Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 masturbacja-dlaczego to grzech? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 12:10
Posty: 6
Post masturbacja-dlaczego to grzech?
no właśnie dlaczego? wiem ze przytoczycie mi inne tematy w których dlaczego(ale tak dokładnie dlaczego nie ma odpowiedzi na moje pytanie) albo napiszecie mi tą formułkę z KKK . ale prosze nie róbcie tego.
pierwsze moje pytanie co do tej formułki to co to znaczy "że masturbacja jest aktem wewnętrznie i poważnie nieuporządkowanym"? czyli jak się masturbuję to jestem wariatem albo mam zły mózg??
drugie "Bez względu na świadomy i dobrowolny motyw użycie narządów płciowych poza prawidłowym współżyciem małżeńskim w sposób istotny sprzeciwia się ich celowości" a jaki jest cel narządów płciowych?? zapładnianie i oddawanie moczu! no ale co się stanie jak strace trochę spermy? albo podczas masturbacji albo przy polucjach. a masturbacja jest jednym ze sposobów na rozładowanie stresu co sprzyja rozwojowi młodych ludzi i w opinii lekarzy jest pozytywne

no wiec czy, a jesli to jakie sa inne powody?


Wt mar 13, 2007 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Narządy płciowe prócz prokreacji i oddawania moczu służą też do dawania przyjemności i jest to ich najnormalniejsza w świecie funkcja, która nie jest niczym złym, szatańskim i nieuporządkowanym. Po to zostały stworzone i można z czystym sumieniem z tej dogodności korzystać.
Taka chociażby łechtaczka również nie służy niczemu innemu jak tylko i wyłącznie dawaniu przyjemności. ;)

Nah, człowiek używa tylu części ciała do rzeczy, do których raczej nie są przeznaczone, a jakoś KK się o to nie burzy. Dopiero gdy chodzi o osiąganie przyjemności to już coś zaczynają bełkotać. ;) Cóż, coś w tym jest, że ta instytucja stara się ograniczać przyjemne doznania. No, ale nvm, jak sam zauważyłeś był o tym temat, nawet trochę niżej, wystarczyło się podpiąć. ;)

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Śr mar 14, 2007 0:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 12:10
Posty: 6
Post 
no wiem ale tam jakso nikt nie chcial tak po ludzku wytlumaczyc tej kewestii, tylko sie zaslaniali ta formulka KKK


Śr mar 14, 2007 11:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 13, 2007 12:47
Posty: 5
Post 
Grzechem ciężkim jest świadome i dobrowolne przekroczenie prawa Bożego w rzeczy ważnej. Jasno widać z tej definicji, że aby zaistniał grzech ciężki muszą być spełnione trzy przesłanki: wykroczenie przeciw Bożemu prawu musi dotyczyć ważnej sfery i zarazem to wykroczenie musi być zarówno w pełni świadome jak i w pełni dobrowolne.
W przypadku masturbacji mamy do czynienia z ważną sferą – taką jest sfera płciowości człowieka, wszystkie wykroczenia w tej sferze są przekroczeniami prawa Bożego w rzeczy ważnej. Ta przesłanka jest więc spełniona.

Kolejne przesłanki są natomiast sprawą indywidualną. O nieświadomości moglibyśmy mówić wtedy, gdyby ktoś nie wiedział, że dane zachowanie jest sprzeczne z Bożym prawem a także wtedy, gdyby miało ono miejsce w stanie wyłączającym świadomość – człowiek nie w pełni przytomny, odurzony jakimiś środkami itp. (oczywiście jeśli sam się w taki stan wprawił, to w tym momencie popełnił grzech, ale przecież nie zawsze brak przytomności jest skutkiem działania danego człowieka).

Dobrowolne popełnienie danego czynu ma miejsce wtedy, gdy ktoś popełnia go w sposób całkowicie wolny, w pełni kontrolując swe zachowanie. Nie będzie dobrowolności, gdy zostanie przez kogoś zmuszony. Najczęstszym jednak przypadkiem braku dobrowolności w odniesieniu do samogwałtu będzie uzależnienie od nałogu. Samogwałt może stać się nałogiem, nad którym ktoś nie jest w stanie zapanować. Z nałogiem oczywiście trzeba walczyć, jednak konkretne akty masturbacji, gdy ktoś nie kontrolował w pełni samego siebie nie są grzechem ciężkim. W każdym jednak przypadku warto prozmawiać szczerze ze spowiednikiem, który dobrze zna Ciebie i Twoją sytuację.

_________________
Pozdrawiam

Lordzik


Śr mar 14, 2007 16:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Lordzik: ale masturbacja nie jest wykroczeniem przeciw prawu Bożemu. Nie ma napisane "nie masturbuj się!". Sytuacja Onana to nie jest masturbacja przypominam! Opisane tam było jedynie "unikanie zapłodnienia" nic więcej, a unikanie zapłodnienia to mogło być również nie dopuszczanie do wytrysku (a nie stosunek przerywany). Więc po prostu interpretacja KK za daleko tu poszła.
Cudzołożeniem masturbacja tez nie jest bowiem cudzołożenie to raczej forma zdrady seksualnej, a nie seks przedmałżeński czy masturbacja.

Ah, i nie istnieje coś takiego jak samogwałt. ;D To taka mała sprzeczność. ;)

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Śr mar 14, 2007 16:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 10, 2006 10:40
Posty: 70
Post 
To tylko ta religia zakazuje przyjemnosci z seksu. Aby wytworzyc poczucie winy - przypuszczam. Wytwarza to wiele nerwic.
Gdzie indziej - te sprawy nie wplywaja na stosunek do Boga, religijnosc itp.
A w Islamie - seks nawet zalicza sie do rajskich rozkoszy, i kazdemu z raju hurysy obiecane, LOL. I w ich zyciu ziemskim tez odbija sie to na podejsciu do spraw seksualnych. Brak poczucia winy zwiazanego z seksem.
No coz, urodzilismy sie tutaj, a teraz nas kulturowo warunkuja...
(Czy jak wpisze "Przyjemnego walenia" to mnie zbanuja? )

Ale, KK wladzy wykonawczej nie ma. Daje tylko zalecenia, a Ty i tak zrobisz jak chcesz.
Widze tu ten sam problem co w niedawnym poscie "Czy to dziewictwo" gdzie ktos chcial miec i cale jajko i jajecznice.


Śr mar 14, 2007 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 12:10
Posty: 6
Post 
no ale mimo wszytsko wszedzie slyszy sie ze masturbacja to grzech. i co do tego "nieuporzadkowania fizycznego i psychicznego"-co to znaczy?


Śr mar 14, 2007 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Tego nikt nie wie. Nawet sami masturbujący się.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Śr mar 14, 2007 22:17
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 10, 2007 14:37
Posty: 6
Post 
dla mie zawsze oczywiste było, że to nie jest żaden grzech. To indywidualna sprawa każdego człowieka i nic Kościół tutaj nie ma do gadania. Jesli nie wyrządzam nikomu ani sobie żadnej szkody, to nie ma grzechu.


Pt mar 16, 2007 21:44
Zobacz profil
Post 
Nie, no kościół nie zakazuje przyjemności z seksu, jeżeli ten nie jest zamknięty na poczęcie, czy jakoś tak. W każdym razie jest zakaz masturbowania się, ale jakoś nikt nie mówi co zrobić z napięciem seksualnym, które w pewnym wieku się pojawia i to znacznie wcześniej niż wiek, w którym można brać ewentualny ślub. Oczywiście można zagryźć wargi i iść do kościoła pomodlić się za grzeszną duszę z poczuciem odrazy do własnego ciała...
Cytuj:
"nieuporzadkowania fizycznego i psychicznego"

A to ja też kiedyś chciałam się dowiedzieć co znaczy, ale jakoś nikt mi nie odpowiedział konkretnie. Najlepsze jest to, że kościół tłumaczy to jakimś bożym planem odnośnie ludzkiego ciała, który to plan kościół odgadł cudownym sposobem. Nigdy jednak się nie dowiedziałam skąd ta wiedza pochodzi. Pewno z obserwacji gwiazd, kształtu chmur i tp...


Pn mar 19, 2007 22:06

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Rita napisał(a):
Najlepsze jest to, że kościół tłumaczy to jakimś bożym planem odnośnie ludzkiego ciała, który to plan kościół odgadł cudownym sposobem. Nigdy jednak się nie dowiedziałam skąd ta wiedza pochodzi. Pewno z obserwacji gwiazd, kształtu chmur i tp...


O ile wiem, głównie z Bożego Objawienia zawartego w Piśmie Świętym, odczytywanego i interpretowanego właściwie dzięki asyście Ducha Świętego.


Wt mar 20, 2007 10:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Haha, odczytywanego dzięki asyście Ducha Świętego. Lol, jeśli kościół tak tłumaczy swoje interpretacje to nie dziwie się, że coraz więcej osób od niego odchodzi.

W Biblii masturbacja jest interpretowana tylko na podstawie historii Onana, która nijak nie ma się do tego co kościół "naucza".

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Wt mar 20, 2007 10:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Mroczny Pasażer napisał(a):
Haha, odczytywanego dzięki asyście Ducha Świętego. Lol, jeśli kościół tak tłumaczy swoje interpretacje to nie dziwie się, że coraz więcej osób od niego odchodzi.


Poprzednim razem nie byłe w stanie podać cytatu z KKK, więc tym razem to sobie "odbiję" ;)

KKK napisał(a):
KKK 85 "Zadanie autentycznej interpretacji słowa Bożego, spisanego czy przekazanego przez Tradycję, powierzone zostało samemu tylko żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła, który autorytatywnie działa w imieniu Jezusa Chrystusa" (Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 10). to znaczy biskupom w komunii z następcą Piotra, Biskupem Rzymu.

KKK 86 "Urząd ten Nauczycielski nie jest ponad słowem Bożym, lecz jemu służy, nauczając tylko tego, co zostało przekazane. Z rozkazu Bożego i przy pomocy Ducha Świętego słucha on pobożnie słowa Bożego, święcie go strzeże i wiernie wyjaśnia. I wszystko, co podaje do wierzenia jako objawione przez Boga, czerpie z tego jednego depozytu wiary" (Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 10).

KKK 87 Pamiętając o słowach Chrystusa skierowanych do Apostołów: "Kto was słucha, Mnie słucha" (Łk 10, 16) (Por. Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 20). wierni z uległością przyjmują nauczanie i wskazania, które są im przekazywane w różnych formach przez ich pasterzy.


Wt mar 20, 2007 11:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Jasne, ja też mogę napisać, że przy pomocy słuchaniu Ducha Świętego wszystko interpretuję inaczej niż KK. Kto będzie miał rację?

To, że oni (księża) sobie tak zapiszą we własnym kodeksie nie znaczy, że tak jest. Bo człowiek bywa omylny.

To są tylko puste słowa. Nie przeczę, że może i starają się kierować Duchem, ale w pewnych przypadkach najzwyczajniej w świecie nie mają racji. Ale przyzwyczaiłem się już, że kościoła krytykować nie można i jest on nieomylny.

Zaciekawił mnie też tekst "wierni z uległością przyjmują nauczanie". Hehe, czyli przyjmują, bez żadnej dyskusji, bez przemyślenia tego co ich nauczają.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Wt mar 20, 2007 11:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Mroczny Pasażer napisał(a):
Jasne, ja też mogę napisać, że przy pomocy słuchaniu Ducha Świętego wszystko interpretuję inaczej niż KK. Kto będzie miał rację?


Możesz, ja jedynie pisałem, jak KK tłumaczy pochodzenie swojej wiedzy. A kto będzie miał rację, tego nie jestem w stanie rozstrzygnąć.

Mroczny Pasażer napisał(a):
To, że oni (księża) sobie tak zapiszą we własnym kodeksie nie znaczy, że tak jest. Bo człowiek bywa omylny.


Dlatego wiara w KK jest w dużej mierze wiarą w obecność Ducha Świętego w Kościele. A Duch Święty jest nieomylny.

Mroczny Pasażer napisał(a):
Zaciekawił mnie też tekst "wierni z uległością przyjmują nauczanie". Hehe, czyli przyjmują, bez żadnej dyskusji, bez przemyślenia tego co ich nauczają.


To też jest ładnie wytłumaczone: wierny ma wręcz obowiązek przemyślenia podanego przez KK nauczania. Jak uczciwie do tego podejdzie, to wyniku przemyślenia dojdzie do prawidłowych wniosków i przyjmie naukę KK jako swoją. A jak nie, to znaczy że nieuczciwie przemyślał, sam się oszukuje itp.


Wt mar 20, 2007 11:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL