Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 591 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 40  Następna strona
 onanizm 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: onanizm
chwat napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Jedynym celem masturbacji jest samodzielne zaspokojenie potrzeby seksualnej
Byłoby tak w przypadku, gdyby człowiek był nieświadomy, czym jest jego seksualność. Ale ponieważ człowiek wie, że seksualność służy przekazywaniu życia, nie ma możliwości zredukowania jego wiedzy (poza amnezją) do fragmentarycznego jej traktowania.

Cytuj:
, przyjemność to efekt uboczny, tak jak zjedzenie kanapki ma na celu zaspokojenie swoich potrzeb energetycznych, przyjemność to efekt uboczny
Brak analogii. Jedzenie jest niezbędne do podtrzymania funkcji życiowych, zaspokajanie seksualne nie jest.

Cytuj:
Skąd wiesz, że to grzech?
Egoizm jest zaprzeczeniem przykazania miłości.


Zbigniew3991 napisał(a):
kiedy jem loda dla przyjemności
Czy jesz z przyjemnością, czy bez przyjemności, musisz stwierdzić, że jedzenie jest konieczne do podtrzymania Twojego życia.
Onanizowanie się, nie jest taką koniecznością.


Nie rozumiem pierwszych zdań. Jeśli używam telefonu do słuchania muzyki, gdzie telefon służy do wykonywania połączeń i wysyłania SMS-ów, to używam go niezgodnie z przeznaczeniem i zwężam jego kontekst?

Egoizm jest zaprzeczeniem przykazania miłości. Onanizm nie jest zaprzeczeniem przykazania miłości.

Nie muszę jeść lodów. Mogę jeść kanapkę, która doskonale wypełni moją potrzebę zaspakajania głodu i zdobycia energii.
To, że coś nie jest konieczne do życia, nie oznacza, że mam z tego rezygnować. To, że się najadłem, nie oznacza, że nie mogę dla przyjemności zjeść lodów.


Jeśli mam dla miłości zrezygnować z onanizmu, to najpierw Kościół musi mi pozwolić na onanizm. Jeśli onanizm jest zakazany, to jeśli się powstrzymuję od onanizmu, nie robię tego z miłości, ale z obowiązku. Takie jest prawo i je wypełniam. Gdzie tu miłość?

_________________
MODERATOR


Cz cze 14, 2018 20:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: onanizm
Zbigniew3991 napisał(a):
Zdrowy onanizm
To jak zdrowy egoizm, czyli coś takiego nie istnieje.

Cytuj:
Nie zauważyłem Twoich argumentów na to, że onanizm oddala od Boga.

Było ich kilka. Egoizm zasadniczo oddala od Boga i jest przeciwny przykazaniu miłości.

Cytuj:
Nie potrafię przyjąć takich wyjaśnień
Istotne, czy uzasadnisz ich nieprawidłowość

Cytuj:
Seksualność jest specyficzną potrzebą, którą można kontrolować bardziej, niż głód, pragnienie i inne.
Tu nie ma różnicy gradacji, ale występowania. Głód można kontrolować tylko czasowo - głodówka prowadzi do śmierci, a seksualność całkowicie - całkowita wstrzemięźliwość nie skutkuje śmiercią.

Cytuj:
Onanizm nie jest zaprzeczeniem przykazania miłości.
Jest.
Kto jest beneficjentem onanizmu? Wyłącznie sam onanista, czyli mamy egoizm.

Cytuj:
Jeśli mam dla miłości zrezygnować z onanizmu, to najpierw Kościół musi mi pozwolić na onanizm.
Cóż za pretensja :) A czy Kościół musi Ci pozwolić np na cudzołóstwo, żebyś nie cudzołożył?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz cze 14, 2018 21:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: onanizm
Podałem Ci już definicję egoizmu. Egoizm to dążenie do przyjemności kosztem cudzego interesu. Onanizując się nie robię tego kosztem nikogo. Onanizm nie jest więc egoizmem. W takim razie onanizm nie przeczy prawu miłości.

Seksualność można kontrolować, ale to nie dowodzi niestosowności onanizmu. Jedzenie także można kontrolować - odżywiać się zdrowo i z umiarem.

Psychologia stwierdza, że istnieje coś takiego, jak zdrowy onanizm.

Możemy więc uznać, że onanizm jest niestosowny, ale nie dlatego, że jest egoizmem, bo onanizm nie jest egoizmem - nie spełnia kryteriów definicji słownikowej. Nie możemy również stwierdzić, że przeczy prawu miłości, tak jak egoizm, bo nie jest egoizmem. Musimy także uznać, że nie jest niestosowny dlatego, że podlega kontroli. Picie alkoholu także podlega kontroli, ale nie istnieje w Kościele Katolickim zakaz spożywania alkoholu.
Jeśli więc wykluczyliśmy powyższe czynniki, ale nadal uznajemy onanizm za coś niestosownego, to znaczy, że muszą istnieć inne powody, dla których onanizm byłby czymś grzesznym. Chyba, że łamiemy zasady logiki i tworzymy sobie własne definicje egoizmu.

_________________
MODERATOR


Cz cze 14, 2018 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: onanizm
Zbigniew3991 napisał(a):
Egoizm to dążenie do przyjemności kosztem cudzego interesu. Onanizując się nie robię tego kosztem nikogo. Onanizm nie jest więc egoizmem. W takim razie onanizm nie przeczy prawu miłości
Przeczy. Mając nakaz miłowania bliźniego, omijasz ten nakaz i miłujesz sam siebie.

Cytuj:
Seksualność można kontrolować, ale to nie dowodzi niestosowności onanizmu. Jedzenie także można kontrolować - odżywiać się zdrowo i z umiarem.
Przykład nieadekwatny. Z jedzenia nie można zrezygnować całkowicie, z zaspokajania seksualnego można.

Cytuj:
Psychologia stwierdza, że istnieje coś takiego, jak zdrowy onanizm.
Znakomicie. A medycyna twierdzi może, że onanizm nie jest grzechem, a biologia nie ma nic przeciwko kradzieży. Jeśli zastanawiasz się nad etyką, to nie mieszaj innych dziedzin.
Z medycznego punktu widzenia onanizm nie jest niezdrowy, więc rzeczywiście jest zdrowy. Podobnie stosunek seksualny z medycznego punktu widzenia jest zdrowy, bo medycyna nie rozpatruje tu, czy chodzi o seks małżeński czy zdradę małżeńską.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt cze 15, 2018 4:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: onanizm
chwat napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Egoizm to dążenie do przyjemności kosztem cudzego interesu. Onanizując się nie robię tego kosztem nikogo. Onanizm nie jest więc egoizmem. W takim razie onanizm nie przeczy prawu miłości
Przeczy. Mając nakaz miłowania bliźniego, omijasz ten nakaz i miłujesz sam siebie.

Cytuj:
Seksualność można kontrolować, ale to nie dowodzi niestosowności onanizmu. Jedzenie także można kontrolować - odżywiać się zdrowo i z umiarem.
Przykład nieadekwatny. Z jedzenia nie można zrezygnować całkowicie, z zaspokajania seksualnego można.


Prawo miłości zakłada, że bliźniego należy miłować tak, jak siebie. W logicznym rozumowaniu oznacza to: masz kochać i siebie i bliźniego.
W logicznym rozumowaniu: miłość do siebie samego nie stoi w sprzeczności z prawem miłości, ale wręcz przeciwnie - jest prawem miłości, które głosi: masz kochać siebie i tak samo masz kochać bliźniego.

W logicznym rozumowaniu: onanizm nie stoi w sprzeczności z prawem miłości.

Co do jedzenia - jedzenie lodów można całkowicie wyeliminować. Tak samo spożywanie alkoholu można całkowicie wyeliminować bez zagrożenia zdrowia i życia.

_________________
MODERATOR


Pt cze 15, 2018 9:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: onanizm
Zbigniew3991 napisał(a):
W logicznym rozumowaniu: miłość do siebie samego nie stoi w sprzeczności z prawem miłości, ale wręcz przeciwnie - jest prawem miłości, które głosi: masz kochać siebie i tak samo masz kochać bliźniego.

Zgoda

Zbigniew3991 napisał(a):
W logicznym rozumowaniu: onanizm nie stoi w sprzeczności z prawem miłości.

Czyżby onanizm to miłość samego siebie? Wprost przeciwnie!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt cze 15, 2018 10:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: onanizm
Dlaczego masturbacja to nie miłość do samego siebie? Daje przyjemność, zaspokaja potrzeby, nie naraża zdrowia...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 15, 2018 10:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: onanizm
Nawet relacje damsko-męskie oparte na samym pożądaniu nie nazwiemy miłością
https://www.youtube.com/watch?v=YL0N1ARFrsA
Co dopiero wykorzystywanie seksualne siebie samego? Nie na darmo jest nazwa samo-gwałt. Podczas gdy gwałt na innej osobie jest nielegalny, to samo-gwałt go zastępuje.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt cze 15, 2018 10:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: onanizm
Andy - już ustaliliśmy, że jeśli zgadzam się na to, że się onanizuję, to nie gwałcę sam siebie. To absurd.

_________________
MODERATOR


Pt cze 15, 2018 11:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: onanizm
>Co do jedzenia - jedzenie lodów można całkowicie wyeliminować.
> Tak samo spożywanie alkoholu można całkowicie wyeliminować bez zagrożenia zdrowia i życia.

Czyli Twoim zdaniem można wyeliminować niewinne jedzenie lodów i spożywanie alkoholu (nie upijanie się) a nie masturbację?

> Andy - już ustaliliśmy, że jeśli zgadzam się na to, że się onanizuję, to nie gwałcę sam siebie. To absurd.
Po pierwsze to grzech nierządu. Poza tym masturbacja jest jak narkotyki, wydzielają się substancje uzależniające

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt cze 15, 2018 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: onanizm
Takie same substancje uzależniające (neuroprzekaźniki, czyli endorfiny, zwłaszcza dopamina i serotonina) wydzielają się podczas każdej przyjemnej aktywności, w tym picia kawy, herbaty, zakupów, słuchania muzyki...

Spożywanie alkoholu nie zawsze jest takie niewinne. Jedzenie lodów podczas gdy jest się otyłym, nie jest zdrowe.

Uważam, że onanizm można wyeliminować. Nie jest to jednak dowodem na to, że onanizm jest grzeszny.

Onanizm to nierząd?
Nierząd -
1. odbywanie stosunków płciowych w celach zarobkowych; prostytucja;
2. czyny wykraczające poza normy moralno-obyczajowe danego społeczeństwa w zakresie stosunków seksualnych.

Źródło: https://sjp.pl/nierz%C4%85d

Onanizm nie jest stosunkiem seksualnym, wobec czego należy traktować go inaczej niż stosunek seksualny.

_________________
MODERATOR


Pt cze 15, 2018 11:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: onanizm
Samo pożądanie nie jest jeszcze miłością, ale pożądanie jest składową miłości, tak samo jak pieniądze nie dają szczęścia, ale osiągnięcie pełnego szczęścia bez pieniędzy jest delikatnie rzecz ujmując trudne.
Gdybym pożądała relacji z Bogiem chrześcijańskim, najprawdopodobniej bym dążyła do jej zaistnienia i rozwoju.
Pożądanie fizycznego kontaktu z samą sobą także jest składową miłości i akceptacji swojego ciała... Dążę do jak najpełniejszych relacji z fizycznym aspektem siebie, do pełnego zrozumienia i zaspokojenia potrzeb w sposób jaki jest w danej sytuacji najkorzystniejszy dla mnie i mojego otoczenia.

Substancje uzależniające? Mówisz o endogennych endorfinach działających na receptory opioidowe, o dopaminie, serotoninie? Wiesz że wydzielają się zawsze gdy czujesz przyjemność? Także podczas wysiłku fizycznego ( choć gdy ćwiczysz jeszcze fenyloetyloamina- analog amfetaminy- gdy się zakochasz też się wydziela i to mnóstwo...), więc może jazda rowerem to też grzech?
Można ją wyeliminować, nikomu innemu nie służy tylko mi, no i wydzielają się te straszne substancje...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 15, 2018 11:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: onanizm
Odpowiada punktowi 2.
Pomyśl, według Jezusa same nieczyste myśli gdy widzi się kobietę są grzeszne, to o ile bardziej muszą być czyny, gdy nie dość że się dotyka w miejscach intymnych to doprowadza aż do ejakulacji!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt cze 15, 2018 11:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: onanizm
2. czyny wykraczające poza normy moralno-obyczajowe danego społeczeństwa w zakresie stosunków seksualnych.

Normy moralno-obyczajowe społeczeństw się zmieniają w czasie i przestrzeni... Choć masz rację jak ktoś czuje swoją przynależność do społeczności katolickiej w pełni zgadzającej się z doktryną KRK to dla niego masturbacja będzie pod ten punkt podchodzić.
Jeśli by rozważać ogólnie społeczeństwo polskie w roku 2018 to sądzę jest na to społeczne przyzwolenie, ale to tylko mój ateistyczny osąd.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 15, 2018 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: onanizm
Zbigniew3991 napisał(a):
Prawo miłości zakłada, że bliźniego należy miłować tak, jak siebie. W logicznym rozumowaniu oznacza to: masz kochać i siebie i bliźniego.
W logicznym rozumowaniu nakaz "masz kochać i siebie i bliźniego" powinien być sformułowany "masz kochać i siebie i bliźniego". Ale jest sformułowany inaczej i brzmi "miłuj bliźniego jak siebie samego".
Jeżeli w zdaniu, które nie mówi, że należy kochać siebie samego, widzisz jednak nakaz kochania siebie samego, to popełniasz błąd.

Cytuj:
W logicznym rozumowaniu: miłość do siebie samego nie stoi w sprzeczności z prawem miłości, ale wręcz przeciwnie - jest prawem miłości, które głosi: masz kochać siebie i tak samo masz kochać bliźniego
. Zacytuj fragment przykazania miłości mówiący "masz kochać siebie"

Cytuj:
W logicznym rozumowaniu: onanizm nie stoi w sprzeczności z prawem miłości.
Proponuję zacząć od umiejętności czytania, a potem przejść do logiki.

Cytuj:
Co do jedzenia - jedzenie lodów można całkowicie wyeliminować. Tak samo spożywanie alkoholu można całkowicie wyeliminować bez zagrożenia zdrowia i życia.
Można wyeliminować pewną potrawę, ale nie jedzenie w ogóle, bo całkowita głodówka prowadzi do śmierci.
Natomiast całkowita abstynencja seksualna nie prowadzi do śmierci.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt cze 15, 2018 17:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 591 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 40  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL