Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Od czego zacząć przygodę z filozofią? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 16, 2009 14:36
Posty: 87
Post Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Czesc, mam zamiar studiowac filozofię, stąd moje pytanie,Pozdrawiam. P.S. Czy marksizm neguje prawo własnosci?

_________________
''Kochajcie i odmawiajcie różaniec''


Wt sty 19, 2010 15:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Questa napisał(a):
Czesc, mam zamiar studiowac filozofię, stąd moje pytanie,Pozdrawiam. P.S. Czy marksizm neguje prawo własnosci?


Już teraz wiesz, że chcesz studiować filozofię mimo, że jeszcze nie zacząłeś z nią przygody??? No, no... innych wyborów w życiu też dokonujesz z takim wyprzedzeniem? Znaczy się dziewczynę poprosisz o rękę zanim się z nią zapoznasz? A w sklepie najpierw płacisz dokładnie odliczoną kwotę (np. 137.43 zł) a potem dopiero wybierasz artykuły?


Wt sty 19, 2010 23:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 16, 2009 14:36
Posty: 87
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Tak, chce studiowac filozofię i co Ci do tego? Będe robił, co uważam za słuszne, więc albo odpowiadaj na pytanie, albo zamilcz bo temat był inny.

_________________
''Kochajcie i odmawiajcie różaniec''


Śr sty 20, 2010 10:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Questa napisał(a):
Tak, chce studiowac filozofię i co Ci do tego? Będe robił, co uważam za słuszne, więc albo odpowiadaj na pytanie, albo zamilcz bo temat był inny.


Najwidoczniej źle zrozumiałeś moją wypowiedź - przepraszam zatem. Chodziło mi o to, że Twoje pytanie jest mocno dziwne i nie wiadomo w ogóle jak na nie odpowiedzieć.

Z jednej strony piszesz, że chcesz studiować filozofię - samo to niczym szczególnym nie jest. Ale chęć studiowania czegoś zazwyczaj jest skutkiem wcześniejszego zainteresowania tym czymś. Czyli zazwyczaj jest tak, że człowiek najpierw interesuje się filozofią, fascynuje nią i czyta na jej temat a potem postanawia ją studiować.

Z drugiej strony piszesz, że chcesz zacząć przygodę z filozofią. Na podstawie tego zdanie można zatem wyciągnąć wniosek, że o filozofii jeszcze żadnego pojęcia nie masz, ale chciałbyś mieć.

Wybacz, ale połączenie jednego z drugim jest dla mnie niezrozumiałe. Nie wiem czy jesteś osobą początkującą, która z niewyjaśnionych przyczyn postanawia studiować coś o czym żadnego pojęcia nie ma, czy może jesteś fascynatem filozofii i inaczej ode mnie rozumiesz wyrażenie "zacząć przygodę z filozofią".

Nie rozumiem tego - stąd taka a nie inna forma mojej wypowiedzi. Jeszcze raz przepraszam jeśli poczułeś się urażony moim poprzednim postem.


Śr sty 20, 2010 11:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 16, 2009 14:36
Posty: 87
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Oczywiscie, przepraszam to ja źle się wyraziłem, ponieważ już od ponad roku interesuję się współczesnymi ideologiami, m.in Nową Lewicą, marksizmem, nazizmem hitlerowskim czy komunizmem chinskim, tylko własnie zacząłem o filozofii nowożytnej, a chciałbym jednak zacząć od filozofii starożytnej, Arystoteles, Platon, jakie ich dzieła mi polecacie? Pozdrawiam.

_________________
''Kochajcie i odmawiajcie różaniec''


Śr sty 20, 2010 14:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 17, 2003 17:34
Posty: 619
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Najlepiej wejdź na strony kilku wydziałów filozoficznych. Znajdź zajęcia dla I roku i zobacz syllabusy do zajęć. W każdym na końcu jest podana literatura i....

do dzieła! :)

_________________
"Wielki wstyd dla nas, że święci dokonywali wielkich dzieł,
a my chcemy otrzymać chwałę i cześć, opowiadając o nich"
(św. Franciszek z Asyżu)


Śr lut 10, 2010 17:18
Zobacz profil
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
być może to dziwny pomysł ale mnie z ogólnym zarysem filozofii związała książka "Świat Zofii" napisał go jakiś norweski autor chyba ale nazwiska nie mogę sobie przypomnieć
jego inne książki też są świetne więc według mnie mógłbyś je przejrzeć
ta akurat jest napisana w dość "lekkiej" formie i może przypadnie ci do gustu


Pt lut 12, 2010 12:24

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Anna1952 napisał(a):
być może to dziwny pomysł ale mnie z ogólnym zarysem filozofii związała książka "Świat Zofii" napisał go jakiś norweski autor chyba ale nazwiska nie mogę sobie przypomnieć
jego inne książki też są świetne więc według mnie mógłbyś je przejrzeć
ta akurat jest napisana w dość "lekkiej" formie i może przypadnie ci do gustu


"Świat Zofii" jest interesujący dla człowieka, który chce tylko "liznąć" filozofii - tzn. chce poznać tylko zarys różnych systemów filozoficznych w przekroju - zresztą z założenia jest to książka popularna dla młodzieży. Myślę, że autor wątku potrzebuje jednak czegoś "bardziej zaawansowanego".


Wt lut 16, 2010 0:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:18
Posty: 404
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Cytuj:
Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Czesc, mam zamiar studiowac filozofię, stąd moje pytanie,Pozdrawiam.


Tylko i wyłącznie filozofia realistyczna,zacznij od Mieczysława Alberta Krąpca,nikogo mądrzejszego nie znajdziesz. Tu Jego strona:http://ptta.pl/krapiec/ .Szkoda ,że już odszedł,ale dość niedawno,dwa lata temu.Polecam.

_________________
"Bóg" bowiem wśród istniejących rzeczy istnieje jako rodzaj substancji,której nie przysługuje ani ruch,ani ginięcie,ani powstawanie.Arystoteles.

http://dowody.blog.onet.pl/


Wt lut 16, 2010 12:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 13:39
Posty: 1
Lokalizacja: Ciechanów/Płock
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Polecam Historię filozofii Tatarkiewicza :)
Moim zdaniem, żeby jakkolwiek interesować się filozofią, to trzeba zacząć od podstaw, czyli od głównych myślicieli, którzy tak na prawdę filozofię stworzyli.
Pozdrawiam :)

_________________
+


Cz lip 29, 2010 19:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 14, 2005 7:17
Posty: 1
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
filozofia rodzi się ze zdziwienia - sobą ,światem itd. i tu się zaczyna przygoda. Od Tatarkiewicza można zacząć przygodę z historią filozofii :)

_________________
"Post jest po to, zeby nauczyc sie jesc normalnie"
sw. Jan Kasjan


N wrz 26, 2010 8:38
Zobacz profil YIM
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 03, 2014 3:08
Posty: 83
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Według mnie od Sokratesa:
"Wiem, że nic nie wiem" zrozumiane głęboko jest dobrą inwestycją.

Tak naprędce coś nakreślę:
Są 4 rodzaje wiedzy:
a)o której wiesz, że wiesz
b)o której wiesz, że nie wiesz
c)o której nie wiesz, że nie wiesz
d)o której nie wiesz, że wiesz

Teraz dobierając się do tego teorią matematyczną na poziomie gimnazjum (zwykły ułamek), stosunek tego, co wiemy, że wiemy do całej reszty jest jak liczby skończonej do nieskończoności. Co przy dzisiejszych warunkach rozwoju informacyjnego jest świetnie widoczne. Nawet będąc specjalistą z danej dziedziny nasza wiedza szybko się dezaktualizuje. Filozofia ma to do siebie, że jej wartość nie spada.

Tak więc człowiek, który nie zachowuje pokory względem siebie i innych, starając się być ostrym autorytetem błądzi. To tak jak Jezus mówił - jestem cichy i pokornego serca - jeżeli ktoś operuje w innym sposobie przekazywania informacji tylko wyrządza szkodę. Posłuszeństwo względem danej informacji optymalnie powinno wynikać z jej zrozumienia. Czasami jest to oczywiście niemożliwe - lepiej nie dać dziecku skakać do ognia, żeby zrozumiało, ze parzy.


Po za tym Sokrates nadaje się do tego, żeby zrozumieć czego na wykładach filozofii będzie brakowało. Bycie filozofem to umiejętność filozofowania - nie bycie historykiem filozofii. Niestety dzisiaj większość umiejętności przekazywanych przez system edukacyjny ma charakter odtworzeniowy. To tak jakby teoretycznie umieć świetnie jeździć na rowerze - teoria oczywiście nie zaszkodzi, ale jak się zdecydujesz warto sięgnąć po prawdziwy rower. Możesz być wielkim filozofem na podstawie własnego idiolektu nigdy nie czytając wielkich dzieł filozoficznych. Tak jak możesz nie umieć nazywać poszczególnych elementów rowerka aby sprawnie nim jeździć.

Należy też pamiętać, że w naszym społeczeństwie wiąże się to z pewnym ryzykiem.
Umiejętność niezależnego myślenia założone jest embargo. Zwłaszcza, że weszliśmy w etap wojny IV generacji:
http://www.youtube.com/watch?v=deZdQrm0Cgs


Pt sty 03, 2014 3:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Ja doradzałbym zacząć chronologicznie - od Grecji, filozofii przyrody i sofistów, Sokratesa, Platona i Arystotelesa, a potem wzdłuż strzałki czasu. O ile bowiem fizykę można poznać nie mając pojęcia o historii fizyki, filozofia nie istnieje bez filozofów. Wspomniałeś ma przykład, że zainteresował cię marksizm - ale nie sposób właściwie zrozumieć Marksa, nie wiedząc nic o Heglu, a Hegla nie da się pojąć bez Kanta, Kanta bez Kartezjusza i tak dalej.

Można przy tym posłużyć się wspomnianym podręcznikiem Tatarkiewicza, ale jako przewodnikiem, wskazującym, co czytać i w jakiej kolejności, a nie podstawowym źródłem wiedzy. Filozofię poznajemy tylko czytając teksty źródłowe, podążając za myślą autora, NIGDY nie należy czytać żadnych opracowań, wstępów ani posłowi zanim nie przeczytamy tekstu źródłowego. W studiowaniu filozofii nie o to chodzi, żeby wiedzieć, co kto powiedział i kiedy, ale o to, co z czego wynika i w jaki sposób.

Na początek proponuję dialogi Platona, nie powiem, które, bo każdy ma inny gust, dla mnie na przykład im krótsze, tym lepsze, ale wszystkie są napisane w sposób jasny i często zabawny, ukazując właściwy sposób dyskursu.


Pt sty 03, 2014 6:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 03, 2014 3:08
Posty: 83
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Mi chodziło tylko o to, że dzisiejsze podejście do filozofii może okazać się pułapką, gdzie kończymy jako Papuga w złotej klatce zbudowanej z pięknych słów i teorii, z której nie potrafimy wyjść i poruszać się po przestrzeni za pomocą własnych skrzydeł.


So sty 04, 2014 1:31
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 28, 2015 9:12
Posty: 231
Post Re: Od czego zacząć przygodę z filozofią?
Cytuj:
Od czego zacząć przygodę z filozofią?


Od "Traktatu logiczno-filozoficznego" Ludwika Wittgensteina. Krótka książeczka. Więcej nic już nie musisz czytać. ;)


N kwi 12, 2015 1:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL