Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 6:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Dylemat zycia i smierci 
Autor Wiadomość
Post Re: Dylemat zycia i smierci
Cytuj:
a jezeli porod dziecka stanowi zagrozenie zycia matki?

to kogo ratowac?


Odpowiem, że nie wiem i szczerze współczuje każdemu, kto ma taki wybór

chciałbym jedynie dodać, iż teologia moralna zadawała sobie to pytanie, co zrobić w takich okolicznościach...
otóż jesli mnie pamięć nie myli część teologów moralnych uważała i uważa, że należy ratować matkę (o ile ona na to się zgodzi, bo i tu były przytaczane przykłady kobiet poświecających swe życie dla nowonarodzonego dziecka), gdyz dziecko traktowane jest jako napastnik -agresor. Z tego powodu usunięcie płodu (aborcja) jest aktem samoobrony.

Istnieje tez pogląd z zakresu teologii moralnej, że choć aborcja jest traktowana w szczególnych przypadkach jako samoobrona, to nie należy niewinnego dziecka w łonie matki nazywać agresorem - gdyż agresor, to ten, kto posiada intencję zabicia. Takiej intencji dziecku przypisać nie możemy. Wtedy to nie dziecko zagraża życiu matki a jedynie życiu zagrażają niedoskonałości ciała, organizmu itp.

ale.... wdzięczny byłbym każdemu posiadającemu wiedzę o teologii moralnej, kto zechciałby coś dopowiedzieć, gdyż mogę się mylić odszukując w pamięci to co napisałem powyżej, nie posiłkuję sie bowiem żadnymi rozważaniami czy wykładami z tej dziedziny

pozdrawiam
scriptor/outsider


N mar 19, 2006 1:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL