Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 6:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Jedzenie mięsa w piątek - grzechem? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt sty 02, 2009 23:07
Posty: 5
Post Jedzenie mięsa w piątek - grzechem?
Czy świadome zjedzenie mięsa w piątek jest grzechem ciężkim, z którego należy się wyspowiadać? Nawet jeżeli nie czuję, że występek ten oddzielił mnie od Miłości i więzi z Bogiem? Czy wg nowych przykazań kościelnych ścisły post nie obowiązuje nas tylko w Środę Popielcową i Wielki Piątek? Byłabym wdzięczna za doprecyzowanie tych zagadnień. Pozdrawiam.


So sty 03, 2009 0:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Kodeks Prawa Kanonicznego podaje:
Cytuj:
Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

U nas Episkopat podtrzymał ten zwyczaj i jest zakaz jedzenia mięsa w piątki (chyba, że wypadki w dany dzień uroczystość).

Nie jest to post, a wstrzemięźliwość (abstynencja).

Ścisły post to coś zupełnie innego niż wstrzemięźliwość.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So sty 03, 2009 10:14
Zobacz profil
Post Re: Jedzenie mięsa w piątek - grzechem?
Jelonek napisał(a):
Czy świadome zjedzenie mięsa w piątek jest grzechem ciężkim, z którego należy się wyspowiadać? Nawet jeżeli nie czuję, że występek ten oddzielił mnie od Miłości i więzi z Bogiem? Czy wg nowych przykazań kościelnych ścisły post nie obowiązuje nas tylko w Środę Popielcową i Wielki Piątek? Byłabym wdzięczna za doprecyzowanie tych zagadnień. Pozdrawiam.


Raczej dokladnie odwrotnie ... w Środę Popielcową i Wielki Piątek obowiązuje post jakościowy (a dokładniej wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych) i ilościowy. Natomiast w zwykłe piątki w ciągu roku- wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):
Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Kan. 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.


Cytuj:
Czy świadome zjedzenie mięsa w piątek jest grzechem ciężkim, z którego należy się wyspowiadać?

Cytuj:
czy pocałunek z ukochaną osobą (partner) jest grzechem lekkim czy ciężkim?


Świadomie połączyłam te pytania, bo wszystko jest rzeczą względną ;)
- np. nie jest grzechem zjedzenie mięsa na stołówce, kiedy nie mamy wyboru. Ważny jest także nasz wiek- bo może wstrzemięźliwość nas nie obowizuje? stan zdrowia ... Tak samo nie będzie grzechem pocałunek w policzek.


So sty 03, 2009 10:17
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Proszę się trzymać tematu, a nie poruszanych OT'ów!
Tu dyskutujemy o wstrzemięźliwości piątkowej!

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N sty 11, 2009 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 05, 2009 9:49
Posty: 163
Post 
Czy jest grzechem ciężkim? Śmiem, ale tylko śmiem twierdzić, że nie?A dla czego? a dla tego, że osoba żyjąca Chrystusem świadomie gdy nie ma wyjścia nie będzie jadła mięsa w piatek, a osoba żyjąca swoim życiem i przy okazji bedąc tzw wierzącą jak zję to chyba Bogu to obojtne. Oczywiście przejaskrawiam i mam nadzieje, że mnie rozumiecie . Prawdziwy katolik, nie chce obrażac i zasmucać Jezusa.

_________________
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą...
Tylko głupiec samowolę nazywa wolnością...
Mój Kraków, moja Nowa Huta http://www.youtube.com/watch?v=p7imG1JuXcA

The best strona tatoo:
http://bmeink.com/bme-tatt.html


N sty 11, 2009 22:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 27, 2008 16:47
Posty: 291
Post 
Jest grzechem a jaką ma wagę (czy jest śmiertelnym czy lekkim) nie mam pojęcia . Bagatelizowanie grzechów lekkich jest szaleństwem. Teraz poszczenie (nie spożywanie posiłków mięsnych) to mały pikuś za czasów Jezusa poszczono o chlebie i wodzie dwa razy w tygodniu ... Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam.. (Łk 18,9-14).

_________________
http://www.youtube.com/user/kanaplook
In hoc signo vinces


Pn sty 12, 2009 22:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
I obecnie są osoby, które poszczą o chlebie i wodzie dwa razy w tygodniu. I nie tylko w zgromadzeniach zakonnych.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sty 12, 2009 22:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Istotnie nie jest to temat o Mediugorie, dlatego usunąłem co się nie tyczyło tematu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sty 13, 2009 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 05, 2010 20:40
Posty: 7
Post Re: Jedzenie mięsa w piątek - grzechem?
Czemu taki sprzeciw budzi to przykazanie?
Ludzie są zawsze gotowi szafować argumentami z Pisma św, z ich interpretacji Wiary przeciwko temu przykazaniu. Co jest w tym przykazaniu tak śmieszne że nawet księża z niego drwią?
Czemu brakuje ludziom pokory, aby zaakceptować, że post jest esencjonalnie częścią katolicyzmu. To różni nas od protestantów, może w tym problem.
Post piątkowy od mięsa to minimum postu które katolicy muszą wykonywać aby spełnić przykazania Boże. Ile razy ksiądz, ile razy na katechezie się słyszy że dobre uczynki polegają na poście, jałmużnie i modlitwie? Głusi jesteście. Wiara wymaga wyrzeczenie i poświęcenie się Bogu.


N gru 05, 2010 21:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Jedzenie mięsa w piątek - grzechem?
Myślę że sporadyczne zjedzenie mięsa przez zapomnienie (bo zdarza się przecież) albo jakoś w wyjątkowej sytuacji- np gdy jesteśmy do kogoś zaproszeni na obiad i nie wypada odmówić, nie jest grzechem ciężkim, najwyżej lekkim. Ale jeśli to zapominanie powtarza się co tydzień... to warto się zastanowić. Jeśli mamy wybór, powinniśmy wybrać danie bezmięsne. Wiem że są wątpliwości w kwestii np pasztetu - czy jest to mięso czy nie- i ludzie różnie to interpretują. Myślę że np zupa ugotowana na mięsie nie może być ściśle uznana za danie mięsne (ja tak przynajmniej przyjmuje i taką zupę jadamy w piątek). Warto myślę pomyśleć o "swoim" dobrowolnym poście, o odmówieniu sobie tego co nam sprawia przyjemność czy jest nawykiem- znam wiele osób dla których znacznie większy problem stanowiłoby odmówić sobie słodyczy:) niż mięsa. Może warto sobie w piątek odmówić czegoś dobrowolnie, słodyczy, komputera, telewizora?
Jeśli mamy gości w piątek myśle że powinniśmy dać świadectwo o sobie i przygotować kolację bezmięsną.

_________________
Ania


Pn gru 06, 2010 9:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 02, 2010 9:09
Posty: 14
Post Re: Jedzenie mięsa w piątek - grzechem?
Niedawno sie dowiedziałem ze aposołowie w nasz piatek wieczor jedli kolacje szabasowa a tam jedna z tradycyjnych potraw jest czulent....to potrawa z miesem :)

Zdaje sie ze u nas jakies 2 lata temu tez zniesiono ten zakaz jedzenia miesa w piatek.
chociaz osobiscie z przyzywczajenia nie jem ..... jakis taki nawyk pozostał.


Cz gru 09, 2010 12:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Jedzenie mięsa w piątek - grzechem?
Nie ma w Polsce zniesionego zakazu jedzenia mięsa w piątki.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz gru 09, 2010 21:19
Zobacz profil
Post Re: Jedzenie mięsa w piątek - grzechem?
czlowiek1 napisał(a):
Post piątkowy od mięsa to minimum postu które katolicy muszą wykonywać aby spełnić przykazania Boże.
Które konkretnie Boże przykazanie zakazuje jedzenia mięsa w piątki?

Jeden jest zdania, że można jeść wszystko, drugi, słaby, jada tylko jarzyny. Ten, kto jada [wszystko], niech nie pogardza tym, który nie [wszystko] jada, a ten, który nie jada, niech nie potępia tego, który jada; bo Bóg go łaskawie przygarnął.
[...]
Jeden czyni różnicę między poszczególnymi dniami, drugi zaś uważa wszystkie za równe: niech się każdy trzyma swego przekonania! Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana, a kto jada wszystko - jada dla Pana. Bogu przecież składa dzięki. A kto nie jada wszystkiego - nie jada ze względu na Pana, i on również dzięki składa Bogu.


Cz gru 09, 2010 22:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Boże - żadne.

Kościelne - jedno tak.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt gru 10, 2010 15:45
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Jedzenie mięsa w piątek - grzechem?
Jezus im odpowiedział: "Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć. (Mk 2,20)


Pt gru 10, 2010 16:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL