Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 22, 2024 23:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Sakrament Małżeństwa 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 19, 2006 16:23
Posty: 950
Post Sakrament Małżeństwa
Nie chciałem offtopować wątku o współżyciu przed ślubem, więc postanowiłem załozyć nowy temat i tutaj przenieść dyskusję o sensie Sakramentu Małżeństwa.

filippiarz napisał:
"A co do nauk Krk... Wydaje mi się, że tu nie chodzi o odrzucenie tych nauk jako takich, tylko o to, że seks dwojga kochających się osób jest coraz bardziej postrzegany jako dobro. I coraz więcej osób otwiera się na to dobro, traktując małżeństwo jako coś, no nie wiem... Formalnego? Uroczystego? Tu powinni się wypowiedzieć katolicy którzy postanowili współżyć przed ślubem."

SweetChild:
"Uciążliwą, uroczystą formalność , ale też jako sakrament oraz akt Bożego błogosławieństwa dla związku, udzielanego przez kapłana. Poza tym istotna jest presja rodzinna i społeczna, szczególnie gdy w rodzinie pojawiają się dzieci. Trudno też definitywnie odrzucić hipotezę, że sakrament małżeństwa został ustanowiony przez Kościół dla kasy i kontroli nad wiernymi... chyba że uznamy za dogmat założenie "Kościół to Chrystus"."

_________________
arcarc


Śr kwi 18, 2007 9:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 19, 2006 16:23
Posty: 950
Post 
"Trudno też definitywnie odrzucić hipotezę, że sakrament małżeństwa został ustanowiony przez Kościół dla kasy i kontroli nad wiernymi..."

Nie znam się na historii małżeństwa, ale wydaje mi się, że ślub jako "biznes" pojawił się całkiem niedawno. Szczerze mówiąc mocno w to wątpię, że była to przyczyna ustanowienia takiego sakramentu.

W kazdym razie przyszło mi na myśl coś takiego:
Co by było, gdybym np dzisiaj zapukał do księdza wraz z moją dziewczyną i dwoma świadkami i chciał, aby nam udzielił ślubu tu i teraz (i za darmo). Czy miałby prawo odmówić?

_________________
arcarc


Śr kwi 18, 2007 10:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
arc napisał(a):
"Trudno też definitywnie odrzucić hipotezę, że sakrament małżeństwa został ustanowiony przez Kościół dla kasy i kontroli nad wiernymi..."

Nie znam się na historii małżeństwa, ale wydaje mi się, że ślub jako "biznes" pojawił się całkiem niedawno. Szczerze mówiąc mocno w to wątpię, że była to przyczyna ustanowienia takiego sakramentu.


Jeśli chodzi o historię sakramentu małżeństwa, to polecam chociażby Sakrament małżeństwa — krótki rys historyczny

Poza tym pozwoliłem sobie wytłuścić część mojej wypowiedzi, aby nie powstało wrażenie, że ja stawiam taką hipotezę. Po prostu uważam, że trudno ją definitywnie odrzucić. A co za nią przemawia? Moim zdaniem moment pojawienia się tego sakramentu: czas silnych wpływów Kościoła i łupienia wiernych (a i niewiernych).

arc napisał(a):
W kazdym razie przyszło mi na myśl coś takiego:
Co by było, gdybym np dzisiaj zapukał do księdza wraz z moją dziewczyną i dwoma świadkami i chciał, aby nam udzielił ślubu tu i teraz (i za darmo). Czy miałby prawo odmówić?


Dzisiaj pewnie miałbyś spore szanse, ja przynajmniej mam pozytywne doświadczenia. W ogóle na swojej drodze miałem szczęście spotykać prawdziwych kapłanów, którym pewnie zawdzięczam fakt, że przy całej słabości swojej wiary jeszcze jestem w Kościele.


Śr kwi 18, 2007 10:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post 
arc napisał(a):
Co by było, gdybym np dzisiaj zapukał do księdza wraz z moją dziewczyną i dwoma świadkami i chciał, aby nam udzielił ślubu tu i teraz (i za darmo). Czy miałby prawo odmówić?


Myślę, że nie byłoby problemu, aby dostać ślub za darmo. Takich księży na pewno da się znaleźć.
Problem byłby z "tu i teraz". W Kościele obowiązują pewne przepisy. Choćby zapowiedzi, trzymiesięczne przygotowanie i takie tam.


Śr kwi 18, 2007 10:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 19, 2006 16:23
Posty: 950
Post 
zielona napisał(a):
Problem byłby z "tu i teraz". W Kościele obowiązują pewne przepisy. Choćby zapowiedzi, trzymiesięczne przygotowanie i takie tam.


E, to głupio ;)
Przecież wystarczy dobra wola nażeczonych, ksiądz i dwóch świadków. Jak dla mnie te trzy warunki są konieczne i wystarczające.
Po co jakieś zbędne przepisy?

P.S. Po przeczytaniu tego, co zapodał SweetChild, zupełnie inaczej patrzę na małżeństwo. Dobrze, że Kościół to wszystko upożądkował, ale nie wiedziałem, że to miało miejsce tak niedawno. Muszę to jeszcze przemysleć...

_________________
arcarc


Śr kwi 18, 2007 14:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
arc napisał(a):
Co by było, gdybym np dzisiaj zapukał do księdza wraz z moją dziewczyną i dwoma świadkami i chciał, aby nam udzielił ślubu tu i teraz (i za darmo). Czy miałby prawo odmówić?

Kościelnego - nie odmówi Wam, bo nie ma podstaw.

Jednak tzw. konkordatowego (ze skutkami cywilnymi) - nie, bo do tego potrzebne są konkretne dokumenty i procedury cywilne.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz kwi 19, 2007 7:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post 
ToMu napisał(a):
Kościelnego - nie odmówi Wam, bo nie ma podstaw.


Ma podstawy:


KPK napisał(a):
Kan. 1066 - Przed zawarciem małżeństwa należy się upewnić, że nic nie stoi na przeszkodzie do jego ważnego i godziwego zawarcia.


Kan. 1067 - Konferencja Episkopatu powinna wydać normy dotyczące egzaminu narzeczonych, zapowiedzi przedmałżeńskich oraz innych odpowiednich środków do przeprowadzenia badań przed zawarciem małżeństwa, aby proboszcz pilnie ich przestrzegając mógł przystąpić do asystowania przy małżeństwie.


Nie chce mi się szukać norm wydanych przez Konferencję Episkopatu Polski, bo wszyscy je z grubsza znamy.


Pt kwi 20, 2007 8:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL