Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 4:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 229 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Następna strona
 Dwa przykazania miłości 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dwa przykazania miłości
IrciaLilith napisał(a):
miłość to niesamowita siła dzięki której taki wybór jest możliwy
Co to znaczy, że miłość jest siłą? To nic nie znaczy, to puste słowa. Siłą może być zarówno zachowanie dobre, jak i złe, oba mogą być silne.

Czym jest miłość?



Zbigniew3991 napisał(a):
Argument "ad Hitleram"... "A Hitler też tak mówił.
Jak mówił Hitler? To Zbigniew rozmawiał z Hitlerem?

Cytuj:
Szukamy dobra bliźniego, ale siebie przy okazji też kochamy.
No proszę, to już nawet nie mamy nakazu miłowania bliźniego, ale jedynie szukanie jego dobra. Co znaczy, że w razie nie znalezienia tego dobra dla bliźniego, też będzie ok. A przy okazji tych niespełnionych poszukiwań kochamy siebie, to najważniejsze. Kochamy siebie, a dla bliźniego poszukujemy dobra.
Sam Zbigniew pisze sobie przykazania dla siebie, czy uczęszcza Zbigniew do jakiegoś alternatywnego kościoła, które takie przykazania głosi?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt lip 03, 2018 21:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dwa przykazania miłości
Jest siłą oczywiście nie w znaczeniu fizycznym, ale jest rodzajem siły psychicznej, idei która wywiera znaczący wpływ na postępowanie, powiem tak : jest pewna grupa wartości, idei, które się odczuwa ale gdy się próbuje zdefiniować to te definicje nigdy nie obejmują całości zagadnienia. Nazywam je odczuciami duchowymi w odróżnieniu od fizycznych i emocjonalno-uczuciowych, aby jakoś je zbiorowo nazwać, zakwalifikować, ale to tylko kwalifikacja. One są z sobą nierozerwalnie połączone i sądzę że tak naprawdę mówienie o miłości w oderwaniu od szacunku, dobra, prawdy, szczęścia, wolności i piękna mija się z celem.
Sądzę że gdybym miała gdzieś zakwalifikować Boga to właśnie do tej grupy.

Cieszę się że w kółko się pytasz czym jest miłość, bo tak jak pytanie czym jest czas, gdy się nie zastanawiasz jest to oczywiste, gdy próbujesz zdefiniować pojawia się 'nie wiem'. Nie wiem czy o miłości ma sens mówić w innym kontekście niż jest odczuwanie, doświadczanie i okazywanie oraz dzielenie się nią.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 03, 2018 21:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dwa przykazania miłości
Czy odpowiedziałaś już czym jest miłość, tylko ja tego nie widzę, czy jeszcze nie odpowiedziałaś?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt lip 03, 2018 21:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dwa przykazania miłości
Andy72 napisał(a):
Pierwsze jest ważniejsze i dłuższe. Drugie nie mówi, że mamy kochać bliźniego bardziej niż siebie. Należy zacząć od mądrego kochania siebie. A bliźniego jak siebie samego. A i tak nie zajedziemy daleko bez pierwszego przykazania, kochania Boga dużo więcej niż siebie czy bliźnich.


Autor wątku jest bardzo blisko rozwiązania tej zagadki ciągnącej się już przez 11 fascynujących stron.

Dlaczego pierwsze przykazanie (miłość Boga) jest nadrzędne wobec drugiego (miłość siebie i bliźniego)? Ano dlatego, że w drugie przykazanie to jak realizacja pierwszego przykazania w praktyce, w interakcji z drugim człowiekiem.

"Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego" oznacza tyle co "nie będziesz czynił podziałów pomiędzy Tobą a Twoim bliźnim, ponieważ wszyscy ludzie stanowią Jedność w Bogu"

Innymi słowy: Jeśli kochasz Boga - kochasz siebie (w znaczeniu: Boga w sobie) - kochasz bliźniego (Boga w bliźnim)

"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili"

Kochani, wszyscy gramy do tej samej bramki.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt lip 03, 2018 21:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dwa przykazania miłości
towarzyski_pelikan napisał(a):
Innymi słowy: Jeśli kochasz Boga - kochasz siebie
A co to znaczy "kochać"?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt lip 03, 2018 21:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dwa przykazania miłości
chwat napisał(a):
A co to znaczy "kochać"?


Akceptować, uznawać, dbać, troszczyć się.

Nie chodzi przy tym o wiarę w Boga w znaczeniu wiarę w to, że istnieje Bóg, uznawanie Jego istnienia.

Chodzi o dostrzeżenie Boga, zrozumienie, czym jest Istota człowieka, uznanie prawdy o sobie samym, a tym samym o człowieku w ogóle.

Na tym poziomie nie ma żadnego konfliktu interesów pomiędzy mną a bliźnim. Żeby drugiemu zrobić dobrze, nie muszę sobie robić źle. A wręcz przeciwnie, prawdziwe dobro to dobro wspólne, bo o ile jako osobowości i ciała mamy różne, sprzeczne interesy, to jako dusze pragniemy i potrzebujemy dokładnie tego samego.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt lip 03, 2018 22:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dwa przykazania miłości
towarzyski_pelikan napisał(a):
chwat napisał(a):
A co to znaczy "kochać"?

Akceptować, uznawać, dbać, troszczyć się.

Akceptować gwałty, uznawać podłość, dbać o własny zadek, troszczyć się wyłącznie o siebie?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt lip 03, 2018 22:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dwa przykazania miłości
chwat napisał(a):
Czy odpowiedziałaś już czym jest miłość, tylko ja tego nie widzę, czy jeszcze nie odpowiedziałaś?


Odpowiedziałam że miłość to jedno z tych pojęć których nie potrafię zdefiniować, mogę tworzyć definicje ale jakąkolwiek napiszę odnosi się ona tylko do fragmentu zagadnienia, do pewnych aspektów a nie do samej miłości.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 03, 2018 22:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dwa przykazania miłości
Skoro nie potrafisz zdefiniować miłości, to niestety nie wiesz o czym mówisz.
To właśnie miałem na myśli: rozmowa, która nie definiuje własnego celu, zmierza donikąd. Zdefiniujmy miłość.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 04, 2018 7:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Dwa przykazania miłości
chwat napisał(a):
towarzyski_pelikan napisał(a):
chwat napisał(a):
A co to znaczy "kochać"?

Akceptować, uznawać, dbać, troszczyć się.

Akceptować gwałty, uznawać podłość, dbać o własny zadek, troszczyć się wyłącznie o siebie?


Imputacja.

Równie dobrze można imputować: definicja Chwata to: miłość to ofiara, czyli mam się dzisiaj zabić za bezdomnego, któego napotkam, żeby mógł mieszkać tam, gdzie ja dotąd mieszkałem.

_________________
MODERATOR


Śr lip 04, 2018 9:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dwa przykazania miłości
Nie imputacja, tylko rozumienie używanych słów.

Jeśli miłość to akceptacja, a akceptowanie gwałtów mieści się w definicji słowa "akceptacja", to miłość jest akceptacją gwałtów? A jest?

Natomiast jeśli miłość nie jest akceptacją gwałtów, to miłość jest nie-akceptacją. Okazuje się więc, że miłość jest zarówno akceptacją, jak i nie-akceptacją, czyli w tym momencie "akceptacja" niczego nie określa. To samo dotyczy pozostałych pojęć, co oznacza, że pojęcia niczego nie określiły.



_____________________
Czy Zbigniew mógłby odpowiadać na posty do niego skierowane, a nie wtrącać się w cudze?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 04, 2018 10:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dwa przykazania miłości
Chwat to zdefiniuj miłość i zobaczymy jak bardzo Twoja definicja obejmuje całokształt zagadnienia i nie budzi wątpliwości. Osobiście wiele razy byłam przekonana że znam dobrą definicję miłości, ale obecnie do każdej potrafię się przyczepić a takie definicje mi nie wystarczają więc wolę uznać że zwyczajnie nie wiem, tak samo jak w kwestii czasu - potrafię podać kilka całkiem przyzwoitych definicji i posługiwać się tym pojęciem, ale nie potrafię podać w pełni zadowalającej mnie definicji. Generalnie siebie też nie potrafię zdefiniować w zadowalający mnie sposób, ale to nie znaczy że nie orientuję się kim jestem, po prostu patrzę na sprawę z wielu różnych perspektyw i nie potrafię słowami ująć całokształtu.
Na dobitkę dochodzę do wniosku że pewnych spraw zwyczajnie nie da się w pełni opisać słowami, bo opis słowny to tylko opis słowny, tak samo jak nie da się w pełni opisać słowami obrazu, bo jakkolwiek dokładny i precyzyjny będzie to opis i tak nie będzie oddawał jak należy obrazu.
Kilka względnie wystarczających definicji miłości i kochania podałam wcześniej, choć obecnie sądzę że są tylko względnie zadowalające.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 10:58
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Dwa przykazania miłości
chwat napisał(a):
Nie imputacja, tylko rozumienie używanych słów.

Jeśli miłość to akceptacja, a akceptowanie gwałtów mieści się w definicji słowa "akceptacja", to miłość jest akceptacją gwałtów? A jest?

Natomiast jeśli miłość nie jest akceptacją gwałtów, to miłość jest nie-akceptacją. Okazuje się więc, że miłość jest zarówno akceptacją, jak i nie-akceptacją, czyli w tym momencie "akceptacja" niczego nie określa. To samo dotyczy pozostałych pojęć, co oznacza, że pojęcia niczego nie określiły.



_____________________
Czy Zbigniew mógłby odpowiadać na posty do niego skierowane, a nie wtrącać się w cudze?


Nie przypominam sobie, żebyś kierował do mnie cokolwiek. Myślałem, że zdania zdania: "Czy Zbigniew coś tam..." są zdaniami skierowanymi w próżnię ;)

Nie wtrącam się w cudze posty. Forum jest publiczną dyskusją, więc jeśli chcesz, żeby ktoś się nie wtrącał, to koresponduj za pomocą prywatnych wiadomości.

_________________
MODERATOR


Śr lip 04, 2018 14:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dwa przykazania miłości
chwat napisał(a):
towarzyski_pelikan napisał(a):
chwat napisał(a):
A co to znaczy "kochać"?

Akceptować, uznawać, dbać, troszczyć się.

Akceptować gwałty, uznawać podłość, dbać o własny zadek, troszczyć się wyłącznie o siebie?


Miłość zawsze dotyczy podmiotu, nie kocha się więc zachowań czy cech człowieka, tylko samego człowieka, jego człowieczeństwo.

W imię miłości czasem trzeba kogoś skarcić, potępić jakieś zachowanie, ukarać.

Tak więc np. kocham X, który jest gwałcicielem i powodowana miłością będę chciała go o tych gwałtów powstrzymać. Jeśli nie będę mogła wpłynąć na zmianę jego postępowania, to pozostanie mi chronić innych przed nim. Wszystko z miłości dla człowieka.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr lip 04, 2018 16:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dwa przykazania miłości
Czyli w tym przypadku nie będziesz czegoś akceptować. To po co mówienie, że miłość to akceptowanie?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 04, 2018 16:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 229 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL