Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 229 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
 Dwa przykazania miłości 
Autor Wiadomość
Post Re: Dwa przykazania miłości
JedenPost napisał(a):
chwat napisał(a):
Oczywiście, że Biblia jest własnością Kościoła, przecież nie powstała poza Kościołem.


Ależ przecież powstała. Proponowałbnym, ażeby chwat się w tej materii doedukował, to nie jest jakaś wiedza tajemna.


Proponowałbym aby JedenPost przestał pisać o czymś o czym pojęcia nie ma. A teraz pytania:
- Jakie fragmenty Nowego Testamentu zostały spisane przez nieczłonków Kościoła?
- Oraz jakie księgi składały się na PŚ przed końcówką czwartego wieku?

Z tym że prawdopodobnie odpowiedzi na pytania jak nie było tak i dalej nie będzie


Pn sie 06, 2018 0:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Dwa przykazania miłości
chwat napisał(a):
Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje![/i] (Mk 8,34)
Och, wierz mi. Zaparcie się samego siebie i kochanie siebie to są 2 strony tej samej monety...

Nie mogę prawdziwie kochać siebie, jeśli nie zapieram się siebie. Muszę pozwolić memu fałszywemu "ja" umrzeć - w imię miłości do swego prawdziwego "ja". I jest to strasznie trudne, choć jednocześnie dość proste.

Fałszywe "ja" w moim przypadku jest dość ewidentne - jest to "ja" kompulsywne.
Prawdziwe "ja" to jest to, które pozostaje. Rezygnacja z fałszywego "ja" i przejście do prawdziwego "ja" jest równoznaczne z poddaniem się Bogu. Odtąd to nie moje zachcianki i widzimisię mną kierują, lecz "niech się Twoja wola dzieje". Fałszywe "ja" się oczywiście komulsywnie dobija i chce mnie skłonić, bym pozwolił mu przejąć nade mną kontrolę. Rezygnacja z niego to jest niemal jak śmierć. Właściwie jest to śmierć - śmierć dla kompulsywnego "ja".

Jest to jednocześnie poddanie się Bogu, a więc realizacja pierwszego przykazania.
Można by więc to w sumie sprowadzić do rezygnacji z kompulsji - z tego wynika reszta.
I w tym punkcie łączą się rózne religie oraz psychologia.

_________________
Pokój wam.


Pn sie 13, 2018 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Dwa przykazania miłości
Quinque napisał(a):
JedenPost napisał(a):
chwat napisał(a):
Oczywiście, że Biblia jest własnością Kościoła, przecież nie powstała poza Kościołem.


Ależ przecież powstała. Proponowałbnym, ażeby chwat się w tej materii doedukował, to nie jest jakaś wiedza tajemna.


Proponowałbym aby JedenPost przestał pisać o czymś o czym pojęcia nie ma. A teraz pytania:
- Jakie fragmenty Nowego Testamentu zostały spisane przez nieczłonków Kościoła?
- Oraz jakie księgi składały się na PŚ przed końcówką czwartego wieku?

Z tym że prawdopodobnie odpowiedzi na pytania jak nie było tak i dalej nie będzie


To Ty na nie odpwoiedz, jeśli posiadasz taką wiedzę.

Nie bardzo widzę sens zadawania tych pytańw tym wątku, ale może masz w tym jakiś sens, a ja tego nie rozumiem. Wytłumaczysz?

_________________
MODERATOR


Pn sie 13, 2018 19:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dwa przykazania miłości
Też jestem Ciekawa co odpowiedź na te pytania wnosi do tematu o przykazaniach miłości.

Do tego aby na nie odpowiedzieć potrzeba doprecyzowania pojęć, bo np Pismo Święte może oznaczać Biblię złożoną z różnych ksiąg, nie kombinując nawet że dla pastafarianina może chodzić o Luźny Kanon i/lub EwangelięFSM... Słowo Kościół odnosi się do której wspólnoty chrześcijańskiej? Co sprawia że kogoś uznajemy za jej członka a kogoś nie? Mogę założyć że patrzysz na to z punktu widzenia katolika, ale tak czy inaczej rozmawiamy o czasach sprzed uczynienia z chrześcijaństwa religii państwowej czy choćby uznania go za pełnoprawną religię a nie jedną z licznych sekt wywodzących się z judaizmu i ustanowienia kanonu i dogmatów, gdy panowała duża dowolność w składzie i doborze pism.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So wrz 08, 2018 13:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 229 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL