Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Reakcje ludzi na filmowanie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Reakcje ludzi na filmowanie
Gościu zrobił interesujący eksperyment. Po prostu filmował ludzi. Najczęściej nic nie mówiąc, a pytany odpowiadał tylko że filmuje. Większość filmowanych się wkurzyła, część chciała gościa bić. Tylko w dwóch przypadkach filmowani nie mieli nic przeciwko. Był to jakiś pijak i młodzi mormoni (jak mniemam). Ci ostatni byli uśmiechnięci, życzliwi i bawili się całą sytuacją. Reszta to chyba sami ateiści musieli być, nie? Przecież człowiek wyznający religię miłości nie mógłby atakować kogoś tylko dlatego, że ten ktoś go filmuje...

http://www.sadistic.pl/surveillance-cam ... 236918.htm

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt paź 15, 2013 16:17
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Nie dziwię się, że się wkurzyli. Gość kamerą był natrętny, a ludzie reagowali w zależności od swojego charakteru.
Ponadto zawsze należy spytać kogoś czy zgadza się na filmowanie. Czułabym się jak małpa w cyrku, gdyby ktoś tak do mnie podchodził z kamerą. Pomyśl Jajko, że nieznany Ci dorosły nie kryje się z tym, że robi foty Twojej żonie lub synowi. Miłe uczucie?
Jeśli jesteś z natury spokojnym człowiekiem, zapewne grzecznie zwrócisz mu uwagę. Nie wymagaj jednak od innych tego samego, zwłaszcza gdy ktoś jest wobec nich chamski.

Jajko napisał(a):
Reszta to chyba sami ateiści musieli być, nie? Przecież człowiek wyznający religię miłości nie mógłby atakować kogoś tylko dlatego, że ten ktoś go filmuje...

Złote myśli Jajka....
Jaki jest temat przewodni wątku? O czym chcesz dyskutować?


Wt paź 15, 2013 16:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Co jest chamskiego w staniu w milczeniu z kamerą??
Dobry obyczaj faktycznie każe zapytać, ale prawo do tego nie zmusza. Czy Ty też byś wyskoczyła z łapami do filmującego Cię faceta?
Dlaczego mormoni byli tacy życzliwi?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt paź 15, 2013 17:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Jajko napisał(a):
Co jest chamskiego w staniu w milczeniu z kamerą??


Chamskie jest lekceważenie czyjegoś dyskomfortu przy świadomości, że się go wywołuje.
Każda kultura ma określone tzw. dystanse osobnicze ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Dystanse_personalne ) czytelne dla członków tej kultury. Już w pierwszej scenie widać, że autor filmu celowo łamie te niepisane reguły. Nie czułbyś się dziwnie, gdybyś stał gdzieś powiedzmy z żoną, tak jak ci faceci przy samochodzie, a ktoś podszedłby do was, nawet bez kamery i stał tak bez słowa po prostu na was patrząc?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt paź 15, 2013 17:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Fakt, czułbym się nieco dziwnie. Ale moja reakcja byłaby znacznie bliższa reakcji mormonów niż większości pozostałych agresywnych bohaterów tego filmu. A Ty jak byś zareagował? Wyskoczyłbyś z łapami od razu?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt paź 15, 2013 20:18
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
A jestes pewien, ze pokazal wszystkich, ktorych filmowal? Ty naprawde wierzysz w uczciwosc w mediach? I to takich filmikow?
Na marginesie: McAfee tej strony tez nie uwaza za godna zaufania :D


Wt paź 15, 2013 20:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Jak już gdzieś indziej dyskutowaliśmy, nie można być pewnym niczego. Nie jestem więc pewien, że pokazał wszystkich. Ba, mogę przypuszczać, że specjalnie wybrał pijaka/narkomana i mormonów, aby ukazać ich w dobrym świetle, co powoduje skojarzenia pijaków/narkomanów z osobami wierzącymi. Wszak jego celem mogło być ośmieszenie wiary mormonów. Tak, to możliwe. Ale nie popadajmy w absurdy. Większość osób zachowała się zdecydowanie nie po chrześcijańsku, jedynie pijak/narkoman i mormoni byli mili/normalni.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 16, 2013 8:32
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Val napisał(a):
Nie dziwię się, że się wkurzyli. Gość kamerą był natrętny, a ludzie reagowali w zależności od swojego charakteru.

Nawet jeśliby nie był specjalnie natrętny uważam, że takie nagrywanie osoby prywatnej (nie powszechnie znanej) bez wyrażenia przez nią zgody, czy też robienie zdjęć jest naruszeniem jej prywatności.
Dziwię się, że to jeszcze nie zostało jakoś obwarowane prawnie.

W praktyce mamy tylko zakaz rozpowszechniania wizerunku osób prywatnych bez ich zgody:
Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

...o nagrywaniu zdaje się nigdzie nie ma mowy. Wogóle nie dziwię się reakcjom ludzi, w końcu skąd mają mieć pewność, że nagrywający nie wykorzysta ich w jakimś dziwnym celu (jak np. ostanio sprawa z wykorzystaniem zdjęcia prawa jazdy konkretnej (nie związanej z przestępstwem) osoby do zilustrowania artykułu o piracie drogowym).

@Jajko, btw czy Twoja niefrasobliwość w podejściu do takiego filmowania tyczy się tylko filmowania Tw. osoby czy także bliskich Tobie osób?


"Utrwalając na fotografii podobiznę danej osoby musimy pamiętać, że wizerunek człowieka jest zgodnie z art. 23 k.c. zaliczany do jego dóbr osobistych podlegających ochronie niezależnie od tego, czy wskutek posłużenia się nim w sposób bezprawny, a więc bez zgody zainteresowanego, przez osobę trzecią doszło do naruszenia innych dóbr osobistych powoda, jak cześć czy godność. Zakres ochrony wizerunku człowieka w sposób szczegółowy określa art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej u.p.a.p.p.).

W świetle ust. 1 cytowanego przepisu nie jest naruszeniem prawa do wizerunku samo sporządzenie zdjęcia. Nie oznacza to jednak, że wolno nam bez żadnych ograniczeń fotografować, kogo tylko chcemy.

III. Rozpowszechnianie fotografii – konieczna jest zgoda portretowanego

Rozpowszechnianie (np. publiczne wystawienie: w galerii, na plakacie; opublikowanie w prasie, Internecie) wizerunku osoby fizycznej wymaga uzyskania zezwolenia tej osoby. Brak tej zgody oznacza, że opublikowana fotografia wykonana w sposób umożliwiający identyfikację sfotografowanej osoby stanowi naruszenie prawa do wizerunku osoby fizycznej (wyrok SN z dnia 27 lutego 2003 r., IV CKN 1819/2000, OSP 2004/6 poz. 75
)."

http://forumprawne.org/prawo-karne/3911 ... cznym.html


Śr paź 16, 2013 9:09

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Jajko napisał(a):
A Ty jak byś zareagował? Wyskoczyłbyś z łapami od razu?


Nie, niemniej uznałbym kręciciela za chamskiego natręta.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr paź 16, 2013 9:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Zgadzam się, że nie jest to najprzyjemniejsza sytuacja, ale filmując krzywdy nikomu nie robimy. Dopiero, jak Mariel słusznie się dokopała, publikacja wizerunku bez zgody filmowanego (no chyba, że jest urzędnikiem państwowym wykonującym swe obowiązki) jest niedozwolona. Dziwi mnie jednak agresja tych osób. Ja bym nawet nie pomyślał o atakowaniu takiego człowieka w ciągu kilkunastu sekund od zauważenia, że mnie nagrywa! Jestem trochę zdziwiony poziomem agresji tych ludzi. Jedynie pijaczek i mocno religijni ludzie zachowali spokój.
JedenPost już powiedział, że by nie atakował. A inni?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 16, 2013 10:01
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Po pierwsze nie odpowiedziałeś na moje pytanie, jak Ty to mówisz - niewygodne?

Po drugie @JedenPost podał Ci ciekawy link, zerknąłeś?

Nie obejrzałam całego filmiku (szkoda mi bajtów, na cały msc mam tlk 5giga ;) ), ale dwie pierwsze filmowane osoby najpierw proszą filmującego, aby zaprzestał kręcenia i dostają ignora, dopiero potem stają się bardziej agresywne.

Co zwraca uwagę to możliwość, że dystans między nagrywającym a nagrywanymi jest niewielki; bardzo możliwe, że intruz wchodzi w tę strefę, którą rezerwujemy dla najbliższych - poniżej pół metra.
Nagrywający prawa nie łamie (póki co), ale łamie zasady dobrego zachowania. Dobrze wychowany człowiek przed zrobieniem zdjęcia obcej osobie pyta, czy ta osoba sobie tego życzy, tym bardziej gdy ktoś sobie nie życzy nagrywania - kulturalny człowiek powinien się wycofać.


Śr paź 16, 2013 10:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Przepraszam, nie zauważyłem wśród cytatów z kodeksu.

Nie nazwałbym tego niefrasobliwością. Gdybym zobaczył, że ktoś mnie filmuje to pewnie bym zachował się podobnie do mormonów; zapytał o co chodzi a po nieuzyskaniu odpowiedzi sobie poszedł. Gdybym był z rodziną, zrobiłbym dokładnie to samo. Gdyby zaś filmujący był uporczywy - szedł za mną przez dłuższy czas, zadzwoniłbym po policję.

Jasne, że czułbym się nieswojo, już to napisałem. Bo to dziwne, jak ktoś przekracza owe zwyczajowe dystanse interpersonalne. I zgadzam się, że to łamanie zasad dobrego wychowania. Ale rękoczyny to nie jest to samo? Zastanawiam się dlaczego ttylko mormoni i pijaczek zachowali kulturę, a reszta nie....

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 16, 2013 10:32
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Jajko napisał(a):
Gdybym zobaczył, że ktoś mnie filmuje to pewnie bym zachował się podobnie do mormonów; zapytał o co chodzi a po nieuzyskaniu odpowiedzi sobie poszedł. Gdybym był z rodziną, zrobiłbym dokładnie to samo. Gdyby zaś filmujący był uporczywy - szedł za mną przez dłuższy czas, zadzwoniłbym po policję.


Tutaj filmujący jest właśnie uporczywy, podąża za filmowanymi mimo ich próśb. Zadzwoniłbyś po Policję i co byś powiedział? Że ten pan przekracza zasada bontonu? Przecież to nie jest zabronione. Najprawdopodobniej to Ty dostałbyś opeer za nieuzasadnione wezwanie.


Śr paź 16, 2013 10:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Uporczywe nękanie, stalking. To jest już u nas karalne.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 16, 2013 10:47
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
No to się zdecyduj czy gość na filmie tylko nagrywa, a nagrywani bez powodu rzucają się na bidula, czy też nęka nagrywanych (bo pomimo ich usilnych próśb dalej kręci i za nimi podąża)? Przecież oni usiłują postąpić tak jak Ty byś postąpił, próbują odejść, proszą aby przestał.


Śr paź 16, 2013 10:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL