Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Tatuaż 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 15:26
Posty: 381
Post Tatuaż
Zapytania z Wiary.pl/ napisał(a):
Czy tatuaż to coś złego?

Odpowiedź - WIARY.PL :

Tatuowanie swojego ciała mogłoby być grzechem w takim stopniu, w jakim byłoby to szkodzenie sobie na zdrowiu. Tatuaż szkodliwy nie jest (poza przypadkami infekcji) więc nie można mówić o grzechu. Inna rzecz, czy jest roztropnym trwałe piętnowanie swojego ciała. A jeśli z jakiegoś względu tatuaż przestanie się podobać?


Jakoś ta odpowiedź do mnie nie przemawia. Przecież w Biblii mamy na ten temat tekst:

Księga Kapłańska 19,29 napisał(a):
" Nie bedziesz ... czynić nacięć na ciele swoim ani nakłuwać napisów na skórze swojej: Jam jest Pan"


Czy jest jakiś konkretny dokument kościoła, który wyraźnie mówi że tatuaż jest grzechem czy też grzechem nie jest i dlaczego. Może rozpoczniemy dyskusje na ten temat a być może ktoś przedstwi jakieś dokumenty i wszystko szybko się wyjaśni ?

_________________
Bóg - jest miłością

Jeżeli zło nie jest napiętnowane rozzuchwala się.


Pn lis 07, 2005 4:23
Zobacz profil
Post 
Kiedys sie pytalem ;)

Z tego co wiem, nie, nia ma. Poza tym w tym tekscie ktory przytoczyles chodzi chyba o konkretne napisy ;)

Dla wielu ludzi tatuaz jest wyrazeniem uczuc, samego siebie. Ja tez nie mam nic przeciwko, do czasu az jest gustowny i ladny, a uwierzcie mi, bywaja tatuaze naprawde piekne... to sztuka.

Sam chcialem miec tatuaz, ale potem w pracy w niemczech zobaczylem zbyt wielu 40-sto letnich panow z tatuazami z lat mlodosci. Stwierdzilem, ze ja tak wygladac nie chce, co nie zmienia faktu, ze jak komus sie to podoba - droga wolna.

Napisales to w temacie etycznym, andrzeju, wiec chcialem Ci odpowiedziec: tatuaze byly z czlowiekiem od dawna, jako dowod odwagi, odznaczenia czy tez przynaleznosci, czesto tez mialy aspekt naturalny. Potem, w czasach PRLu w Polsce glownie kojarzone byly z wiezieniem (gitowcy i ich toczki). W Polsce tatuaze staja sie coraz bardziej popularne, a jakosc i standatd higieniczny wykonania sie coraz bardziej podnosza ;)

Co nie zmienia faktu, ze ciagle uwazam za piekna roze na krzyzu kobiety.

Tatuaz permamentny to jednak odpowiedzialnosc, trzeba dlugo wybierac wzor i miejsce, bo mozna zalowac. Zalowac mozna jednak wielu decyzji, co jeszcze nie znaczy, ze sa one grzechem.

Nie zapominajmy jednak o naturalnych tatuazach wchlaniajacych sie po roku czy dwoch. Jak ktos chce sprobowac, jak bedzie czul sie z dziara, to: polecam.

Aha, Andrzeju, w swietle Twojego napisu: nie wolno nosic kolczykow :P Dziura to tez naciecie.

Crosis


Pn lis 07, 2005 10:28
Post 
Andr2eju

Fragment przez Ciebie podany odnosi sie do konkretnych kultów pogańskich. Popatrz na niego w kontekscie historycznym, a wyjdzie ci co innego.
Poza tym, zapomniałes chyba o czyms bardzo ważnym:
Tekst dokładnie brzmi

Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym.....


W tym rozdziale Ksiegi kapłańskiej jest kilka rzeczy nie obowiązujacych w dzisiejszych czasach np:
"Nie będziesz łączył dwóch gatunków bydląt. Nie będziesz obsiewał pola dwoma rodzajami ziarna. Nie będziesz nosił ubrania utkanego z dwóch rodzajów nici. " Kpł 19, 19

Jakos nikt sie do tego w obecnych czasach nie stosuje...baaaa, obsiewanie pól róznymi rodzajami ziarna wprowadzali zakonnicy.
Kolejny przykład:

"Kiedy żąć będziecie zboże ziemi waszej, nie będziesz żął aż do samego skraju pola i nie będziesz zbierał kłosów pozostałych na polu. (10) Nie będziesz ogołacał winnicy i nie będziesz zbierał tego, co spadło na ziemię w winnicy. Zostawisz to dla ubogiego i dla przybysza. Ja jestem Pan, Bóg wasz! " Kpł 19.9-10

Problem w tym, że ubodzy zazwyczaj mieszkaja w mieście i na polach ich nie ma. Co wiec za sens zostawiać w dzisiejszych czasach resztki dla ubogich..które i tak sie zepsuja?

kolejny:
"Kiedy wejdziecie do kraju i zasadzicie drzewa owocowe wszelkiego gatunku, będziecie uważać ich owoce za nieobrzezane. Trzy lata pozostaną one nieobrzezane, nie będziecie ich jeść. (24) W czwartym roku wszystkie ich owoce będą poświęcone jako dar radosny dla Pana. (25) W piątym roku będziecie jedli ich owoce, aby pomnożył się wasz dochód z nich. Ja jestem Pan, Bóg wasz!" Kpł 19, 23-25

Kto dzis stosuje takie zasady?

Nie feruj wiec wyroków na podstawie wyjetego z kontekstu fragmentu Biblii.

Co do samych tatuaży...no cóz. ja jestem im przeciwny, do pewnego stopnia. Przesada nie wchodzi w gre...sam także sie nie tatuowałem i nie mam tego zamiaru. Natomiast delikatny tatuaz jest sprawa osobista danego człowieka i z cała pewnościa nie jest grzechem.

Tak jako ciekawostka:
Za dawnych siermiężnych lat realnego socjalizmu.....kiedy brano młodych chłopaków na tzw. "stawkę" do WKU (Wojskowa Komenda Uzupełnien), badano ich w ten sposób, ze wszyscy nago paradowali przed stołem szacownej Komisji. Osoby na których ciele znajdował sie tatuaż....wysyłano na dodatkowe badania do psychiatry. Komuchy zatem traktowali tatuaz bardziej sierożnie od Koscioła :D


Pn lis 07, 2005 11:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 15:26
Posty: 381
Post 
Dzięki za wasze wypowiedzi ale... mi chodzi bardziej o jakiś oficjalny dokument Kościoła Katolickiego albo wypowiedź Papieża na ten temat.
A czy niema jakiegos stosownego dokument, który tłumaczy tak i tak i dlatego bo dlatego ?

_________________
Bóg - jest miłością

Jeżeli zło nie jest napiętnowane rozzuchwala się.


Pn lis 07, 2005 12:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 12, 2005 13:48
Posty: 249
Post 
A czy jest jakiś dokument KK na temat tego, czy wolno włosy codziennie na inny kolor farbować?

Czy oczekujesz od Kościoła, ze wypowie sie we wszystkich szczegółowych kwestiach dotyczących naszego życia? Że przestanie ufać rozumowi ludzkiemu? Że uważa, że ogólnych norm, ktore podaje ludzie nie będą umieli w życiu zastosować, więc trzeba do nich jak do przedszkolaków?


Pn lis 07, 2005 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 16:13
Posty: 188
Post 
Cytuj:
Sam chcialem miec tatuaz, ale potem w pracy w niemczech zobaczylem zbyt wielu 40-sto letnich panow z tatuazami z lat mlodosci. Stwierdzilem, ze ja tak wygladac nie chce, co nie zmienia faktu, ze jak komus sie to podoba - droga wolna.

to moze warto popytac o tatuaze na 5 (chyba) lat....??

a co z kolczykami i innymi takimi??


Pn lis 07, 2005 20:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 15:26
Posty: 381
Post 
MaBi napisał(a):
Czy oczekujesz od Kościoła, ze wypowie sie we wszystkich szczegółowych kwestiach dotyczących naszego życia?


Właśnie tego oczekuję i jak do tej pory się nie zawiodłem. Niemal we wszystkich sprawach Kościół zajął swe stanowisko. Można wiele wyczytać z KKK i różnych wypowiedzi i dokumentów papieskich. Natomiast w tej sprawie nie umie nic znaleść. Nie chcę się tatuować tylko potrzebuję konkretnej decyzji w tej sprawie. Chodzi o to że jedni chrześcijanie piszą w internecie że to grzech a inni trywializują sprawę. Kto ma racje ?

Kiedy szukałem w googlach zgłosiło mi się wiele salonów tatuażu a ich stanowisko jest raczej oczywiste. Znalazłem też coś takiego ale nie wiem co to za organizacja - ultramontes. ?? ??

http://www.ultramontes.pl/tatuaze.htm

Co o tym sądzicie ?? ?? ??

_________________
Bóg - jest miłością

Jeżeli zło nie jest napiętnowane rozzuchwala się.


Pn lis 07, 2005 21:25
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Znalazłem też coś takiego ale nie wiem co to za organizacja - ultramontes. Pytajnik Pytajnik


To ludzie, którzy nazywaja nauki JPII (oraz SWII) apostazja...nie herezja, ale apostazją (czyli całkowitym odrzuceniem wiary chrześcijańskiej), a Benedykta XVi...ekumenicznym maniakiem.

Szkoda na nich czasu...


Pn lis 07, 2005 21:40

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Ultramontes to chora strona, propagująca religię opartą na strachu i pobożności bezwzględności. Religijny wampir.

Andr2eju, skoro śledzisz wypowiedzi o tatuażach, rozpatrz argumenty i zdecyduj kto ma racje. W końcu Bóg dał nam rozum do czegoś więcej niż wyszukiwania pozycji w spisie treści katechizmu i dokumentów kościelnych.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn lis 07, 2005 23:50
Zobacz profil
Post 
And2eju, tu sie zgodze z incognito... ten tekst jest po prostu smieszny. A co z ludzmi, ktorzy tatuuja sobie przyz, jako oznake wiary? Ktos nosi na szyi, a oni chca miec permamentny?

Takie uogolniane i demonizowanie jak na tej stronie robi KK wieccej krzywdy, niz Rydzyk i RAdio Ma Dzioba.


Crosis


Wt lis 08, 2005 8:45
Post 
Onosnie tego artykułu ultramontanów.....

Tatuaże są zakazane przez Pierwsze Przykazanie Boże!

Gdyby przysiąść fałdów i zacząć lawirować tak jak oni....to można by udowodnić, że picie kawy czy też dłubanie w nosie....jest także zakazane przez to przykazanie.

Wywodza tatuaże od pogaństwa......hmmmm, kto teraz tatuując sobie mała różyczkę na ramieniu ma namysli oddawanie sie pogańskim kultom?

Poza tym.....czas świetowania Bożego Narodzenia, także ma swoje korzenie w pogaństwie. Czy ultramontaniki zakaża wiec tego świeta?


Wt lis 08, 2005 9:22

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Czekoladę, cement i papier też poganie wymyślili. To tylko kwestia czasu gdy Ultramontanie zaczną wieść gorzkie życie w drewnianych chatach, z półkami zastawionymi wyrytymi na tabliczkach fragmentami z Biblii mówiącymi o piekle (cała by się nie zmieściła, a przecież te mówiące o piekle są najważniejsze! Pamiętajcie - piekło! Piekło! :roll: ).

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Wt lis 08, 2005 15:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 15:26
Posty: 381
Post 
Panowie, mi chodzi o jakikolwiek tekst w internecie, który ukazuje stanowisko Kościoła w tej sprawie. Wypowiedź jakiegoś biskupa lub ksiedza. Podałem tekst "Ultramones" bo tylko to znalazłem. Proszę znajdźcie coś co potwierdza wasze stanowisko. Może być nawet artykuł z "Gościa Niedzielnego", "Miłujcie Się" czy "Naszego Dziennika". Potrzebuję czegoś konkretnego.

_________________
Bóg - jest miłością

Jeżeli zło nie jest napiętnowane rozzuchwala się.


Śr lis 09, 2005 0:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Artykuł w jakiejśtam gazecie to jeszcze nie stanowisko Kościoła. Nie bierzesz pod uwagę tego, że Kościół po prostu nie zabrał oficjalnego stanowiska w tej sprawie? A jeśli nie bierzesz, to czy z równą nadzieją oczekujesz stanowiska Kościoła względem malowania paznokci, kolczykowania, dredów, zmieniających kolor oczu szkieł kontaktowych itp.?

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Śr lis 09, 2005 6:42
Zobacz profil
Post 
Całkowicie zgadzam sie z Incognito. And2eju, sprawiasz wrazenie, jakbys chcial miec powiedziane absolutnie wszystko. Co wolno, co nie wolno, w co sie ubrac, a w co nie, na jaki kolor machnac paznokcie. Gdyby Kosciol na kazdy temat podjal takie stanowisko to:
a) utonal by w biurokracji
b) stalby sie instytucja totalitarna

Po prostu Kosciol w pewnych sferach pozostawia decyzje wiernym. A ksieza tez wyrocznia nie sa. Dla jednego tatuaz moze byc osobiscie np nieestetyczny, a inny moze nie widziec w tym nic zlego. Tak samo np w kwestii malowania wlosow albo tipsow.


Crosis


Śr lis 09, 2005 11:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL