Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 17:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 czy spowiedz jest ważne jesli sie nie ............ 
Autor Wiadomość
Post 
Agniulka napisał(a):
Zawsze już lepsza metoda opisowa ;) Pod warunkiem, że ujmuje istotę grzechu... Z drugiej strony z opisami raczej należy uważać. Jak to powiedział mi mój ojciec duchowny - trzeba mieć na uwadze wrażliwość spowiednika także i z grzechów przeciwko czystości spowiadać się krótko i konkretnie


Zgadzam się Agniulko :) Nie rozumiem tylko, dlaczego większość ludzi w szczególny sposób wyróżnia grzechy przeciw czystości -zauważ, że jeżeli wspomina się o problemach przy spowiedzi, częstym skojarzeniem jest wstyd związany z wyznaniem grzechów przeciw VI przykazaniu- dla mnie to taki sam grzech, jak każdy inny.

Jeśli chodzi o metodę opisową, to chyba nieprecyzyjnie się wyraziłam. Nie chodzi mi o jakieś rozbudowane opisy ze szczegółami technicznymi , a raczej o zastępowanie określonych słów synonimami ( może lepsza byłaby nazwa " metoda synonimów ;) )

Przykładowo:

ukradłam = zabrałam bez wiedzy i pozwolenia właściciela
kłamałam - nie mówiłam prawdy

to samo, tylko inaczej :)

Z początku tak jest łatwiej , jednak należy dążyć do stopniowego wyeliminowania opisów i wyrabiania odwagi nazywania grzechów po imieniu.


So mar 05, 2005 10:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Baranku, ale ja nie twierdziłam, jakobyś zamierzała się rozdrabniać w czystościowe szczegóły :) Po prostu wtrąciłam to jako ogólną uwagę :)

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


So mar 05, 2005 21:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
baranek napisał(a):


Jeśli chodzi o metodę opisową
Przykładowo:

ukradłam = zabrałam bez wiedzy i pozwolenia właściciela
kłamałam - nie mówiłam prawdy

to samo, tylko inaczej :)

Z początku tak jest łatwiej , jednak należy dążyć do stopniowego wyeliminowania opisów i wyrabiania odwagi nazywania grzechów po imieniu.

Dokladnie o to chodzi, to jest to stawanie w prawdzie przed Bogiem - nazywanie rzeczy takimi, jakimi one sa. Z metoda opisowa zawsze wiaze sie chec wybielania, czy usprawiedliwiania siebie, czasami moze nawet oszukiwania samego siebie, jakos tak inaczej wygladamy we wlasnych oczach, gdy zamiast podanego przez baranka przykladowego: ukradlam, dopuscilam sie kradziezy, czyli jestem zlodziejem, powiemy zabralam bez wiedzy, tymczasem mamy wyznac nasze grzechy bez umniejszania czy powiekszania swojej winy i spowiadac sie konkretnie.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


N mar 06, 2005 0:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post Re: czy spowiedz jest ważne jesli sie nie ............
joho napisał(a):
witam

mam pytanie do szanownych specjalistów.

czy spowiedz jest wazna jesli sie nie załuje za wszystkie grzechy ktore sie popełniło??
Szczerze powiem iz mnie nurtuje troche ten problem!

doradzcie coś :)



A dlaczego nie mailbys zalowac z tego powodu, ze nie zalujesz za pewne grzechy ????

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


N mar 06, 2005 1:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL