Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Pismo Św. bronią przeciw grzechom nieczystym 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 25, 2010 16:16
Posty: 4
Post Pismo Św. bronią przeciw grzechom nieczystym
Wolałabym nie pisać na ten temat, ale nurtuje mnie pytanie: jeśli zapobieganie efektu masturbacji polega na nie pozwalaniu na nią od samego jej początku, to czy za ten początek efektu i to zapobieganie (chodzi o nienależyte odczucia) należy się spowiadać, jeśli nie było żadnego wywoływania, i stosowało się wyprostowaną postawę przez cały czas jako broń pochodzącą z Pisma Świętego (że aby być cierpliwym (a więc cnotliwym) należy być wyprostowanym)?
Wiem, że taki stan może pochodzić z działania narkotyków, więc czy wtedy można go nazwać masturbacją, skoro niczego się nie wywołuje (a więc grzechem)?

Mam jeszcze dwa pytania:

*jakie jeszcze inne wskazówki daje Pismo Święte, dotyczące zapobiegania grzechów nieczystych (oprócz wskazówek wymagających poświęcenia tj. codzienna msza św)?

*niedawno w serwisie wiara.pl dowiedziałam się, że powinnam wypoczywać, a czas wypoczynku nie musi być zaprzątaniem głowy niepotrzebnymi sprawami - że wolno być biernym, np. oglądać telewizję. Jeśli zorganizuję sobie czas wypoczynku o godzinie, o której się budzę (jestem wtedy tak nie wyspana, że i tak jestem zbyt śpiąca do wykonywania obowiązków), np. 2 godziny, to czy mogę sobie w tym czasie poleżeć w łóżku, i potem zgodnie z sumieniem pracować tyle ile trzeba, jeśli sumienie nie odzywa się do mnie z chęciami zrobienia innych rzeczy w tym czasie?


Pt cze 24, 2011 8:53
Zobacz profil
Post Re: Pismo Św. bronią przeciw grzechom nieczystym
Uczucia czy pragnienia są obojętne moralnie. Wynikają z fizjologii naszego organizmu. Grzechem jest przyzwolenie na realizację tego pragnienia. To postawa: chcę to zrobić, jest to bowiem przyjemne. Podobnie z gniewem: jak ktoś Cię zdenerwuje i poczujesz wściekłość w stosunku do tej osoby to są emocje, i są one naturalną reakcją organizmu. Ważne jest co z tym dalej zrobisz: obmówisz tę osobę, zaplanujesz zemstę czy przebaczysz jej głupotę. Będzie to postawa podlegająca ocenie moralnej.


Pt lip 08, 2011 13:42
Post Re: Pismo Św. bronią przeciw grzechom nieczystym
Pismo Święte nic nie mówi o codziennych mszach. Dużo natomiast mówi o miłości Boga do nas i o tym, że powinniśmy tą miłość naśladować zarówno w stosunku do Boga, jak i innych ludzi.


Pt lip 08, 2011 15:07

Dołączył(a): Cz lis 25, 2010 16:16
Posty: 4
Post Do Lizy
Wiesz, jednak grzech jest zawsze grzechem, czy na niego przyzwolę, czy nie. Wydaje mi się, że nie masz racji, choć wcale nie mam tu na myśli spierać się z Tobą. Po prostu szukając prawdy - czytałam, że jednak każde przewinienie jest grzechem, czy na nie przyzwolę czy nie (np. działanie wypadkowe, niechcące). W przypadku działań niechcących, to to, czy są przyzwolone, czy nie, to i tak są grzechem z tej racji, że po prostu jest to działanie świadome. A to, że ja nie chciałam, to już się nie liczy. Taką odpowiedź dostałam w zapytaj.wiara.pl.
Przykład
Bo jak Cię potrącę na ulicy jadąc samochodem, to nawet gdy w sercu nie pozwolę na to, to i tak mam grzech dlatego, że byłam tego świadoma.
Oczywiście nie biorę tu pod uwagę czynników pobocznych takich jak picie alkoholu itp. które zmieniałyby postać winy.


N lip 10, 2011 1:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL