Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 3:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 o wartości ludzkiego życia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post o wartości ludzkiego życia
Sprowokował mnie tekst znajdujący się tutaj:
http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,345 ... as=1&ias=4
Cytuj:
Zabicie dorosłego bez jego zgody jest uniemożliwieniem spełnienia jego pragnień; zabicie noworodka nie prowadzi do niespełnienia pragnień, bo noworodek ich nie ma.


i kawałek dalej:
Cytuj:
Czy możemy uzależniać prawo do życia od woli rodziców?

Nie zawsze i nie w każdej sytuacji. Jeśli np. dziecko miałoby cierpieć ponad miarę przez dziesięć lat, a następnie umrzeć, i być może przez całe swoje życie nie byłoby w stanie pojąć, co się wokół niego dzieje, to myślę, że byłoby lepiej, gdyby mogło odejść wcześniej. Decyzja rodziców o utrzymywaniu przy życiu ciężko chorego dziecka na siłę byłaby dla mnie okrucieństwem.

Natomiast w przypadku innych, lżejszych chorób uważam, że decydujący głos powinien należeć do rodziców. Ale nie powinni czuć przymusu, by urodzić i wychowywać dziecko, które będzie dla nich ciężarem, i by musieli potem do końca życia żałować, że nie mają innego, zdrowego dziecka. Podjęta decyzja powinna być wypadkową interesów rodziców i dziecka.


Skąd wiemy że człowiek jest człowiekiem?
Jaki sens ma ludzkie życie?


So lut 05, 2005 14:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 14, 2004 19:35
Posty: 796
Post 
Hitler naszych czasów?

_________________
Oszukać diabła nie grzech...


Pn lut 07, 2005 6:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
*** Prof. Peter Singer - jeden z najsłynniejszych współczesnych bioetyków, pracuje w Center of Human Values na uniwersytecie Princeton i na Uniwersytecie w Melbourne. [...] Jest zwolennikiem utylitaryzmu - kierunku filozoficznego, który w swojej klasycznej postaci głosi, że jedynym kryterium oceny naszego postępowania jest to, czy przynosi ono największe szczęście największej liczbie ludzi. [...]

Singer od ponad 30 lat jest wegetarianinem, cały dochód ze sprzedaży "Etyki praktycznej" przeznaczył na rzecz walczącej z głodem agencji Oxfam.


Szanowany profesor - bioetyk, zwolennik koncepcji filozoficznej.
Głosi - wydawałoby się - skompromitowaną już eugenikę, tylko na wyższym poziomie "naukowym". Bo i możliwości mamy dziś większe :(


Pn lut 07, 2005 7:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
no tak... ale czy mamy prawo wogole decywowac o zyciu ludzkim, kto moze zyc a kto nie? kto nam dal takie prawo?

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn lut 07, 2005 12:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 03, 2004 11:16
Posty: 192
Post 
choć wiem, że to niezgodne z ogolna nauką, ale ja uważam, że o SWOIM życiu mamy prawo decydować....
Jasne - dał nam je Bog i jest ono darem, ale.... Skoro dał, a ja sie o nie NIE prosiłam a ponad to - zostalo mi dane więc jest MOJE, to chyba wolno mi z nim robić co mi sie podoba....
I prawo do decydowania o swoim życiu daje sobie sama.

_________________
Bo ja kocham koty


Pn lut 07, 2005 22:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
To ja jeszcze dorzucę artykuł, równiez z GW, pt. "Holandia: eutanazja dla zmęczonych życiem":

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34317,2526572.html


Pn lut 07, 2005 23:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 08, 2005 18:22
Posty: 423
Post 
A ja mam pytanie-gdzie w tym wszystkim jest Bog? :)
Czyzby tak trudno Go dostrzec w tych ludziach,ktorzy zostali postawieni na naszej drodze zycia,aby nas uswiecic? :(

_________________
"Szanuj kazdego czlowieka,bo Chrystus w nim zyje."


Śr lut 09, 2005 10:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL