Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Bravo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sty 16, 2010 15:39
Posty: 165
Post Re: Bravo
xman napisał(a):
Współczesna medycyna daje sobie prawo do przerywania życia ludzkiego z powodu nieodpowiedniego miejsca, w którym istota ludzka się znajduje :shock: . Aby to jakoś opisać i zawoalować, używa odpowiednio zdefiniowanego terminu: "ciąża".


Po pierwsze, nie jest to powodem. Po drugie, to wylacznie kwestia nazewnictwa.


Cz lip 29, 2010 14:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 18, 2010 15:42
Posty: 93
Post Re: Bravo
SweetChild napisał(a):
xman napisał(a):
Napisałeś, że według współczesnej medycyny nowe życie rozpoczyna się w momencie zapłodnienia. Logika nie dopuszcza innej możliwości, jak tylko taka, że jest to życie ludzkie. Bo jeśli nie ludzkie, to jakie...? Zwierzęce?? A jak zwierzę niby przekształca się w człowieka?!

Życie ludzkie, nie słyszałem, aby ktoś (kogo można by uznać za głos reprezentatywny dla nowoczesnej medycyny) twierdził inaczej.

Cieszę się, że to wszyscy rozumiemy.

SweetChild napisał(a):
xman napisał(a):
Zatem rzeczywiście - pomyliłem się. Według ustaleń medycyny życie ludzkie rozpoczyna się w momencie zapłodnienia. Jest więc jeszcze gorzej, niż myślałem: Współczesna medycyna daje sobie prawo do przerywania życia ludzkiego z powodu nieodpowiedniego miejsca, w którym istota ludzka się znajduje :shock: . Aby to jakoś opisać i zawoalować, używa odpowiednio zdefiniowanego terminu: "ciąża".

Medycyna nie jest od dawania sobie praw.

Oj! Żeby medycy to rozumieli!

SweetChild napisał(a):
Medycyna jest jedna, a zależnie od miejsca na Ziemi przerwanie życia ludzkiego w określonych okolicznościach może być legalne lub nie.

Jasne, tylko co rusz słyszę o "procedurach (standardach) medycznych" w przypadku ciąży pozamacicznej!

SweetChild napisał(a):
xman napisał(a):
W III Rzeszy rozstrzygali tę kwestię pozytywnie, aby następnie odmawiać prawa do istnienia ludziom upośledzonym.

I tak się będzie zawsze kończyć arbitralne ustalenie przez człowieka kryteriów człowieczeństwa.

To jest nieuprawniona indukcja matematyczna. Najpierw stawiasz zarzuty o niekonsekwencję pod adresem medycyny, a potem sam wygłaszasz jakieś wyssane z palca tezy, podnosząc jej do rangi dogmatu.

Użyłeś paru okrągłych słów, ale w żaden sposób nie wykazałeś mi błędu.....

SweetChild napisał(a):
xman napisał(a):
Tutaj masz rację. Nie potrafię bez emocji patrzeć, jak się zabija ludzi.

Twoje prawo, ale wówczas podpieranie się logiką wygląda dość dziwnie.

Wykaż błąd - jeśli jesteś w stanie.

SweetChild napisał(a):
xman napisał(a):
Jeśli ja nie myślę logicznie, to co powiedzieć o tych, którzy są dzieciobójcami.....?

Nawet psychopata może myśleć logicznie. Logika nie jest ani moralna ani niemoralna.

No tak, tylko oprócz logiki jest jeszcze racjonalność! Czy zabijanie istot ludzkich jest racjonalne?!

Sel napisał(a):
xman napisał(a):
Współczesna medycyna daje sobie prawo do przerywania życia ludzkiego z powodu nieodpowiedniego miejsca, w którym istota ludzka się znajduje :shock: . Aby to jakoś opisać i zawoalować, używa odpowiednio zdefiniowanego terminu: "ciąża".

Po pierwsze, nie jest to powodem.

A właśnie, że to! Istnieją - o czym już wspominałem - tzw. "procedury" czy też "standardy" na wypadek wystąpienia ciąży pozamacicznej. Nie pyta się nikogo o zdanie, medycyna daje sobie bezwzględne prawo do zabójstwa istoty ludzkiej !!

Sel napisał(a):
Po drugie, to wylacznie kwestia nazewnictwa.

Ale nazewnictwo powinno być konsekwentne, jeśli chce się stosować kryteria naukowe.


Cz lip 29, 2010 20:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Bravo
xman napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Medycyna jest jedna, a zależnie od miejsca na Ziemi przerwanie życia ludzkiego w określonych okolicznościach może być legalne lub nie.

Jasne, tylko co rusz słyszę o "procedurach (standardach) medycznych" w przypadku ciąży pozamacicznej!


Ale procedury/ standardy to nie prawa. Prawo stanowi, czy określone procedury mogą być stosowane (na obszarze, który temu prawu podlega), a które nie.

xman napisał(a):
Użyłeś paru okrągłych słów, ale w żaden sposób nie wykazałeś mi błędu.....


Nie można na podstawie jednego przypadku wnioskować, że tak będzie zawsze. Nawet dwa, trzy i więcej przypadków nie jest dowodem, że tak będzie zawsze.

xman napisał(a):
No tak, tylko oprócz logiki jest jeszcze racjonalność! Czy zabijanie istot ludzkich jest racjonalne?!


Nie wiem, na jakiej podstawie miałbym to rozstrzygać? Jakie kryteria przyjmiemy do oceny?

W każdym razie moralnie dopuszczalne wydaje mi się pozbawienie życia napastnika w samoobronie czy pozbawienie życia żołnierza agresora w obronie ojczyzny.

xman napisał(a):
Ale nazewnictwo powinno być konsekwentne, jeśli chce się stosować kryteria naukowe.


I jest konsekwentne, niekonsekwentne są Twoje nadinterpretacje.


Pt lip 30, 2010 11:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 16, 2010 15:39
Posty: 165
Post Re: Bravo
A konkretnie o jakie procedury chodzi?


Pt lip 30, 2010 12:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 18, 2010 15:42
Posty: 93
Post Re: Bravo
SweetChild napisał(a):
xman napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Medycyna jest jedna, a zależnie od miejsca na Ziemi przerwanie życia ludzkiego w określonych okolicznościach może być legalne lub nie.

Jasne, tylko co rusz słyszę o "procedurach (standardach) medycznych" w przypadku ciąży pozamacicznej!

Ale procedury/ standardy to nie prawa. Prawo stanowi, czy określone procedury mogą być stosowane (na obszarze, który temu prawu podlega), a które nie.

Chwileczkę - mówimy o medycynie, a nie o prawie. Medycyna daje sobie prawo do decydowania o życiu istot ludzkich - w imię czego tak czyni ?? !!

SweetChild napisał(a):
xman napisał(a):
Użyłeś paru okrągłych słów, ale w żaden sposób nie wykazałeś mi błędu.....

Nie można na podstawie jednego przypadku wnioskować, że tak będzie zawsze. Nawet dwa, trzy i więcej przypadków nie jest dowodem, że tak będzie zawsze.

Rozumiem, że w związku z powyższym hipotezę fizyków, jakoby istniało prawo grawitacji uważasz za nieuprawnioną, ponieważ fakt, iż grawitacja zadziałała miliard razy nie oznacza, że zadziała miliard jeden razy, tak...?

:?

SweetChild napisał(a):
xman napisał(a):
No tak, tylko oprócz logiki jest jeszcze racjonalność! Czy zabijanie istot ludzkich jest racjonalne?!

Nie wiem, na jakiej podstawie miałbym to rozstrzygać? Jakie kryteria przyjmiemy do oceny?

Dezercja. Jakie to wygodne!

SweetChild napisał(a):
W każdym razie moralnie dopuszczalne wydaje mi się pozbawienie życia napastnika w samoobronie czy pozbawienie życia żołnierza agresora w obronie ojczyzny.

No tak..., niektórzy od kołyski (i dużo wcześniej) są żołnierzami..... :!:

SweetChild napisał(a):
xman napisał(a):
Ale nazewnictwo powinno być konsekwentne, jeśli chce się stosować kryteria naukowe.

I jest konsekwentne

Medycyna mówi w poniedziałek: "Ciążą rozpoczyna się z chwilą zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy".

Medycyna mówi we wtorek: "Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się poza macicą, mamy do czynienia z rodzajem ciąży, zwanym ciążą pozamaciczną".

Taaa, super konsekwentnie! :shock:

SweetChild napisał(a):
niekonsekwentne są Twoje nadinterpretacje.

Które...?


N sie 01, 2010 23:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 18, 2010 15:42
Posty: 93
Post Re: Bravo
Sel napisał(a):
A konkretnie o jakie procedury chodzi?

Mordowanie ludzi. Obecnie w niektórych przypadkach nazywa się to "procedurą medyczną".


N sie 01, 2010 23:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Bravo
xman napisał(a):
Chwileczkę - mówimy o medycynie, a nie o prawie. Medycyna daje sobie prawo do decydowania o życiu istot ludzkich - w imię czego tak czyni ?? !!


Ty mówisz, że medycyna daje sobie takie prawo. Ja mówię, że nie daje. Trudno więc, abym tłumaczył, w imię czego.

xman napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Nie można na podstawie jednego przypadku wnioskować, że tak będzie zawsze. Nawet dwa, trzy i więcej przypadków nie jest dowodem, że tak będzie zawsze.

Rozumiem, że w związku z powyższym hipotezę fizyków, jakoby istniało prawo grawitacji uważasz za nieuprawnioną, ponieważ fakt, iż grawitacja zadziałała miliard razy nie oznacza, że zadziała miliard jeden razy, tak...?


Prawo grawitacji nie opiera się na tym, że raz Newtonowi na głowę spadło jabłko. Nawet gdyby 100 razy Newtonowi na głowę spadały jabłka, to jeszcze nie byłoby podstawą dla prawa grawitacji.
A Twoje wnioskowanie przypomina raczej sytuację, w której ktoś wypełnił kupon i trafił w Totka, więc każde wypełnienie kuponu będzie równoznaczne z trafieniem szóstki.

xman napisał(a):
SweetChild napisał(a):
xman napisał(a):
No tak, tylko oprócz logiki jest jeszcze racjonalność! Czy zabijanie istot ludzkich jest racjonalne?!

Nie wiem, na jakiej podstawie miałbym to rozstrzygać? Jakie kryteria przyjmiemy do oceny?

Dezercja. Jakie to wygodne!


Chyba Twoja, bo zadałem konkretne pytania i nie udzieliłeś odpowiedzi. Tak jakbyś pytał mnie o odległość z A do B i nie dał mi miary. Ja na oko oceniać nie chcę i nie widzę tu dezercji.


xman napisał(a):
Medycyna mówi w poniedziałek: "Ciążą rozpoczyna się z chwilą zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy".

Medycyna mówi we wtorek: "Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się poza macicą, mamy do czynienia z rodzajem ciąży, zwanym ciążą pozamaciczną".

Taaa, super konsekwentnie! :shock:


Niechętnie ;) ale w tym muszę przyznać Ci rację. Nie znam się na medycynie, może ktoś lepiej zorientowany wyjaśni tę sprzeczność...


Pt sie 20, 2010 12:29
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 16, 2010 15:39
Posty: 165
Post Re: Bravo
Ciąża to rozwój zygoty więc jeśli zaczyna się ona rozwijać poza macicą też mamy do czynienia z ciążą. Tylko że przebiegającą w nieprawidłowy sposób.


Pt sie 20, 2010 14:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Bravo
Sel napisał(a):
Ciąża to rozwój zygoty więc jeśli zaczyna się ona rozwijać poza macicą też mamy do czynienia z ciążą. Tylko że przebiegającą w nieprawidłowy sposób.


Ale zygota powstaje z chwilą zapłodnienia i chyba od tego momentu mamy do czynienia z jej rozwojem? Jeśli tak, to należałoby mówić o ciąży od chwili zapłodnienia, a nie od zagnieżdżenia. Tymczasem, z tego co wiem, ciążę definiuje się od momentu zagnieżdżenia zarodka w macicy, więc termin "ciąża pozamaciczna" jest na moje oko wewnętrznie sprzeczny.


Pn sie 23, 2010 14:10
Zobacz profil
Post 
Wydaje mi się że ciążę definiuje się od momentu zagnieżdżenia zarodka, kropka. Jesli następuje to w macicy, to wszystko jest w porządku, jeśli nie - to mamy ciążę pozamaciczną.


Pn sie 23, 2010 14:15

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Bravo
Dzięki, brzmi sensownie :)


Pn sie 23, 2010 16:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 03, 2009 18:35
Posty: 645
Post Re: Bravo
Poza tym ciążę pozamaciczną zgodnie z nauką KrK można przerwać, nawet w momencie, gdy nie zagraża życiu matki (tzn. nikt nie czeka aż zagrażać zacznie).

Inną sprawą jest że KrK dopuszcza współżycie podczas brania tabletek hormonalnych leczniczo, choć tabletki takie mogą działać identycznie jak 72h po, czyli jak wg niektórych aborcyjnie, stąd też można wyciągnąć wniosek, że Kościół dopuszcza aborcję.

Nie wspominając już o tym, że przy stosowaniu NPRu również może dochodzić do zapłodnienia i naturalnego poronienia.

Pod tym względem najbezpieczniejsze i najbardziej etyczne (powodujące najmniejszą ilość śmierci) są prezerwatywy. Tego środka jednak Kościół nie zaleca, skąd też można przyjąć, że dla KrK jednak to życie zapłodnionej komórki nie jest bezwzględnym priorytetem, a na pewno człowiek nie ma obowiązku dążyć do jak najmniejszej ilości zgonów.

_________________
Obrazek


Śr sie 25, 2010 17:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 25, 2010 20:27
Posty: 3
Post Re: Bravo
Witam - jako, że w przeciągu ostatniego roku zgłębiałem temat działalności "pigułki po" w związku z pisaniem magisterki na jej temat po pozwolę sobie przedstawić ustalenia dotyczące działania tego preparatu:

Głównym działaniem antykoncepcyjnym pigułki dnia następnego jest hamowanie procesu owulacji, czyli wydostania się komórki jajowej z jajnika. Skuteczność tego działania jest uzależniona od momentu owulacji. Jeżeli owulacja nastąpiła w krótkim czasie przed stosunkiem lub w przeciągu trzech dni po stosunku płciowym, ale przed przyjęciem pigułki, wówczas wstrzymanie owulacji nie jest już możliwe. Kolejne działania antykoncepcyjne to zagęszczenie śluzu w kanale szyjki macicy, które utrudnia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Należy jednak zwrócić uwagę na czas jaki organizm potrzebuje by zareagować po przyjęciu leku. W prawdzie podany doustnie levonorgestrel wchłania się dość szybko i osiąga maksymalne stężenie we krwi już po dwóch godzinach , jednak plemniki są w stanie pokonać swoją trasę nawet w przeciągu pół godziny. Wobec powyższego, aby czynnik ten mógł być skuteczny pigułka powinna zostać przyjęta jeszcze przed stosunkiem. Ponadto R. Ehmann zwraca uwagę na fakt, że dojrzewający pęcherzyk jajnikowy przed owulacją produkuje estrogeny, które mogą mieć na śluz wpływ rozrzedzający i znosić blokadę plemników .

Oprócz działania antykoncepcyjnego – przeciwdziałającego zapłodnieniu, pigułka dnia następnego może także działać wczesnoporonne, poprzez zmiany endometrium minimalizujące szanse na zagnieżdżenie się embrionu . Nie ma jednak zgodności poglądów, czy i jak często takie działanie występuje. Ulotki informacyjne wspominają jedynie o możliwości działania przeciwzagnieżdżeniowego. Jasności nie daje także raport Emergency Contraception: A Last Chance to Prevent Unintended Pregnanacy, który z jednej strony wskazuje na cztery opracowania z lat 70-tych i 80-tych, wykazujące działanie przeciwzagnieżdżeniowe, z drugiej zaś przedstawia trzy nowsze opracowania, które takiego działania nie wykazują . Powyższych wątpliwości nie podzielają jednak autorzy encyklopedii dla lekarzy i farmaceutów Leki współczesnej terapii, którzy pod hasłem „Levonorgestrel” zamieszczają informację, iż działa on na błonę śluzową trzonu i szyjki macicy . Podobnie w indeksie leków Medycyny Praktycznej wprost czytamy, iż levonorgestrel „stosowany jako antykoncepcja postkoitalna blokuje zagnieżdżenie blastocysty” . O tym, że „pigułka po” działa przeciwzagnieżdżeniowo wypowiadał się między innymi przewodniczący Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. Romuald Dębski oraz prof. Bogdan Chazan . Podobne informacje znajdują się także w Podręcznym Leksykonie Leków W. Gomułki , Embriologii medycznej... H. Bartla , w Harwardzkiej Encyklopedii Zdrowia Kobiety oraz na wielu polskich stronach internetowych zajmujących się tematyką antykoncepcji . Informację o zmniejszeniu prawdopodobieństwa implantacji można także odnaleźć w oficjalnym piśmie ministra zdrowia Leszka Sikorskiego stanowiącym odpowiedź na zapytanie poselskie w sprawie preparatu Postinor Duo . O wpływie środków hormonalnych na endometrium mogą świadczyć obrazy rezonansu magnetycznego, za pomocą których można obserwować zmniejszającą się grubość błony śluzowej . Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż jeszcze w 2003 roku główny producent środków postkoitalnych na rynku polskim, wprost informował w ulotce Postinoru:

Preparat zawiera lewonorgesrtel – syntetyczny progestagen w wysokiej dawce, który oddziałuje na błonę śluzową macicy, nie dopuszczając do zagnieżdżenia blastocysty. Pewne znaczenie ma również jego wpływ na błonę śluzową pochwy i jakość oraz skład śluzu szyjkowego

Stwierdzenie: „dokładny mechanizm działania preparatu nie jest znany” pojawiło się na ulotkach dopiero w 2004 roku, kiedy producent zmienił nazwę produktu z Postinor na Postinor Duo .

Opisując przeciwimplantacyjne działanie doustnych środków hormonalnych należy zwrócić także uwagę na opisywany przez niektórych autorów czynnik jajowodowy. Autorzy podnoszą, iż hormony zawarte w pigułce powodują zmniejszoną kurczliwość jajowodu oraz spowolniony ruch rzęsek, co skutkuje przedłużeniem wędrówki embrionu przez jajowód. Efektem takiego działania może być nadmierne zestarzenie się zarodka, który w momencie dotarcia do macicy nie jest już zdolny do zagnieżdżenia i dosłownie „wysycha na śmierć” .

Chcąc ostatecznie odpowiedzieć na pytanie czy doustne środki hormonalne mają w rzeczywistości dodatkowe działanie inne niż hamowanie owulacji należy porównać skuteczność blokady owulacji ze skutecznością tych środków. Według Farmakologii Goldmana i Gilmana środki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen i implanty levonorgestrelu blokują owulacje w 60-80% cyklów . Dwa kolejne badania wskazały, iż w przypadku, gdy środek jest przyjęty przed owulacją, to skuteczność zablokowania jajeczkowania wynosi 55-75% , co w porównaniu z dużo wyższą skutecznością pigułki awaryjnej oznacza, że oprócz hamowania owulacji musi być jeszcze inny, dość skuteczny mechanizm działania . Badanie, w którym wzięto pod uwagę fakt, iż nieraz dochodzi do przyjęcia pigułki w trakcie lub po owulacji, wskazało, że działanie inne niż przeciwdziałające owulacji występuje w ilości 13-38% przypadków .

Jeżeli ktoś potrzebuje mogę wskazać źródła przedstawionych danych.


Śr sie 25, 2010 20:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 25, 2010 20:27
Posty: 3
Post Re: Bravo
Jeżeli zaś chodzi o spór dotyczący definicji to ciąży to sugerowałbym sięgnąć do kilku innych źródeł a nie tylko wikipedii.

We wszystkich poniżej przedstawionych słownikach i encyklopediach ciążą jest wyraźnie zdefiniowana jako zaczynająca się w momencie zapłodnienia (nie zaś zagnieżdżenia). Jak ktoś nie wierzy to niech sam sprawdzi.

Słownik języka polskiego
Uniwersalny słownik języka polskiego
Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny
Wielka encyklopedia powszechna PWN
Encyklopedia PWN w trzech tomach
Nowa encyklopedia powszechna PWN
encyklopedia.pwn.pl
portal wiedzy.onet.pl
encyklopedia.interia.pl
leksykony.interia.pl
Mała Encyklopedia Medycyny
Rodzinna Encyklopedia Zdrowia
Seskuologia – zarys encyklopedyczny
Encyklopedia Pielęgniarstwa
Przewodnik encyklopedyczny dla pielęgniarek
Harwardzka Encyklopedia Zdrowia Kobiety
Encyklopedia Nauki i Techniki
Biologia Encyklopedia Szkolna PWN


Śr sie 25, 2010 20:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Bravo
lewywy napisał(a):
We wszystkich poniżej przedstawionych słownikach i encyklopediach ciążą jest wyraźnie zdefiniowana jako zaczynająca się w momencie zapłodnienia (nie zaś zagnieżdżenia). Jak ktoś nie wierzy to niech sam sprawdzi.


Sprawdziłem w encyklopedia.pwn.pl i faktycznie:
Cytuj:
ciąża, okres i całokształt zmian zachodzących w organizmie kobiety (też samicy ssaków) od zapłodnienia do wydania na świat płodu;


Wówczas działanie wczesnoporonne należałoby (chyba?) rozumieć jako przerwanie ciąży zagnieżdżonej, a działanie antynidacyjne jako zapobieganie przejścia ciąży niezagnieżdżonej w zagnieżdżoną.


Cz sie 26, 2010 10:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL