Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 18:59



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
 "piraty" - używanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2011 18:34
Posty: 45
Post "piraty" - używanie
Chciałbym się dowiedzieć czy używanie pirackiego oprogramowania to grzech? Mówię właśnie o samym uzywaniu, nie o ściąganiu, ponieważ przez wiele lat "ciagnąłem" piraty z sieci, teraz jednak przestałem. Mam 3 dyski twarde (razem około 1000GB) na których jest dużo piratów (gry filmy, muzyka, programy, Windows).
Czy samo używanie ich jest grzechem?


Śr sty 04, 2012 19:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2011 15:34
Posty: 973
Post Re: "piraty" - używanie
chyba tak, to po części kradzież

_________________
pajacyk.pl


Śr sty 04, 2012 23:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: "piraty" - używanie
Samo korzystanie jest zdaje się zgodne z prawem. Czy jednak zgodne z etyka i sumieniem? Czym innym jest obejrzenie filmu raz, a czym innym zbieranie sobie kolekcji, z której dowolnie korzystam. Czym innym ściągać film, gdy nijak inaczej go nie możesz dostać, ani zapłacić, a czym innym ściąganie nowości kinowych. To wszystko o czym tu mowa to s wyniki czyjejś pracy i samodzielnie musisz ocenić, ale nie czy popełniasz grzech, nie czy to jakieś wielkie zło, ale po ludzku ocenić czy przypadkiem korzystasz z czyjejś pracy, za którą jednak nie płacisz. Przykładowo seriale lecą w tv, można je nagrywać, oglądać w internecie. Trudno to ocenić czy to złe że mogę oglądać je poza tv. Każdy sam ocenia zatem. To Twój wybór i Twoja ocena. Zastanów się zatem, czy potrzebujesz niezbędnie danego programu i nie ma alternatywy? Zamiast Worda 2010, Open Office? Nie możesz korzystać z Windows XP, bo koniecznie musisz mieć Win7? Gry muszą być z górnej półki, nie mogą być już posiadane-legalne, lub wersje darmowe? Sam oceń, czego potrzebujesz niezbędnie, a czego nie i czy przypadkiem nie możesz zastąpić tych wypełnionych dysków rzeczami mniej gryzącymi sumienie. Alternatywy nie muszą być idealne, ale przynajmniej twórcy jasno mówią że chcą aby każdy za darmo z nich korzystał. Jeśli coś rozpatrujemy tu jako problem to jest to właśnie korzystanie, bo co innego można robić z tymi danymi? Pytasz właśnie o istotę problemu bo jeśli co może być złe to jest to sławnie korzystanie i nic więcej.

A tak w ogóle na Twoim miejscu w ogóle bym się w internecie nie chwalił swoimi zbiorami. A same dyski opróżnił z rzeczy zbędnych i naruszających prawo. Ale sam oceń, nikt Ci nie ma prawa mówić, bo skąd ja mam wiedzieć co Ty na dych dyskach masz i po co Ci to potrzebne.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz sty 05, 2012 0:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: "piraty" - używanie
WIST napisał(a):
Samo korzystanie jest zdaje się zgodne z prawem.

Żeby uzupełnić i doprecyzować: dozwolone prawnie jest osobiste używanie takich utworów (a więc muzyki/filmów/itp), ale nie oprogramowania. Prawo rozróżnia tutaj utwory (muzyka, filmy, itp.) i programy (a wiec gry, programy użytkowe, systemy operacyjne, itd.).

Natomiast kwestia moralności używania obydwu typów jest dyskusyjna. Do szczegółów zapraszam Cię, CzystyHarry, do tematu P2P, oprogramowanie, mp3, filmy, a moralnosc katolicka..

_________________
Piotr Milewski


Cz sty 05, 2012 14:01
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL