głos - Bartoś w Gazie 
Autor Wiadomość
Post następca Obirka daje głos - Bartoś w Gazie
[...]

w skrócie facet:
- podważa sens wszystkich ślubów zakonnych
- celibatu, grzechów przeciw czystosci
- dziewictwa Maryi

http://serwisy.gazeta.pl/df/1,34467,3134654.html

mam nadzieję, że przestanie pasożytować na polskiej prowincji dominikanów i pójdzie w świat śladami Obirka


Pn sty 30, 2006 14:11

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Co konkretnie podważa ów dominikanin. Podaj dowody, teksty. Samo stwierdzenie, że coś tam podważa, nie jest argumentem.


Pn sty 30, 2006 15:11
Zobacz profil
Post 
[...] wklejam cytatę ze strony 3 wywiadu:


Mówi Ojciec, że stosunek do seksu w Kościele jest uwarunkowany kulturowo, a nie teologicznie. Skąd więc dogmat o niepokalanym poczęciu?


System przekazu religijnego jest zawsze symboliczny. Antropologowie kultury twierdzą, że epifania boskości - narodzenie z dziewicy - to stały motyw wielu religii. Problem konfliktu między przekazem symbolicznym a realnością narodził się tak na serio w nowożytności. Religia dostała niemal śmiertelny cios w czasach Galileusza i Kopernika, gdy okazało się, że symboliczny obraz świata nie pokrywa się z rzeczywistością. Teologia musiała przyjąć i przetrawić fakt, że świat nie powstał w sześć dni, że Ziemia jest okrągła i kręci się wokół Słońca. Gigantyczny konflikt na początku XVI wieku wywołało rozumienie Eucharystii - "symboliczne" zaczęło oznaczać nierealne. Wcześniej tak nie było. Z drugiej strony realność zaczęto rozumieć fizykalnie, na modłę nowożytną, co wpłynęło na inne, bardziej subtelne, lecz także zdeformowanie oryginalnego przekazu religijnego. Od tego czasu wierni niejednokrotnie wyobrażają sobie obecność Chrystusa w hostii konsekrowanej na sposób fizyczny, a nie sakramentalny, tj. symboliczny.

Podobnie zdarza się dziś mówienie o dziewictwie Matki Bożej na poziomie ginekologicznym. Skłania nas do tego mentalność nowożytna, co jednak jest wypaczeniem idei religijnej wynikającym zapewne z niskiej kultury teologicznej. Proste tłumaczenie języka symboli na język fizykalny zawsze prowadzi do karykatury. Trzeba więc nam wracać do głębszego rozumienia symbolu, także symbolu religijnego, który nie oznacza jakiejś fikcji, ale w bogaty i wielowątkowy sposób wskazuje na rzeczywistość ukrytą: "symbol daje do myślenia". Wiele można się nauczyć na ten temat np. od Paula Ricoeura.


Pn sty 30, 2006 15:26

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
I co konkretnie odważa ów dominikanin? Realną obecność Chrystusa w Eucharystii? Dziewictwo Maryi?


Pn sty 30, 2006 15:30
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 24, 2005 13:25
Posty: 142
Post 
Straszne, po prostu straszne. Mam nadzieję, że zostaną wyciągnięte konsekwencje w stosunku do tego ojca.


Pn sty 30, 2006 17:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Co cię straszy?


Pn sty 30, 2006 17:14
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 24, 2005 13:25
Posty: 142
Post 
Jeśli pan nie widzi w poglądach tego ojca nic złego, to nie moja wina, że pana szatan opętał i pan tego nie dostrzega.


Pn sty 30, 2006 17:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Łatwo rzucasz oskarżenia, skazując mnie na piekło, ale nie potrafisz przedstawić argumentów. Co konkretnie jest tak bardzo przerażającego w wypowiedzi dominikanina?
Czy lefebryści umieją tylko nienawidzić i nie są już zdolni do dyskusji w oparciu o argumenty, a nie o wyzwiska?


Pn sty 30, 2006 17:27
Zobacz profil
Post 

1. Forum nie jest galerią zdjęć
2. Niezależnie od poglądów kogokolwiek, nie pozwolę na obrażanie
3. Posty zawierające choć 1 obraźliwe słowo pod adresem: ojca, rozmówców, czy też moim własnym będą usuwane w całości. Ja szanuję swój czas ...


Pn sty 30, 2006 17:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Hm, ciekawie mówi ten koleś. Naprawdę mądry facet, chyba muszę jak czas pozwoli trochę poczytać jakichś wywiadów z nim :)

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Pn sty 30, 2006 17:52
Zobacz profil
Post 
Ponawiam pytanie

Co takiego obrazoburczego znajduje sie w wypowiedzi tego dominikanina?

Czy [...] jest w stanie wykazac, gdzie tam jest podważanie celbatu czy tez Dziewictwa Maryji?
Naprawde trzeba miec wyjatkowo zacieśnione horyzonty myslowe i być pełnym złej woli by wyłuskac z tego wywiadu takie zarzuty.

[...] - jo_tka


Pn sty 30, 2006 18:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
Ciekawe poglady ma ten Ojciec.Dlaczego mnie nie dziwi ,ze tekst pochodzi z wyborczej?Ktos tu kiedys wypominał mi ,ze jestem do tej gazety uprzedzona.


Pn sty 30, 2006 21:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 12, 2005 20:33
Posty: 40
Post 
podoba mi się otwarty umysł ojca Bartosia.i jego "rozumne posłuszeństwo".i to, że ma odwagę.

Cytuj:
Niestety, sprawa posłuszeństwa w zakonach nie jest poparta jakąś refleksją. Brakuje nastawienia na dobro konkretnego zakonnika, słabo rozumie się, że jeśli będzie on robił to, co lubi, co potrafi, co jest jego pasją, wtedy będzie bardziej szczęśliwy i przez to także bardziej pożyteczny dla innych. Fałszywe rozumienie posłuszeństwa sprawia, że lekceważy się aspiracje młodych ludzi, zakazuje się tego, na czym im zależy, o czym marzą.


w końcu ktoś to powiedział.

_________________
Nienasycony jednym dniem stworzenia,
coraz większej pożądam nicości,
aby serce nakłonić do tchnienia
Twojej Miłości.


Pn sty 30, 2006 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2005 9:22
Posty: 40
Post 
Crusader napisał(a):
[...] wklejam cytatę ze strony 3 wywiadu:

Od tego czasu wierni niejednokrotnie wyobrażają sobie obecność Chrystusa w hostii konsekrowanej na sposób fizyczny, a nie sakramentalny, tj. symboliczny.


Chrystus jest obecny w hostii w sposob REALNY I RZECZYWISTY a nie symboliczny jak sugeruje w/w zakonnik.


Pn sty 30, 2006 23:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Cytuj:
Nie traktuję ślubu czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jako celu samego w sobie. Uczono mnie, że ma to być posłuszeństwo rozumne, a nie ślepe.

Nie zauważyłem w tym podważania ślubów zakonnych. Chyba że jako takie traktujesz, Crusared, myślenie...

Cytuj:
Niedobre jest też to, że w zakonach się o tym prawie nie rozmawia. Ludzka seksualność jest postrzegana jako rodzaj słabości, z którą trzeba walczyć. Tymczasem współczesna wiedza o człowieku dowodzi, że jest to jedna z naturalnych ludzkich potrzeb, której nie da się wykorzenić. Takie próby mogą stworzyć poważne zaburzenia.

Z tym też - w kontekście Twojego zarzutu o "podważanie celibatu" się nie zgadzasz :?: Tylko że gdzie tu ktoś coś podważa :?: Stwierdza, że seksualność jest tabu w zakonach - i w tym tkwi problem.

Podaje argumenty za zniesieniem celibatu: takie jest jego zdanie, którego nikomu nie narzuca. Jeśli nie zauważyłeś, na samym początku wypowiedzi powiedział: Stanowisko w tej sprawie zostało usztywnione przez Stolicę Apostolską i pewnie szybko się nie zmieni. - a więc wyraźnie zaznacza stanowisko Kościoła.

Cytuj:
Antropologowie kultury twierdzą, że epifania boskości - narodzenie z dziewicy - to stały motyw wielu religii. Problem konfliktu między przekazem symbolicznym a realnością narodził się tak na serio w nowożytności.

Z tym też się nie zgodzisz :?: To jest stwierdzenie - a nie obalanie dogmatów.

Cytuj:
Seks kojarzy się z czymś nieczystym, z domeną szatana.
(...) Gdy byłem mały, siostra zakonna na religii mówiła mi na przykład, że masturbacja to grzech śmiertelny i od tego się ślepnie.

:biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn sty 30, 2006 23:18
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL