Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy praca w banku może być etyczna 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 18, 2018 19:18
Posty: 2
Post Czy praca w banku może być etyczna
Cześć zastanawiam nad zmianą pracy. Mam perspektywy ze względu na wykształcenie na pracę w banku.Czy uważacie że w dzisiejszych czasach praca w tego typu instytucjach może być etyczna i w pełni zgodna z moralnością chrześcijanina.
https://www.youtube.com/watch?v=RTjkodmmuSY od jakiegoś czasu oglądam ten kanał i szczerze wątpię czy istnieje choć jeden uczciwy bank. Wiem coś kreacji pieniądza Banku Światowym itd.
Czy może się mylę może są instytucję gdzie można z czystym sumieniem pracować. Czekam na odpowiedzi, może są tu jacyś bankowcy, proszę o szczere wypowiedzi, bez relatywizmu.


N lut 18, 2018 19:25
Zobacz profil
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
Oczywiście. Myślisz że te wszystkie panie w okienkach, robią jakieś wały na miliony euro?


Pn lut 19, 2018 2:37
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
dylan1991 napisał(a):
https://www.youtube.com/[ciach] od jakiegoś czasu oglądam ten kanał i szczerze wątpię czy istnieje choć jeden uczciwy bank. Wiem coś kreacji pieniądza
Kolejny znowu student Uniwersytetu Jutiuba z Żółtymi Napisami. A potem się im wydaje, że np. kreacja pieniądza świadczy o nieuczciwości banków. Ech! Tzw. kreacja pieniądza w bankach to proces wynikający z samego funkcjonowania banków i operowania przez nie zapisami księgowymi zamiast gotówką. Uczciwość lub nieuczciwość właścicieli lub pracowników banku nie ma nic do rzeczy.


Pn lut 19, 2018 7:57
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
dylan1991 napisał(a):
od jakiegoś czasu oglądam ten kanał
To przestań na chwilę oglądać ten kanał, przemyśl trochę, a potem się zdecyduj, czego tak naprawdę od banków oczekujesz.

Owszem – banki mają możliwość kreacji pieniądza. Ale nie jest to możliwość, z której korzystają w sposób nieograniczony. Poziom kreacji pieniądza fiduncjarnego jest regulowany przez politykę pieniężną kraju, który pieniądz emituje. W krajach cywilizowanych organ regulujący politykę pieniężna po pierwsze posiada autonomię wobec rządu, a po drugie – otrzymuje pewne zadanie – tzw. cel inflacyjny.

Tak więc system pieniądza fiduncjarnego nie jest oparty na jakimś spizgu w celu oskubania biednych. Jest on oparty na założeniu, że najkorzystniejszą dla rozwoju gospodarczego sytuacją jest powolny wzrost podaży pieniądza (niska inflacja) i że należy tę sytuację utrzymywać.

Oczywiście istnieją alternatywy dla pieniądza fiduncjarnego – np. parytet jakiegoś dobra. Ale takie systemy też nie są idealne, a zaręczam Ci – twórcy takich kanałów, jak powyższy wcale o takie systemy nie walczą.


Pn lut 19, 2018 8:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
dylan1991 napisał(a):
Cześć zastanawiam nad zmianą pracy. Mam perspektywy ze względu na wykształcenie na pracę w banku.Czy uważacie że w dzisiejszych czasach praca w tego typu instytucjach może być etyczna i w pełni zgodna z moralnością chrześcijanina.
https://www.youtube.com/watch?v=RTjkodmmuSY od jakiegoś czasu oglądam ten kanał i szczerze wątpię czy istnieje choć jeden uczciwy bank. Wiem coś kreacji pieniądza Banku Światowym itd.
Czy może się mylę może są instytucję gdzie można z czystym sumieniem pracować. Czekam na odpowiedzi, może są tu jacyś bankowcy, proszę o szczere wypowiedzi, bez relatywizmu.


Ciekawe czy jest lista zawodów, które są nie etyczne?
No i z tą moralnością chrześcijańską też jest troche dziwnie, bo z jednej strony jest przyzwolenie żeby rolnik mógł w wyjątkowych sytuacjach pracować w niedziele, a tu z drugiej strony ksiądz na mszy w kościele, mówi że rolnicy sieją zgorszenie pracując na polu w niedziele.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lut 19, 2018 8:17
Zobacz profil
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
Mowiac zlosliwie: ksiadz tez w niedziele pracuje. Ech...


Pn lut 19, 2018 8:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
Cytuj:
Kael napisał(a):
Mowiac zlosliwie: ksiadz tez w niedziele pracuje. Ech...


No ale jak sami widzisz, świat już tak funkcjonuje że są równi i równiejsi.
W końcu były nie raz pretensje że w niedziele toczy sie praca na polu, a to przecież grzech.
Natomiast w pobliskim zakładzie produkującym płytki ceramiczne, ludzie pracują całą dobe cały rok, i jakoś księdzu to nie przeszkadza :mrgreen: no ale wiadomo że ceramika daje spore datki na kościół, więc swojego żywiciela proboszcz nie będzie atakował :lol:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lut 19, 2018 11:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
Caly system kreacji pieniadza, dlugu i kredytu nie jest etyczny w rozumieniu chrzescianskim ( ani zadnym innym ), ale na razie nic lepszego nie wymyslono.


Pn lut 19, 2018 14:29
Zobacz profil
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
subadam napisał(a):
Caly system kreacji pieniadza, dlugu i kredytu nie jest etyczny w rozumieniu chrzescianskim ( ani zadnym innym )
Uzasadnij.


Pn lut 19, 2018 14:56
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
zefciu napisał(a):
dylan1991 napisał(a):
od jakiegoś czasu oglądam ten kanał
To przestań na chwilę oglądać ten kanał, przemyśl trochę, a potem się zdecyduj, czego tak naprawdę od banków oczekujesz.

Owszem – banki mają możliwość kreacji pieniądza. Ale nie jest to możliwość, z której korzystają w sposób nieograniczony. Poziom kreacji pieniądza fiduncjarnego jest regulowany przez politykę pieniężną kraju, który pieniądz emituje. W krajach cywilizowanych organ regulujący politykę pieniężna po pierwsze posiada autonomię wobec rządu, a po drugie – otrzymuje pewne zadanie – tzw. cel inflacyjny.


I tak jak FED może dodrukować pieniądze by pomóc updającym korporacjom. Jak to miało miejsce w USA?


Pn lut 19, 2018 15:18
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
Quinque napisał(a):
I tak jak FED może dodrukować pieniądze by pomóc updającym korporacjom.
Po pierwsze – nie może. Po drugie – gdzie jest druga część tego zdania?
Cytuj:
Jak to miało miejsce w USA?
Dlaczego pytasz nas, jak to miało miejsce w USA?


Pn lut 19, 2018 15:32

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
zefciu napisał(a):
subadam napisał(a):
Caly system kreacji pieniadza, dlugu i kredytu nie jest etyczny w rozumieniu chrzescianskim ( ani zadnym innym )
Uzasadnij.


Wielkie religie monoteistyczne zakazywaly pobierania odsetek od pozyczanych pieniedzy, w zwiazku z tym odsetki od pieniedzy zlozonych w bankach tez nie powinny byc naliczane.
Wynikalo to z przekonania ze pieniadz nie moze tworzyc pieniadza.
Co prawda KK w 1215 zaakceptowal "lichwe lagodna", ale w wiekszosci przypadkow obecne odsetki pobierane od udzielonych kredytow przewyzszaja jej limity.
Co do udzielania kredytow to ewolucja tego w jaki sposob ich udzielano byla IHMO coraz mniej etyczna by dojsc do zupelnego absurdu w czasach obecnych.
Zaczelo sie przeciez od udzielania kredytow przez banki z wkladow klientow ktorymi dysponowal bank, potem gdy zauwazono ze wystarcza rezerwa czastkowa zaczeto udzielac kredytow do wielokrotnosci tych wkladow a w tym samym czasie bank note oderwal sie od prawdziwego pieniadza, wreszcie doszlo do obecnego stanu gdy bank, nie majac zadnego zabezpieczenia udziela kredytu przez sam elektroniczny zapis na koncie winien, a pobiera zarobione przez kredytobiorce pieniadze i w razie niemoznosci splaty zabiera realne zabezpieczenie kredytu, posiadajace wlasna wartosc jak dom czy samochod.

To rowniez powoduje powszechne obecnie tworzenie pieniadza z dlugu przez banki komercyjne, ktore odpowiada za ponad 90% pieniadza bedacego w obiegu.
Typowe tworzenie czegos z niczego w zwiazku z tym ze jest to pieniadz elektroniczny bedacy tylko zapisem w elektronicznym ledger banku. System chroniony jest przez panstwowy aparat ucisku, czyli np nie mozesz wytoczyc bankowi procesu za zabranie ci twojej wlasnosci za dlug, mimo ze zadnych rzeczywistych pieniedzy bank ci nie pozyczyl, bo ich przed wszystkim przy "udzielaniu pozyczki" nie posiadal.
Mimo to wszystko uwazam ze sama praca w banku nie jest nieetyczna, jako ze jestes tylko czastka systemu wypracowanego przez wieki i niezaleznego do twoich decyzji.
Za duzo mniej etyczne od dzialalnosci bankow uwazam dzialalnosc firm dajacych karty kredytowe i sciagajace jednoczesnie bandyckie procenty za ten kredyt, dla ktorych najlpszym klientem jest klient nie mogacy wyplatac sie z petli kredytowej i systematycznie ograbiany.
Dla jasnosci - sam uzywam prawie wylacznie kart bankowych i kredytowych w biezacej dzialalnosci i prawie nie uzywam gotowki :).
Mozna powiedziec ze korzystam z systemu i nie pozwalam sie wykorzystac przez system.


Pn lut 19, 2018 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 18, 2018 19:18
Posty: 2
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
Jasne pal go licho system bankowy światowy. Chodzi mi oto których banków oprócz parabanków, providentów unikać do kariery. Chodzi mi aby nie było presji na wciskanie ludziom produktów bankowych na których spłatę ich nie stać.


Pn lut 19, 2018 18:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
dylan1991 napisał(a):
Jasne pal go licho system bankowy światowy. Chodzi mi oto których banków oprócz parabanków, providentów unikać do kariery. Chodzi mi aby nie było presji na wciskanie ludziom produktów bankowych na których spłatę ich nie stać.

Znane na rynku banki nie wciskają ludziom kredytów, których później nie są w stanie spłacić. Bierze się pod uwagę zdolność kredytową(to obowiązkowa procedura banku) i na tej podstawie wylicza się wysokość kredytu, jaki można uzyskać. Kredyt nie jest dla każdego, dlatego ludzie, którym bank odmówił kredytu często idą do instytucji parabankowych i później mamy do czynienia z różnymi ludzkimi dramatami. Zresztą ze ściągalnością długów również nie jest taka prosta sprawa, ponieważ komornik nie może wejść człowiekowi na pensję, jeżeli zarabia najniższą krajową na umowie o pracę.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pn lut 19, 2018 19:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy praca w banku może być etyczna
Mrs Hadley, to raczej gornolotna teoria niz praktyka.
Wszystkie banki okresowo probuja wpychac ludziom kredyty, szczegolnie tym z dobrym zabezpieczeniem kredytu ( jak hipoteka ) i majacym zrownowazone dochody. Byly czasy ze sprzedawcy amerykanskich bankow dzwonili do mnie codziennie proponujac pol miliona kredytu za jakies niewielkie splaty miesieczne, potem sie to skonczylo, by teraz ponownie wrocic.
Na twoim miejscu celowalbym w normalna prace w oddziale banku majaca glownie na celu zarzadzanie oszczednosciami ludzi, lub dzialy zajmujace sie przesylaniem pieniedzy ale wydaje mi sie ze jakakolwiek sciezka kariery w banku wiaze sie tylko z analizami dzialania albo sprzedaza kredytow, wiec po prostu dzialajac tylko w oszczednosciach bedziesz zawsze na tym samym poziomie.


Pn lut 19, 2018 20:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL