Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Podwójna Komunia Święta na jednej Mszy w Wielką Środę. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 30, 2023 18:18
Posty: 10
Post Podwójna Komunia Święta na jednej Mszy w Wielką Środę.
Dobry wieczór, szczęść Boże Państwu! :-D

Byłem dzisiaj o 17:00 na Mszy u wrocławskich dominikanów. Gdy ludzie zaczęli wychodzić z ław, by udać sie do Komunii, ojciec prowadzący nabożeństwo wstrzymał od razu na moment kolejkę, by przekazać nam ,,małe ogłoszenie, by się ktoś nie zdziwił''. Powiedział on, że dziś każdy z nas dostanie po dwa komunikanty. On to jakoś uzasadnił, że podczas Triduum Paschalnego będzie (nie wiem, czy dobrze teraz przytaczam jego słowa) odnowienie przyrzeczeń chrztu, więc dziś tak trzeba... Uzasadnienie było, rzecz jasna, dłuższe, ale trudno jest mi dokładnie powtórzyć to, co ojciec powiedział, bo było to dla mnie spore zaskoczenie i nie udało mi się dobrze zapamiętać sensu dlaczego dziś przyjąłem w jednej chwili Komunię dwukrotnie (czyli, że dostałem dwa komunikanty do ust na raz).

W internecie szukałem wiadomości na ten temat, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi. Dużo łatwiej znaleźć info odnośnie możliwości przyjmowania dwóch Komunii dziennie, ale na dwóch różnych Mszach, a nie o to mi chodzi. Czy może ktoś z Państwa mógłby napisać, jaki jest konkretnie powód, że na dzień przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego Pana Jezusa przyjmuje się w takiej nietypowej formie, o której napisałem?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Pozdrawiam!


Śr mar 27, 2024 22:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Podwójna Komunia Święta na jednej Mszy w Wielką Środę.
Myślę, że w tej konkretnej sytuacji najlepiej będzie zapytać ojców dominikanów, niż snuć domysły w internecie.

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz mar 28, 2024 11:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 620
Post Re: Podwójna Komunia Święta na jednej Mszy w Wielką Środę.
Nie sądzę, aby istniało teologiczne uzasadnienie.
Sądzę, że miało to na celu podniesienie doniosłości sakramentu. Jak też mentalne powiazanie z sakramentami chrztu i bierzmowania.
Jednak do była jedna komunia święta. Gdyż taka sama jest obecność Chrystusa w jednej hostii, jak iw dwóch. Albo jakiejś malutkiej cząsteczce. Lub w konsekrowanym winie, niezależnie od ilości.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz mar 28, 2024 18:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 30, 2023 18:18
Posty: 10
Post Re: Podwójna Komunia Święta na jednej Mszy w Wielką Środę.
Cytuj:
Sądzę, że miało to na celu podniesienie doniosłości sakramentu.


Być może faktycznie o to chodziło wczoraj ojcu.

Jeżeli tego typu praktyka jest dozwolona (skoro kapłan tak postąpił, to zakładam, że w zgodzie z kościelnym prawem), to myślę, że tego typu praktyki i tak są dość rzadkie.


W sumie to jeśli ojciec chciał podkreślić wagę sakramentu, to równie dobrze mógłby on wczoraj udzielić Komunii pod dwiema postaciami, no ale widocznie chciał nas zaskoczyć. :-D

Dziękuję za odpowiedzi! :-D


Cz mar 28, 2024 21:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 620
Post Re: Podwójna Komunia Święta na jednej Mszy w Wielką Środę.
Zastanawiacz napisał(a):
Jeżeli tego typu praktyka jest dozwolona (skoro kapłan tak postąpił, to zakładam, że w zgodzie z kościelnym prawem), to myślę, że tego typu praktyki i tak są dość rzadkie.

Nie zetknąłem się z takim zwyczajem. Nie przypominam sobie, aby w KPK było to ujęte.

Zastanawiacz napisał(a):
W sumie to jeśli ojciec chciał podkreślić wagę sakramentu, to równie dobrze mógłby on wczoraj udzielić Komunii pod dwiema postaciami, no ale widocznie chciał nas zaskoczyć.

Słuszna uwaga. KPK rzeczywiście dopuszcza wyjątkowo taką formę w szczególnych okolicznościach. Jednak nie wydaje mi się, aby w opisanym przypadku takowe okoliczności zachodziły.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz mar 28, 2024 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Podwójna Komunia Święta na jednej Mszy w Wielką Środę.
Zastanawiacz napisał(a):
W sumie to jeśli ojciec chciał podkreślić wagę sakramentu, to równie dobrze mógłby on wczoraj udzielić Komunii pod dwiema postaciami, no ale widocznie chciał nas zaskoczyć.
Swego rodzaju "zaskoczenie" dzieje się podczas każdej mszy, bo wbrew słowom Pana Jezusa, aby "brać, jeść i pić"... - człowiek do komunii przystępujący nie bierze, ale dostaje oraz nie pije...
Zaskoczenie, prawda?! :shock:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt mar 29, 2024 6:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 620
Post Re: Podwójna Komunia Święta na jednej Mszy w Wielką Środę.
Jerzy_67 napisał(a):
Zaskoczenie, prawda?!

Nie tyle zaskoczenie, co niezrozumienie nakazu Chrystusa. Jak też treści sakramentu Eucharystii.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So mar 30, 2024 21:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Podwójna Komunia Święta na jednej Mszy w Wielką Środę.
Idący napisał(a):
niezrozumienie nakazu Chrystusa
A czego można nie rozumieć w poleceniu??:
    Mt 26,26-27 PAU
    (26) A gdy jedli, Jezus wziął chleb, odmówił modlitwę uwielbienia, połamał i dał uczniom, mówiąc: „Bierzcie i jedzcie. To jest ciało moje”.
    (27) Następnie wziął kielich, odmówił modlitwę dziękczynną i powiedział: „Pijcie z niego wszyscy.
[zwróć uwagę na słowo: "wszyscy"]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N mar 31, 2024 6:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL