Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 POJĘCIE SZCZĘŚCIA 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
IrciaLilith napisał(a):
Tu polecam zerknąć do tego co napisał George ......... także jakby drogą... drogą którą się idzie...

George napisal "Szczęście przytrafia się gdy osiągamy Prawdę" wskazujac na Prawde jako cel wiec nie za bardzo wyglada to na droge. Chyba ze masz na mysli najlepsza droge ktora prowadzi do celu. Tylko po drodze moga byc ciernie. I jak tu rozpoznac szczescie wsrod cierni.


Wt cze 02, 2020 21:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
A jak rozpoznać ciszę pod warstwą dźwięków, albo niebo pod warstwą chmur ?

Gdy zaczniesz traktować Szczęście jako drogę a nie tylko jako punkt docelowy dostrzeżesz drogę nawet na bezdrożach, bo to to kędy idziesz kreuje drogę, to Ty wybierasz brnięcie w ciernie lub trzymanie się wytyczonych i bezpiecznych szlaków.

Jasne, że droga bywa męcząca, wymagająca, straszna, nudna, wkurzająca, ale czy to uniemożliwia czerpanie szczęścia z faktu wędrowania? Czy tym co faktycznie blokuje odczuwanie szczęścia nie jest przekonanie, że szczęście jest dostępne tylko pod takimi a takimi warunkami?
Ktoś np twierdzi, że można być szczęśliwym tylko będąc bogatym, zdrowym, młodym i pięknym a tymczasem biedny, schorowany staruszek nie grzeszacy urodą o tym nie wie i jest szczęśliwy.
Ktoś twierdzi, że doświadczając cierni nie może być szczęśliwy a ktoś inny o tym nie wie i wierzy w szczęście bezwarunkowe i ma do niego dostęp niezależnie od warunków, w tym od emocji czy uczuć, bo takie szczęście to coś znacznie głębszego...

Słyszałeś o podziale na cele punktowe i ciągłe?
W pewnym sensie to podział na mieć i być.
Można chcieć osiągnąć doskonałość co doprowadzi z zasady do irytacji i wypalenia lub obrać za cel doskonalenie się.
Szczęście można próbować mieć/zdobyć/osiagnąć i szukać drogi do niego lub uznać, że to droga jest Szczęściem tak jak doskonałym jest proces doskonalenia się. To co doskonałe jest nieskończone i nieograniczone oraz bezwarunkowe... A my jesteśmy jakby dążeniem do doskonałości.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 02, 2020 22:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
Szczęście się przydarza, tak przydarza, jak wspomniałem, jest cieniem prawdy. Nigdy nie zdarza się za sprawą wysiłku. Wysiłek powoduje napięcie, ból, wymuszenie, jest czymś brzydkim. Zrozumienie nie jest wysiłkiem, ono jest piękne spontaniczne, jest jedynym prawem duchowym.
Wczoraj przeczytałem wiersz „Na brzegu morza w nocy sam”. Wpadł mi w ręce bez żadnego wysiłku, grzebałem w internecie i … przydarzyło się.

Na brzegu morza w nocy sam
Gdy stara matka kołysze się naprzód i w tył, śpiewając ochrypłym głosem pieśń,
Gdy widzę blask jasnych gwiazd, przemyśliwam myśl w tonacji wszechświatów i przyszłości. Rozległe podobieństwo sprzęga wszystko razem,
Wszystkie ciała niebieskie, wielkie i małe, słońca, księżyce, planety,
Wszystkie odległości przestrzenne, choćby największe,
Wszystkie odległości czasowe, wszystkie kształty nieożywione,
Wszystkie dusze, wszystkie żywe ciała, choćby były najbardziej od siebie różne albo przebywały w odrębnych światach,
Wszystkie gazowe, wodne, roślinne, mineralne procesy, ryby, bydlęta,
Wszystkie narody, barwy skóry, barbarzyństwa, cywilizacje, języki,
Wszystkie tożsamości które istniały albo mogą istnieć na tym globie, albo na jakimkolwiek innym globie,
Wszystkie żywoty i zgony, cała treść przeszłości, teraźniejszości i przyszłości,
Rozległe podobieństwo spina i to wszystko i zawsze spinało,
I na wieki spinać je będzie, i trzymać je ściśle, i ograniczać.


Walt Whitman

Zmieniłbym tytuł tego wiersza, bo ja tam nie byłem sam.


Śr cze 03, 2020 7:19
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 10, 2021 15:53
Posty: 377
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
Szczęście jest możliwe tylko jako efekt tworzenia i pracy nad sobą, nie jest szczęściem to za czym uganiamy się w świecie zewnętrznym, bo to jest szczęście wmówione nam, jest iluzją, rzeczywiste jest tylko to co wypracujemy sami w sobie.

Zapytali uczniowie pewnego Mistrza, czym jest szczęście?

Mistrz wziął do ręki szklany słój i włożył do niego kamień, którym zapełnił prawie cały słój i zapytał, czy słój jest pełny? Tak odpowiedzieli uczniowie. Mistrz wziął garść drobnych kamieni i dosypał je do słoja, aż go zapełniły, zapytał, czy słój jest pełny? Tak rzekli uczniowie. Mistrz sięgnął po pudełko z piaskiem i uzupełnił nim szczeliny w słoju. Zapytał, czy słój jest pełny? Tak odpowiedzieli uczniowie.
Teraz Mistrz się odezwał, - Duży kamień, to jesteście wy i wasze osobiste życie i ono jest najważniejsze, to jest również wasza rodzina. Te drobne kamyczki, to jest wasza praca, wasz dom, samochód. Piasek to są wasze namiętności, uzależnienia, imprezy, zabawa. Możecie koncentrować wasze szczęście na dużym kamieniu i to jest wasza opoka, wasz zdrowy rdzeń, dzięki któremu pozostałym rzeczom udziela się tyle czasu i miejsca ile jest to konieczne. Można mieć słój w którym znajdują się same kamyczki lub tylko sam piasek, nie dają szczęścia, gdyż są ulotnym, chwilowym wrażeniem. Pracę można za chwilę stracić, dom może się zawalić. Mając mocny kamień węgielny, znajdziemy pracę, odbudujemy dom i nie będziemy uzależniać się od chwilowych namiętności kosztem samych siebie i rodziny. Duży kamień to trwale wartości i tworzone szczęście.

Dodam - jeżeli zapełnimy słój tylko piaskiem, to nie będzie miejsca ani na duży kamień, ani na kamyczki. same kamyczki to też nie rozwiązanie.


So kwi 10, 2021 20:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha. Nieśmiertelna dusza nie nasyci się niczym, co przemija.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn kwi 12, 2021 11:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
Moja sie jakos nasycila zwykla ludzka miloscia.


Pn kwi 12, 2021 15:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
Ciężko się ustosunkować, bo tej pory miałam raczej do czynienia z takimi ateistami, którzy nie podzielali wiary w istnienie duszy ;)

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn kwi 12, 2021 15:59
Zobacz profil
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
A równowaga, harmonia? Czy naprawdę trzeba daleko szukać, by doświadczać szczęścia?


Pn kwi 12, 2021 19:05

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
białogłowa napisał(a):
Ciężko się ustosunkować, bo tej pory miałam raczej do czynienia z takimi ateistami, którzy nie podzielali wiary w istnienie duszy ;)


Trzeba by uzgodnic co pod tym pojeciem rozumiemy. Poza tym skad wiedza ze jestem ateista?


Pn kwi 12, 2021 21:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
Racja, na pytanie o istnienie Boga odpowiedziałeś, że nie wiesz, czy istnieje, wobec tego wnisoek o ateizmie nie był uprawniony. Ale i tak ciężko dyskutować z kimś, kto nie jest przekonany w tę, czy tamtą stronę.

Równowaga i harmonia są naszym udziałem na tyle, na ile udzieli jej nam Bóg, z katolickiego punktu widzenia. Jeśli Bóg jest źródłem wszelkiego dobra, to również równowaga i harmonia pochodzą od Niego.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt kwi 13, 2021 6:36
Zobacz profil
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
A z boskiego punktu widzenia?
Przecież Bóg nie jest katolikiem.


Wt kwi 13, 2021 7:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
Nieraz się z tym ironicznym stwierdzeniem spotkałam. Ciekawe, że jest w nim zawarte święte oburzenie o sięganie po rodzaj wiedzy, którą się, a jakże, samemu we własnym mniemaniu posiada. A katolik wie o Bogu tyle, ile Ten mu objawił, poprzez Biblię i Tradycję. Nie twierdzi, że zna boski punkt widzenia.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt kwi 13, 2021 10:38
Zobacz profil
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
W moim stwierdzeniu nie ma cienia ironii.
Dlaczego założyłaś że tak jest?
Jakże często dorośli oburzają się na proste, dziecięce wręcz pytania.
A jak ktoś nie jest katolikiem, to o Bogu ile wie?
Czy katolik oznacza osobę wierzącą w Boga?
A chrześcijanin?
Chrześcijanom Bóg objawia swoją wolę i łaskę czy nie?
A niechrześcijanom?


Wt kwi 13, 2021 10:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
Believing napisał(a):
W moim stwierdzeniu nie ma cienia ironii.
Dlaczego założyłaś że tak jest?
Jakże często dorośli oburzają się na proste, dziecięce wręcz pytania.

Trzeba było od razu tak mówić :) Na forum jest dział przeznaczony dla dzieci. "Dorosłym wstęp wzbroniony" się nazywa. Twoje pytania wskazują, że nie miałaś/miałeś lekcji religii w szkole, ale może znajdzie się ktoś, kto postara się objaśnić podstawy podstaw.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt kwi 13, 2021 11:58
Zobacz profil
Post Re: POJĘCIE SZCZĘŚCIA
białogłowo, Bóg Ci zapłać za dobre słowo i błogosławieństwo. Naprawdę sprawiłaś mi radość swoimi słowami.


Wt kwi 13, 2021 14:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL