Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 23:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Rzeczy "złe" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Sprawdziłem i rzeczywiście cyklon b na początku był używany do tępienia robactwa. Ok, to był chybiony przykład ale prędzej czy później mógłbym znaleźć informację o jakimś wirusie stworzonym w warunkach laboratoryjnych tylko i wyłącznie po to aby być bronią biologiczną zabijającą ludzi. Jeśli ktoś naprawdę nie wierzy, że coś takiego jest może się uprzeć i kazać mi poszukać, ale mam nadzieję, że obędzie się bez tego żmudnego procesu, który nie jest tu najważniejszy - bardziej istotna jest sama idea niż konkretny przykład. Ponawiam więc pytanie: czy rzecz która może być użyta tylko do złych celów może być uznana za złą?

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Wt gru 13, 2005 10:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2005 17:06
Posty: 968
Post 
Kluczem jest chyba to, co powiedziała Rozalka:
rozalka napisał(a):
zwykle nie można oddzielić rzeczy od jej zastosowania, bo dana rzecz to nie tylko wartość materialna ale też wartość użytkowa
A wartość użytkową materii nadaje człowiek. Całą materię, cały świat człowiek dostał w prezencie. "Masz tu i sobie coś ulep." Tak?
No właśnie z perspektywy wiary (katolickiej) to wszystko, co nas otacza, rzeczywiście jest dla nas ("czyńcie sobie ziemię poddaną"), do "ulepienia", ale nie sobie. A czemu, komu? Innym, bliźnim? Ludzkości?

Chyba można pokusić się o takie wstępne założenie - nie ma złej materii. Może być złe "ulepienie", czyli forma, zastosowanie, użytek.
Słowem, jeśli rzecz materialna sprzyja dobru w intencji twórcy - jest dobra.
Kurka, jakiś banał mi wyszedł :?
a może nie banał?
Chyba nie banał - zamordować można nawet gumową kaczuszką, co nie oznacza, że gumowa kaczuszka jest zła sama w sobie.
Można kroić cebulkę na szafocie, co nie oznacza, że szafot sam w sobie jest dobry.

Może o to chodzi? hmm ;)

_________________
Nie smuć się zaraz z nieszczęść na świecie, bo nie znasz dobra zamierzonego w wyrokach Bożych, które one niosą z sobą dla wiecznej radości wybranych. (św. Jan od Krzyża)


Wt gru 13, 2005 11:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt paź 28, 2005 10:50
Posty: 55
Post Re: Rzeczy "złe"
Chyba, ze ktos poda mi jakas rzecz, ktora sama przez sie jest zlem.

Skoro prosisz człowieku to powiem Ci co jest złem.
Złem jest Twój (jego,jej) zły wybór.
Wybrać z wolą zło czy dobro (źle czy dobrze) może człowiek wolny a więc rozróżniający dobro od zła.
Człowiek staje się wolny dzięki Jezusowi (o czym pewnie nie wiesz) dlatego Twoje wybory jeśli nie są wolne są ślepe i nie jesteś w stanie ocenić czy wybrałeś dobrze czy źle.
Ślepy wybór (na wiarę) jest usprawiedliwiony przez Twoją niewiedzę i podlega wybaczeniu, gdybyś wybierał świadomie zło wtedy sam sobie nie mógłbyś wybaczyć. Problem czy człowiek może być nieetyczny i wybrać źle skoro to Jezus uczyni Go wolnym i odpowiedzialnym zarazem jest problemem samego człowieka. Rozważ jak można być złym wobec wybawiciela? Skoro Jezus wskazuje mi (Tobie) jak być wolnym i dobrym człowiekiem to jak mógłbym czynić źle?
Nie wiem czy na tym portalu jest ktoś kto prawidłowo rozwinie tę myśl ale być może na racjonaliście.pl dowiesz się więcej.
Pozdrawiam serdecznie.


Wt gru 13, 2005 17:01
Zobacz profil
Post 
Jakbym chcial zadac pytanie na racjonaliscie, to bym je tam zadal.

I tak - macie racje, pewne rzeczy mozna rozpatrywac w kwestii ich zastosowania. Ale czy sa rzeczy, ktore maja tylko zle zastosowanie?

Mozecie powiedziec: bron. Tak, ale na sluzy tez polowaniom, zdobywaniu jedzenia. Proch strzeliniczy byl olbrzymia dzwignia cywilizacyjna.

Cyklon-B - byl gazem tepiacym robactwo.

Cos jeszcze?

I nie mowimy tutaj o rozdzielaniu przez czlowieka, czy wykorzysta rzecz dobrze czy zle. To oczywiste. I daruj sobie prosze wycieczki osobiste w stylu "to czego nie wiem i to o czym wiem". Jakbym chcial dyskutowac o tym, czy jakas my mamy wybor, jak wykorzystac dana rzecz, to bym dyskutowal, ale daremnie. Clzowiek po to ma wolna wole zeby wybieral. I raczej nie o tym wypowiadali sie przedmowcy.

Ponawiam pytanie: czy jest jakas rzecz, ktora patrzac obiektywnie, moze zostac wykorzystana tylko w zlym celu?

I idac dalej tym tropem: jesli znajdziemy taka rzecz. To czym z punktu widzenia fizyki jest rzecz? Materia. Czy jesli uznamy noz jako zly, to czy od razu materialy uzyte do jego zrobienia stana sie zle. Raczej nie.

Crosis


Wt gru 13, 2005 20:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2005 9:57
Posty: 172
Post 
ale powiedzmy chińskie narzędzia tortur z XV w. ostatnio widziałem takie w podręczniku i wieżcie że one nie mogą służyć do czegoś innego. Było tam narzędzie do wydłubywania oczu tak żeby nie doprowadzić do smiercionośnego krwotoku, ale sprawić jak najwięcej bólu.

Albo powiedzmy krzesło elektryczne, które słóży tylko i wyłącznie do zadawania smierci.

Idąc dalej to gilotyna, która tylko i wyłącznie zadaje smierć, chyba że chodzi o gilotynkę do cygar :)

_________________
dziekujemy, że nas wybrałeś, abysmy stali przed Tobą i Tobie słuzyli


Wt gru 13, 2005 23:33
Zobacz profil
Post 
Widzisz - gilotyna. Do cygar. Rozni sie tylko rzadem wielkosci. Albo to narzedzie - co to jest? kombinacja ostrzy, drewna i stali... prawdopodobnie zbudowane w nieco innym celu (chinczycy jedli rozne rzeczy), albo zbudowane z narzedzi sluzacych do czegos innego. Nie da sie wyodrebnic gotowej rzeczy. Kazda sklada sie tak naprawde ze skladowych.


Crosis


Śr gru 14, 2005 0:04
Post 
Krzeslo elektryczne, ciekawe, nie?

Piszesz do zadawania smierci - w imie majestatu prawa, w krajach, ktore sie na to zgodzily. Ale poczytaj sobie geneze tego przyrzadu.

Wynalazcą krzesła elektrycznego jest Thomas Alva Edison. Zasada działania opiera się na wykorzystaniu zgubnego dla białek prądu zmiennego. Po raz pierwszy użyto tego narzędzia w roku 1890 w więzieniu stanowym w Auburn w Nowym Jorku. Pierwszą ofiarą był William Kemmler.

Obecnie w większości stosujących dawniej ten rodzaj uśmiercania stanów krzesło elektryczne zostało zniesione (do tej pory jedynym stanem, który stosuje krzesło elektryczne jako jedyną metodę uśmiercania jest Nebraska, choć od jakiegoś czasu nie wykonuje się tam wyroków śmierci). W kilku stanach skazaniec ma do wyboru, czy chce zostać stracony na krześle elektrycznym, czy też w inny sposób (w Alabamie, Florydzie, Karolinie Południowej, Tennessee i Wirginii).

Filipiny były jedynym krajem poza USA, gdzie stosowano tę metodę egzekucji. Krzesło elektryczne było używane w tym kraju w latach 1924-1976.


Za:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzes%C5%82o_elektryczne

Czy mozesz powiedziec, ze z wyjatkiem wykorzystania (o podzialach na zly dobry mozna wiele dyskutowac) sama kombinacja materialow i pradu moze byc uznana za z gruntu zla?

Crosis


Śr gru 14, 2005 0:07

Dołączył(a): Pt paź 28, 2005 10:50
Posty: 55
Post 
Crosis napisał(a):
Jakbym chcial zadac pytanie na racjonaliscie, to bym je tam zadal.

-Wybrałam Cię Crosis, więc jeżeli odważysz się zajrzec i zadac pytanie to znajdzie Cię Ten, który mnie posłał, zachowaj jednak nick Crosis, by On Cię rozpoznał.

I tak - macie racje, pewne rzeczy mozna rozpatrywac w kwestii ich zastosowania. Ale czy sa rzeczy, ktore maja tylko zle zastosowanie?
-Nie my lecz My, którzy tam gościmy. Zastosowanie formy materii jest poprzedzone wolą kreatora, który formę do istnienia powołał.

Mozecie powiedziec: bron. Tak, ale na sluzy tez polowaniom, zdobywaniu jedzenia. Proch strzeliniczy byl olbrzymia dzwignia cywilizacyjna.
-Każda forma służy złemu i dobremu, zgodnie z wolą użytkownika.

Cyklon-B - byl gazem tepiacym robactwo.
-Jak wyżej.

I nie mowimy tutaj o rozdzielaniu przez czlowieka, czy wykorzysta rzecz dobrze czy zle. To oczywiste.
-Oczywistym jest, że decyduje co jest dobre a co złe?
I daruj sobie prosze wycieczki osobiste w stylu "to czego nie wiem i to o czym wiem". Jakbym chcial dyskutowac o tym, czy jakas my mamy wybor, jak wykorzystac dana rzecz, to bym dyskutowal, ale daremnie.
-Przekonasz się, że wiele się zmieniło w tym co uważasz za daremne.
Clzowiek po to ma wolna wole zeby wybieral.
-A więc człowiek ma jednak w sobie boskośc. Jak odróżnisz dobro od zła, wszak jeśli wolny wybór należy do Ciebie?
I raczej nie o tym wypowiadali sie przedmowcy.
-Skup się może na sobie...
Ponawiam pytanie: czy jest jakas rzecz, ktora patrzac obiektywnie, moze zostac wykorzystana tylko w zlym celu?
-Ludzka niewiedza i wiara potrzebujące nakazów. Nie wiedząc czemu służysz jakże ocenisz czy postępujesz dobrze czy źle?
I idac dalej tym tropem: jesli znajdziemy taka rzecz. To czym z punktu widzenia fizyki jest rzecz? Materia. Czy jesli uznamy noz jako zly, to czy od razu materialy uzyte do jego zrobienia stana sie zle. Raczej nie.
-Potem wrócisz na ten portal jako nowy Crosis i zaśmiejesz się nad tym co napisałeś. Pomożesz innym z własnej woli.


Śr gru 14, 2005 0:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2005 9:57
Posty: 172
Post 
Crosis napisał(a):
Czy mozesz powiedziec, ze z wyjatkiem wykorzystania (o podzialach na zly dobry mozna wiele dyskutowac) sama kombinacja materialow i pradu moze byc uznana za z gruntu zla?
Oczywiscie, że nie bo materia z natury rzeczyjest etycznie obojetna. Jezli nie ma własnej woli nie mozę być uznawana za coś dobrego lub złego, może być uznawana jako narzedzie które słuzy do czynienie dobrych lub złych rzeczy.

Jednak nie posłgujemy sie tym stricto fizycznym okresleniem materii, nadajemy jej pewien posmak metaforyczności (przynajmniej w tym temacie).
Dlatego nawet najbrzydsza rzecz rozłozona na atomy, nie może być uznana za brzydką bo atomy są naetralne pod wzgledem estetycznym. Z tego wynika że w naszym rozumowaniu gdzieś jest błąd, bo mimo tego że atomy są neutralne to ta rzecz którą widzimy jest brzydka. A to tlyko i wyłącznie z tego powodu, że za bardzo wgłębilismy sie w wchodząc głębię przypadku, a powinniśmy pozostać przy bardziej ogólnym ujęciu rzeczy.

Oczywiście problemy powinno sie rozkładać na czynniki pierwsze ułatwiając ich rozwiązywanie, ale nie aż do takiego stopnia który uniemozliwa ich indywidualną identyfikację.

_________________
dziekujemy, że nas wybrałeś, abysmy stali przed Tobą i Tobie słuzyli


Śr gru 14, 2005 1:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Crosis napisał(a):
Czy mozesz powiedziec, ze z wyjatkiem wykorzystania (o podzialach na zly dobry mozna wiele dyskutowac) sama kombinacja materialow i pradu moze byc uznana za z gruntu zla?

Sorry Crosis, ale już wydziwiasz, rzeczy posiadają inne właściwości niż ich elementy ze względu na swoją kombinacyjność. Kwas siarkowy ma inne właściwości, niż jego składowe pierwiastki oddzielnie, podobnie białka czy cośtam innego wchodzącego w skład śmiertelnego wirusa nie ma takich właściwości. Rzecz to coś więcej niż jej luźne komponenty bez ładu i składu, więc co Ty chcesz udowodnić?

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Śr gru 14, 2005 6:46
Zobacz profil
Post 
Chce pokazac, ze nie rzeczy z gruntu zlych.

I sorry Agnies, bylem na racjonaliscie. Nie chce mi sie nawet odgrzebywac hasla.

To temat o etyce, nie o religii. Nie wglebiamy sie tutaj w temat wolnej woli i odrozniania.

Crosis


Śr gru 14, 2005 7:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
Agnies:
Cytuj:
Crosis napisał:
Jakbym chcial zadac pytanie na racjonaliscie, to bym je tam zadal.

Agnies odpowiedxiała:
-Wybrałam Cię Crosis, więc jeżeli odważysz się zajrzec i zadac pytanie to znajdzie Cię Ten, który mnie posłał, zachowaj jednak nick Crosis, by On Cię rozpoznał.



a co to ma byc ??
:hahaha:

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Śr gru 14, 2005 23:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Mieszek napisał(a):
Agnies odpowiedxiała:
-Wybrałam Cię Crosis, więc jeżeli odważysz się zajrzec i zadac pytanie to znajdzie Cię Ten, który mnie posłał, zachowaj jednak nick Crosis, by On Cię rozpoznał.
a co to ma byc ??
:hahaha:

Brzmi jak hasło Power Rangers, tajemniczy cytat z najnowszego numeru "Wróżki" albo wezwanie z Pokemon:
-Crosis, wybieram Cię!
:lol:

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Cz gru 15, 2005 8:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 21, 2005 16:18
Posty: 85
Post 
Z gadzam się z twierdzeniem że niema żeczy złych - sa rzeczy d dobre które człowiek urzywa do złych celów Sam Bóg nazwał wszystko co stworzył "dobrem" - więc tak jest . Tylko człowiek uczynił z dobrego zło . :-)


Cz gru 22, 2005 23:20
Zobacz profil
Post 
//Crosis wyskakuje z malej kuleczki i z flasza wina w lapie zatacza sie obok Incognito//


Tak tak...

Takiego pokoemona sobie wytrenowales :P

Crosis


Pt gru 23, 2005 15:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL