Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 3:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Diakonat Św. Franciszka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt wrz 30, 2005 19:52
Posty: 7
Post 
Leszek, Jan napisał(a):


Jedynym nawiazaniem do diakonatu (lub jego braku) sw Franciszka na tej stronie jest link do tekstu ks. Wincentego Zaleskiego - "Św. Franciszek z Asyżu, diakon"

http://www.mateusz.pl/swieci/1004a.htm

Wiec zdecyduj sie, co usilujesz udowodnic... :roll:


Pn sie 14, 2006 20:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Zaleski jest ostatnim, komu można w tych sprawach ufać. Wiem to z autopsji, gdyż czytałem jego życiorys św. Jana de La Salle, w którym znalazłem co najmniej kilkanaście błędów.


Pn sie 14, 2006 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 22, 2006 16:44
Posty: 25
Post Leszek
Leszku. Jestem zakonnikiem - franciszkaninem i zapewniam cie, że Franciszek był diakonem. Stan duchowny był mu niezbedny by mógł kierować jako duchowny całym zakonem. On PRZYJĄŁ ŚWIĘCENIA!


Pn sie 14, 2006 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 30, 2005 19:52
Posty: 7
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Zaleski jest ostatnim, komu można w tych sprawach ufać. Wiem to z autopsji, gdyż czytałem jego życiorys św. Jana de La Salle, w którym znalazłem co najmniej kilkanaście błędów.

Niemniej jednak w tekscie ktory zapodales do przeczytania brak jest przeslanek przemawiajacych za teza ktora tutaj forsujesz. Co wiecej, informacja ta zostala skompilowana na podstawie artykulow, z ktorych conajmniej jeden stwierdza cos dokladnie odwrotnego...

Moglbys podac zatem autora i tytul opracowania na ktore sie powolujesz? Francuskim wladam dosc swobodnie.


Pn sie 14, 2006 20:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post Re: Leszek
Anioł napisał(a):
Leszku. Jestem zakonnikiem - franciszkaninem i zapewniam cie, że Franciszek był diakonem. Stan duchowny był mu niezbedny by mógł kierować jako duchowny całym zakonem. On PRZYJĄŁ ŚWIĘCENIA!

Brednie. Dzisiaj nawet prowincjałami są bracia-laicy w różnych prowincjach na świecie. Kilkanaście lat temu gwardianem w Katowicach-Panewnikach był brat zakonny. Następca św. Franciszka, brat Eliasz, był bratem zakonnym.


Pn sie 14, 2006 20:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
pavle napisał(a):
Leszek, Jan napisał(a):
Zaleski jest ostatnim, komu można w tych sprawach ufać. Wiem to z autopsji, gdyż czytałem jego życiorys św. Jana de La Salle, w którym znalazłem co najmniej kilkanaście błędów.

Niemniej jednak w tekscie ktory zapodales do przeczytania brak jest przeslanek przemawiajacych za teza ktora tutaj forsujesz. Co wiecej, informacja ta zostala skompilowana na podstawie artykulow, z ktorych conajmniej jeden stwierdza cos dokladnie odwrotnego...

Moglbys podac zatem autora i tytul opracowania na ktore sie powolujesz? Francuskim wladam dosc swobodnie.

Tego tekstu nie ma w internecie. Poza tym liturgia nie czci św. Franciszka jako diakona, ale jako zakonnika-laika.
Co do przesłanek, to są one takie, że żaden z tych artykułów nie stwierdza, że św. Franciszek był diakonem (przynajmniej w tych, które przejrzałem). Poza tym głównym argumentem jest ten, że żaden z najwcześniejszych biografów nie napisał gdzie, kiedy i od kogo otrzymał św. Franciszek rzekome święcenia diakonatu.


Pn sie 14, 2006 20:36
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 22, 2006 16:44
Posty: 25
Post Leszek
Nie zależy mi na tym aby cię przekonywać, że Franciszek był diakonem. Zbyt dlugo jestem w zakonie, aby w takie dyskusje się wdawć. Moi poprzednicy też nie są wsztanie cię przekonać. Musiałby chyba Franciszek zmattwychwstać aby ci o tym powiedzieć. Jestes zbyt pewny siebie


Pn sie 14, 2006 20:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 22, 2006 16:44
Posty: 25
Post Leszku
Powołałeś sie na Katowice - Panewniki, więc może oni będą dla ciebie jakimś autorytetem. Zajrzyj do dodatku franciszkańskiego t. III/IV s. 206. Jest tam Uroczystość Św. O. N. Franciszka z Asyżu, Diakona, Założyciela trzech zakonów.
Wydawnictwo: Kuria Prowincjalna Franciszkanów Katowice Panewniki 1988


Pn sie 14, 2006 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Kościół nie czci św. Franciszka z Asyżu jako diakona. Nie ma żadnych dowodów co do daty, miejsca i okoliczności przyjęcia przez Franciszka diakonatu. Diakonat franciszkowy to po prostu legenda, która powstała na skutek klerykalizacji zakonu.


Wt sie 15, 2006 9:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 13, 2006 16:57
Posty: 45
Post 
Nie znamy daty urodzin wielu świętych i to późniejszych niż św. Franciszek (vide św. Jan od Krzyża), czy to znaczy, że nie istnieli, jakaś legenda?
Tesksty liturgiczne poszczególnych rodzin zakonnych zatwierdza Stolica Apostolska. Skoro zostały zatwierdzone teksty na "Uroczystość N.O. Franciszka, diakona i wyznawcy", znaczy to, że Stolica Ap. uznaje diakonat Franciszka. Żywot autorstwa Celano też to potwierdza, więc w czym problem?


Wt sie 15, 2006 9:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Zajrzyj sobie[...] do mszału albo do brewiarza, a przekonasz się niezbicie, że Kościół czci św. Franciszka z Asyżu jako zakonnika-laika, a nie jako diakona.
Tomasz Celano niczego nie potwierdza (o ile on napisał o tym, że był Franciszek diakonem), bo ani on, ani św. Bonawentura nie wspominają o okolicznościach przyjęcia rzekomego diakonatu.


Wt sie 15, 2006 9:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Zajrzyj sobie, chłopie, do mszału albo do brewiarza, a przekonasz się niezbicie, że Kościół czci św. Franciszka z Asyżu jako zakonnika-laika, a nie jako diakona.
Tomasz Celano niczego nie potwierdza (o ile on napisał o tym, że był Franciszek diakonem), bo ani on, ani św. Bonawentura nie wspominają o okolicznościach przyjęcia rzekomego diakonatu.


Sratatata.

Tomasz z Celano napisał:
- że św. Franciszek był diakonem
- że w szatach diakona śpiewał Ewangelię

Jednak Leszek Jan jest mądrzejszy od Tomasza z Celano. Jest też mądrzejszy od Kościoła, który wprowadził "Uroczystość N.O. Franciszka, diakona i wyznawcy".

[...]

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


Wt sie 15, 2006 10:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Oczywiście, że wiem lepiej i aż w oczy się rzuca, że tekst o przyjętym jakoby diakonacie jest późniejszy. Powtarzam raz jeszcze: poza tym jednym wątpliwym bardzo stwierdzeniem, nie ma żadnego śladu w biografii Tomasza i św. Bonawentury o tym, że Franciszek gdziekolwiek i kiedykolwiek otrzymał diakonat. Takich faktów porządny biograf nie pomija. To jest tylko legenda, która powstała w celu wyjaśnienia klerykalizacji franciszkowego zakonu.


Wt sie 15, 2006 10:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 13, 2006 16:57
Posty: 45
Post 
Tak, tak ma pan rację.
[...]


Wt sie 15, 2006 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 13, 2006 16:57
Posty: 45
Post 
A tak się pana zapytam, czy uważa pan, że Stolica Apostolska popełniła błąd, zatwierdzając franciszkanom takie oficjum? Pan skąd inąd był takim obrońcą Stolicy Rzymskiej, a teraz taki wyskok. :o


Wt sie 15, 2006 10:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL