Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 2:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy zabijanie w grach jest złe? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Czy zabijanie w grach jest złe?
Był już podobny temat, ale mam konkretne pytanie: czy JAKIEKOLWIEK zabijanie w grach jest złe?

Wiadomo, że wszystkie makabryczne realistyczne do bólu gry, w których zabijanie jest jedynym celem - są złe.

Ale czy zakaz zabijania obowiązuje również w innych grach?

Na przykład, czy jeśli pogram sobie w Runes&Magic (taka bajkowa mmoRPG, sorry za kryptoreklamę) - która nie czarujmy się, polega głównie na zabijaniu kolejnych potworów i zdobywaniu doświadczenia, czy wtedy zgrzeszę przeciwko "nie zabijaj"?

Dlaczego - no bo analogicznie do "nie cudzołóż", jeśli ktoś dopuści się w myślach cudzołóstwa, to tak jakby rzeczywiście cudzołożył :) Czy z zabijaniem w grach (nie przegiętych, nie makabrycznych i skrzywionych) jest grzechem, czy nie?

Gdzieś na blogu jakiś zakonnik chwalił się, że zdobył kolejny level w Mafia Wars :)))) Czy taka zabawa z komputerem jest moralnie OK?

Hehhe, i śmieszno, i straszno :)


Pt lut 04, 2011 21:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 14, 2008 3:48
Posty: 226
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
"czy JAKIEKOLWIEK zabijanie w grach jest złe???"

Wydaje mi się, że pomieszały ci się terminy i znaczenia tych terminów. Otóż Bóg na Górze Synaj nie powiedział Izraelitom "Lo tircah" (nie zabijaj), tylko "Lo taharog (nie morduj). A różnica tych terminów jest znaczna. Zabijanie to odbieranie komuś życia, w świetle prawa (zabijanie nierządnic, zabijanie morderców, zabijanie bluźnierców), w samoobronie, czy na wojnie. Morderstwo jest bezprawnym zabójstwem niewinnego - człowieka, który nic Tobie nie zawinił (aborcja), co więcej dokonane z premedytacją, a nie na skutek jakiegoś wypadku (choćby drogowego).

Przyrównać można to do walki bokserów w ringu i pobicia na ulicy. Bokserzy stający do walki szkolą się, kontraktują walkę i wiedzą, że będzie bolało. Ich decyzja jest objawem ich wolności. Pobicie człowieka na ulicy jest pogwałceniem wolności pobitego, który ani się w biciu nie szkolił, ani kontraktu nie podpisywał - to przestąpienie prawa.

Jeśli grasz w gry, w których zabijasz uzbrojonych "ludzi" nastających na twoje "życie", porządek "wojny/pojedynku" jest zachowany. Ale jeśli grasz w gry, w których mordujesz cywili (niestety również takie są) wtedy można mówić o przekroczeniu prawa moralnego, o wirtualnym morderstwie. Więc jeśli masz możliwość w swej grze zabijania winnych i mordowania niewinnych, ukarz tylko tych, którzy prężą muskuły, szczerzą kły i idą w Twoim kierunku. :-) Nie spowoduje to, że wyjdziesz na ulicę i zaczniesz zabijać przechodniów. No chyba, że będziesz grał przez trzy doby na okrągło i przestaniesz odróżniać rzeczywistość od świata wirtualnego, ale to jest już inny problem.


So lut 05, 2011 9:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
a czy ogolnie zabijanie moze byc czyms dobrym ??

_________________
Bog jest Miloscia :)


So lut 05, 2011 10:10
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 22, 2008 10:34
Posty: 3243
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
Cytuj:
Otóż Bóg na Górze Synaj nie powiedział Izraelitom...

To co Bog powiedzial jest mniej istotne, liczy sie fachowe tlumaczenie Kosciola.
Przyklad? Chocby Matka Boska ktora okazala sie byc wieczna dziewica.
To czy zabijanie w grach jest grzechem zalezy od podejscia do gry i stopnia rozwoju umyslowego gracza. :)

_________________
Lecz początki, potem i leki nie pomogą. Owidiusz


So lut 05, 2011 12:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 15, 2003 23:13
Posty: 1790
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
Wszystko będzie zależeć od tego kto bawi się w wirtualne zabijanie, bo nawet takie zabawy na pierwszy rzut oka niewinne mogą wyrządzić wielkie szkody w człowieku, po prostu tępić wrażliwość na cierpienie innych, kaleczą psychikę. Dość częste są przypadki kiedy młodociany gracz przenosi swoje fantazje do realu, np. strzela ot tak sobie do swoich kolegów w szkole. Gdy się go pyta po co to zrobił nie jest w stanie udzielić sensownej odpowiedzi, najczęściej mówi - tak dla zabawy

_________________
Nie wierzę w Boga którego istnienia można by dowieść


So lut 05, 2011 14:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
amadeus35 napisał(a):
a czy ogolnie zabijanie moze byc czyms dobrym ??
A czy zabijanie komarów pijących ludzką krew i przenoszących choroby jest czymś dobrym?
A czy zabijanie krów mięsnych w celu nakarmienia głodujących jest czymś dobrym?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So lut 05, 2011 14:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
buscador napisał(a):
Dość częste są przypadki kiedy młodociany gracz przenosi swoje fantazje do realu,
np. strzela ot tak sobie do swoich kolegów w szkole.
Gdy się go pyta po co to zrobił nie jest w stanie udzielić sensownej odpowiedzi,
najczęściej mówi - tak dla zabawy
Nie jest to wina gier komputerowych a braku zainteresowania ze strony rodziców, błędy w wychowaniu itd.
Psychika dziecka które zabija dla zabawy jest spaczona w znacznie poważniejszym stopniu,
niż tylko w wyniku obcowania z brutalnymi grami.
//inaczej wiele milionów graczy na całym świecie powinno być seryjnymi zabójcami
Zatracenie granicy między światem wirtualnym a realnym jest wynikiem większej liczby czynników.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So lut 05, 2011 15:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 14, 2008 3:48
Posty: 226
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
@buscador

"Dość częste są przypadki kiedy młodociany gracz przenosi swoje fantazje do realu, np. strzela ot tak sobie do swoich kolegów w szkole."

Uważam, że stwierdzenie "Dość częste" jest nadużyciem niepotwierdzonym w statystykach. W gry typu FPS (czy RPG) gra cała Ameryka, miliony nastolatków dzień w dzień, tydzień po tygodniu, a o jakimś świrze słyszymy raz na rok, raz na dwa lata i to w klimacie państwa w którym jest dosyć swobodny dostęp do broni. Są to zdarzenia incydentalne. Słyszymy o nich w mediach, bo jest to incydent na skalę światową. O wypadkach śmiertelnych na polskich drogach dowiadujemy się głównie ze statystyk, że jest ich 50 tys. rocznie. I to jest "dość częste".

Natomiast, żeby nie było tak różowo, zostało udowodnione, że istnieje związek między graniem w gry wyścigowe, a powodowaniem wypadków na drodze. Ale tutaj także miecz jest obosieczny. Kiedyś grywałem w grę samochodową w której kierowca po uderzeniu w przeszkodę wylatywał przez przednią szybę. Leciał, leciał jak lalka szmaciana i uderzał o jezdnię, albo o drzewo. Być może koszmarne, ale od czasów tej gry osobiście zacząłem sprawdzać zapięty pas współpasażera, a także dopilnowywałem, by wszyscy pasażerowie na tylnej kanapie również się zapięli (nie wiem czemu w Polsce panuje przeświadczenie: "z tyłu to nie trzeba"), czasem nawet ich przez śmiech zawstydzając: "A co wyście sobie tak wsiedli jak na furę siana? Pasy zapiąć!" Nie wiem dlaczego, żadna kampania telewizyjna nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jak ta gra. Być może moja psychika została okaleczona, ale w odwrotnym kierunku, nie znieczuliła mnie, ale wyczuliła na kwestie bezpieczeństwa. Dziś nie wybrałbym samochodu pod kątem przyspieszenia do setki, ilości koni pod maską, czy względów prestiżowych, zacząłbym od testów EuroNCAP.


So lut 05, 2011 16:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
protoplex napisał(a):
Ale jeśli grasz w gry, w których mordujesz cywili (niestety również takie są)
wtedy można mówić o przekroczeniu prawa moralnego, o wirtualnym morderstwie.
Podam przykłady postaci, a ty odpowiedz,
które z nich można zabijać bez przekraczania prawa moralnego:
- ork, troll, ogr, goblin, chochlik, imp, gnoll/zwierzołak, troglodyta, nimfa/rusałka,
- krasnolud, elf, (sylwański)centaur, satyr/faun, harpia, syrena,
- ożywnieniec/zombie, mumia, golem,
- jaszczuroczłek/reptilion, skorpena/przeraza/naga, meduza, dżin, ifryt, minotaur, cyklop,
- tytan/gigant, yeti, walkiria,
- wampir/alpa,
- niziołek/hobbit,
- wilkołak, niedźwiedziołak (przekształcenia druida w Diablo II),
- sakuba, inkub, lisz, upiór/zjawa/duch, asmodeusz, nekromanta.

Mówimy o sytuacjach, w których mordujemy nie w obronie a w wyrachowanym ataku.

Dla ułatwienia podaję zestawienia tych jednostek:
http://www.heroes3.eu/jednostki
http://disciples.phx.pl/index.php?art=D2/mp_jednostki1

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So lut 05, 2011 16:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 14, 2008 3:48
Posty: 226
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
No to faktycznie, dałeś mi do myślenia.
Ja grywam w gry w których są dwa plemiona: alianci i faszyści, więc rzecz jasna nie mam takich rozterek. Ale po przemyśleniu, wszystko sprowadza się do tego, czy w rzeczywistości zaatakowałbyś takiego ogra, rusałkę, czy jakiegoś innego świerszcza. Nie wiem, trochę to absurdalne, bo przecież te potwory nie istnieją. Hmmm... to może lepiej zabijać w grach gdzie wszystko jest proste. :-)


So lut 05, 2011 17:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
protoplex napisał(a):
Ja grywam w gry w których są dwa plemiona: alianci i faszyści, więc rzecz jasna nie mam takich rozterek.
A może naziści (Axis)?
//Medal of Honor:Allied Assault - Breakthrough/Spearhead? ;-)
protoplex napisał(a):
Nie wiem, trochę to absurdalne, bo przecież te potwory nie istnieją.
Ale przecież taki minotaur, centaur czy jaszczurolud są po części ludźmi.
Czy jesteś pewien, że nie mają duszy?
A czy zniekształcone ludzkie hybrydy-mutanty nie mają duszy?
Czy człowiek-słoń nie miał duszy?
Czy wszyscy oni nie istnieją?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So lut 05, 2011 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 14, 2008 3:48
Posty: 226
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
No tu już wkraczamy na grząski grunt rozsądzania tego, czy hybryda zwierzęcia z człowiekiem ma duszę czy nie. Czy hybryda posiadająca zwierzęce ciało, ale ludzką głowę ma duszę? Albo czy hybryda posiadająca ludzkie ciało i głowę konia ma duszę? Kościół nie odpowiada jednoznacznie (jeśli w ogóle) na takie pytania. :-)


So lut 05, 2011 17:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 14, 2008 3:48
Posty: 226
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
A jeśli chodzi o grę, to tak: MOH:AA Breakthrough :-)


So lut 05, 2011 18:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
Elbrus napisał(a):
amadeus35 napisał(a):
a czy ogolnie zabijanie moze byc czyms dobrym ??
A czy zabijanie komarów pijących ludzką krew i przenoszących choroby jest czymś dobrym?
A czy zabijanie krów mięsnych w celu nakarmienia głodujących jest czymś dobrym?

...................................
Elbrus nie bardzo wiem do czego sie odnosisz z twoim komentarzem ??? myslisz ze w grach proponowane bylo zabijanie krow i komarow ??

_________________
Bog jest Miloscia :)


So lut 05, 2011 23:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 26, 2010 18:03
Posty: 177
Post Re: Czy zabijanie w grach jest złe?
zephyr7 napisał(a):
Wiadomo, że wszystkie makabryczne realistyczne do bólu gry, w których zabijanie jest jedynym celem - są złe.

Która to cecha rozrywkowego produktu multimedialnego, jakim jest gra, powoduje, że jest zły? Makabryczność czy realizm? I zły w sensie etycznym czy jakościowym? W sensie etycznym przedmiot chyba nie może być zły? I czy w ogóle w grach komputerowych da się kogoś zabić?

_________________
A rychło nastanie niepozorne wydarzenie. I jedni będą płakać, a inni się radować. Bs-c 21:39


N lut 06, 2011 21:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL