Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 10:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 POKORA 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 19:02
Posty: 67
Post 
Olesia napisał(a):
Pokora - przyjmowanie ludzi, świata, życia takimi jakimi są.
Przykład - kocham tych, którzy są inni niż ja, nawet tych, którzy robią mi krzywdę(choć nie zawsze mi się to udaje). Nie oceniam innych.
Pozdrawiam

Piewsze zdanie moim zdanie mówi o tolerancji,drugie o altruiżmie i masochźmie a trzecie o braku asertywności :-)


N maja 14, 2006 20:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 19:02
Posty: 67
Post 
Pokora to umiejętność spojrzenia na siebie z dystansem, to także umiejetność przyjmowania, słuchania o sobie rzeczy,które ą trudną do przyjęcia prawdą, na którą najczęściej reagujemy buntem, to także silna wola któa powstrzymuje przed udowadnianiem za wszelką cenę swoich racji, to zdolność do kompromisów, w których każdy zachowuje swoją wartość, nikt nie jest przegrany, to również chęć odpuszcenia swoich racji,gdy ich wyrażanie nie przynosi dobra a jedynie poniżanie innego i ogólną frustrację itd itp


N maja 14, 2006 20:47
Zobacz profil
Post 
POKORA = PRAWDA.Być pokornym to widzieć u siebie zalety i wady,to nie czuć się gorszym ani lepszym od innych.Pokora to nie ukrywanie się w cieniu czy bycie tzw."myszką",bo służba to nie bierność ale podejmowanie konkretnych działań.Każde nasze działanie niech będzie modlitwą uwielbienia i niech będzie bezinteresowne (nie dla pieniędzy czy sławy ale dla dobra bliźnich i Kościoła).


Pn wrz 11, 2006 13:50

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 22:18
Posty: 67
Post 
„Każdy aby się przekonać, jak stoi z pokorą i pychą, powinien w rachunku sumienia zbadać czywoli chwalić czy też ganić, czy chwalenie go kosztuje a ganienie sprawia mu zadowolenie”

ARTYKUŁY /o. Jacek Woroniecki OP - Pokora i jej rola w stosunkach międzynarodowych
http://www.krajski.com/index.htm


Pt wrz 22, 2006 9:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: POKORA
Zapraszam do refleksji na temat pokory, możliwie jak najwięcej osób, jako motto proponuję fragment z pouczeń Mamy Bożej;

Pragnę, córko Moja najmilsza, abyś się ćwiczyła w trzech cnotach, które mi są najdroższe, a Bogu są najmilszymi: pierwsza – pokora, pokora i jeszcze raz pokora. Druga cnota – czystość; trzecia cnota – miłość Boża (Dz. 1415).

1 P 5,5
Wszyscy zaś wobec siebie wzajemnie przyobleczcie się w pokorę, Bóg bowiem pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje.


Im dusza więcej zaufa, tym więcej otrzyma.

W swoim życiu miałem łaskę widzieć wiele nawróceń nawet z sytuacji skrajnie beznadziejnych, jak okultyści różnego rodzaju, czy lżejszych jak racjonaliści, agnostycy, letni katolicy, chorzy itp. I w moim poczuciu, by łaska Boża mogła działać muszą być chociaż zalążki pokory, by było na czym budować fundament wiary, uzdrowienia, by działy się cuda Boże. Także tu są osoby, które musiały, czy muszą przejść znacznie dłuższy dystans niż katolik, który potrzebuje nawrócenia. Ale jak nie ma pokory to ludzie się staczają. Gorliwi katolicy stają się letnimi, letni odchodzą od Boga. Ten z ogonem wchodzi zakamarkami np. jak w danej rodzinie jest przyzwolenie na wulgaryzmy to może to doprowadzić do bardzo poważnych dramatów w przyszłości.

Proponuję dokonać refleksji na temat pokory, bo jest to cnota, której fundamenty sięgają ponad/poza wiarę.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pt gru 23, 2022 17:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL