Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Proszę o radę 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:18
Posty: 404
Post Proszę o radę
Witam.Chciałbym się spytać od jakiego filozofa mogę zacząć zgłębiać filozofię,bo jak narazie podchodzi mi Kant z informacji ogólnch z wikipedii.Tylko czy to nie będzie za trudne na początek?


So lis 14, 2009 4:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 22, 2009 9:34
Posty: 49
Post 
Może zacznij od początku. Weż sobie jońską filozofie przyrody. Zaczniesz od Talesa z Miletu, zobaczysz jak się kształtowała filozofia, jakie różne dziwne i śmieszne rzeczy pisali i wymyślali ludzie. Kant jest już raczej współczeny (bliski współczesności). A żeby zrozumieć Kanta, trzeba znać Platona, Sokratesa, Arystotelesa. Ale żeby zrozumieć ich, trzeba poznać filozofię przyrody i czemu z niej zrezygnowano i nastąpiło przejście na taki humanizm, potem św. Augustyn, św, Tomasz i lecisz dalej epokami do dziś.
Ja tak mam na uczelni, a jestem na teologii. Nie czytaj Tatarkiewicza! Jak chcesz,to moge ci na pw jakąś bibliografię podesłać.


So lis 14, 2009 10:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 29, 2009 17:59
Posty: 430
Post 
Ja bym zaproponował zacząć np. od Kołakowskiego „O co pytają nas wielcy filozofowie” (ewentualnie po prostu — od jakiegoś niezbyt długiego przeglądu zagadnień filozoficznych lub historii filozofii), a później sięgnąć do tych tekstów, które omawiają najbardziej interesujące Ciebie problemy.

Co do Tatarkiewicza myślę, że Lord Brisinger może mieć rację — na to przyjdzie czas, a syntetyczny wykład historii może hmm… nie podtrzymać entuzjazmu :)

_________________
Homo iudicio certo conscientiae suae semper debet oboedire.
Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swego sumienia. — Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 1800


So lis 14, 2009 10:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 22, 2009 9:34
Posty: 49
Post 
Tatarkiewicz był dobry,ale 60 lat temu,teraz po wielu badaniach i odkryciach troche filozofia poszła do przodu :D Dlatego lektura Tatarkiewicza dziś nie jest najlepsza.


So lis 14, 2009 10:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 29, 2009 17:59
Posty: 430
Post 
Lord Brisinger napisał(a):
Tatarkiewicz był dobry,ale 60 lat temu,teraz po wielu badaniach i odkryciach troche filozofia poszła do przodu :D Dlatego lektura Tatarkiewicza dziś nie jest najlepsza.

W sumie zależy jak się czyta. Jeśli jako podstawowe źródło wiedzy o filozofii — pewnie masz rację. Jako świadectwo rozumienia idei poszczególnych myślicieli przez osobę świetnie zorientowaną w temacie — godne uwagi pozostanie to jeszcze przez długi czas.

_________________
Homo iudicio certo conscientiae suae semper debet oboedire.
Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swego sumienia. — Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 1800


So lis 14, 2009 10:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 22, 2009 9:34
Posty: 49
Post 
Tatarkiewicz piszący o filozofii starożytnej tak, mozna czytać powiedzmy ze nawet spokojnie, ale juz potem nie. Średniowiecze czy czasy nowożytne juz jednak odpadają. Za czasów Tatarkiewicza myślano, że średniowiecze to były brudne pochody biczowników, ludzie siedzieli na drzewach i patrzyli czy im ogony do ziemi juz wyrosły. Tak więc do dziś juz wiemy, że jednak było troszeczke inaczej, i mamy inne spojrzenie na ten czas. Jest on napewno wielkim badaczem tej dziedziny,ale w swoim czasie. Nie jest tak ponad wiekowy jak Tomasz z Akwinu, czy Augustyn, czy Arystoteles.


So lis 14, 2009 22:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 01, 2010 0:09
Posty: 14
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Proszę o radę
Ja radzę od siebie samego.Twoja świadomosć jest "biblią" twojego życia.


Cz gru 02, 2010 2:41
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL