Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Fanowskie audiobooki - czy są rodzajem piractwa? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 23, 2006 8:34
Posty: 299
Post Fanowskie audiobooki - czy są rodzajem piractwa?
Wyleczyłam się z piractwa internetowego, w dużej mierze dzięki temu forum :) Jednak ostatnio coraz więcej zjawisk związanych z internetem wydaje mi się nagannych moralnie. Mam wątpliwości dotyczące tzw. fanowskich audiobooków. Jak sama nazwa wskazuje, to wersje audio książek nagrywane przez miłośników danego autora. Co za tym idzie, przez osoby niezwiązane z pisarzem/wydawnictwem i nieposiadające zgody na tworzenie dzieł zależnych, którymi są m.in. audiobooki. Formalnie fanowskie audiobooki są łamaniem prawa autorskiego, ale czy są też grzechem? Chodzi mi tutaj o samo słuchanie ich, a nie nagrywanie.

Kiedyś wysłuchałam całego fanowskiego audiobooka do Władcy pierścieni, jednocześnie mając przed oczyma papierowe wydanie książki Tolkiena; było to bardzo fajne przeżycie, widzieć tekst i słyszeć, jak autor nagrania wciela się w role poszczególnych tolkienowskich postaci. Pod względem artystycznym ta wersja audiobooka była zdecydowanie lepsza niż "oficjalne" wydania, twórca nagrania włożył w nie wiele pracy i swojego talentu (musiał jednak usunąć nagranie z sieci, ze względu na użycie w tle muzyki Howarda Shore'a). Czy wysłuchanie takiego fanowskiego audiobooka jest grzechem? Mam własne wydanie Władcy, więc za sam tekst już zapłaciłam.

A co w przypadku, gdy nie posiadamy papierowej lub elektronicznej wersji książki, do której jest nagrany audiobook? Słuchałam też niektórych odcinków audiobooka do jednej z książek Pratchetta, nagranych przez Majselbauma. Nie mam w domu tej książki, więc popełniłam grzech? Z jednej strony takie fanowskie audiobooki nie są w porządku, ale z drugiej strony często zawierają lepsze wykonanie niż wydania licencjonowane, bo to rzeczy robione z pasją, a nie dla zarobku. Na przykład w przypadku tego audiobooka do Pratchetta, odpowiadał mi głos lektora i jego wykonanie, a niekoniecznie musi być tak samo z wydaniem oficjalnym. Przeważnie trudno jest zastąpić nagrania fanowskie oficjalnymi, bo chodzi nie tylko o sam tekst, ale konkretne wykonanie przez konkretnego lektora.

Czy słuchanie takich nagrań jest grzechem? Miałam pisać o tym w dziale Zapytań, ale niestety jest nieczynne :(

_________________
Poezjo, pod twoją obronę...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska


[img]http://games.onego.ru/lastfm/ladysherlockian.png[/img]

Striving to better, oft we mar what's well.
William Shakespeare


Pn maja 01, 2017 14:07
Zobacz profil
Post Re: Fanowskie audiobooki - czy są rodzajem piractwa?
Wydaje mi sie ze jak ma sie tekst - to nie jest grzech. Jak nie to gorzej - zalezy czy pozycja jest dostepna w PL

Najlepiej isc za głosem swojego sumienia...


Pn maja 01, 2017 16:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Fanowskie audiobooki - czy są rodzajem piractwa?
Sumienie dobrze nakierowuje,bo co to za różnica,czy czytasz czy słuchasz,chłoniesz treść tak? No właśnie, odpowiedź sama się ciśnie na usta.Wszak, lepiej sprawdzić,czy ktoś miał zgodę autora czy też nie.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Pt maja 05, 2017 18:53
Zobacz profil
Post Re: Fanowskie audiobooki - czy są rodzajem piractwa?
Teresse napisał(a):
Wydaje mi sie ze jak ma sie tekst - to nie jest grzech. Jak nie to gorzej - zalezy czy pozycja jest dostepna w PL

Najlepiej isc za głosem swojego sumienia...


Po zastanowieniu się jednak warto upewnic się czy audiobook jest darmowy nawet jak mamy tekst.


Wt lip 25, 2017 14:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL