Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Wolna Wola a filozofia??? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 15:49
Posty: 39
Post Wolna Wola a filozofia???
Mam pytanie któy filozof poruszał temat wolnej woli i czy udało mu sie wygrac z determinizmem??? Mile widzane przykłady wypowiedzi ...


Śr gru 27, 2006 11:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
A co masz konkretnie na myśli pisząc 'wygrać z determinizmem'? Bo ja już wielu próbowałem zmusić do wyjaśnienia mi, co mają na myśli mówiąc wolna wola i zawsze się kończyło albo na determiniźmie albo na okraszeniu procesów decyzyjnych przypadkowością...


Śr gru 27, 2006 12:12
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 10, 2007 0:07
Posty: 9
Post 
jedni głosili totalny determinizm (a to świat zewnętrzny nas zniewala, a to nasze ciało) inni totalny indeterminizm (w myśl zasady "róbta co chceta", bez liczenia się z czymkolwiek i z kimkolwiek). Ja opowiadam się za trzecim rozwiązaniem. jakiego filozofa można tu polecić? Chociażby Wojtyłę czy Krąpca. To koncepcja wolności jako AUTODETERMINACJI. Wolność zdaniem tych autorów nie polega na wyswobodzeniu się od obiektywnie istniejących praw, ale wiąże się z posłuszeństwem rozpoznanej przez siebie prawdzie (szczególnie prawdzie o osobie ludzkiej, jej godności, obowiązku respektowania tejże godności). podstawą wolności jako autodeterminacji (samostanowienia) jest samoposiadanie i samopanowanie a próby wyzwolenia się od prawdy o samym sobie wikłają nas w niewole zwaną przez wielu "wolnością" nieograniczoną.


N mar 11, 2007 15:38
Zobacz profil
Post 
- Cyceron (De fato)
- Św. Augustyn (Państwo Boże ks.5)
- Św.Tomasz z Akwinu (Summa Teologiczna, Summa Przeciw Poganom ks III, O przepowiadaniu przyszłości i inne dzieła.)
- Anicjus Manlius Sewerynus Boecjus (Seweryn Boecjusz 480 - 525 O pocieszenu jakie daje filozofia) Polecam!!!


Śr cze 24, 2009 22:28
Post Re: Wolna Wola a filozofia???
roccoxl napisał(a):
Mam pytanie któy filozof poruszał temat wolnej woli i czy udało mu sie wygrac z determinizmem??? Mile widzane przykłady wypowiedzi ...

Chłopie, puknij się w łeb. Ani indeterminizm ani determinizm nie są dowiedzione przez naukę. Nie ma komu z czym wygrywać. Świat pewnie jest dużo bardziej zaskakujący niż wykwity zdrowego rozsądku homo sapiens.
Znajdź sobie coś ciekawszego niż takie dyskusje. Mówię zupełnie serio :D


Cz cze 25, 2009 1:39
Post Re: Wolna Wola a filozofia???
roccoxl napisał(a):
Mam pytanie któy filozof poruszał temat wolnej woli i czy udało mu sie wygrac z determinizmem??? Mile widzane przykłady wypowiedzi ...

Chłopie, puknij się w łeb. Ani indeterminizm ani determinizm nie są dowiedzione przez naukę. Nie ma komu z czym wygrywać. Świat pewnie jest dużo bardziej zaskakujący niż wykwity zdrowego rozsądku homo sapiens.
Znajdź sobie coś ciekawszego niż takie dyskusje. Mówię zupełnie serio :D


Cz cze 25, 2009 1:39
Post 
Nie mogę się z tym zgodzić. Całkiem łatwo można dowieść, że zakładając , że Bóg zna przyszłość i tak człowiek nie musi być zdeterminowany, nawet wtedy jest miejsce na wolną wolę. Bardzo pięknie dowiódł tego Boecjusz.


Cz cze 25, 2009 9:45
Post 
Sebastian88 napisał(a):
Nie mogę się z tym zgodzić. Całkiem łatwo można dowieść, że zakładając , że Bóg zna przyszłość i tak człowiek nie musi być zdeterminowany, nawet wtedy jest miejsce na wolną wolę. Bardzo pięknie dowiódł tego Boecjusz.

Bardzo mocne, bezpodstawne założenie. To by pierw trzeba dowieść, że Bóg istnieje.


Cz cze 25, 2009 10:17
Post 
Nie o to chodzi. Codzi o to czy da się pogodzić wloną wolę z tym że bóg zna przyszłość.

Dla ludzi wierzących nie trzeba dowodu czy Bóg jest ale pytają dalej.

Wiedziałem że taka to bęzie dyskusja z ateistami, zawsze to samo prymitywne pytanie i znów dyskusja nie na temat.

Grzmot. Nie odwracaj kota ogonem!! mamy tu gadać o wolnej woli człowieka zakładając że Bóg zna przyszłość czy o tym czy Bój jest i jakie są na to dowody.
Jeśli o tym czy Bóg jest, to dyskusja traci sens. I nikt nie otrzyma odpowiedzi na pytanie : Czy gdyby Bóg znał przyszłość , gdzie jest miejsce na wolną wolę?

Żądasz dowodu na to że Bóg jest. Ale to rozmowa nie na temat. Chcesz wiedzieć jak rozwiązać sprawę determinizmu czy nie?


Cz cze 25, 2009 11:19
Post 
Przepraszam, jakoś mi to umknęło. Wycofuję argument, proszę o usunięcie posta ;).


Cz cze 25, 2009 11:37
Post 
No to proszę odpowiedzmy sobie na pytanie:

Czy gdyby Boga nie było, nie było by żadnej wiedzy o przyszłości. Nic.
Ludzie by sobie żyli czy było by wtedy jakiekolwiek przeznaczenie, czy ludzie nie mieli by wolnej woli?
Proszę o odpowiedź.


Cz cze 25, 2009 11:47
Post 
Czyż nikt nie zna odpowiedzi?


Pt cze 26, 2009 23:21
Post 
No to proponuję temat zamknąć z powodu braku zainteresowania tematem.


Śr lip 01, 2009 10:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Sebastian88, gdyby niebylo Boga to niczego by nie bylo a nawet wiecej nie bylo by nawet niebytu...

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Śr lip 01, 2009 11:26
Zobacz profil WWW
Post 
Czyli rozumiem, gdy nie ma żadnej przedwiedzy, nie ma też i fatum, nie ma przeznaczenia, nie ma determinacji.

A gdyby sytuacja miała się tak:
Bóg jest, i wie o przyszłości każdego, ale wogóle się nie wtrąca do życia ludzi całkowicie mu jest to obojętne, i sytuacja by wyglądała tak samo jakby Boga nie było, czy możan wtedy twierdzić że jest przeznaczenie ludzie są zdeterminowani?


Śr lip 01, 2009 15:02
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL